Boubelaté, bublinové, ale tvarově i tak trochu raketové. To je jen pár ukázkových příkladů pro tříkolová vozidla, někdy až prapodivných tvarů, která se vyráběla a ve své době v podstatě dobývala motoristický svět. Produkce těchto tříkolek probíhala na různých místech po celé zeměkouli. Nejčastěji však v Evropě. V několika případech jejich výrobu dokonce zajišťovaly renomované firmy. Tříkolky se vyráběly už od počátku automobilismu, naše sonda do historie se ale zaměřila na ty z padesátých let minulého století až po současnost.
Hernímu průmyslu v Česku se daří. Roční obrat by měl být opět rekordní. Mohou za to především tuzemská studia a jejich hry. O ty mají zájem hráči z celého světa. Místní vývojáři jsou přitom oproti evropským kolegům v zásadní nevýhodě - nemohou počítat se systematickou podporou ze strany státu. To by se však mělo v příštích letech změnit.
/FOTO, VIDEO/ Každý z nás si asi někdy v životě sloupl z banánu nálepku a nalepil ji v kuchyni na ledničku. Ale na planetě je asi 500 lidí, kteří tuto činnost povýšili na sběratelství banánových etiket. Jedním z nich je 64letý Jiří Jiránek z Červeného Kostelce, který má ve své sbírce přes 28 tisíc nálepek z banánů. Většinou jsou barevné a veselé, ovšem některé etikety z ruských obchodů mají vyobrazené zbraně.
Povedené mistrovství Evropy mají za sebou dráhoví cyklisté brněnské Dukly. Na šampionátu v nizozemském Apeldoornu se v individuálních disciplínách třikrát umístili v nejlepší desítce, ale také výkon v týmovém sprintu napovídá, že se snaha českých reprezentantů ubírá správným směrem.
Výškař Škody Plzeň Jan Štefela vkročil do nového roku znamenitě. Dvaadvacetiletý někdejší mistr Evropy do 22 let předvedl při závodech v pražské Stromovce nejdelší skok za osm let. Štefela poprvé v kariéře překonal laťku ve výšce 230 centimetrů. Posledním českým výškařem, který zdolal 230 centimetrů byl Štefelův trenér Jaroslav Bába, který v kvalifikaci mistrovství světa v Pekingu 2015 skočil 231 centimetrů.
Basketbalisté Ústí nad Labem oživili šance na postup do semifinále evropského Alpe Adria Cupu. Na domácí palubovce zdolali Capital Bulls z Kapfenbergu 99:94 a ve vyrovnané tabulce ztrácí na svého sokae už jen jedinou výhru, navíc se zápasem k dobru.
Ke konci loňského roku vyšla kniha Jizerské hory – o historii a umění do roku 1914. Na jejím vzniku se podíleli Roman Karpaš, Bohunka Krámská, Petr Nový a kolektiv.
Smutná zpráva zastihla ve středu ráno nejen kanoistickou komunitu. V Mařaticích po dlouhé nemoci zemřel Jaroslav Zalubil. Odchovanci Ostrožské Nové Vsi, který v roce 1979 reprezentoval Československo na singlkanoi a deblkanoi na evropském šampionátu juniorů ve finském Tampere, bylo jednašedesát let.
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Jako kometa vletěl do basketbalové Kooperativa NBL americký rozehrávač Marques Rashaad Townes. Osmadvacetiletý rozehrávač, který se narodil v Dominikánské republice, se vyprofiloval ve velkou oporu Slezanů. Dokonce byl vyhlášen MVP za měsíc prosinec. S úřadujícím mistrem má ale podepsaný krátkodobý kontrakt, který končí poslední lednový den. Na stole má i jiné nabídky. Celkově se v Evropě našel, rodinné zázemí má na Kypru. Jeho manželka Anna pochází z Moldávie.
/FOTO, VIDEO/ Už 26. ročníkem Šediváčkova Longu ožijí od 23. ledna Orlické hory, velkým sportovním svátkem muscherů, který láká účastníky z mnoha koutů světa. Jde o jeden z nejtěžších závodů psích spřežení v Evropě, na nějž se chystá tradičně kolem 700 tažných psů a více než 100 musherů z Česka, Německa, Rakouska, Švýcarska, Francie, Itálie, Holandska, Chorvatska, Maďarska a Polska.
