Zlín - /ROZHOVOR/ Sociolog, politolog, filozof a historik, bývalý ředitel zlínského úřadu práce Karel Chrastina, dopsal v důchodu již druhou odbornou publikaci. Po motivační Šifře dlouhého a úspěšného života vydal v těchto dnech ve vydavatelství xPrint knihu Přežije Západ svůj úspěch? s podtitulem euroamerická civilizace v pasti.
Mikulčice /STŘÍPKY ARCHEOLOGIE/ - S posledně zmíněnou možností zásahu slovanského kmene Korutanců do prostoru jižního Pomoraví, v našem případě konkrétně do Prušánek, či spíše s obecnými středoevropskými módními vlivy jsme mezi oblíbenými ozdobnými předměty jmenovali i korály s mozaikovými očky.
Praha – Jako malý středoevropský Jeruzalém ukrývá Praha celou řadu míst, bytostně spjatých s nejdůležitějším křesťanským svátkem – Velikonocemi. S pomocí vikáře prvního pražského vikariátu Vladimíra Kelnara se Deník jal zmapovat ta z nejpodstatnějších pražských velikonočních zastavení.
Hodonín /STŘÍPKY ARCHEOLOGIE/ - Při podrobnějším pohledu na raně středověké originály ozdob oděvu a koňských postrojů z oblasti Středomoří či jejich napodobeniny si musíme všimnout jejich největší koncentrace v severní zóně středního Podunají, což zřejmě souvisí s regulérním pohybem obchodního zboží podél toku řeky.
Mikulčice /STŘÍPKY ARCHEOLOGIE/ - V současném bádání o raném středověku se stále více prosazuje názor, že právě v tomto období mají při pohybu hmotných předmětů i myšlenek nejvýznamnější úlohu obchodní styky dálkového charakteru v mnohdy mezikontinentálních rozměrech.
Havlíčkův Brod – Už podruhé se organizátoři Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského rozhodli přihlásit do soutěže o Cenu Karla Velikého pro mladé Evropany.
Hodonín /STŘÍPKY ARCHEOLOGIE/ - Do barbarských oblastí ve středním Podunají, tedy i na Moravu, se díky obchodu a diplomacii dostávaly tamním obyvatelstvem mimořádně ceněné artefakty, o čemž svědčí mimo archeologických nálezů také dobové písemné prameny.
Mikulčice /STŘÍPKY ARCHEOLOGIE/ - V minulém díle našich archeologických střípků jsme si připomenuli zajímavé předměty velkomoravského období s motivy lidské tváře. Prozatím jen krátce jsme se zmínili také o pozlacené bronzové plaketě s bustou dlouhovlasého muže, v němž někteří badatelé na základě podobných vyobrazení z církevního prostředí vidí Krista.
Mikulčice /STŘÍPKY ARCHEOLOGIE/ - V rámci popisu figurativních motivů na nálezech velkomoravského původu z Mikulčic nelze nevzpomenout maskovité portréty na několika typech předmětů.
Turnov – V Muzeu Českého ráje byla včera instalována kopie císařské koruny Svaté říše Římské a českých králů z dílny turnovského šperkaře Jiřího Urbana, kterou dal před dvěma lety zhotovit středočeský magistrát.
Mikulčice /STŘÍPKY ARCHEOLOGIE/ - Mezi další typické příklady velkomoravských předmětů s křesťanskými motivy náleží dvě velmi známá nákončí z Mikulčic. Liší se však od sebe materiálem, technikou výroby i stylizací motivu na rubové straně, kterým je zcela evidentně postava takzvaného oranta.
Mikulčice /STŘÍPKY ARCHEOLOGIE/ - Opasky z raného středověku vypadaly jinak, než dnes. Oproti těm současným jsou pro ně typické další malé a dolů visící kožené pásky.
Jičín – V pátek od 18 hodin se v aule Lepařova gymnázia uskuteční přednáškové kolokvium věnované životu a dílu gymnaziálního profesora a jičínského historika Antonína Vánkomila Malocha.
Německo - Současná krize eurozóny by eventuálně mohla přispět k ekonomické a politické semknutosti, nejen k posílení jednotné evropské měny. Myslí si to německá kancléřka Angela Merkelová.
Štoky - V jedné ze stěn rohového domu nedaleko štockého kostela je zazděná vzácná středověká socha rytíře v brnění, kvůli které místní vedli spory ještě v minulém století.
Hradec Králové - Podle občanského kalendáře v neděli slaví svátek Roland. Rytíř tohoto jména je hrdinou středověkého francouzského eposu s názvem Píseň o Rolandovi, pocházejícího zřejmě z 11. až 12. století.
Region - První duben je dnem, kdy se vyvádíme Aprílem a tropíme si ze sebe žerty. My vám na této straně přinášíme příběhy sice kuriózní, ale pravdivé. Nejde o výmysly a novinářské kachny. To vše se stalo.
OLOMOUC - První ze čtyř svící mohou rozsvítit lidé na adventních věncích, které zdobí nejednu domácnost. V neděli začíná čtyřtýdenní předvánoční období. Bývala to doba rozjímání, ale i úklidu hospodářství.
Z pohledu obyvatel naší planety je nejdůležitějším tělesem ve vesmíru naše nejbližší hvězda. Kdyby Slunce neexistovalo, tak by se nevytvořila Sluneční soustava, nebyla naše planeta a tudíž ani my.
HRADEC KRÁLOVÉ - V neděli má svátek Karel, ale také jej mohou slavit Karla, Šarlota, Lota i Skarlet. Je to pouze několik ženských odvozenin od mužného Karla.
HAVÍŘOV - Město Havířov má svou vlastní historii dlouhou jen něco málo přes padesát let, přesto se i za tu dobu stačilo měnit k nepoznání. Mnohem delší historii mají obce v okolí. Lidé si dnes už kolikrát na některá místa přesně nevzpomínají a dobové fotografie jim mnohé připomenou.
NOVÉ MĚSTO -Jedinečnou příležitost prohlédnout si interiéry karlovského chrámu včetně podzemní Betlémské jeskyně si včera nenechaly ujít desítky Pražanů. Chrám Nanebevzetí Panny Marie a císaře Karla Velikého Na Karlově, který letos slaví již 630. výročí svého vysvěcení, není mezi obyvateli metropole příliš známý a je vyhledáván spíše zahraničními turisty.