
Kapitán OZO Ostrava Martin Boháč by rád vylepšil loňské umístění
/ROZHOVOR/ V středu se v rámci Zaměstnanecké ligy Deníku představí na hřišti ve Staříči také celek OZO Ostrava. Jeho kapitán Martin Boháč by rád vylepšil umístění z minulého ročníku.
/ROZHOVOR/ V středu se v rámci Zaměstnanecké ligy Deníku představí na hřišti ve Staříči také celek OZO Ostrava. Jeho kapitán Martin Boháč by rád vylepšil umístění z minulého ročníku.
/ANKETA/ Mistrovství světa v ledním hokeji zažilo před medailovými boji volný den. Pro české hokejisty to byl den návratu do vlasti, ale třeba Kanaďané si dali nechtěný výlet zpátky do Švédska. Hokejovou veřejnost zaujal také český obránce, který si zahrál na gólmana. Připomeňte si momenty, které rezonovaly nejen severem Evropy, kde se šampionát koná.
/FOTO/ Zachoval chladnou hlavu. I díky tomu nedošlo k větším škodám a případnému neštěstí. Adamovští ocenili šesťáka Davida za nedávný ukázkový postup a zvládnutí situace při požáru bytu v panelovém domě v pětitisícovém městě. Od starosty města Romana Piláta dostal školák přímo ve třídě věcné dary. Od velitele místní jednotky sboru dobrovolných hasičů Petra Kupky pak pamětní minci.
Zprávy z Českobudějovicka i odjinud. Jihočeské divadlo podpořilo prezentaci jižních Čech na Slovensku. Mladé redaktorky ze školního časopisu zpovídaly českobudějovickou primátorku. Na krajském úřadu připravili výstavu o stromech. V Jindřichově Hradci v Muzeu fotografie ukazují práci zdravotnické záchranky a snímky od školáků z Kamenice nad Lipou. Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou získala ocenění za Expozici sov. Paměť národa chystá konferenci o Evropě.
Po druhé světové válce byl Jaroslav Houf, který založil firmu FoFiFo, velmi známou osobou Karlových Varů. Začínal tam jako poválečný zpravodaj, který zdokumentoval i rudoarmějce, kteří v květnu 1945 vykopali hroby pro své padlé ve Smetanových sadech. Jako fotograf byl přitom, když se plánovala nová podoba Evropy. Režimu se odmítl podrobit, byl vězněn a umřel za podivných okolností.
/VIDEO/ Na jihu Čech rozkvétá jetel inkarnát, který purpurovými květy přitahuje nejen fotografy, ale i včely. Tato užitečná zemědělská plodina, původem z jižní Evropy, je ceněna nejen pro využití v zemědělství, ale i svou estetickou hodnotu. Purpurově až sytě nachově v květnu na jihu Čech kvete všestranná zemědělská plodina. Jetel inkarnát aktuálně mohou Jihočeši obdivovat na Táborsku i Českobudějovicku.
V Kyjově se otevírá nová Vyšší odborná zdravotnická škola, která nabízí tříleté studium pro budoucí všeobecné sestry. Přihlášky je možné podávat do konce května. Zdravotních sester je dlouhodobý nedostatek. Aktuálně je hledají v hodonínské i kyjovské nemocnici.
O prestiži a penězích se nemusíme bavit, ale různě složitá je také cesta do pohárové Evropy z kvalifikací těchto soutěží. Plzeňská Viktoria bude v sobotním utkání doma s Jabloncem hájit druhé místo, které by přineslo tři pokusy na úspěch.
Do jinak nepřístupných sklepů hluboko za historií původního hradu už letos sestoupili návštěvníci opočenského zámku. Vedle výstav se vydali třeba na rozšířené prohlídky zbrojnic za nejvýznamnějšími exponáty nebo za kuriozitami opočenských sbírek. K tradičním akcím, které zpestřují zámecké jaro v Opočně, se pak už řadí také Zámecký dětský den S Letohrádky do pohádky, který letos připadl na 24. května. Kulturní kalendář toho však slibuje mnohem více a na zámek se chystají i filmaři, jak prozradil v rozhovoru kastelán Tomáš Kořínek.