/FOTO, VIDEO/ Už 26. ročníkem Šediváčkova Longu ožijí od 23. ledna Orlické hory, velkým sportovním svátkem musherů, který láká účastníky z mnoha koutů světa. Jde o jeden z nejtěžších závodů psích spřežení v Evropě, na nějž se chystá tradičně kolem 700 tažných psů a více než 100 musherů z Česka, Německa, Rakouska, Švýcarska, Francie, Itálie, Holandska, Chorvatska, Maďarska a Polska.
Mezinárodní atletický mítink Jablonecká hala 2024, který se koná v sobotu 20. ledna ve sportovní hale na Střelnici, má opět svoji prioritu. Tento mítink zahajuje celou halovou atletickou sezonu. Proto dosažené výsledky budou v řadě disciplín nejlepšími světovými výkony roku. Mítink je zařazený do kategorie bronzového mítinku světové halové termínové listiny.
/ROZHOVOR/ Do procesu umělého oplodnění zapojují v Brně díky unikátnímu softwaru umělou inteligenci. Expertům šetří množství času, párům pomáhá s výběrem nejperspektivnějšího embrya. Ředitelka brněnské kliniky reprodukční medicíny Repromeda Kateřina Veselá hodnotí umělou inteligenci jako přínosný nástroj.
/FOTO, VIDEO/ Začal druhým místem. V Evropě je nečas a mrzne. Za to v Jižní Americe je právě léto a startuje tam sezona městských sjezdů. Biker Tomáš Slavík se poprvé představil v kolumbijském Manizales, kde dojel mezi světovou elitou nejlepších jezdců v Urban DH.
Belgický premiér Alexander De Croo představil v úterý ve Štrasburku program šestiměsíčního předsednictví Belgie. Bude poznamenané především tím, že se v červnu budou konat volby do Evropského parlamentu. Ten současný bude zasedat jen do dubna. V květnu se na plné obrátky rozběhne předvolební kampaň. „Rok 2024 bude zásadním rokem, ve kterém budou naše demokracie a svobody podrobeny zkoušce,“ řekl De Croo s odkazem na evropské, ale i americké prezidentské volby.
České Budějovice nastoupily do posledního utkání základní skupiny Ligy mistrů. Volejbalisté Jihostroje ještě měli šanci na třetí místo, které by jim zaručovalo přímý postup do čtvrtfinále Poháru CEV. "Las Palmas má výborné útočníky z krajů hřiště, má skvělé blokaře a nahrávače znáte," odpovídal před utkáním trenér Jihostroje Andrzej Kowal.
/FOTO, ANKETA/ Chátrající správní budova Schichtových závodů na ústeckém Střekově se stala kulturní památku. Další demolice tak není na pořadu dne. Už dříve vlastníky zboural část přilehlých staveb v areálu. Vyvolalo to tehdy hodně negativních reakcí. O zapsaní na seznam kulturních památek informoval Národní památkový ústav Ústí nad Labem (NPÚ) na svém facebookovém profilu.
Oblíbeného nosála červeného lidé už brzy uvidí jen na obrázcích a dokumentárních filmech. Z českých zoologických zahrad totiž postupně zmizí, jejich chov a rozmnožování zakázala Evropská unie ve směrnici o invazivních druzích zvířat, která platí už rok. Za příspěvek děkujeme Filipu Sušankovi, mluvčímu táborské zoo.
Kolaps 15letého chlapce ve škole na Lounsku, kterého odvezla sanitka do nemocnice. To odstartovalo policejní vyšetřování případu, na jehož konci je obvinění trojice mladých lidí ve věku 20, 20 a 21 let ze spáchání zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy.
Slovenské prezidentské volby jsou otevřené. Peter Pellegrini ztratil značnou část své pověsti slušného prozápadního politika, říká prezident Institutu pro veřejné otázky Grigorij Mesežnikov.
Jsou rozkošní! Lidé mířící do ústecké zoo už mohou zahlédnout čtveřici malých gepardů. Koťata momentálně chodí v dopoledních hodinách do menšího neexpozičního výběhu nad pavilonem, kam teď mají lidé výjimečně přístup.
Fotbalisté Slavie odehráli první přípravné utkání v rámci portugalského soustředění. Za soupeře měli vedoucí tým druhé dánské ligy, tým Sönderjyske. Trenéři Pražanů poslali do každého poločasu rozdílnou jedenáctku, obě vyhrály 2:0 a zápas tak skončil slávistickou výhrou 4:0.
Dostal další šanci ukázat se, zabojovat o místo v prvoligovém kádru Zlína. Útočník Libor Bobčík dobře ví, že moc podobných příležitostí v kariéře už přijít nemusí a proto se sympaticky pere s konkurencí, snaží se.
