Kreativ

ŠTÍTEK: Evropa

Miroslav Zounar jako předseda Rádl, Osečnice na Rychnovsku. V červnu 2022 tady odhalil sochu svého otce Martin Zounar.

Osečnice je na Miroslava Zounara pyšná, hoštický předseda Rádl tu má sochu

/FOTO, VIDEO/ „Když do Evropy, tak třeba i nahatý,“ to je jen jedna z mnoha hlášek z oblíbené trilogie Slunce, seno, která přinesla i jednu z nezapomenutelných rolí Miroslavu Zounarovi. V jeho rodné obci Osečnice na Rychnovsku jsou na něj náležitě pyšní. Vždyť tu také v červnu 2022 odhalil herec Martin Zounar k nedožitým devadesátinám svého otce jeho sochu. Její autor Honza Paďour Miroslava Zounara ztvárnil v jeho možná nejznámější roli - předsedy Rádla hoštického JZD.

Obvodní báňský úřad v Mostě.

Šéf báňského úřadu řeší nejtěžší otázku od revoluce. Povolí těžbu lithia?

/ROZHOVOR/ Na Cínovci se chystá těžba lithia, která vyvolává rozporuplné reakce. Zatímco někteří vidí v dobývání tohoto kovu šanci pro regionální rozvoj a snížení energetické závislosti Evropy, jiní se obávají negativních dopadů na životní prostředí a nedostatečné informovanosti veřejnosti. Jak se na to dívá šéf mosteckého úřadu, který do povolení těžby má co mluvit? To se dozvíte v rozhovoru s Milošem Matzem.

Obvodní báňský úřad v Mostě.

Šéf báňského úřadu řeší nejtěžší otázku od revoluce. Povolí těžbu lithia?

/ROZHOVOR/ Na Cínovci se chystá těžba lithia, která vyvolává rozporuplné reakce. Zatímco někteří vidí v dobývání tohoto kovu šanci pro regionální rozvoj a snížení energetické závislosti Evropy, jiní se obávají negativních dopadů na životní prostředí a nedostatečné informovanosti veřejnosti. Jak se na to dívá šéf mosteckého úřadu, který do povolení těžby má co mluvit? To se dozvíte v rozhovoru s Milošem Matzem.

V ocelářském městě se chystá výstava vynálezů, patentů a inovací, 27. 3. 2024.

Třinec chystá výstavu vynálezců, Werk představí patent na zpracování kolejnic

/VIDEO, FOTO/ Třinečtí výzkumníci vytvořili unikátní technologii tepelného zpracování kolejnic. V červnu ji představí na domácí půdě, na mezinárodní přehlídce patentů a inovací Invent Arena. Třinec díky této akci patří mezi světové vystavovatelské lokality v daném oboru, jako je třeba americké Silicion Valley.

Divadlo Na Fidlovačce ve středu uvádí komedii Famílie.

Tipy na středa 27. března

Přemýšlíte o tom, jak si zpestřit tento den? Podívejte se níže na přehled dnešních zajímavých akcí a třeba vám poradíme.

Co Česku dalo 20 let v Evropské unii? Odpovídejte v dotazníku Deníku

Co Česku dalo 20 let v Evropské unii? Odpovídejte v dotazníku Deníku

Co si myslíte o Evropské unii? Má smysl v ní být? Jak moc nám pomáhá? Jaké výhody využíváte? Co vám na EU vadí? Česká republika letos slaví dvacet let od chvíle, kdy do evropského společenství vstoupila, a Deník.cz k tomuto výročí připravil seriál a velkou anketu, ve které se ptá svých čtenářů na praktické otázky spojené s Evropskou unií.