Kanoista Martin Fuksa vyhrál na Světovém poháru v Poznani závod na 500 metrů. Neolympijskou trať ovládl téměř o sekundu před Italem Mattiou Alfonsim. Po výhře na kilometru, z níž se radoval minulý týden v Szegedu, si Fuksa připsal v aktuálním ročníku Světového poháru druhý triumf.
Tradiční výstava květinových instalací v renesančních interiérech zámku Kratochvíle se koná o tomto víkendu. Letos nese název "Harmonie květin", s podtitulem "Renesanční umělci a květiny", které odráží harmonii místa jako celku s akcentem na detaily v malířské tvorbě renesanční doby, které poslouží jako základ květinových aranžmá.
/GLOSA FRANTIŠKA BÍLKA/ Fotbalový Jablonec má blízko do pohárové Evropy. Pokud v sobotu uhájí na čtvrtém místě jednobodový náskok před pražskou Spartou, zahraje si v příští sezoně předkolo Konferenční ligy. A slavný klub z Letné bude poprvé od sezony 1982/1983 bez pohárové účasti. Bylo by to dobře pro český fotbal?
/VIDEO/ Čeští hokejisté si o medaile na mistrovství světa v ledním hokeji nezahrají, ve čtvrtfinále nestačili na Švédsko a sen o obhajobě zlatých medailí se jim rozplynul. I v povětšinou nevydařeném výkonu proti hokejistům ze severní Evropy se ale našel světlý okamžik, který ve světě pozitivně zarezonoval.
Obrovského úspěchu dosáhli florbalisté SC Cheb na pražském mezinárodním turnaji Floorball Prague Cup, kam pravidelně jezdí změřit síly s kvalitními tuzemskými giganty, ale také s kluby z celé Evropy.
Obrovského úspěchu dosáhli florbalisté SC Cheb na pražském mezinárodním turnaji Floorball Prague Cup, kam pravidelně jezdí změřit síly s kvalitními tuzemskými giganty, ale také s kluby z celé Evropy.
Už jste někdy řešili, jak ve městě přepravit nákup, děti i nářadí, aniž byste usedli do auta? Spolek Plzeň na kole zorganizoval ve středu odpoledne před Centrem cyklistiky Bikeheart ve Štruncových sadech setkání cyklistických nadšenců s názvem Cargobike Day, na kterém se představily různé typy nákladních kol – dvou- i tříkolové, s elektropohonem i bez. Zájemci si je mohli na místě i vyzkoušet či popovídat s jejich majiteli.
Rychlost, obratnost i úsilí musí předvést psi, kteří tento týden závodí na mistrovství světa v coursingu chrtů v Odrách na Novojičínsku. Šampionát se v Česku koná poprvé v historii. Chovatelé přivezli přes 800 psů. ČTK to za pořadatele řekl předseda dostihové a coursingové komise při Českomoravské kynologické unii Vít Černý.
Jedním z favoritů okresního kola Zaměstnanecké fotbalové ligy Deníku je nošovický tým Mobis Automotive Czech. Jeho kapitán Jiří Pytela věří, že v silách výběru je úspěšně zvládnout středeční turnaj ve Staříči. V případě celkového vítězství by pak kluci z Nošovic vyrazili do Barcelony.
/FOTO/ Konečně. Jezdci na skateboardech, kolečkových bruslích, koloběžkách a BMX kolech se dočkají v Boskovicích důstojného zázemí. Město nechá v lokalitě Doubravy vybudovat skatepark za 5,6 milionu korun. Sportoviště bude provozovat městská společnost Služby Boskovice. Do práce by se měli dělníci pustit začátkem letních prázdnin
/FOTO, VIDEO/ Platany na Dominikánském náměstí v centru Brna usychají, nemůže za to ale sucho. Stromy se potýkají s houbovým onemocněním.