Poprvé nastoupil za Zlín a hned se uvedl gólem. Dvacetiletý nigerijský útočník Charles Sampson Chibuike, který až doteď působil pouze v rodné zemi a nyní se chce pokusit získat angažmá v Evropě, si v úterním zápase Tipsport ligy naběhl na přihrávku Bobčíka a v 64. minutě pečetil výhru ševců, kteří zdolali slovenskou Skalici 2:0.
Volkswagen v minulém desetiletí ukončil výrobu golfů umožňujících jízdu s otevřeným nebem nad hlavou, nyní se zvolna chystá ukončení projektu T-Roc Cabrio.
Fotbalisté Zlína druhé utkání zimní Tipsport ligy herně i výsledkově zvládli. Ševci v úterním zápase zdolali slovenskou Skalici 2:0 a připsali si první body do tabulky. Ševci oba góly zaznamenali ve druhé půli. Skóre otevřel v 55. minutě Libor Bobčík, který připravil druhou branku pro Charlese Sampsona Chibuikeho. Dvacetiletý Nigerijec je v předposledním týmu FORTUNA:LIGY týmu na zkoušce.
Známý český MMA zápasník Karlos Vémola se dočkal svého filmu. Ten vznikal dohromady patnáct let a mapuje celý jeho život včetně velkých výher, proher i afér, které se kolem známého bijce odehrály. „Jeden z mých snů to nebyl. Je to ale velký plus do života navíc. To, jak to bude rezonovat, zjistím až po promítání. Taky to třeba může být fiasko. Nechám se překvapit,“ vyprávěl osmatřicetiletý Vémola krátce po novinářském promítání filmu, který bude mít premiéru 25. ledna.
Přišel z bratislavského Slovanu jako bombarďák, který sbírá bod za bodem. Kanadský centr Brant Harris (34 let) se ale v české extralize prosazuje hůř než u našich východních sousedů a z pozice elitního středního útočníka Banes Motoru ho vytlačil Jáchym Kondelík. Sám dobře ví, že se od něj čekají ještě o něco lepší výkony. Přesto patří k největším oporám Jihočechů a je druhým nejproduktivnějším hráčem týmu. A v Budějovicích je i s rodinou maximálně spokojen.
Bude letiště v Budějovicích někdy ziskové? Na setkání s Deníkem na tuto otázku odpověděl jihočeský hejtman Kuba, že zázraky je třeba dávkovat postupně. „První zázrak se odehrál teď v létě, kdy se začalo létat,“ podotkl. „Čekaly nás strašně složité procesy. U tohoto slibu voličům jsem opravdu nevěděl, jak to dopadne. Bylo to jako sešup na horském kole ze skály. Buď to vyjde, nebo spadnete a je po vás. Jednání byla chvílemi opravdu strašně protivná. Nikdo nevěřil, že to vyjde.“
Nepříjemný zásah do sestavy basketbalistů BK Redstone Olomoucko si vynutilo zranění Marcuse Shavera, bodového lídra týmu. Devátý nejlépe hodnocený hráč celé Kooperativa NBL se s vedením klubu dohodl na ukončení smlouvy ze zdravotních důvodů a odletěl se léčit do Spojených států.
Zařízení, které u nás představuje technickou novinku, ale cestující je mohou znát z některých západoevropských zemí, testuje pražský dopravní podnik ve stanici metra Zličín. Na části nástupiště konečné trasy linky B ověřuje funkčnost komponentů nástupištní stěny, která se stane součástí nyní budované linky metra D.
Oblíbený pravidelný přednáškový cyklus pořádaný Osvětovou besedou v Kosmonosích bude letos věnován „Roku české hudby“. Ten byl vyhlášen u příležitosti mimořádného výročí 200 let od narození Bedřicha Smetany. Série zájemce provede nesmírně bohatým tématem dějin a vývoje hudební kultury v českých zemích v celoevropském kontextu i v regionu, a tématem umění, v němž náleží česká země a její národ k světovým velmocem.
V naší recenzi prvního elektrického kombi na našem trhu rozebíráme některé neobvyklé záležitosti. Například nešťastný způsob ovládání klimatizace nebo ovladač s označením KERS.
/PŘÍMO Z MALTY/ Svojí vizáží spíše připomíná ex-slávisty Karola Kisela nebo Kamila Čontofalského, ve své rodné zemi je však daleko populárnější než u nás známí Slováci. Fotbalista Rowen Muscat je totiž maltský Beckham!
