Rok 2026 by měl v Královéhradeckém kraji přinést zásadní dopravní posuny, významné kulturní akce i miliardové investice do zdravotnictví. Řidiči se dočkají otevření dalších úseků dálnic D35 a D11, fanoušci hudby koncertu Iron Maiden a kraj čekají také komunální a senátní volby. Přehled hlavních událostí, které ovlivní i Jičínsko, přináší Deník.
Jablonecká atletika se připravuje na novou éru pod vedením nového předsedy Jana Grabmülera. Ten klade důraz na modernizaci a rozvoj klubu. S cílem posílit sportovní komunitu a udržet ekonomickou rovnováhu se zaměřuje na investice do lidí a rozšíření spolupráce s dalšími atletickými oddíly.
Správa národního parku České Švýcarsko chce v letech 2026 až 2028 otevřít nové návštěvnické centrum na Mezní Louce, rozšířit zážitkový areál Rysí stezka nebo opravit turistické spojnice z Mezní Louky do Mezné. Více než 120 milionů korun na tyto investice má zajistit Program švýcarsko-české spolupráce, dalších 13 milionů korun dodá ministerstvo životního prostředí prostřednictvím správy parku. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí správy parku Tomáš Salov.
Meziročně podobně vysoké tržby, větší zisk, největší investice za posledních deset let, zlepšený ekologický provoz - tak hodnotí uplynulý rok Dušan Krankus, ředitel Pivovaru Strakonice 1649, a.s. - jediného pivovaru v České republice, který patří městu.
Centrální lesopark, rekonstrukce zámecké zahrady či wellness v aquaparku. Také tyto tři velké investice Vyškova se překlápí pro příští rok do nového městského rozpočtu, ten však obsahuje celou řadu dalších projektů. Zastupitelé ho schválili už ve středu sedmnáctého prosince.
V neklidných dobách bývá zlato při investování sázkou na jistotu. Stejně je tomu také letos. Kdo do něj v minulých letech investoval, může si připsat rekordní zhodnocení. Analytici vesměs předpokládají, že cena zlata poroste i dál.
Stát na spoření na penzi, stavební spoření či investování peněz prostřednictvím dlouhodobého investičního produktu nabízí státní podporu nebo daňové zvýhodnění. Deník přináší přehled způsobů, jak této podpory či zvýhodnění dosáhnout. Důležité však je, aby uspořené finance byly na příslušný účet připsané ještě do konce letošního roku, připomínají odborníci.
Železnice za miliardy, sportovní hala, zázemí stadionu, nový park i pokračující opravy ulic a škol. Rok 2026 přinese na Chomutovsku řadu velkých stavebních projektů. My jsme vybrali sedm z nich, které patří k největším, nejdražším nebo nejvýraznějším. Některé už běží, jiné se teprve chystají, společné ale mají jedno: výrazně ovlivní podobu měst i každodenní život jejich obyvatel.
/FOTO/ Město Pardubice patrně do několika let díky směně pozemků získá do svého majetku sportovní areál na Slovanech. Zchátralé sportoviště chce opravit, dopředu si proto nechá zpracovat studii, která navrhne jeho využití a novou podobu. ČTK to řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký (Žijeme Pardubice).
Obyvatelé Hořic i místní organizace mají důvod k radosti. Cena tepla dodávaného městskou společností Městská energetická – Hořice se od 1. ledna 2026 výrazně sníží. Díky výhodnému nákupu plynu na burze zaplatí odběratelé za jeden gigajoule tepla o téměř 200 korun méně než letos. Hořice se tak zařadí mezi města s nejlevnějším vytápěním v Česku.
Pardubický kraj již uvolnil z letošního rozpočtu téměř 75 milionů korun na celkem 96 realizovaných projektů v hodnotě od stovek tisíc až po jednotky milionů korun. Další investice v objemu 25 milionů budou realizovány a vyúčtovány na začátku příštího roku.
