Praha – Vlašimská sprinterka, žákyně Monika Doubková, si zdárně ve smíšené štafetě vyzkoušela závody v O2 Areně před pražským mistrovstvím Evropy a za Středočeský kraj brala bronz. Veteránka Hana Kárníková byla opět nejlepší v disku na MČR.
Náchodsko - Jsou předními a silnými hráči ve svých oborech a díky tomu přináší zaměstnání a jistotu pro stovky obyvatel v regionu. Řada velkých podniků na Náchodsku i letos očekává, že se jim bude dařit. Byť někteří z nich zaznamenávají vlivem konfliktů ve světě, mezinárodních otázek a sankcí problémy.
Hradecko - Závody za světla, závody potmě, závody ve čtyřech - to vše nabízí každoroční orientační běh s víc než dvacetiletou tradicí u Bělečského mlýna. Letos se navíc těší jedné doslova zlaté účasti.
Jihlava – Měl někdy vítr v kapse? Ví, jak chutná láska z pasáže? A je kamarád do deště? Kapitán jihlavských fotbalistů Lukáš Vaculík o svém jméně mluví pobaveně.
Mělník – V neděli odehrají poslední zápas letošního ročníku žákovské ligy, o den později už naberou kurs severní Evropa. Mladší žáci hokejového klubu Junior Mělník zakončí sezonu týdenním pobytem v zemi hokeji zaslíbené. Ve Švédsku odehrají i čtyři přátelská utkání.
České Budějovice – Nejen v nočních směnách jako dosud, ale i přes den posílí posádky zdravotnických záchranářů lékaři z oddělení ARO českobudějovické nemocnice. Nový systém služeb, který má u záchranky začít fungovat od dubna, pomůže vyřešit hned několik organizačních potíží a těžit by z něj měli i pacienti.
Praha – Je to škoda. Armádní generál Petr Pavel se koncem června stane předsedou Vojenského výboru NATO. To pochopitelně škoda není, ale kvůli tomuto postupu na vojenském kariérním žebříčku je vyloučena jeho prezidentská kandidatura v roce 2018. A Petr Pavel jako muž se silným osobním příběhem by se mezi uchazeči o Pražský hrad určitě neztratil.
Praha - Vše jde podle plánu. Přípravy na pořádání mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let v ČR prošly zatím nejdůkladnější inspekcí. Funkcionáři UEFA strávili v Praze, Olomouci a Uherském Hradišti sedm dní a vedle stadionů obhlédli například i tréninkové plochy a hotely, setkali se také se zástupci pořadatelských měst. Šlo již o šestou kontrolu a inspektoři neshledali žádné zásadní pochybení.
Lidice - Úvod devětadvacátého večera 10. ročníku Lidických zimních večerů byl netradičně spojen se křtem dvou nových knih s válečnou tematikou autorů literatury faktu Přemysla Veverky a Romana Cílka. Večer s bývalým prezidentem České republiky Václavem Klausem v Lidické galerii byl nesmírně příjemný, prodchnutý moudrými slovy a hlubokými myšlenkami velké osobnosti naší politiky, které byly divákům zcela zaplněného sálu představeny.
Blanensko – /GRAFIKA/ – Evangelický kostel ve Vanovicích ukrývá evropský a možná i světový unikát. Zvonicí systém vyrobený v devatenáctém století německou firmou Krupp. Ten byl více než sto padesát let němý. Vanovičtí ho nechali loni za zhruba sto padesát tisíc korun opravit. Prostory chrámu rozeznělo zvonění na podzim.
Olomouc – V podstatě to bude takový trénink na červen. Další neklamný znak, že fotbalové mistrovství Evropy hráčů do jednadvaceti let, které bude mimo jiné hostit také Olomouc, se přibližuje skutečně mílovými kroky.
Blanensko – /GRAFIKA/ – Evangelický kostel ve Vanovicích ukrývá evropský a možná i světový unikát. Zvonicí systém vyrobený v devatenáctém století německou firmou Krupp. Ten byl více než sto padesát let němý. Vanovičtí ho nechali loni za zhruba sto padesát tisíc korun opravit. Prostory chrámu rozeznělo zvonění na podzim.
Kladno – Ohlédnutí za loňskou sezonou může v kladenských atletech vzbudit oprávněnou pýchu. Jejich výsledky je řadí do pozice nejúspěšnějšího sportovního klubu v Kladně, jenž má také největší členu základnu, která čítá okolo devíti stovek aktivních jmen.