První půlka ledna byla pro havlíčkobrodské zápasníky velmi úspěšná. Z německého Torgelow si první lednovou sobotu odvezli rovnou pět medailí, o týden později se vydali do Maďarska, kde uspěli třikrát.
Známý český MMA zápasník Karlos Vémola se dočkal svého filmu. Ten vznikal dohromady patnáct let a mapuje celý jeho život včetně velkých výher, proher i afér, které se kolem známého bijce odehrály. „Jeden z mých snů to nebyl. Je to ale velký plus do života navíc. To, jak to bude rezonovat, zjistím až po promítání. Taky to třeba může být fiasko. Nechám se překvapit,“ vyprávěl osmatřicetiletý Vémola krátce po novinářském promítání filmu, který bude mít premiéru 25. ledna.
Na jihozápadě Islandu v nedělních ranních hodinách opět vybuchla sopka. Poblíž rybářského městečka Grindavík, kde nyní žije asi čtyři tisíc lidí, se otevřely dvě sopečné trhliny, které zalily lávou nejméně tři domy. Místní mluví o tragédii.
Fotbalisty Zlína po třech dnech čeká v zimní Tipsport lize druhý zápas. Ševci se pokusí úvodní těsnou porážku se Zlatými Moravci odčinit v úterý po obědě proti Skalici. Utkání se hraje právě na umělé trávě MFK, začíná ve třináct hodin.
Nový průmyslový areál Panattoni Park Karlovy Vary vznikne na okraji Karlových Varů. Jeho rozloha bude činit přes 23 000 metrů čtverečních. Nájemcem bude německá výrobní společnost WACKER, která se zaměřuje na zušlechťování silikonových směsí. Součástí nového výrobního závodu budou také laboratoře a testovací prostory. S výstavbou by se mělo začít během druhého čtvrtletí roku 2024. Developerem projektu je společnost Panattoni, investorem skupina Accolade.
Po páté stanul nejvýš. Pořadatelé Africa Eco Race letos v posledních etapách přidali kilometry, ale zasáhla vyšší moc a nakonec to tak náročné nebylo. Tomáš Tomeček zvládl sobotní závěr bez zaváhání.
Nejstarší halový mítink v republice s názvem Jablonecká hala 2024 se uskuteční v sobotu 20. ledna v atletické hale na Střelnici. Pořadatelé z atletického oddílu TJ LIAZ chtějí navázat na úspěšný mítink v minulém roce, kde se v Jablonci urodilo několik nejlepších světových výkonů v roce.
/FOTOGALERIE/ Vedoucí celek volejbalové extraligy proti poslednímu. Prognózy byly naprosto jednoznačné. Přesto měli favorizovaní Lvi namále, když na palubovce Ústí prohrávali 0:2 na sety a čelili dokonce mečbolu. „Domácí naplno využili naší nedisciplinovanosti. Mysleli jsme si, že to půjde samo, ale nešlo,“ uvedl kapitán Pražanů Jakub Janouch po klání, v němž lídr tabulky nakonec bral výhru 3:2. „Bylo to moc těžké střetnutí. Na vítězství jsme se vážně nadřeli,“ oddechl si zhluboka a upřímně trenér Juan Manuel Barrial. Ve středu čeká jeho svěřence boj o postup do play-off Ligy mistrů a určitě by nebylo příjemné jít do zápasu „kdo s koho“ po senzační ztrátě.
Řím, Paříž, Atény či Boloňa. Nejen známé turistické destinace se v loňském roce potýkaly s vlnou extrémních veder. Všechny do kapsy by je však lehce strčil Osijek. Podle vědců se právě toto město na východě Chorvatska stalo místem, kde lidé na vedro umírali více než v kterémkoli jiném evropském městě. Nikdo však netuší, čím to je.
/VIDEO/ Redakce Děčínského deníku si připravila další díl seriálu, ve kterém hádáte známá i méně známá místa z Děčínska i jeho okolí. Tentokrát jsme se vydali do městečka, ve kterém se nacházela nejstarší sklářská huť v celém středoevropském regionu a narodil se tu také významný botanik a cestovatel. Poznáváte ho?
/ROZHOVOR/ Ve všech ohledech rekordní. Taková byla loňská sezóna brněnského letiště, kdy z něj do devětadvaceti destinací napříč světem odcestovalo na dovolenou v prvních deseti měsících téměř sedm set tisíc cestujících. Mezi nejoblíbenější destinace patřil britský Londýn, turecká Antalya nebo egyptská Marsa Alam.