Loni dovedl kouč Radim Rulík české hokejisty na domácím mistrovství světa v Praze k titulu mistrů světa, na který čekal národní tým dlouhých 14 let. Cesta za obhajobou však skončila už ve čtvrtfinále prohrou se Švédy. Jak Rulík uvedl v rozhovoru s novináři, zopakovat cestu až na vrchol by se rovnalo zázraku. I proto nevnímá brzké vyřazení jako neúspěch.
Psychiatrická nemocnice Bohnice se opět promění v živé centrum kultury, umění a lidské blízkosti. O víkendu 24. a 25. května se zde uskuteční další ročník festivalu Mezi ploty, který už více než tři dekády spojuje veřejnost, umělce a odborníky v podpoře otevřeného dialogu o duševním zdraví.
Cena za zrušené rumunské volby je vysoká. Byť to "dobře" dopadlo.
/FOTO, VIDEO/ Petr Novotný z Blanska je fanouškem starších vozů značky Škoda. Aktuálně vlastní dva, v minulosti jich už ale vystřídal víc. Jezdí po tuzemských srazech i na výlety do zahraničí. Před časem si pořídil třicet let starý užitkový minivan Forma plus a přestavěl ho na obytný vůz. Má dvoulůžko a střešní okno s moskytiérou. Po Evropě v něm najel už několik tisíc kilometrů. Familiárně upravené auto nazval Škoda Spacáq.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se neúnavně pere za důstojnější odměňování vojáků. „Musíme se bavit o tarifních platech vojáků, zejména v nižších hodnostech. Pokud nechceme přijít o tuto kategorii, a to nesmíme, musíme je zvýšit,“ říká šéfka resortu v rozhovoru pro Deník.
O Janě Černochové se říká, že je jediným pořádným chlapem ve vládě Petra Fialy. Její urputnost, s jakou hájí zájmy Armády ČR, je pověstná. I díky ní musí Česko ze zákona vydávat dvě procenta HDP na obranu. Nyní chce prosadit zvýšení platů vojáků.
Kanadský obránce v barvách Litvínova Kevin Czuczman bude mít v nové sezony v týmu krajana. Litvínov oznámil příchod třiadvacetiletého obránce Quinna Schmiemanna, který pochází z kanadského Wilcoxu.
Velmi vydařený sportovní rok doposud prožívají reprezentanti klubu Arena Vysočina, kteří se pod vedením trenéra Petra Gregora dlouhodobě věnují kickboxu a dalším bojovým odvětvím. A to tak dobře, že si kromě bohaté sbírky republikových medailí vysloužili také nominaci na významné mezinárodní akce – nedávno skončený evropský šampionát v Itálii, kde byli rovněž úspěšní, a podzimní mistrovství světa.
Renomovaná společnost Resonance Consultancy i letos zveřejnila svůj žebříček nejlepších měst pro život v Evropě. Z českých měst se v seznamu, který zahrnuje 100 pozic, objevilo pouze jedno jméno. Českou republiku tak v tomto ohledu předčily i některé sousední země, jako je například Polsko.
Praktický kombík s moderní výbavou a příznivou cenovkou – tak by se dal stručně charakterizovat model Kia Ceed SW, který se vyrábí nedaleko od nás, ve slovenské Žilině. Nabízí prostorný kufr a dostupnost, díky čemuž je oblíbený nejen mezi firemními zákazníky, ale i u rodin a jednotlivců. Jaké varianty výbavy jsou aktuálně k dispozici a jak vypadá současný ceník včetně slev?
Jeden z nejlepších světových vytrvalců, staronový český mistr v maratonu a úřadující mistr Evropy v gravelu, bude největší hvězdou sobotního cyklomaratonu v Plzni.
