Kreativ

ŠTÍTEK: Fakultní nemocnice Olomouc

Lidé v Olomouci protestovali zejména proti vyhlášce o povinném očkování proti koronaviru. 8. ledna 2022

Zvítězil zdravý rozum, ocenili kritici zrušení povinného očkování

Vláda ve středu zrušila povinné očkování proti koronaviru pro lidi nad 60 let a některé profesní skupiny. Na rozhodnutí kabinetu odpoledne čekali pracovníci sociálních služeb, hasiči či policisté. Přineslo úlevu. Někteří hrozili odchodem. O vítězství zdravého rozumu hovoří lékaři, kteří připojili podpis pod Deklaraci k nátlaku na očkování.

Odběry vzorků v rámci Preval I v Olomouci na jaře 2020

V Olomouci startuje studie na imunitu proti koronaviru. Kdo se může zúčastnit?

V Olomouci startuje Preval II, studie zaměřená na imunitu proti koronaviru SARS-CoV-2. Ústav molekulární a translační medicíny (ÚMTM) Lékařské fakulty Univerzity Palackého již zahájil nábor dobrovolníků. Zúčastnit se mohou jen ti, kteří podstoupili odběr v květnu 2020 v rámci Preval I a obdrželi zvací SMS.

Odběrové místo na testy na covid. Ilustrační foto

Testy na covid bez front. Jak dlouho se teď čeká v Olomouckém kraji?

Pozitivní výsledek analýzy metodou PCR je nezvratným potvrzením, že má člověk v těle nový typ koronaviru. Deník v tomto týdnu prověřil vybraná odběrová místa v Olomouckém kraji, aby zjistil, jak dlouho nyní trvá, než se žadatel o PCR test na koronavirus dostane na řadu.

Ilustrační foto

Covidu v kraji přibylo jen mírně, testy jsou nyní bez návalů

Mírný nárůst v týdenním záchytu nakažených hlásí hygienici v Olomouckém kraji, příznivá je situace v nemocnicích, kde se nyní postupně začínají vracet k plánovaným úkonům. Bez dlouhého čekání se aktuálně lidé v kraji také dostanou k testům.

Ilustrační foto

Covidu v kraji přibylo jen mírně, testy jsou nyní bez návalů

Mírný nárůst v týdenním záchytu nakažených hlásí hygienici v Olomouckém kraji, příznivá je situace v nemocnicích, kde se nyní postupně začínají vracet k plánovaným úkonům. Bez dlouhého čekání se aktuálně lidé v kraji také dostanou k testům.

Ilustrační foto

Prvním narozeným Prostějovanem roku je chlapeček Mikuláš

Pomyslné prvenství v pořadí narozených dětí roku 2022 drží v Olomouckém kraji holčička Eliška. Narodila se ve Fakultní nemocnici Olomouc v čase 4.31 hodiny. Jen o 44 minut později přivítali první miminko i v Prostějově. 

Jedna porce smažené ryby a pár kousků cukroví vám rozhodně neublíží, ale dva týdny přejídání už negativní efekt mají

Dejte si pozor. Vánoční přejídání pomůže k dřívější cestě do hrobu

Uplynulý advent se obvykle nese ve znamení konzumace tučnějších i sladších jídel. Mnoho lidí v této době zároveň omezuje fyzické i sportovní aktivity. Když všechno propojíme, může to vést nejen k akutním žaludečním potížím, ale i k dalším problémům, jako je například zvýšený cholesterol. Ten je „vstupní branou“ k závažným kardiovaskulárním onemocněním, jako je infarkt či mrtvice. Text přinesl časopis Story.

Nový interní pavilon ve šternberské nemocnici. Prosinec 2021

Nový pavilon interny s prosklenými koridory už stojí. Takto vypadá

Podoba nové interny ve šternberské nemocnici se už rýsuje. Moderní budova se čtyřmi nadzemními a jedním podzemním podlažím je již spojena se sousedními pavilony prosklenými koridory, aby se pacienti i personál mohli přesouvat suchou nohou, což zvýší jejich komfort.

Konické očkovací centrum. 20.12. 2021

V Konici se hromadně očkovalo. Lidé si to libovali a změřili jim i tlak

Dva očkovací týmy v plné permanenci. Konické komunitní centrum přivítalo opět zdravotníky a širokou veřejnost. Možnost nechat si píchnout proticovidovou vakcínu využilo na dvě stovky zájemců. Původně měl přijet očkovací tým pouze jeden, ale vzhledem k zájmu dorazily do Konice nakonec dva a rozhodně se nenudily.

