Kreativ

ŠTÍTEK: Evropa

Do irského města Sligo (na snímku) přijel neznámý muž v pátek 12. června 2009 večer. Představil se pod falešným jménem Peter Bergmann, jeho skutečná identita je dodnes neznámá

Měl falešné jméno, před smrtí ničil stopy. Irsko dodnes řeší záhadu mrtvého muže

Už třináct let a jeden měsíc pronásleduje Irsko dodnes nevyřešená záhada. Ráno 16. června 2009 se na pláži Rosses Point v hrabství Sligo našlo mrtvé tělo asi šedesátiletého hubeného muže v námořnickém tričku a ve slipech, navlečených z nevysvětleného důvodu přes plavky. Dodnes není zřejmé, kdo tento muž byl, ani odkud se vzal. Před svou podivnou smrtí totiž důkladně vymazal veškeré důkazy o své existenci.

Výjimečný design, vynikající kuchyni, přátelský servis, profesionální péči o děti a mnoho dalšího slibuje Falkensteiner Premium Camping Zadar.

Kempy v Chorvatsku: Existuje několik vyvolených, ze kterých jsou lidé nadšení

Kempování patří ke způsobům, jak si užít letní přírodu skutečně naplno. Jednou z nejlepších destinací v Evropě je podle milovníků kempování Chorvatsko. Najdete tam více než pět set lokalit pro kempování od mini kempů až po luxusně vybavené apartmány a karavany. Vybrali jsme pro vás pět tipů na oblíbené kempy v Chorvatsku. Vyberou si aktivní dobrodruzi i lidé, kteří nedají dopustit na luxus a pohodlí.

Ilustrační foto

Pochoutky z Evropy na náměstích doplní přehled hodnotných staveb

Představení architektonických skvostů, které v regionu vznikly s přispěním Evropské unie, chystá v rámci programu k českému předsednictví Středočeský kraj. Jeho radní ve čtvrtek schválili smlouvu s Českou komorou architektů o vytvoření putovní výstavy staveb, jež získaly ocenění. Ta bude k vidění v rámci setkání pro veřejnost Ochutnej Evropu, která se od srpna do října uskuteční v 11 středočeských městech.

V Blšanech u Podbořan probíhá od 14. do 17. července mistrovství Evropy ve flyballu. Dorazily stovky psů a jejich majitelů z deseti zemí.

Psi letí tryskem pro míček, pak k páníčkovi. Špičky flyballu soutěží v Blšanech

Travnatá hřiště v kdysi prvoligových Blšanech na Podbořansku v těchto dnech nepatří fotbalistům, ale psům. V městečku na jihu Ústeckého kraje se koná mistrovství Evropy ve flyballu. Jedná se o jednu z největších „psích“ akcí v Česku v letošním roce. Dorazilo téměř osm set lidí z deseti zemí a skoro šest set jejich čtyřnohých parťáků.

Junior brněnské Dukly Matěj Hytych se stal v portugalské Anadii mistrem Evropy v pevném kilometru.

Juniorky brněnské Dukly slaví evropské stříbro, Hytych je mistr Evropy

Skvěle vstoupili do mistrovství Evropy v dráhové cyklistice junioři brněnské Dukly. V portugalské Anadii ve čtvrtek získala trojice Anna Jaborníková, Sára Kateřina Peterková a Michaela Poulová stříbro v týmovém sprintu, v pátek pak Matěj Hytych vyhrál závod na jeden kilometr s pevným startem.

Spirála v průběhu kompletní rekonstrukce, léto 2022

PODÍVEJTE SE: Nová Spirála se otevře v příštím roce. Možná se tam vrátí i Ježíš

Legendární divadlo Spirála na holešovickém Výstavišti by mělo po rekonstrukci znovu přivítat diváky zhruba za rok. V plánu je pět úvodních představení, kterým má stylově dominovat koncertní verze muzikálu Jesus Christ Superstar, který měl v 90. letech ve Spirále přes dvanáct set repríz. Nová Spirála máale ambici být více než muzikálovým divadlem.

Vítěz nejtěžšího ultracyklistického závodu na světě NorthCape-Tarifa 2022

VIDEO: Ultracyklista Danda Polman vyhrál s přehledem závod napříč Evropou

Je to doma! Daniel Polman, přezdívaný Danda, zvítězil v cyklistickém závodě napříč Evropou. Poslední úseky jel i přes dramatické technické problémy s obrovským náskokem a ve čtvrtek kolem oběda projel cílovou páskou jako vítěz. Novopacký ultracyklista získal zlato v jednom z nejdelších závodů světa North Cape - Tarifa. Podívejte se ve videích na jeho finiš v cíli.

