Pětačtyřicet minut odchytal brankář Sigmy Olomouc Jakub Trefil za reprezentaci do jednadvaceti let v přípravném duelu proti Portugalsku. Lvíčata prohrála 1:5 a gólman Hanáků inkasoval tři branky. „Byl to super zážitek a zápas jsem si užil,“ říkal přesto jednadvacetiletý Jakub Trefil pro klubový web Sigmy.
Opavané byli poslední roky zvyklí, že ve městě stojí dva vánoční stromy, jeden na Dolním a druhý na Horním náměstí. Ten na „Horňáku“ bude sice i letos kvůli rostoucím energetickým nákladům chybět, nahradí ho ale velký dřevěný vyřezávaný betlém, fotokoutek, Ježíškova pošta a zvonička. Vánoční trhy na Dolním náměstí pak nabídnou koncerty známých interpretů, čertovský karneval, cimbálovky, opavské dětské pěvecké sbory, živý betlém, stánky všeho druhu, ale i akci Česko zpívá koledy s Deníkem.
Na hradecké soupisce je zapsán v útoku, v poslední době však více nastupuje v obraně. Během odvetného osmifinálového duelu Ligy mistrů proti Färjestadu ho ale trenéři kvůli rozsáhlé marodce potřebovali vepředu. A hokejový obojživelník Radek Pilař se jim skvěle odvděčil. V úterním klání zaznamenal svoji první branku v sezoně, když zvyšoval na 3:0. Švédský obhájce titulu sice dovedl zápas do prodloužení, ale v něm se radoval Mountfield, který si zahraje mezi posledními osmi týmy. „Už jsem to potřeboval. Poslední dobou to nebylo nic moc, jsem rád, že to tam spadlo,“ těšilo hradeckého univerzála.
Pravidelný přispěvatel Deníku Stanislav Vaněk do redakce zaslal recenzi na knihu Měšťan a šelma, která mj. obsahuje reálie historicky významného města klatovského okresu, kterým jsou Kašperské Hory.
/FOTO/ V pražské zoologické zahradě se vylíhla tři mláďata málo známého druhu želv - želvy záhadné. Informoval o tom mluvčí zahrady Filip Mašek. Tento druh želv je v přírodě málo prozkoumaný a jeho populace se podle odborníků zmenšují. Do pražské zahrady se želvy záhadné dostaly před lety ze zásilky zabavené pašerákům v Hongkongu.
Evropský parlament oslavil v úterý sedmdesát let od svého vzniku. Bývalý ministr a poslanec jak českého, tak nyní Evropského parlamanentu porovnává obě instituce a to, jakou důležitost mají pro české občany.
Navléct se do rozverného kostýmu a jít fandit? Mezi fotbalovými příznivci z Evropy na velkých akcích jde o běžný zvyk, na mistrovství světa v Kataru se však karnevalové veselí může změnit v nemalý problém. A co teprve tričko v duhových barvách – v něm si koledujete o malér. Kontroverzní šampionát v pouštním emirátu nabízí skutečný střet kultur, tentokrát ve fanouškovském podání.
/KANONÝR DENÍKU, ROZHOVOR/ V neratovické kabině už patří mezi mazáky. Daniel Duch je v šestadvaceti jedním z nejzkušenějších hráčů kádru, ve kterém navíc působí už více než čtyři roky. V podzimní části na sebe v tuhých divizních bojích vzal i střeleckou odpovědnost. Šesti góly pomohl k zimování na solidní čtvrté příčce a z pozice středního záložníka se stal nejlepším střelcem mužstva.
/EXKLUZIVNĚ/ Po rozpačitém začátku a výměně trenéra nakonec slušné osmé místo a 16 získaných bodů. Hned 13 z nich vybojovali divizní fotbalisté Holešova pod vedením trenéra Aloise Skácela, který u kormidla vystřídal Romana Koleniče.
Další hvězdou unikátního seriálu Deníku, jenž vznikl u příležitosti mistrovství světa, je Stephen Osei Hwedieh. Jeho strýc reprezentoval Ghanu, on ale strávil většinu života v Kanadě, odkud pochází tatínek. Právě ze Severní Ameriky se před necelými čtyřmi lety vydal do Česka za velkým snem – prosadit se do nejvyšší soutěže a třeba jednou i do národního týmu. Jako jeho strýc. „V rodině jsme vždy hodně mluvili o tom, jestli bych hrál za Kanadu nebo Ghanu. Mám to tak padesát na padesát, čekám, kdo první zavolá,“ usmívá se hráč, který na podzim působil v HFK Olomouc.