David Hepnar bojuje s s Amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Na menším snímku s manželkou Žanetou, v době, kdy mu ještě nemoc dovolila věnovat se práci na domě

David si šel pro diagnózu smrti, v olomoucké nemocnici potkal anděla

Před pěti lety se mu zhroutil svět. Příčinou je Amyotrofická laterální skleróza (ALS), vážná nemoc která Davida Hepnara připoutala trvale na lůžko. Rázem se tak ocitl se svojí manželkou Žanetou bez prostředků a potřebuje pomoc. Rodným Nezamyslicím nebyl jeho osud lhostejný a vypsali na pomoc těžce zkoušenému páru veřejnou sbírku.

David Hepnar bojuje s s Amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Na menším snímku s manželkou Žanetou, v době, kdy mu ještě nemoc dovolila věnovat se práci na domě

David si šel pro diagnózu smrti, v nemocnici potkal anděla

Před pěti lety se mu zhroutil svět. Příčinou je Amyotrofická laterální skleróza (ALS), vážná nemoc která Davida Hepnara připoutala trvale na lůžko. Rázem se tak ocitl se svojí manželkou Žanetou bez prostředků a potřebuje pomoc. Rodným Nezamyslicím nebyl jeho osud lhostejný a vypsali na pomoc těžce zkoušenému páru veřejnou sbírku.

Jak se projevuje infarkt? Dlouhotrvající bolestí na hrudníku, která se může šířit do krku, zubů, dolní čelisti nebo obou horních končetin. Infarkt provází také bolest v zádech či břiše.

Nejvíce infarktů dostávají Češi na přelomu roku. Stres je pouze jedním z důvodů

Během svátků nečíhá za rohem jen strašák v podobě několika kil navíc, ale rovnou infarkt. Přetížení srdce způsobují každodenní maličkosti, od stresu z nákupu dárků až po odhrabávání sněhu před domem. Poslední kapkou je nízká teplota, která chod oběhového systému ovlivňuje. Lékaři varují, že v době pandemie rapidně narostly počty neléčených srdečních příhod, které si životy teprve vyžádají.

Romský asistent prevence kriminality v Přerově Pavel Mirga: "Radíme jim, aby byli zodpovědní vůči okolí. Osobně čekám na třetí dávku a spousta mých známých se očkovat nechala..."

Mezi přerovskými Romy převažují neočkovaní. "Zájem je spíš u starších dětí"

V sociálně vyloučených lokalitách v Přerově, které se nacházejí v Husově či Kojetínské ulici u nádraží, žije početná komunita romských obyvatel. Ne všichni ale mají informace o dostupnosti očkování proti nemoci covid-19 a mnozí ani netuší, na koho se obrátit. S lepší orientací jim pomáhají pracovníci charity či Armády spády, zájem ale zjišťuje i Státní zdravotní ústav. Mobilní očkovací týmy zatím do vyloučených lokalit nedorazily.

Péče o nemocné s covidem. Ilustrační foto

Fakultka výrazně omezuje plánovanou péči, zejména chirurgickou

Fakultní nemocnice Olomouc kvůli rostoucímu počtu pacientů s koronavirem musela od pondělí přistoupit k výraznému omezení plánované péče, zejména chirurgické. Podle vedení nemocnice je velice pravděpodobné, že v dalších dvou týdnech překročí maximum hospitalizovaných z předchozích vln pandemie. Nemocnice se zároveň potýká s nemocností personálu.

Tvrdé restrikce vůči neočkovaným zvyšují zájem o vakcíny proti covidu. Na snímku fronta v sobotu po poledni před očkovacím místem ve Fakultní nemocnici Olomouc, 20. listopadu 2021

Smyčka kolem neočkovaných se utahuje, v Olomouci stojí fronta na vakcínu

V Česku se utahuje smyčka kolem neočkovaných proti Covidu-19, kteří se od pondělí 22. listopadu nedostanou do hospody, kina ani ke kadeřnici. Testy se nebudou až na výjimky uznávat jako covidový certifikát. Kdo chce chránit sebe a ostatní před závažným průběhem infekce a alespoň trochu normálně žít, nemá jinou možnost, než se nechat naočkovat. Zájem o vakcinaci to v Olomouckém kraji zvyšuje.

Studenti UP Olomouc opět pomáhají se zvládáním sílící epidemie koronaviru. Nastoupili do nemocnic a na hygienu.

Studenti pomáhají se zvládáním epidemie, nastoupili do nemocnice i na hygienu

Desítky studentů Univerzity Palackého v Olomouci (UP) opět pomáhají se zvládáním rostoucí zátěže v nemocnicích, ale i s trasováním kontaktů na Krajské hygienické stanici Olomouckého kraje. Kromě budoucích lékařů a zdravotníků posílili tamní personál studenti pedagogické fakulty. Další dobrovolníci z řad vysokoškoláků jsou připraveni nastoupit.

