
Soutěž Svatební pár roku 2007 - ON-LINE
SLOVÁCKO - Vážení čtenáři, čtenářky, fotosoutěž Dítě Slováckých novin jsme poslali, tak jako každý rok, na prázdniny. Vloni poprvé jsme léto vyplnili soutěží nazvanou Svatební pár roku.
SLOVÁCKO - Vážení čtenáři, čtenářky, fotosoutěž Dítě Slováckých novin jsme poslali, tak jako každý rok, na prázdniny. Vloni poprvé jsme léto vyplnili soutěží nazvanou Svatební pár roku.
HAVÍŘOV - Město Havířov má svou vlastní historii dlouhou jen něco málo přes padesát let, přesto se i za tu dobu stačilo měnit k nepoznání. Mnohem delší historii mají obce v okolí. Lidé si dnes už kolikrát na některá místa přesně nevzpomínají a dobové fotografie jim mnohé připomenou.
PRACHATICE - V prachatické galerii Dolní brána začíná dnes výstava jednoho z nejzkušenějších prachatických fotografů a dlouholetého novináře Zdeňka Přibyla.
SEZIMOVO ÚSTÍ - „Kolovadlo – tělocvičné nářadí složené z provazových žebříků zavěšených na otáčivém držáku.“ Tolik Slovník spisovného jazyka českého.
ROKYCANSKO -Zájem o starou rukodělnou práci směřuje pozornost lidí i k fortelným kovaným či pozdějším – z litiny odlévaným – křížům. Leccos z tohoto odkazu dávných umělcůuž rozebrali nenechavci. Muzeum dr. B. Horáka v Rokycanech ale naštěstí část krásných prací z rušených hrobů či míst zastavení získalodo sbírkového fondu.
OSTRAVA - Výtvarné centrum Chagall v příštích dnech určitě přitáhne milovníky ženské krásy na zajímavé výstavě fotografií
OLOMOUC - S prázdninami je konec, vody smutně osiřely. Ochlazení je zatím snesitelné a ryby nepřestaly brát až tak úplně, ale rekordní úlovky se teď nekonají.
LIBEREC - Novou knihu s názvem Dějiny Židů v Liberci představí v neděli v synagoze Michal Hron, předseda židovské obce a judaista Achab Haidler, který je frýdlantským rodákem. Postará se i o doprovodné kulturní vystoupení.
BYSTŘICE POD HOSTÝNEM - Další novou publikací se může pochlubit Edice Zpravodaje města Bystřice pod Hostýnem. Pod její hlavičkou totiž v minulých dnech vyšla kniha s názvem Hostýn v dávnověku, která mapuje historii moravského poutního místa.
PRAHA 1 - Ve čtvrtek v noci pokračoval dlouhodobý projekt mapování bezdomovců: kde se scházejí a proč nevyužívají programy, které by jim pomohly, například loď Hermes. Akce začala v půl desáté večer na hlavním nádraží. „Skleněná iglú“, která kryjí vstupy do nádražní haly, jsou jedněmi z nejpopulárnějších útočišť. Vybitá okna namísto dveří, kartony místo matrací a nesnesitelný zápach mužů nemytých i několik měsíců.
KOUŘIM - Dokumentární fotografie lidového stavitelství mohou lidé obdivovat v kouřimském skanzenu od 7. srpna v dvousetleté chaloupce z Jílové na Děčínsku.
PŘIMDA - Soutěž O nejblbějšího sedláka má v Přimdě své další pokračování. Její čtvrtý ročník se v tamní hospůdce U sedláků uskuteční 13. října.
PRAHA - Ve čtvrtek v noci pokračoval dlouhodobý projekt mapování bezdomovců: kde se scházejí a proč nevyužívají programy, které by jim pomohly, například loď Hermes. Noční akce ukázala, že o pomoc stojí jen několik procent lidí žijících na ulici, zbytek není ochoten svou situaci řešit.
KUTNOHORSKO- Narození děťátka je jednou z nejvýznamnějších událostí v životě. Představujeme vám zástupce budoucí generace, kteří se v minulých dnech narodili v porodnicičáslavské a kutnohorskénemocnice. Ať jejich životy provází jen samé úsměvy, radost a štěstí. Fotografie jmenovaných miminek a jejich maminek najdete v sobotním vydání Kutnohorského deníku na čtvrté straně.