Místo zvané Slezský Windsor.

FOTO: Zapomenutá místa, kudy prošly dějiny. Zašlou slávu připomínají jen ruiny

Dobrá zpráva pro milovníky opuštěných a zapomenutých míst. Přinášíme vám galerii krásných staveb a stavbiček, které už jen zdálky vzpomínají na svou někdejší slávu. Je libo navštívit zbytky kdysi honosného paláce s pytli plnými zlata a stříbra nebo Slezský Windsor? A co vápenka, kde trénovali němečtí letci? Ponořte se spolu s námi do nedávné minulosti, kterou poznáte díky krásným fotografiím Petra Mareše. Autorovi děkujeme za možnost zveřejnění fotografií.

Boeing 737-700 společnosti Smartwings a Airbus A319 ČSA. Ilustrační snímek

Evropská unie nadržuje letadlům. Ta smí i nadále létat na benzin

Každý, kdo se jen trochu vyzná v emisích skleníkových plynů, ví, že letecká doprava škodí mnohem víc než klasické automobily. Přesto letadla budou dál mít od EU výjimku a budou moci létat na benzin a to i v době, kdy budou dnešní benzinová auta v Unii „zakázána“.

Boeing 737-700 společnosti Smartwings a Airbus A319 ČSA. Ilustrační snímek

Evropská unie nadržuje letadlům. Ta smí i nadále létat na benzin

Každý, kdo se jen trochu vyzná v emisích skleníkových plynů, ví, že letecká doprava škodí mnohem víc než klasické automobily. Přesto letadla budou dál mít od EU výjimku a budou moci létat na benzin a to i v době, kdy budou dnešní benzinová auta v Unii „zakázána“.

Martin Komárek.

17 procent

Inflace je sedmnáct procent. Domácnosti nevědí kudy kam. Ví to vláda?

triatlon seriál mistrovství světa v Hamburku 2022, Radim Grebík

Radim Grebík má formu. V Hamburku vybojoval skvělou osmnáctou příčku

Triatlonista Radim Grebík si osmnáctým místem v Hamburku vytvořil osobní maximum v závodech seriálu mistrovství světa. Jednadvacetiletý český reprezentant z klubu Titan Trilife Zlín poprvé v kariéře v tomto typu závodu postoupil do první dvacítky výsledkové listiny a potvrdil, že má v posledních týdnech skvělou formu.

Mario Draghi

Vládní krize v Itálii: Premiér Draghi oznámil rezignaci, prezident ji nepřijal

Italský premiér Mario Draghi oznámil, že rezignuje. Prezident Sergio Mattarella však jeho demisi odmítl a požádal ho, aby oslovil parlament a zhodnotil politickou situaci. Premiér podle agentury Reuters uvedl, že nechce stát v čele kabinetu, který ztratil podporu jedné z klíčových koaličních sil. Draghiho vláda ve čtvrtek vyšla vítězně z hlasování o důvěře, zástupci koaličního Hnutí pěti hvězd (M5S) pro ni ale nezvedli ruku.

Martin Fajmon a Lukáš Hanák, hrající za klub Olympia Blansko, pomohli české baseballové reprezentaci ke stříbrné medaili z ME.

Stříbrná dvojka. Mladí blanenští baseballisté se zasloužili o medaili z ME

Vicemistři Evropy. Takovým titulem se může chlubit dvojice mladých baseballistů z Blanska, která pomohla české reprezentaci ke stříbrným medailím na nedávném evropském mistrovství žáků. Martin Fajmon a Lukáš Hanák z klubu Olympia Blansko byli součástí výběru, který až do finále nepoznal hořkost porážky, v boji o zlaté medaile pak po napínavé bitvě podlehl Německu 9:10.

Akce Explorer Belt. Pří ní jsou mladí lidé ve věku 13 až 17 let bez dozoru dospělých „vysazeni“ na různých místech a mají dojít v určitém čase do cíle, někdy vzdáleného desítky kilometrů jen s omezeným vybavením, jako je mapa, kompas. Ilustrační foto.

Belgické skauty lidé v Česku považovali za migranty. Zavolali na ně policii

Nevšední zážitek mají za sebou belgičtí skauti, kteří se momentálně v Česku účastní expediční akce Explorer Belt. Pří ní jsou mladí lidé ve věku 13 až 17 let bez dozoru dospělých „vysazeni“ na různých místech a mají dojít v určitém čase do cíle, někdy vzdáleného desítky i stovky kilometrů, jen s omezeným vybavením, jako je mapa, kompas a trochu peněz. Jejich úkolem je zajistit si svépomocí jídlo a místo k přespání. Proto někteří neváhají a žádají o pomoc místní.