Ve valašskokloboucké místní části Smolina bude v sobotu pietní akt věnovaný památce rodáka Josefa Valčíka, jeho rodiny a dalších obětí nacistické okupace. ČTK to dnes sdělila mluvčí radnice Lenka Zvonková. Valčík se v roce 1942 podílel na atentátu na Reinharda Heydricha.
Řecko letos nasadí proti lesním požárům na 18 tisíc hasičů, což bude více než v předchozích letech. Ve čtvrtek o tom informovali podle agentur zástupci hasičského sboru. Země také zvýší počet letadel, která hasí požáry, a bezpilotních prostředků, které pomáhají s jejich lokalizací. Pomáhat budou i hasiči z dalších zemí v Evropě včetně České republiky. Řecko patří mezi evropské země, které lesní požáry sužují nejvíce.
Přívalové deště v Austrálii v posledních dnech zaplavily Nový Jižní Wales a přiměly úřady vyhlásit stav přírodní katastrofy. Celá města zůstala odříznuta od okolního světa, obyvatele ze zatopených oblastí vyzvedávají pomocí vrtulníků. Záběry z postižených míst ukazují dobytek zahnaný vodou až na pláže. Při povodních doposud zemřeli tři lidé a situace se dál zhoršuje. O situaci na místě informovaly mnohá světová media, mimo jiné i deník Sky News.
U příležitosti výročí čtyřiceti let ženského hokeje v Berouně je připraveno slavnostní setkání hráček, které reprezentovaly Beroun na klubové i mezinárodní úrovni.
Safari Park Dvůr Králové nad Labem ve čtvrtek přestěhoval ze zázemí do venkovní expozice stádo pěti hrochů. V přírodním areálu nazvaném Jezero hrochů budou do konce letní sezony. Expozice patří v zoo mezi nejvíce vyhledávané.
Spojené státy americké jsou navrženy tak, aby v nich lidé cestovali převážně autem. To samo o sobě představuje výrazný rozdíl – automobil je zde nejpraktičtější, a často dokonce jediný dostupný způsob dopravy, zejména mimo velká města. Jelikož je řízení v USA v mnoha případech nezbytné, pravděpodobně se mu nevyhnete ani během krátkého pobytu. Připravili jsme pro vás přehled těch nejvýraznějších zvláštností, kterých si při řízení určitě všimnete – a které vás mohou příjemně i nepříjemně překvapit.
Fotbalové Slovácko dál hledá nástupce kouče Ondřeje Smetany, jehož dočasně zastupuje asistent Tomáš Palinek. Vedení uherskohradišťského klubu vybírá z několika jmen, podle informací Deníku jsou mezi kandidáty i Radoslav Látal s Richardem Dostálkem.
Fotbalový Baník Ostrava si ve spolupráci s Nadací fotbalových internacionálů a radnicí městské části Slezská Ostrava připomenou jeden z největších úspěchů českého a československého fotbalu. Čtyřicáté páté výročí zisku zlatých medailí z olympiády v Moskvě 1980. Stane se tak v pátek 23. května od 16 hodin a akce se jmenuje „Olympionici na Bazalech". O co půjde a kdo přijede? Detailně o všem informuje klub na svých oficiálních stránkách.
Ceny pohonných hmot se za uplynulý týden příliš nezměnily, benzin i nafta zlevnily shodně o haléř. Ustalo tak výraznější zlevňování, které trvalo víceméně od konce ledna. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 33,70 koruny a nafta za 32,23 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
Volkswagen přichází s jarní akcí, která potěší milovníky stylových crossoverů. Speciální edice Love nabízí model Taigo s atraktivní výbavou a cenou, která zaujme každého, kdo hledá výjimečný poměr cena-výkon. Tento model kombinuje nadčasový design s osvědčeným benzinovým motorem, což z něj činí ideální volbu pro ty, kteří chtějí spojit eleganci s praktičností.