Přípravné fotbalové utkání Česko - Arménie

Druhý zápas, druhý obrat. Stadion nás hnal a kluci to vycítili, ocenil Hašek

Česká fotbalová reprezentace má za sebou úvodní dva zápasy pod vedením nového realizačního týmu a vývoj obou utkání byl jako přes kopírák. Češi rychle ztráceli, před poločasem ale srovnali hlavou a v závěru díky trefě střídajícího hráče zvítězili 2:1. „V Norsku jsme nezačali vůbec dobře, ale tentokrát jsme se dostávali do šancí a prvních patnáct minut jsme dominovali,“ porovnal oba otočené zápasy hlavní trenér Ivan Hašek.

Studenti SOŠPO zažili nezapomenutelnou poznávací exkurzi po Evropě. Foto: Jaromír Tomčík

Studenti SOŠPO zažili nezapomenutelnou poznávací exkurzi po Evropě

Skupina 40 studentů a 4 pedagogů ze Střední odborné školy podnikání a obchodu se nedávno vrátila z fascinujícího putování po evropských metropolích, které zahrnovalo návštěvy Štrasburku, Lucemburku, Bruselu, Maastrichtu, Mohuče a Frankfurtu nad Mohanem. Tato šestidenní cesta na počátku března byla nejenom příležitostí k objevování nových kultur a historie, ale také k posílení vzdělávacích dovedností o Evropské unii.

V Praze 7, kde se zvedly ceny nových bytů o 60 procent, byla počátkem roku spuštěna stavba projektu SO-HO.

Analýza: V Praze je nejméně dostupné bydlení v Evropě, řešení je i politické

V Praze je nejméně dostupné bydlení v Evropě a samotné zvýšení soukromé výstavby na tom nic nezmění, nutná jsou i politická opatření. Uvádí to analýza, kterou dnes představili zástupci neziskových organizací zabývajících se problematikou bydlení. Situace se podle nich i přes pražským magistrátem přijatá opatření v posledních letech dále výrazně zhoršila, jako řešení navrhují například větší obecní výstavbu, regulaci nájmů nebo progresivní zdanění investičních bytů.

Fanoušci na listopadovém přípravném utkání Lvíčat v Hradci Králové.

Vyprodáno! Hradec žije fotbalem, Lvíčata se mohou těšit na fantastickou kulisu

Tohle je prostě paráda. Dnešní kvalifikační duel jednadvacítek mezi Českem a Islandem, který se bude hrát od 17.30 v Malšovické aréně, je vyprodaný. Znovu se ukazuje, jak celý region ožil fotbalem, a to díky novému stadionu v Hradci Králové. Udělají svěřenci trenéra Jana Suchopárka zaplněným tribunám radost a zůstanou ve hře o Euro? 

Představení výstavy Bond in Motion novinářům. Instalace s více než 70 vozy a technikou z filmů o Jamesi Bondovi.

Tipy na úterý 26. března

Chtěli byste si zpestřit začátek posledního březnového týdne letošního roku? Podívejte se níže na přehled dnešních zajímavých akcí a třeba vám poradíme.

Héraklés bojující proti Amazonkám, vznik přibližně 530–520 př. n. l.

Bájné Amazonky zřejmě skutečně existovaly. Mrazivý důkaz ukrýval Kavkaz

Existenci Amazonek nejspíš potvrzují nové nálezy starověkých hrobů v ázerbájdžánském Nachičevanu. Archeologové objevili ženské kostry se zjevnými deformacemi kvůli válečnickému stylu života spolu se zbraněmi. Vykopávky bojovnic, rovněž oblíbených v popkultuře, mohou přepsat historii antického období.

Zdicí robot.

Zdicí robot WLTR bodoval. Z evropské robotické soutěže přivezl 2. místo

O robotickém zdění už se mluví i v mezinárodním měřítku. Zdicí robot od Wienerbergeru, nově pojmenovaný WLTR, získal uznání během Evropského fóra robotiky (ERF). Odnesl si druhé místo v soutěži euRobotics Technology Transfer za svůj přínos a uplatnění technologií mezi akademickou a průmyslovou sférou. Wienerberger má s WLTRem velké plány. Již letos na stavby přibudou další roboti z první sériové výroby.

Firma Köster vybuduje v Žacléři novou tovární halu na výrobu svorníků.