Monika Fučíková během úspěšného čtvrtfinalového dne na evropském šampionátu hráček do 20 let.

VIDEO: Opora Slovanky pomohla dvacítce do bojů o medaile. Jak trávila celý den?

Česko mezi basketbalovými velmocemi! Taková zpráva přilétla z mistrovství Evropy do 20 let v maďarské Šoproni, kde tým trenérky Romany Ptáčkové porazil jasně Polsko 64:43. O finále se utká v pátek s Francií, kterou už Češky na šampionátu jednou porazily, druhou semifinálovou dvojici tvoří Španělsko a Itálie.

Oceněné mažoretky

Mažoretky z Holešova sbírají jeden titul za druhým. Za úspěchy stojí tvrdá práce

Každá je jiná a přece mají jedno společné: lásku k estetickým sportům. Jmenují se Mini Lentilky, Baby Lentilky a Lentilky a jejich úspěchy obdivují lidé z celého širého okolí. Jednou z trenérek je Jolana Saibertová, která bývala členkou úspěšné skupiny mažoretek Arabelky a od roku 2017 působí jako trenérka, která současně tvoří choreografie pro velké formace, sóla a dua, která mají celosvětový úspěch. V rozhovoru nám přiblížila, jaké to je být mažoretkou a co stojí za obrovské úspěchy jejích svěřenkyň.

K pokusu o atentát došlo 14. července, kdy si celá Francie připomínala dobytí Bastily. Na snímku vojenská přehlídka na dostihovém závodišti Longchamps. Prezident se vracel právě z této přehlídky, když došlo ke střelbě

Atentáty mladých anarchistů: V Praze zabili Rašína, ve Francii šli na prezidenta

Rok 1922 poznamenaly na řadě míst Evropy anarchistické útoky, jež chtěly násilnou formou vnutit nově se formujícím státům jiný typ společenského uspořádání. Nevyhnuly se mladému Československu, kde se obětí takového útoku stal tehdejší ministr financí Alois Rašín, ani Francii, kde pokusu o své zabití čelila dokonce hlava státu. Od neúspěšného atentátu na francouzského prezidenta uplynulo 100 let.

Motokrosový svátek po dva víkendové dny budou hostit Loketské serpentiny.

OBRAZEM: Motokrosová světová elita vezme útokem Loket

Milovníci motokrosu by měli řádně zbystřit. O víkendu, tedy v sobotu 16. července a neděli 17. července, si podmaní Loketské serpentiny v rámci Velké ceny České republiky motokrosová elita světa v kategoriích MXGP a MX2.

Trenér juniorských dráhových cyklistů brněnské Dukly Zdeněk Nosek (na snímku vpravo).

Najít sprintera pro dráhu? Kouč Dukly Brno pozná talent na první pohled

Dlouhá cesta stojí před dítětem, které jezdí dobře na kole, aby se z něho stal český reprezentant v elitní kategorii. Když se rozhodne sportu naplno věnovat, zlomový bývá juniorský věk a na něj navazující kategorie do třiadvaceti let. Právě těmto dvěma skupinám začíná ve čtvrtek mistrovství Evropy v dráhové cyklistice, které hostí portugalská Anadia až do úterý.

Trenér Baníku Ostrava Pavel Vrba.

Vrbu „bílé peklo“ nakoplo: Ostrava je výjimečná. Posily Baníku? Jména slýchám

/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Přál si, aby se s ním vrátila na Baník i atmosféra, jakou v Ostravě zažíval v titulové sezoně 2003/04. I při vědomí, že milované Bazaly vystřídal Městský stadion ve Vítkovicích. V jeho útrobách sice trenér Pavel Vrba po prohře ve výročním utkání s Celtikem Glasgow (2:4) chvíli hledal domácí šatnu, jelikož dlouho zde jezdil výhradně jako soupeř, ale první záměr se splnit povedlo.

Mladí golfisté se předvedou na Ypsilonce. Svě naděje má i Liberecký kraj.

Mladí golfisté se předvedou na Ypsilonce. Své naděje má i Liberecký kraj

Czech International Junior Amateur Championship 2022 se uskuteční v termínu 14.–16. července 2022 na golfovém hřišti Ypsilon Golf Resort Liberec. Ypsilonka bude hostit mladé naděje z celé Evropy. Mezinárodního turnaje se zúčastní téměř 160 nejlepších mladých hráčů a hráček z celé Evropy, a na Ypsilonce tak budou k vidění nejtalentovanější golfisté, o kterých v dalších letech jistě uslyšíme na světových turnajích po celém světě.