Další hvězdou unikátního seriálu Deníku, jenž vznikl u příležitosti mistrovství světa, je Stephen Osei Hwedieh. Jeho strýc reprezentoval Ghanu, on ale strávil většinu života v Kanadě, odkud pochází tatínek. Právě ze Severní Ameriky se před necelými čtyřmi lety vydal do Česka za velkým snem – prosadit se do nejvyšší soutěže a třeba jednou i do národního týmu. Jako jeho strýc. „V rodině jsme vždy hodně mluvili o tom, jestli bych hrál za Kanadu nebo Ghanu. Mám to tak padesát na padesát, čekám, kdo první zavolá,“ usmívá se hráč, který na podzim působil v HFK Olomouc.
Slaměné korpusy, kovové obruče, ale i jedlové chvojí, svíčky a nejrůznější přírodní doplňky dávaly tušit, že tady se bude tvořit pro adventní čas. Už minulou neděli to dýchalo v Krčíně atmosférou blížících se svátků.
Chytrý mobilní telefon používá 81 procent Čechů starších 16 let, což je o 18 procentních bodů více než v roce 2018. Využívání tlačítkových mobilů bez operačního systému naopak ve stejném období kleslo z 39 procent na 19 procent populace. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
/FOTOGALERIE/ Hned čtyřčlenné východočeské zastoupení má ženská basketbalová reprezentace pro nadcházející okno kvalifikace mistrovství Evropy. Trenérka Romana Ptáčková, která v květnu letošního roku převzala národní tým, do nominace zařadila hned tři svoje svěřenkyně z klubu Hradeckých lvic, kterými jsou Pamela Therese Effangová, Klára Vojtíková a Kateřina Zeithammerová.
Historický milník. Judisté SKKP Brno poprvé v klubových dějinách opanovali extraligu mužů. Ve víkendovém play-off v pražské hale Folimanka nejprve zdolali 3:2 na zápasy a 21:20 na body domácí USK a ve finále přemohli Liberec 4:1 na zápasy a 13:10 na body.
Cože? Tolik? Fanoušci byli nejprve zmatení, když viděli, kolik minut rozhodčí nastavuje. Když se ale stejný scénář opakoval v dalších zápasech, pochopili, že se jedná o nový trend. Na fotbalovém mistrovství světa v Kataru se zápasy neuvěřitelně natahují. Trvají hodně přes sto minut čistého času.
Po ligovém zápase v Ústí nad Labem musí basketbalisté BK REDSTONE Olomoucko rychle přepnout do pohárového módu. Ve středu 23. listopadu se od 20 hodin představí na palubovce KK Nutrispoint Iliria z Lublaně v rámci svého třetího vystoupení v Alpe Adria Cupu.
Českolipská plavkyně Petra Weber (Chocová) má na konci roku pořádně napilno. Před blížícím se zimním mistrovstvím republiky má ale sympatická sportovkyně parádní formu. To startuje v Plzni už ve čtvrtek 24. listopadu.
Poslední mohykán. Hokejový klub z Hradce Králové zůstal v evropské Lize mistrů jako jediný z českých účastníků. Dnes v osmifinálové odvetě, která se hraje v ČPP aréně od 17.30, na něj čeká pořádně těžká šichta. Musí porazit švédského giganta Färjestad BK jinak končí. Svěřenci trenéra Tomáše Martince sice minulý týden v Karlstadu prohráli 3:4. Ztráta jedné branky není však neřešitelná.
Vyhrála všechno, co mohla. Doma má tři zlaté medaile z olympiády, tituly ze světových šampionátů už ani nepočítá. Mám splněno, mohla by si říct a s čistým svědomím skončit. Jenže Martina Sáblíková taková není. Rychlobruslařská legenda se rozhodla, že vydrží ještě další čtyři roky. Až do olympiády v Itálii v roce 2026. V té době jí bude už 39 let.
Ukrajinská vláda plánuje evakuaci Chersonu a Mykolajivu kvůli přicházející zimě. Boje v obou jihoukrajinských městech vážně poničily klíčovou energetickou infrastrukturu a ukrajinské úřady vyjádřily obavu z humanitární krize, kterou by klesající teploty mohly způsobit. Pomoc s evakuací nabídne v následujících dnech vláda těm, kteří mají zájem odejít dobrovolně, informoval list The New York Times.
Žádný problém. Chrudimští futsalisté se v tuto chvíli nachází v dějišti elitní skupiny Ligy mistrů v kazašském Almaty. Ještě předtím se na náročná utkání s nejlepšími celky Evropy namlsali vysokým vítězstvím proti Liberci. Druhý zástupce Pardubického kraje z Vysokého Mýto taktéž sahal po bodovém zisku, ale Brno v závěru udeřilo a odvezlo si vítězství.