Jihlava má na příští rok v plánu investice za 563 milionů korun. Týkat se budou vodovodů a kanalizací, sportovišť, město chce také například zahájit stavbu rozhledny na Šacberku a obnovu náměstí. V porovnání s rozpočtem schváleným pro letošek, kdy radnice dokončovala Horáckou arénu, jsou plánované investice nižší skoro o dvě třetiny.
Pokračování v rekonstrukci sokolovny na kulturní a komunitní centrum bude příští rok největší investicí čtrnáctitisícových Rokycan. V rozpočtu na rok 2026 je na ni vyčleněno 290 milionů korun. Rozpočet na rok 2026 počítá s příjmy 634 milionů a výdaji 1,12 miliardy korun dnes schválili zastupitelé. Hlasovalo pro něj 13 z 18 přítomných zastupitelů. Schodek ve výši přibližně 490 milionů chce město krýt z vlastních zdrojů, řekl ČTK starosta Tomáš Rada (Rokycanští patrioti).
Zlínský kraj chystá významnou investici na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti. Cíl je jasně daný – snížit náklady na vytápění i celkový provoz školy a zároveň zlepšit prostředí pro studenty i pedagogy. Hejtmanství je připraveno vynaložit na jeho dosažení více než 41 milionů korun. Veškeré stavební úpravy mají ve výsledku přinést snížení energetické náročnosti budovy uměleckoprůmyslové školy.
Zastupitelé městského obvodu Plzeň 3 na svém posledním letošním jednání schválili vyrovnaný rozpočet na rok 2026 ve výši 566,6 milionu korun. Spolu s ním potvrdili také plán investic a realizaci devíti projektů z participativního rozpočtu „Rozhodněte sami!“, o nichž hlasovali sami obyvatelé.
Rozpočet města Ostrov na Karlovarsku počítá v příštím roce s příjmy téměř 663 milionů korun a výdaji 724 milionů korun. Rozdíl město doplní z přebytku z letošního roku. Podle starosty Ostrova Pavla Čekana (Místní) jde o rekordně vysoký rozpočet. Důvodem jsou vyšší příjmy z daní a vyšší náklady na investice, ale i převod některých kompetencí ze státu na obce, například financování nepedagogických pracovníků ve školství, řekl dnes starosta novinářům. Rozpočet už schválilo zastupitelstvo.
/FOTO, VIDEO/ Vzdělávání, sport, veřejná prostranství, energetika. To jsou oblasti, do kterých půjde v příštím roce v Lounech nejvíc peněz. Město na investice vyčlenilo více než sto milionů korun.
Návrhem rozpočtu na rok 2026 se zabývali na svém prosincovém zasedání zastupitelé Lipníku nad Bečvou. Město v něm počítá s příjmy ve výši zhruba 294 milionů 740 tisíc, zatímco výdaje dosahují přibližně 295 milionů 200 tisíc korun. Rozdíl mezi příjmy a výdaji tak představuje schodek přibližně 455 tisíc korun, který bude město krýt z finančních prostředků z minulých let.
/FOTO, VIDEO/ Frekventovaný železniční přejezd v centru Týniště nad Orlicí na Rychnovsku bude působit dopravní potíže nejméně do roku 2028. Stavba nadjezdu přitom měla začít v příštím roce a skončit o rok později. Starosta města Michal Procházka postup přípravy kritizuje a poukazuje například na to, že čekání před závorami komplikuje výjezdy hasičů.
Krajské zastupitelstvo Jihočeského kraje na svém zasedání 18. prosince schválilo rozpočet na rok 2026. Ten počítá s příjmy ve výši 27,5 miliardy korun a výdaji 30,7 miliardy korun. Schodek přibližně 3,2 miliardy korun kraj pokryje z rezerv vytvořených v minulých letech, a to bez nutnosti zadlužení.