Dřevorubecká show v Jindřichově Hradci

Dřevorubci se utkají s motorovými pilami, sekerami i ve stromolezení

Městská kultura Jindřichův Hradec Vás zve na dřevorubeckou show Eurojack 24. července od 14 h na náměstí Míru. O co jde, vysvětluje Eliška Čermáková: "Eurojack je evropský seriál dřevorubeckých závodů s dlouholetou tradicí. Vrcholoví sportovci budou na náměstí předvádět velkolepé a napínavé disciplíny jako jsou přesekávání kmenů, řezání velkými ručními pilami, řezání upravenými motorovými pilami, házení sekerou, stromolezení a jiné. Umění sportovců není jen o síle a vytrvalosti, ale zejména o technice, přesnosti a soustředění." Děkujeme za příspěvek. 

Talenti prostějovského tenisu Jan Kumstát a Maxim Mrva.

Kdo napodobí Lendla? Přerov hostí po 44 letech tenisové ME juniorů

Wilander, Edberg, Robredo, Tsonga, Fognini, Čilič nebo Mandlíková. Ti všichni v minulosti ovládli tenisové mistrovství Evropy juniorů U16, které se posledních třináct let konalo v Moskvě. Současné dění ovšem elitní mládežnickou akci přesunulo po dvou letech covidové pauzy do Česka. Konkrétně na Hanou. Vrcholný turnaj hostí poprvé od roku 1978 Přerov!

Na místě dopadu je na louce "U Myšáků" umístěna pamětní deska s datumem, kdy meteorit dopadl.

Výročí: Broumovský meteorit považoval cihlář před 175 lety za zlatý dar z nebes

Let svítícího objektu zanechávajícího za sebou tmavou kouřovou stopu. V jednu chvíli byla téměř vodorovná, od západu k východu směřující dráha přerušena ohnivým zábleskem, doprovázena dvěma silnými detonacemi. Tak nějak popisovali svědci mimořádný nebeský úkaz, k němuž došlo přesně před 175 lety. Ještě před východem slunce 14. července 1847 ve 3:45 hodin v blízkém okolí Broumova dopadly dva meteority.

Úkolem závodníků je v co nejkratším čase pomocí vody a rýžovací pánve najít co nejvíce zlatinek.

Přijeďte na mistrovství v rýžování zlata, zvou nadšenci z Lelekovic

V Lelekovicích působí tři členové ze skupiny nadšenců, která si říká Klub moravskoslezských zlatokopů. Letos má klub tu čest pořádat Mistrovství České republiky a Slovenské republiky v rýžování zlata, které se koná v dnech 15. až 17. července ve Zlatých Horách v krásném prostředí Ztracených štol v blízkosti Zlatorudných mlýnů. Děkujeme Lubomíru Hrubému za zajímavý příspěvek.

Lukáš Malý zaznamenal proti Eagles Praha trojmetový odpal.

Už jen teorie. Po soubojích s Eagles mají Nuclears do semifinále těžkou cestu

Přetěžký úkol. V předposledním kole TOP 6 baseballové extraligy podlehli třebíčští Nuclears pražským Eagles 1:2 na zápasy (všechny zápasy skončily stejným výsledkem 3:2) a zůstávají na šestém místě průběžného pořadí. K vysněnému postupu do bojů o titul jim zůstává už jen teoretická naděje.

Rozsáhlý požár u chorvatského Zatonu.

Chorvatský Šibenik obklíčily plameny. Požár v letovisku už je pod kontrolou

Situace kolem požáru, který si ve středu v Chorvatsku vynutil evakuaci lidí z oblíbených turistických letovisek Zaton a Raslina nedaleko Šibeniku, se zlepšila. Oheň je pod kontrolou a je obklíčený ze všech stran, informovali ve čtvrtek ráno podle listu Jutarnji list místní hasiči. V noci už nemusel být nikdo evakuován. Plameny zasáhly území o rozloze 33 kilometrů čtverečních. Klientů českých cestovních kanceláří (CK), které ČTK oslovila, se situace nedotkla, uvedli zástupci kanceláří.

Český premiér Petr Fiala při projevu v Evropském parlamentu 6. června 2022

EU chystá další balík sankcí vůči Rusku. Plyn součástí nebude, řekl Fiala

Evropská unie připravuje sedmý balíček sankcí proti Moskvě, již nyní je ale jasné, že jeho součástí nebude omezení dodávek ruského plynu. Agentuře Reuters to dnes řekl český premiér Petr Fiala, který jako důvod uvedl skutečnost, že řada členských zemí evropského bloku je zatím na ruském plynu závislá. Česko v tomto pololetí Evropské unii předsedá.