Ilustrační foto

Covid v kraji je nejhorší v ČR: desítky lidí na JIP, 186 tříd v karanténě

MAPA NAKAŽENÝCH PODLE OBCÍ / Rekordní denní přírůstky pozitivně testovaných na Covid-19 a nárůst hospitalizovaných o 100 procent proti minulému týdnu. Epidemická situace v Olomouckém kraji je špatná. Eskaluje ve školách a školských zařízeních, kde je aktuálně uzavřeno pro prezenční výuku 186 tříd.

Plicní fibróza. Ilustrační snímek

Drsná fakta. Dlouhodobé dopady covidu na stav plic můžou pokazit život

Narůžovělý párový orgán, umožňující výměnu plynů mezi krví a vzduchem a skládající se z milionů plicních sklípků, bývá někdy nazýván „orgánem života“. Význam plic pro přežití pochopili již staří Egypťané, kteří vytvořili speciální hieroglyf zobrazující plíce připojené k průdušnici a symbolizující tak nenarušitelnou jednotu mezi Horním a Dolním Egyptem.

Přednosta Urologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Vladimír Študent

Po padesátce na vyšetření prostaty! Během epidemie nechodí muži včas

Nižší záchyt případů časného stadia rakoviny prostaty a naopak zvýšený počet těch, kdy pacienti přicházeli již s pokročilým stavem nemoci, zaznamenala Urologická klinika Fakultní nemocnice Olomouce během koronavirové epidemie. Právě listopad je měsícem, kdy se v rámci akce Movember cílí na prevenci rakoviny prostaty a varlat coby nejčastějšího nádorového onemocnění v mužské populaci.

S rakovinou bojují špičkové technologie

Vysoce inovativní léčba dává naději mužům s nevyléčitelnou rakovinou prostaty

Rakovina prostaty. Diagnóza, kterou si v České republice každoročně vyslechnou tisíce mužů a výskyt neustále roste. Incidence stoupá s věkem. Novou naději pro pacienty s pokročilým a nevyléčitelným karcinomem prostaty nyní přináší terapie, kterou v klinické studii jako jediní v České republice zkoušejí odborníci ve Fakultní nemocnici Olomouc.

MUDr. Martin Nevrlý, Ph.D.Centrum pro diagnostiku a léčbu neurodegenerativních onemocnění, Neurologická klinika Fakultní nemocnice Olomouc

Droga, nebo přírodní zázrak? Konopí zabírá, ale není to všelék, říká neurolog

Léčebné konopí. Třaskavé téma, které nepřestává vyvolávat emoce. Zatímco jeho příznivci dlouho kritizovali, že je málo dostupné pro pacienty a nedostatečně hrazené ze zdravotního pojištění, odpůrci si mohou hlavu ukroutit nad tím, že pacient dostává z rukou lékaře takovou „drogu“. Neurolog Martin Nevrlý z Centra pro diagnostiku a léčbu neurodegenerativních onemocnění Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc využívá konopí u některých svých pacientů již několik let. 

Konopí. Ilustrační foto.

Léčba konopím? Zabírá, ale není všelék. Zkušenosti olomouckého neurologa

ROZHOVOR/ Léčebné konopí. Třaskavé téma, které nepřestává vyvolávat emoce. Zatímco jeho příznivci dlouho kritizovali, že je málo dostupné pro pacienty a nedostatečně hrazené ze zdravotního pojištění, odpůrci si mohou hlavu ukroutit nad tím, že pacient dostává z rukou lékaře takovou „drogu“. Neurolog Martin Nevrlý z Centra pro diagnostiku a léčbu neurodegenerativních onemocnění Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc využívá konopí u některých svých pacientů již několik let. 

Osobní vlak, do kterého 31. července v Němčicích nad Hanou narazila lokomotiva, stojí na hlavním nádraží v Olomouci, 5. listopadu 2021

Zdemolovaný vagon z Němčic stojí v Olomouci, lidé si jej fotí

Zdemolovaný vůz osobního vlaku, do něhož 31. července v Němčicích nad Hanou narazila lokomotiva, stojí v železniční stanici Olomouc hl. n., kde budí pozornost kolemjdoucích, kteří si vrak fotografují. Jak v pátek sdělila Drážní inspekce, nehoda je stále v šetření.

Péče o nemocné s covidem. Ilustrační foto

Covid v kraji dál přitvrzuje, počet hospitalizovaných se zdvojnásobil

Epidemická situace v Olomouckém kraji, kde jsou nyní ukazatele nejhorší v rámci České republiky, se nadále zhoršuje. Počty pozitivně testovaných v tomto týdnu opět výrazně vzrostly a zdvojnásobil se počet hospitalizovaných. Hygienici znovu apelují na osobní odpovědnost každého při dodržování základních hygienických pravidel.