Třetí místo z nedávného mistrovství Evropy v kulturistice přivezl do Česka 29letý Zdeněk Piekarz z Podbořan. Bývalý fotbalista, v Mostě hrál v dorostu nejvyšší českou soutěž, posilovny navštěvuje od 15 let. Po střední škole pracoval v petrohradské psychiatrické léčebně jako zdravotník, pak v německých automobilkách sestavoval výrobní linky. Nedávno zásadně změnil profesi potřetí, v Podbořanech, kde žije od narození, před pár týdny otevřel barber shop.
Nabít si automobil na veřejných stanicích by pro mnoho řidičů nemělo být nic složitého. Daleko složitější je najít si aktuální síť dobíječek. Například v centru Sokolova je pouze jediná. Navíc ji neukazují všechny vyhledavače, protože je poměrně nová. Objevila se, spolu s novým parkovištěm, u volnočasového areálu Bohemia, hned vedle Billy. Další nabíječky jsou ve vrchní části, například u obchodních domů. Pro turisty nebi řidiče mířící přímo do centra možná chudá nabídka.
Fotbalisté Tottenhamu porazili ve finále Evropské ligy Manchester United 1:0 a slaví první evropskou trofej od roku 1984, kdy vyhráli předchůdce této soutěže Pohár UEFA. Souboj dvou týmů, jimž patří v anglické lize první dvě nesestupové pozice, rozhodl v Bilbau v 42. minutě Brennan Johnson. V Tottenhamu působí i český gólman Antonín Kinský, který ale nefiguruje na pohárové soupisce, proto se mezi vítěze počítat nebude.
Po roce se nejen vinařická srdce zase otevřela, dětské tváře opatřily úsměvy, leckteré dospělé oko se zalilo slzami. Akce Srdcem pro Beatku, třetí ročník dobročinného zábavného dne na hřišti SK Vinařice, vynesl díky neuvěřitelné práci pořádajících lidí více než půl milionu korun pro holčičku, která jednoduše neměla to štěstí jako většina z nás a nenarodila se zdravá.
/FOTOGALERIE/ Jeden z nejstarších dráhových cyklistických závodů v Evropě - Velká cena Framaru - se ocitl v nesnázích. Tradiční pražský podnik, jehož historie sahá až do roku 1938, čelí existenční hrozbě a jeho pořadatelé se obrátili na veřejnost.
Předseda slovenského parlamentu a místopředseda strany Hlas Richard Raši tvrdí, že Slovensko je stále v dobré ekonomické kondici a obří čínské investice zemi znovu restartují.
/ZAMĚSTNANECKÁ LIGA DENÍKU/ Jedním z týmů, který se představí 28. května na Zaměstnanecké lize Deníku ve Staříči, bude také frenštátský Innomotics. Jeho kapitán Dalibor Petrželka by rád se svým družstvem došel co nejdál a rád by se podíval na El Clásico. Jeho srdcovkou je pak ostravský Baník.
Množství zboží a nad vchodem velkém písmeno W. V prostorách bývalé prodejny Okay v třebíčském obchodním centru Stop-shop už panuje čilý ruch. Parta pracovníkům tam chystá novou prodejnu oděvního řetězce Woolworth. Až budou hotovi, bude se jednat o vůbec první pobočku této značky v České republice.
Reprezentační beachvolejbalistka Marie-Sára Štochlová (26) v rozjezdu sezony přišla o svoji ostravskou parťačku Barboru Hermannovou, která ohlásila přestávku díky těhotenství. Když ale poprvé zahlédla unikátní trofej pro nejlepší páry světově obsazeného turnaje J&T Banka Ostrava Beach Pro (28. května do 1. června), měla jasno. „Tahle nová trofej se mi opravdu moc líbí, takže bych si ji ráda odnesla domů,“ říká Štochlová s úsměvem.