New York – Úplné zatmění Slunce si dnes užilo prakticky jen několik tisíc lidí, kteří žijí nebo se vydali na norské arktické souostroví Špicberky. Hořké zklamání naproti tomu připravila mračna zvědavcům, kteří hleděli k nebi z Faerských ostrovů, druhého jediného suchého místa na Zemi, z něhož mělo být možné astronomický úkaz sledovat.
České Budějovice – Jméno Miroslav Hýsek je pojmem mezi karatisty. A to nejen na jihu Čech. Do podvědomí sportovní veřejnosti ale vstoupil také jako uznávaný kondiční trenér, který dokáže na sezonu výborně připravit třeba motocyklové závodníky Jakuba a Matěje Smržovy.
Jaroměř - Ve věku nedožitých 88 let zemřel pan Jaroslav Zach. Zesnul po kratší nemoci v pondělí 16. března v nemocnici na oddělení LDN v Jaroměři ve věku 87 let. Jde o velmi významnou osobnost města Jaroměře.
Břeclav /ROZHOVOR/ – Uznávaný trenér Slováckého veslařského klubu Břeclavi Josef Akai letos oslavil padesátku. Mezi veterány ještě sám závodí, ovšem mnohem více už se věnuje výchově mladých závodníků. Nejčastěji jej potkáte v Břeclavi, jak brázdí na kole hráze okolo Dyje, kde doprovází své svěřence. Loni zažil opravdu povedený rok. Jeho svěřenci mu předčasně darovali medaile na republikové, evropské, světové a dokonce i olympijské úrovni. Navíc obdržel jako kouč ocenění v okresní i krajské anketě Sportovce roku.
Laško (Slovinsko) – Česká futsalová reprezentace v těchto dnech bojuje na kvalifikaci ve slovinském Lašku o Mistrovství Evropy 2016. Společně s týmem dorazil do malebného městečka i štáb České televize vedený mladým komentátorem a reportérem Jiřím Štěpánem.
Po dlouhé a těžké nemoci v pátek ráno zemřel legendární hokejový brankář Josef Mikoláš. Nejlepší československý sportovec a bývalý vynikající gólman Vítkovic roku 1961 v lednu oslavil 77. narozeniny.
Kouty nad Desnou – Nevídaným úspěchem skončilo pro vlašimskou výpravu Mistrovství ČR mládeže v hotelu Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou. Mladým šachistům se podařilo vybojovat pět medailí, čímž bylo čtyři roky staré maximum překonáno o tři cenné kovy. Vlašimský oddíl předběhla v počtu medailí už jen Beskydská šachová škola Frýdek-Místek.
Dublin - Nízkonákladová letecká společnost Ryanair nemá v plánu provozovat lety přes Atlantik. Firma to uvedla ve čtvrtek. V pondělí přitom přišla se zprávou, že její správní rada plány na zahájení transatlantických letů schválila. Podle zdroje agentury Reuters ale Ryanair nadále uvažuje o založení sesterské společnosti, která by lety do Severní Ameriky provozovala.
Přerov – Vybaveni brýlemi s filtrem, sklíčky nebo se svářečskou kuklou. Více než stovka zájemců vyrazila v pátek dopoledne na přerovskou hvězdárnu, aby si v centru dění vychutnala ojedinělou podívanou – částečné zatmění Slunce. Hvězdárna připravila několik dalekohledů, z jednoho se obraz promítal na monitor.
Brusel – V Bruselu dnes začal druhý den summitu Evropské unie. Hlavy států a vlád budou řešit především situaci v Libyi a podpoří snahy OSN o urovnání tamního konfliktu. Prezidenty a premiéry osmadvacítky čeká také diskuse o hospodářské situaci EU a hovořit by mohli rovněž o jednání se Spojenými státy o rozsáhlé obchodní a investiční dohodě.
Peking – Růst čínské ekonomiky bude v letošním i příštím roce dál zpomalovat. Předpověděla to dnes Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Čína se podle ní dostává prostřednictvím reforem na cestu pomalejšího, ale udržitelnějšího hospodářského růstu.