Kralupy nad Vltavou na Mělnicku budou v příštím roce hospodařit s 833 miliony korun. Město počítá s příjmy 821 milionů korun. Dvanáctimilionový schodek pokryjí přebytky z minulých let. Největší investicí bude stavba školky za 120 milionů korun. Dále město chystá například dokončení úprav u Mostní ulice, opravu sauny u plaveckého bazénu nebo úpravy základní školy Jodlova, které umožní zvýšení její kapacity.
Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín chystají příští rok rekordní investice ve výši téměř 375 milionů korun. ČTK to řekla ředitelka společnosti Miriam Chmelová Holbová. Letošní investice společnosti, která vlastní vodohospodářskou infrastrukturu na Zlínsku, byly přes 300 milionů korun.
Nové projekty, opravy škol i veřejných budov, cyklostezka a více zeleně. Sokolov plánuje v příštím roce výrazně investovat do svého rozvoje. Rozpočet bude sice schodkový, město ho ale pokryje z vlastních úspor. Město bude hospodařit se schodkovým rozpočtem ve výši zhruba 350 milionů korun, celkové výdaje dosáhnou přibližně 1,35 miliardy. Důvodem však není zadlužení nebo finanční potíže, naopak. Schodek umožní realizovat rozsáhlé investice, které přesáhnou 410 milionů korun a výrazně ovlivní podobu města i kvalitu života jeho obyvatel.
Výstavbě parkovacího domu, který se stane součást terminálu Jih v Pardubicích, nic nebrání. Výběrové řízení nikdo nezpochybnil a je možné podepsat smlouvu se stavební firmou. Objekt bude mít 407 parkovacích stání. Nabídka je lepší, než město očekávalo. ČTK to řekl ředitel dopravního podniku Tomáš Pelikán. Podnik má celou investici na starosti.
Zastupitelstvo města Tábor schválilo rozpočet na rok 2026 s plánovaným schodkem 60 milionů korun, který bude pokryt z městských rezerv. Rozpočet zahrnuje významné investice do bydlení a infrastruktury, včetně rekonstrukcí městských bytů a rozvoje nové obytné čtvrti Dvorce. Město očekává nárůst daňových příjmů o 12 procent s ohledem na nové povinnosti ve školství.
Městská nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem se připravuje na další významné investice. V příštích letech mají výrazně zlepšit provozní zázemí i kvalitu zdravotní péče.
O stovky tisíc korun přišla 63letá žena z Přerovska poté, co reagovala na nabídku výhodných investic na Facebooku. Podvodníci ji postupně přiměli k instalaci aplikací i k předání hotovosti kurýrovi. S vidinou zhodnocení vložených peněz žena vyhověla všem instrukcím podvodníků.
Zastupitelstvo města Jičína schválilo rozpočet na rok 2026. Na příjmové i výdajové straně počítá s částkou 1,071 miliardy korun. Významnou část tvoří investice, které přesáhnou 423 milionů korun a zamíří mimo jiné do veřejného prostoru, dopravy, školství i technické infrastruktury. Rozpočet ovlivnilo také nové financování nepedagogických pracovníků a plánovaný prodej pozemků v lokalitě bývalých Kasáren.
Centrální lesopark, rekonstrukce zámecké zahrady i hospodářská budova zámku. To jsou některé klíčové investice Vyškova v rozpočtu pro příští rok, který ve středu schválili vyškovští zastupitelé. Z přítomných hlasovalo čtrnáct pro, zatímco deset se zdrželo. Zatímco nový rozpočet počítá s příjmy přes osm set šestnáct milionů, výdaje budou více než osm set třicet osm milionů.
Prostředky z Evropské unie umožnily Charitě Ostrava zrekonstruovat zázemí služby sociální rehabilitace, která podporuje lidi v nouzi při řešení jejich nepříznivé životní situace.