Ze Žacléře do 70 zemí. Výrobce svorníků staví továrnu, nabídne pracovní místa

/FOTO, VIDEO/ Desítky nových pracovních míst vzniknou v Žacléři. Firma Köster tam investuje několik milionů eur do rozšíření a modernizace továrny na výrobu kovových svorníků. Strategické rozhodnutí mateřské společnosti sídlící v Německu znamená, že se bude výroba pro celou firemní skupinu centralizovat do českého příhraničního města na Trutnovsku. Výrobky ze Žacléře, které se používají při technologii svorníkového svařování, se budou přímo expedovat zákazníkům do více než 70 zemí světa.

Iluistrační snímek.

Nejlepší pivo z minipivovaru? Podle sládků je jím pražský Horymír

Kdo loni uvařil nejlepší pivo? Na tuto otázku hledala o víkendu odpověď takřka stovka degustátorů, kteří se sešli v jihočeském Pivovarském dvoře ve Zvíkově na akci Jarní cena českých sládků. Do šestnáctého ročníku největší soutěže piv z minipivovarů v Evropě se přihlásilo 156 pivovarů se 748 vzorky. V nejprestižnější kategorii českých ležáků se laureátem stal pražský pivovar Horymír.

Mezinárodní den poezie

Děti ve školní družině ZŠ Beroun - Závodí oslavily Mezinárodní den poezie

Světový den poezie byl navržen v roce 1998 organizací Unesco. Slavíme ho vždy 21. března s cílem zamyslet se nad naší dobou a posvětit zásadní slovo. Tato událost posiluje světovou kulturu a koná se ve velkých světových metropolích. V Evropě tento den nese název Jaro básníků. Probíhá mnoho akcí i se čtením v různých zeměpisných šířkách planety. Konají se činy na oslavu tak důležité události pro tento žánr literatury. UNESCO vydalo prohlášení světu, aby podpořilo připomínku Světového dne poezie tím, že zavede toto dědictví pro svět: Mezinárodní den poezie. Proto se tato akce stala i tradicí pro naší školní družinu. 

Muzeum fantastických iluzí je otevřeno každý den. V neděli od 13 do 15 hodin ho můžete projít s majitelem kouzelníkem Pavlem Kožíškem.

Tipy na pondělí 25. března

Chtěli byste si zpestřit začátek posledního březnového týdne letošního roku? Podívejte se níže na přehled dnešních zajímavých akcí a třeba vám poradíme.

Hledali vhodné doplňky stravy. Nenašli je, proto je začali vyrábět sami

Kluci z Jablonce hledali zdravé doplňky stravy. Nenašli, začali je vyrábět sami

Život ve 21. století se vyznačuje hektičností, stresem a nezdravým životním stylem. Lidské tělo i mysl denně podávají neskutečné výkony. Zakladatel společnosti Flow Nutrition Jakub Chvosta proto sám hledal kvalitní doplňky stravy, které by jemu a jeho přátelům pomohly žít zdravě. A když je nenašel, vyrobil si je sám.

Západočeská univerzita v Plzni. Ilustrační foto

Elektromobilita či jaderný management. Univerzita chystá obory budoucnosti

Vzhledem ke zvyšující se poptávce po oborech zaměřených na ekologii nebo udržitelnost chystá Západočeská univerzita (ZČU) obměnu studijních programů jednotlivých fakult. Některé nové obory stihne otevřít už od příštího akademického roku 2024/25, u dalších se teprve chystá podat žádosti o akreditaci a jejich zavedení očekává později.

Kromě značek s těmi logy patří do divize Stellantis ProOne také americký RAM

Za volantem nového Berlinga. Zkoumali jsme i další nové dodávky Stellantisu

Koncern Stellantis hraje už v současné době velmi důležitou roli ve světě lehkých užitkových vozů. Malé, střední i velké dodávky v současné době prodává s logy značek Citroën, Fiat, Opel, Peugeot a ve Velké Británii také Opel. Dohromady se jich v minulém roce po celém světě prodalo 1,7 milionu kusů a zajistily koncernu třetinu z jeho celkových příjmů.