PRAHA - Tereza Podařilová, sólistka baletu pražského Národního divadla, sbírá v posledních letech na divadelních prknech jeden úspěch za druhým. O svém životě s baletem se rozvyprávěla v novém časosběrném dokumentu Martina Kubaly Jeden rok s primabalerínou, který v pátek 31.8. ve 21.25 uvede Česká televize na programu ČT 2.
OLOMOUC - V pátek 31. srpnase dá naposledylovit dvacet hodin v kuse, od září se mění denní doba lovu dost razantně.
BRNO – Čtyřiadvacetiletá Slovenka krade co se jí zamane. Soud ji kvůli tomu vyhostil z Česka.
TŘINEC - C-club Kanada v Třinci připravil výstavu fotografa Jana Kufy Kičeřoka s názvem Pokus o portrét. Samotná výstava začíná v pátek 31. srpna a potrvá do 15. října.
ČELADNA - Prázdniny se pomalu krátí a Památník Josefa Kaluse v Čeladné má svým návštěvníkům stále co nabídnout. K prodejní výstavě milých drobností, vyrobených obyvateli Našeho světa z Pržna, přibyly ještě prodejní výstavy fotografií a keramiky.
KRHOV - Do vily se nedostala. Hned po středečním kole volby třetí řady reality show televize Prima Vyvolení se Marie Pavlátová i s manželem a přáteli rozjela domů, do Krhova u Hrotovic.
SMRŽOVKA - Potkali se kvůli mapám velehor a skončili spolu v horách Jizerských. Mezi těmito body na spojnici leží nespočet dalších setkání, kdy se v jednom momentě pevně připojila nitka společného zájmu. Udělat něco pro ty, kterým příroda nadělila handicap. O co více potřebují postižení pomoci, o to více je jejich radost a smích čistší a myšlenky bezelstnější.
PEC POD SNĚŽKOU - Nová kniha Krajina Krkonoš v proměně staletí bude zítra pokřtěna. Pro Správu Krkonošského národního parku ji vydalo nakladatelství Veselý výlet.
ZLÍNSKÝ KRAJ - Komňa, malá obec na Bojkovicku, která má pouhých 559 obyvatel. To však místním podnikavým manželům nezabránilo v úmyslu zřídit pro obyvatele obce, ale také přespolní kulturní svatostánek, který je typický spíše pro velká města.
DOLNÍ BENEŠOV - V klubu Faust, sídlícím v prostorách bývalého kina, bude dnes 31. srpnav 18 hodin otevřena výstava reportážních fotografií Evžena Sobka s názvem Anglie v nás.
TRUTNOVSKO - Soutěž o nejhezčí miminko: Každý týden vložíme do stránek s fotografiemi hlasovací kupon se jmény novorozenců s pořadovým číslem a naši čtenáři vyberou to nejhezčí za daný měsíc.
LIBEREC - Putovní výstava fotografií Wima a Donaty Wendersových zavítala na liberecké nádraží. Původně měla Liberec úplně minout, ale nakonec byla prodloužena. Vlak tedy vyrazí ještě na tři další nádraží. Mobilní galerie je na cestě už od května a letos přiváží dva projekty.
KOMŇA - Komňa, malá obec na Bojkovicku, která má pouhých 559 obyvatel. To však místním podnikavým manželům nezabránilo v úmyslu zřídit pro obyvatele obce, ale také přespolní kulturní svatostánek, který je typický spíše pro velká města.
LETOVICE - O přírodních zajímavostech vEvropě a v Severní a Jižní Americe se mohou dozvědět návštěvníci Městského kulturního střediska vLetovicích.
LANŠKROUN - Zítra v 15 hodin budou v městském muzeu zahájeny dvě výstavy.
ALBÁNIE / KLATOVSKO - Skupina osmi dobrodruhů z Klatovska již dorazila do tajemné Albánie, nyní se pohybuje v oblasti tamních Prokletých hor.