Chodov se chystá na mimořádně ambiciózní rok. Zastupitelé města v prosinci schválili rozpočet na rok 2026, který je svým objemem největší v dosavadní historii města. Rekordní čísla ale nejsou samoúčelná, odrážejí rostoucí potřeby obyvatel, nové povinnosti obcí i dlouhodobou snahu o modernizaci městské infrastruktury. Běžné výdaje dosáhnou v příštím roce částky 330,7 milionu korun, kapitálové výdaje pak přesáhnou 119,6 milionu korun. V porovnání s letošním rokem, kdy Chodov hospodaří s rozpočtem kolem 350 milionů korun, jde o další významný krok směrem k rozvoji města.
Podobně jako v předchozích letech vstoupí město Česká Lípa do nového roku s rozpočtovým provizoriem. Zastupitelé budou o rozpočtu rozhodovat na svém prvním zasedání v roce 2026, a to 26. ledna.
Pardubický kraj letos investoval 100 milionů korun do modernizace škol, což zahrnuje opravy budov, obnovu učeben a laboratoří, ale i modernizaci jídelen a sociálních zařízení. Téměř 75 milionů již bylo využito na 96 projektů, další investice jsou plánovány na příští rok.
Zastupitelstvo schválilo rekordní rozpočet města Náchoda na rok 2026. Bude to rok ve znamení velkých investic do služeb, bezpečnosti i zvelebení města. Celkový objem rozpočtu je 816,8 milionu korun a je nejvyšší v historii města.
Venku to sice na zimní počasí zatím úplně nevypadá, na horách se ale už lyžuje. Některá lyžařská střediska totiž koncem listopadu využila mrazivého počasí a spustila sněžná děla na plné obrátky. Areály si tak vyrobily dostatek technického sněhu pro začátek sezony. Lyžuje se už například v Krkonoších, ale také v Krušných horách, na Šumavě, v Jeseníkách či středočeském Monínci. Pokud to počasí dovolí, zahájení sezony plánují o posledním adventním víkendu i další skiareály. I přes velké investice do horských středisek mohou lyžaři zůstat docela v klidu. Ceny skipasů zdražily minimálně, někde jsou na stejné úrovni jako v loňském roce. Deník připravil přehled cen jednodenních skipasů ve známých horských střediscích.
Policie na Jindřichohradecku opět řeší další případy internetových podvodů. Pachatelé tentokrát připravili své oběti o více než 140 tisíc korun. Policisté znovu apelují na obezřetnost při investování i při žádostech o půjčky přes komunikační aplikace.
Rozpočet obvodu pro rok 2026 schválili zastupitelé na svém posledním letošním jednání. Rozpočet je vyrovnaný, stabilní a umožňuje pokračovat ve strategických investicích i v poskytování kvalitních služeb obyvatelům nejlidnatějšího městského obvodu v Ostravě.
Mělník bude příští rok hospodařit s 1,14 miliardy korun, ve schodkovém rozpočtu využije přebytky z minulých let. Příjmy města by měly v roce 2026 dosáhnout 880 milionů korun. Město bude investovat například do škol, školek a sportovišť, celkově je na investice vyčleněno 380 milionů korun. V příštím roce město dokončí třeba stavbu budovy pro dětskou skupinu ve Sportovní ulici. Rozpočet schválili na začátku týdne zastupitelé.
Výdaje 2,621 miliardy korun a schodek 681 milionů korun. Tak by měl vypadat rozpočet Teplic na rok 2026. S úvěrem lázeňské město, které bude mít ke konci letošního roku na účtě 1,5 miliardy korun, nepočítá. Investice na příští rok jsou přes 920 milionů korun. Pro rozpočet navržený koalicí ANO a Volba pro Teplice hlasovalo na úterním zasedání 17 zastupitelů, jeden byl proti a sedm se zdrželo.