Protivládní demonstrace za Českou republiku a za demisi vlády Petra Fialy (ODS) organizuje strana Právo Respekt Odbornost (PRO)

Protestující se sešli v Praze na Václavském náměstí. Vymezili se proti vládě

Okrádání seniorů, rychlé chudnutí oproti jiným státům Evropy a špatná správa země ze strany současné vlády. To jsou některé argumenty demonstrujících a řečníků na akci, která se v sobotu konala na Václavském náměstí v Praze. Podobně jako při podzimních demonstracích bylo hlavním heslem Česko na prvním místě.

Dana Morávková ráda cestuje s rodinou

Dana Morávková s Petrem Maláskem a synem dostali v Paříži slzným plynem

Nedávná nehoda Petra Maláska na kole, při které si poranil ruce, není zdaleka jediným kolapsem, který se u něj v rodině stal. Společně s manželkou Danou Morávkovou se nebojí vydávat na cesty a poznávat svět, a rozhodně si nevybírají pouze pohodlí v hotelových pokojích. Dana časopisu Story prozradila, co nejděsivějšího se jí a jejímu manželovi na cestách přihodilo.

Postcovidový syndrom u malé části pacientů může přetrvat i rok či dva. Projevuje se i velkou únavou

Psychické problémy i bolesti svalů: Jak poznat long covid a jak ho úspěšně léčit

Prodělali jste někdy v minulosti covid a nyní se u vás objevily třeba poruchy paměti, únava, nebo bolesti svalů? Problémů, které vznikají po vyléčení z akutní covidové infekce, existuje dlouhá řada. Nyní ovšem lékaři zjistili, že postcovid, nazývaný také long covid, může lidi stále trápit třeba až dva roky po prodělané nemoci. Existuje již lék na postcovid? A jak rozeznat, jestli mé potíže s postcovidem souvisí? Zeptali jsme se pneumologa Vladimíra Koblížka, předsedy České pneumologické a ftizeologické společnosti.

Mussolini a jeho Černé košile během pochodu na Řím v říjnu 1922

První fašistickou stranu v Evropě založil Mussolini. Itálie k tomu byla ideální

Byla neděle 23. března roku 1919. V zasedací místnosti Industrial Alliance na náměstí Piazza San Sepolcro v centru Milána se sešlo shromáždění říkající si Sansepolcrismo, aby uvedlo v život první fašistickou stranu v Evropě, oficiálně nazvanou Fascio di Combattimento di Milano (Milánské bojové svazky). První politické prohlášení pronesl za tuto stranu muž jménem Benito Mussolini.

Do Evropy se majoránka dostala díky křižáckým výpravám do Svaté země. Dnes se nejčastěji pěstuje v Egyptě a jižní Evropě.

Jak snadno vypěstovat voňavou bylinku: chutná, léčí a posiluje lásku

Doma ji má každý. Sušená majoránka je výborná v bramborácích, bramboračce, sekané i v luštěninových polévkách. Při nachlazení je také velkým pomocníkem majoránkový čaj. Voňavé, chutné a léčivé jsou i čerstvé lístky majoránky, které se skvěle hodí do salátů, polévek, paštik či rýže. Jejich vůně prý dokonce umí přivolat lásku. Na pěstování majoránky přitom není nic složitého, takže čerstvou bylinku můžete mít vždy po ruce a domácí sušená voní líp než ta z obchodu. Přečtěte si, jak pěstovat majoránku.

V moderním provozu je fyzická práce nahrazována roboty.

Soutěžíme s Deníkem

Dobroty, které se dnes pečou v Mondelēzu, mají v regionu už více než sto osmdesátiletou tradici. Vedle klasických Fidorek a oblíbených produktů značky Opavia se zde však v současnosti vyrábějí další desítky různých sušenek pro celou Evropu.