/FOTOGALERIE/ Jediný letošní český reprezentant v evropském juniorském šampionátu v rally Daniel Polášek se rozhodl v příští sezoně podstoupit novou výzvu. Tou bude účast v sedmidílném finském šampionátu.
Na výpravu do opuštěných míst se mohou naši čtenáři vydat díky fotografiím Petra Mareše. Ctíme pravidla urbexerů, a přesné místo, kde se tento objekt nachází, zůstane v utajení. Děkujeme za poskytnutí fotografií.
Přestože Cristiano Ronaldo kvůli žaludeční viróze nenastoupil ve čtvrteční generálce proti Nigérii, na startu fotbalového mistrovství světa se cítí skvěle. Hvězdný útočník je připravený zahájit svůj pátý šampionát nejlepším možným způsobem. Věří, že Portugalci mají na mistrovství světa v Kataru nejlepší tým, jen to potřebují dokázat na hřišti.
Osm nákladních aut o celkové hmotnosti více než 300 tun najelo minulé úterý na dálniční most přes železniční stanici v Uhersku na Pardubicku. Uskutečnily se tam zátěžové zkoušky nosné konstrukce. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dopadly výborně. „Úspěšně se tak blížíme ke zprovoznění dálničního úseku D35 Časy-Ostrov 22. prosince,“ uvedla mluvčí ŘSD Petra Drkulová.
Osm nákladních aut o celkové hmotnosti více než 300 tun najelo minulé úterý na dálniční most přes železniční stanici v Uhersku na Pardubicku. Uskutečnily se tam zátěžové zkoušky nosné konstrukce. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dopadly výborně. „Úspěšně se tak blížíme ke zprovoznění dálničního úseku D35 Časy-Ostrov 22. prosince,“ uvedla mluvčí ŘSD Petra Drkulová.
Mnoho členů královských rodin napříč Evropou je založeno sportovně. Drtivá většina se hýbe spíš rekreačně, ale jsou tací, kteří to dotáhli dál a soutěžili i na mezinárodní úrovni. Největší prestiž má pro každého sportovce olympiáda a právě pod pěti kruhy se mnozí blýskli. Medaile jim sice moc necinkaly, ale už samotná účast na tomto prestižním klání se bere jako úspěch. Mezi nejznámější olympioniky s modrou krví patří bezesporu kníže Albert i jeho choť Charlene. Zatímco dřív oba bojovali o medaile, teď bojují o záchranu manželství. A zdá se, že se jim daří.
/FOTO, VIDEO/ Tomu se říká šťastný konec. Na počátku nepřízeň osudu, společné překonávání překážek, tvrdý trénink a poté zasloužená odměna. Jana Kakáčová z Blanska a fenka Kiliana Jornet jsou mistryněmi Evropy v canicrossu. O co jde? O disciplínu, kdy je běžec se psem spojený díky speciálnímu postroji a popruhu.
Po dlouhé pauze vynucené ženským mistrovstvím Evropy a také pouhých osm dní od vyřazení z poháru proti Porubě se házenkářky olomoucké Zory vrátily do kolotoče MOL ligy. A nečekalo je nic snadného. Jejich kroky totiž vedly na palubovku obhájkyň loňského titulu z Mostu. Hanačky se však vybičovaly k parádním výkonům a ze severu Čech si zaslouženě odvážejí bod za remízu v poměru 25:25.
/FOTO, VIDEO/ Emoce, napětí, překvapivé zvraty a skvělou atmosféru nabídlo 8. Mistrovství Evropy v králičím hopu, které se uskutečnilo v pátek 18. a v sobotu 19. listopadu v Městské hale v Jablonci nad Nisou.
Cirkusové divadlo Jung představilo v neděli odpoledne v Chýnově svou akrobatickou a ohňovou show. Navštívilo ji kolem padesátky jak malých, tak velkých diváků. A na závěr představení nešetřili potleskem.
/FOTOGALERIE/ Pět statečných osobností. Silné příběhy z východní části Evropy, která prošla dvěma totalitami dvacátého století. A memento vůči totalitě současné reprezentované putinovským Ruskem. To jsou letošní Ceny Paměti národa.
Bluesovou hudbou z Evropy i zámoří žil od čtvrtku 17. do soboty 19. listopadu Šumperk. Hostil přehlídku Blues Alive. V kulturním domě a na dalších místech po celém městě vystoupilo přes pětatřicet kapel a hudebníků.