Tachov má příští rok hospodařit s příjmy 559 milionů korun. Je to o deset procent víc než schválené příjmy na letošek. Výdaje mají dosáhnout 642 milionů korun, což je o pět procent více než schválený letošní plán. Na investice půjde přes 140 milionů korun. Schodek 83 milionů Kč město pokryje přebytky hospodaření z minulých let, řekl ČTK místostarosta Jan Straka (Za lepší Tachov). Rozpočet patnáctitisícového města na rok 2026 včera schválili přítomní zastupitelé všemi 20 hlasy, jeden zastupitel nebyl přítomen.
Mezi největší milníky příštího roku z hlediska investic bude v příštím roce patřit stavba nové školy v bývalých kasárnách, budování mostního provizoria kvůli opravě mostu kapitána Bartoše či vznik nové cyklostezky podél severovýchodního obchvatu. Pokračovat bude oprava lokality Červeňák i projekt Dukla sportovní. Vyplývá to z rozpočtu města, který v pondělí schválili zastupitelé.
Karlovy Vary budou v příštím roce hospodařit s rozpočtem s příjmy 1,74 miliardy korun a výdaji 2,08 miliardy korun. Rozdíl město uhradí s vlastních rezerv či z úvěrů. Rozpočet dnes schválili zastupitelé. Rozpočet bude o 354 mil nižší než schválený rozpočet na letošek. Lázeňské město předpokládá, že v příších letech budou nutné velké investice, na které bude potřebovat úvěry. Na rostoucí zadluženost upozornili opoziční zastupitelé.
Město Blansko bude v roce 2026 hospodařit s historicky nejvyšším rozpočtem. Zastupitelé na svém úterním jednání 16. prosince schválili plán, který vůbec poprvé překročil hranici jedné miliardy korun. Na straně příjmů i výdajů počítá město s částkou 1,17 miliardy korun, přičemž více než polovina výdajů půjde na investice.
Zastupitelé Ústeckého kraje dnes schválili krajský rozpočet na příští rok s výdaji 31,4 miliardy korun a schodkem 1,35 miliardy korun. Rozdíl pokryje samospráva z úspor z minulých let a úvěru. Do majetku a oprav investuje 4,4 miliardy korun. Pro hlasovalo všech 50 přítomných zastupitelů. Letos Ústecký kraj hospodaří s výdaji přes 31 miliard korun a příjmy nižšími o 1,7 miliardy korun. Například počítá s opravou památek za 60 milionů korun, s pravidelnými dotacemi pro dobrovolné hasiče, obce, sportovní kluby, neziskové organizace a další. Kraji vládne koalice ANO, ODS a Lepší Sever.
Za nabídkou lákavých zisků z investování peněz se stále častěji skrývá jen snaha je z vás vylákat. Nejenom zaručeným nereálně vysokým ziskem, ale i zneužitím identity celebrit. Zkušenosti bankéřů potvrzují, že se s podobnými nabídkami setkal téměř každý jejich klient. Důkladně si proto každou takovou nabídku prověřte a nenechte se přesvědčit k unáhleným a nevratným krokům, doporučují.
Město Vimperk má schválený rozpočet na rok 2026. Zastupitelé ho odsouhlasili 8. prosince 2025 v předloženém znění bez úprav. Celkové výdaje dosáhnou 336 milionů korun, přičemž 76,5 milionu je určeno na investice.
Osmapadesátiletý muž z Hranicka naletěl neznámému podvodníkovi, který mu slíbil vyplacení zisku z investic. Místo peněz však přišel o desítky tisíc korun. Případem se nyní zabývá policie.
Mladá Boleslav bude na začátku příštího roku stejně jako v předchozích letech hospodařit v rozpočtovém provizoriu. Na zasedání zastupitelstva ho 15. prosince schválili zastupitelé města, pro bylo 20 z 28 přítomných. Řádný rozpočet by měli schvalovat v únoru. Na letošní rok má druhé největší středočeské město schválený schodkový rozpočet s výdaji zhruba 2,2 miliardy korun.