RYCHNOVEK - Zavzpomínat si nad kronikou v zasedací místnosti obecního úřadu, prohlédnout si mateřskou i základní školu či zajít do útulného sportovního areálu, kde bude výstavka fotografií a dokumentů z historie a života obce – to všechno a mnoho dalšího čeká zítra odpoledne na rodáky a obyvatele Rychnovka a Zvole, kteří si první zářijový den připomenou 510. výročí první písemné zprávy o obci.
PARDUBICE - Pět ku třem - takové je skóre pardubické porodnice.
ZLÍNSKÝ KRAJ - První skutečná replika větrného mlýna v České republice, jejíž projekt se zrodil podle dobových fotografií a dokumentů, v těchto dnech vyrůstá nedaleko Jalubí.
ÚSTÍ NAD LABEM - Při přípravě výstavy se na muzejní knihovnu obrátila pracovnice archivu s prosbou o pomoc. Zapátrali jsme proto v regálech a objevili kromě životopisu Johanna Schichta i několik útlých svazků - příležitostné tisky rodiny Schichtů. Rodinní příslušníci vynaložili svého času značné úsilí, aby připravili příbuzným milé překvapení.
RICHMOND - Řádění 23ti letého Čo sung-hu na půdě Virginského polytechnického institutu se zapsalo do historie USA jako nejhorší masakr svého druhu. Zemřelo při něm 33 lidí, včetně vraha. Podle zprávy komise, která střelbu z 12. dubna vyšetřovala, šlozabíjení zabránit.
Každý čtvrtek stránka vzpomínek
PARDUBICE - Držitelé občanských průkazů vydaných v letech 1997 a 1998 musí ještě letos požádat o jejich výměnu.
KOSTELEC NAD ORLICÍ - Jednou z dosti velkých společenských organizací v regionu jsou kostelečtí zahrádkáři.
ZLÍNSKÝ KRAJ - První skutečná replika větrného mlýna v České republice, jejíž projekt se zrodil podle dobových fotografií a dokumentů, v těchto dnech vyrůstá nedaleko Jalubí.
TACHOV - Vyrovnanou partii sehráli fotbalisté FK Tachov v přípravném zápase, ve kterém hostili v úterý večer na tachovském stadionu Viktorii Plzeň B.
ZÁBŘEH - Životní osudy a dílo deseti farářů, kteří působili ve dvacátém století v Zábřehu, mapuje výstava, kterou připravila skupina mladých lidí působící při Farním muzeu.
RYCHNOVSKO - „S menšími financemi si nemůžeme dovolit tolik představení jako v minulosti.“
JALUBÍ - První skutečná replika větrného mlýna v České republice, jejíž projekt se zrodil podle dobových fotografií a dokumentů, v těchto dnech vyrůstá nedaleko Jalubí.
PROSTĚJOV - V areálu Domova důchodců v Nerudově ulici proběhl Sportovní den seniorů. Devět týmů z celého regionu bojovalo v deseti disciplínách. Patřil mezi ně například srážení plechovek tenisákem nebo poznávání známých osobností z fotografií.
PARDUBICE - Šest miminek spatřilo světlo světa v úterý 28. srpna.
OLOMOUC - Dnes se vám chlubí svým úlovkem a povedenou fotkou rybář Lukáš, jemuž se podařilo přelstít zubatou krasavici na stejné řece.
JABLONEC NAD NISOU, GRABŠTEJN - Za poctu považují studentky jablonecké Střední uměleckoprůmyslové školy možnost vytvořit scénu pro Dona Giovanniho v podání pěvců Národního divadla. Jejich dílo tvořilo minulou sobotu kulisu Mozartovy opery na nádvoří hradu Grabštejn.
VÝCHODNÍ ČECHY - Proměny krkonošské krajiny zachycuje kniha nazvaná Krajina Krkonoš v proměně staletí.
PRAHA - Z kolekcí 150 českých i zahraničních firem budou moci vybírat návštěvníci 8. mezinárodního veletrhu Móda Praha, který na tři dny ovládne pražské Výstaviště.
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Novou sérii osmi pohlednic s netradičními obloukovými výřezy vydali v těchto dnech zástupci hradišťského Regionu Slovácko a Městského informačního centra Uherské Hradiště.