Litovel – Základní část extraligy o uplynulém víkendu napsala svoji závěrečnou kapitolu a nováček soutěže z Litovle se při konečném účtování rozhodně nemá za co stydět. Tatran vybojoval jedenáct bodů a na desátou příčku mu chybělo jedno vítězství. Příští týden Hanákům začíná závěrečná fáze sezony, ve které budou mít za úkol uhájit příslušnost mezi extraligovou elitou. K tomu má pomoci i největší osobnost týmu David Juříček. „Náš cíl je v play -out uhájit domácí neporazitelnost," říká čtyřicetiletá ikona české házené, která zhodnotila i úroveň extraligy.
Olomouc – Zkušené artisty z celé Evropy a více než stovku kusů cizokrajných zvířat přivezl do Olomouce Národní cirkus Originál Berousek. Své šapitó rozložil u Galerie Šantovka, na představení mohou zájemci chodit kromě pondělí každý den a to až do 12. dubna.
Příbram – Na pondělním jednání čeká příbramské zastupitele rozřešení problému ohledně zapůjčení peněz cykloklubu. Pokud nakonec peníze z městské kasy nevyčlení, přislíbili zapůjčení vlastních financí.
Praha /ANKETA/ - Na 104 stánků s velikonočním sortimentem a občerstvením zaplní o prvním jarním víkendu pražské Staroměstské náměstí. Po roce opět začínají Velikonoční trhy, které potrvají až do 11. dubna. Oproti předchozím letům lákají na více jarních dekorací, například na pestrobarevné girlandy, květinové slunce či veselá kuřata.
Thajská centrála pro cestovní ruch otevře v Praze pobočku, která bude mít na starosti střední a východní Evropu. Thajci tak chtějí přilákat do země více turistů z postkomunistických zemí. Pobočka by měla fungovat od začátku příštího roku. Informoval o tom server E15.cz.
Vídeň, Adamov – Úchvatné, reprezentativní, jedinečné. O výstavě Fantastické světy mluví návštěvníci jen v superlativech. Ze Städel Musea ve Frankfurtu nad Mohanem se přesunula do Uměleckohistorického muzea ve Vídni.
Dobrovíz (u Prahy) – Internetový obchod Amazon zatím neplánuje stavbu dalšího distribučního centra v ČR. To, které by mělo zahájit provoz na podzim v Dobrovízi u Prahy, tak bude jediné v republice. Střední a východní Evropu nyní pokrývají i tři nová polská centra, poptávka v regionu ale roste ročně zhruba o 20 procent a podobný je i celosvětový trend. O stavbě dalšího centra ve střední či východní Evropě tak bude společnost podle mluvčího české pobočky Amazon Karla Taschnera teprve rozhodovat. Distribuční centrum Amazonu mělo původně vzniknout i v Brně, po průtazích města ohledně změny územního plánu ale developer od stavby ustoupil.
Praha /INFOGRAFIKA/ – Mám svého žákovského ajťáka. Miluji eKabinet. Náš ředitel je nejzlatější, protože jde s dobou. Takhle nadšeně mluví o využívání nových technologií Jana Doležalová, učitelka ZŠ Smetanova ve Vimperku. Učí matematiku a angličtinu, a jak řekla Deníku, bez využívání tabletů už by si svoje hodiny nedovedla vůbec představit.
Bránu provozovny Armatury group opustila v těchto dnech rarita, kterou umí vyrobit jen málokdo. Dvoumetrová obří odběrová klapka, vážící dvanáct tun, odcestovala do polské elektrárny v Tychy.
Laško - Čeští futsalisté zvládli i druhý zápas kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2016 a po výhře 4:0 nad Norskem si zajistili minimálně účast v baráži. Svěřenci Tomáše Neumanna se o přímý postup na šampionát utkají v sobotu s domácím Slovinskem, které smetlo Francii 11:2.
Brno – Brýlové obruby, kvalitní kontaktní čočky a nejmodernější přístroje na operace očí. To vše nabízí Mezinárodní veletrh oční optiky, optometrie a oftalmologie Opta, který v pátek začíná v pavilonu B na brněnském výstavišti. Představí se na něm pětašedesát firem z celé Evropy. „Rozsahem a kvalitou se jedná o jednu z nejvýznamnějších oborových prezentací ve střední Evropě," uvedl mluvčí veletrhu Jiří Erlebach.
Vídeň, Adamov – Úchvatné, reprezentativní, jedinečné. O výstavě Fantastické světy mluví návštěvníci jen v superlativech. Ze Städel Musea ve Frankfurtu nad Mohanem se přesunula do Uměleckohistorického muzea ve Vídni.