Drastická, přesto méně, než se očekávalo. Taková je podle odborníků emisní norma Euro 7/VII. Pro spalovací motory poslední před přechodem na plnou elektromobilitu. Upravuje limity pro oxidy dusíku a dalších plynů u osobní a nákladní dopravy, zavádí přísnější testování a zcela nově měření emisí z otěru brzd a pneumatik. A přinese také další zdražování. Nová norma má pro osobní auta platit už od poloviny roku 2025.
Ostrá slova šéfa FIFA Gianniho Infantina vzbudila rozruch po celém světě. Zkušený funkcionář ztratil tváří v tvář kritice šampionátu v Kataru nervy a vyzval Evropu, aby si z pouštního emirátu vzala příklad. Jaký vlastně je vládce nejmocnější sportovní organizace světa, jehož nástup do funkce před šesti lety ukončil skandální éru Seppa Blattera?
Ohňostroje patřily ještě donedávna k tradičním koloritům novoročních oslav ve větších či menších městech. S příchodem koronaviru však přišel stop stav a radnice rušily jednu ohňovou show za druhou. S douškou, že tuto kratochvíli přesunou do klidnějších popandemických časů. Pandemii však vystřídala drahota, energetická krize a radnice nyní obracejí každou korunu.
/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE/ Gaziantep – Rozloučil se s tureckým rozhodčím Cakirem, chválil spoluhráče i fanoušky. Kapitán české fotbalové reprezentace Tomáš Souček byl i přes závěrečnou porážku 1:2 pozitivně naladěný, už nyní vyhlíží březnovou kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. „Z týmového výkonu se dá v budoucnu těžit. Tento mančaft má obrovskou sílu, kterou chceme ukázat i v příštím roce,“ říká odhodlaně opor národního mužstva i anglického West Hamu United.
Kvalita vzdělání, moderní zázemí a přilákání více dětí především k učňovským oborům patří k cílům několikaletého projektu Libereckého kraje. Aktuálně je v regionu osm center odborného vzdělávání, v budoucnosti je doplní další dvě.
Před 110 lety se narodil Otto von Habsburg, česky Ota Habsburský, nejstarší syn posledního rakousko-uherského císaře a českého krále Karla I. a následník trůnu (kdyby monarchie nezanikla). Mnohaletý europoslanec za bavorskou CSU byl také představitelem Kalergiho Panevropské unie, a začátkem 90. let se tak seznámil i se současným českým premiérem Petrem Fialou - což je téma, jež dodnes zneužívají dezinformátoři.
Mistrovství Evropy v Turecku skončilo pro úspěšnou jabloneckou závodnici Michaelu Kerlehovou bronzovou medailí. Do kolekce jí stále chybí zlatá. Říká o ní: "Je pro mě prostě zakletá."
/FOTOGALERIE/ Po výprasku v ligovém derby na Slavii (0:4) fotbalisté Sparty zabrali a závěr sezony se jim vydařil na jedničku. Vyhrála zbývající tři zápasy FORTUNA:LIGY a vítěznou tečku za podzimem udělali v sobotu odpoledne na hřišti ostravského Baníku, kde vyhráli zápas osmifinále MOL Cupu 3:2.
Předseda mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianni Infantino označil kritiky mistrovství světa v Kataru za pokrytce. Současně prohlásil, že Evropa by se za své postoje měla tři tisíce let omlouvat.
Veronika Rožboudová sbírá už řadu let úspěchy na domácí i světové scéně. Věnuje se bojovým uměním. Ne jednomu. Minimálně dvěma. Kicboxu, ale hlavně taekwondo. Teď se chystá i na boj u maturity.
/ROZHOVOR/ I když hlasatel oznámil, že jedinou branku fotbalistů Slovácka v pátečním osmifinálovém pohárovém klání proti Mladé Boleslavi vstřelil Jan Kalabiška, fakticky byl autorem gólu Stanislav Hofmann.
Covidová pandemie spustila druhé mříže do věznic. Omezila totiž možnosti odsouzených docházet do zaměstnání. A jejich návrat do pracovního procesu jde po dvou letech různých omezení ztuha. Sice už se neřeší riziko nákazy, ale kvůli válce a nastalé drahotě firmy nemají pro trestance tolik pracovních míst.
Prvoligoví fotbalisté Slovácka zakončili soutěžní kalendářní rok 2022 vítězně, když včera odpoledne coby obhájce prvenství v osmifinále MOL Cupu před svými fanoušky porazili Mladou Boleslav 1:0. O jedinou branku zápasu se v 55. minutě postaral obránce Stanislav Hofmann.