Koncert výjimečně talentovaných houslistů a violoncellistů do 16 let z různých koutů naší republiky hostil v sobotu 16. října večer Nový zámek v Kostelci nad Orlicí. V jeho Zrcadlovém sále zahráli nejlepší čeští účastníci 63. ročníku Kocianovy houslové a 26. ročníku Heranovy violoncellové soutěže. Tento koncert byl speciální cenou majitele zámku Františka Kinského.
/FOTOGALERIE/ Podlipanské hudební slavnosti se letos uskuteční od 18. října do 9. listopadu a diváci se mohou těšit na čtyři koncerty. Organizátoři po dvou letech navazují na dobrou tradici a věří, že slavnosti budou i nadále festivalem kvalitní tvorby, setkáním hudebníků i jejich vnímavých posluchačů všech generací.
Stovka lidí zavítala v pátek 8. října 2021 před polikliniku v Telči, aby se zúčastnila Vzpomínkového pochodu pořádaného organizací Sdílení. Při svitu svíček i lampionů lidé prošli kolem Štěpnického rybníka až k místní orlovně, kde se konal benefiční koncert. Sál orlovny zaplnily téměř dvě stovky návštěvníků. Výtěžek ve výši téměř 17 tisíc korun pomůže Sdílení s financováním léků pro pacienty. Za fotografie děkujeme fundraiserce Sdílení Evě Švecové.
Minulou neděli odpoledne vystoupil v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Velkých Pavlovicích po třech letech znovu zazpíval místní chrámový sbor Laudamus. Tento chrámový sbor se sešel po dlouhé odmlce, aby podpořil svého sbormistra Jana Kosíka, pocházejícího z tornádem zasažených Mikulčic. Proto byl výtěžek z dobrovolného vstupného věnován právě jemu a jeho rodině.
Děkujeme Josefu Jilkovi za zajímavý příspěvek a Oldřichu Otáhalovi za pěkné fotky.
Třetí ročník charitativního koncertu pro Terezku se konal v pátek 15. října v aule Gymnázia Jiřího Ortena v Kutné Hoře. Zahrála tam kapela Zatím Anna, která je složena z absolventů gymnázia. Výtěžek z koncertu byl věnován rodině nemocné Terezky.
Jiří Pavlica s Hradišťanem & Hana a Petr Ulrychovi s Javory Beat společně na jednom pódiu. Téměř tříhodinový koncert zažijí diváci v úterý 19. října v kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě. Začátek je od sedmi večer.
/ROZHOVOR/ Květa Barešová Kunze bydlí v Bedřichově, ale poznala koncertní sály i v Německu či Švýcarsku. S Orchestrem Ladislava Bareše i jeho big beatovou odnoží, skupinou Atlantic.
Po úvodní rytmické Uptown Funk, kterou Dechový orchestr mladých ZUŠ Tachov zahájí svůj sobotní výroční koncert, vzdají muzikanti poctu svému dlouholetému prezidentovi Josefu Junkovi, který zemřel po dlouhé nemoci letos začátkem května.
Hudební sezóna 2020 byla pro kapelu Žalman & spol. obdobím přípravy na blížící se Žalmanovy pětasedmdesátiny, které připadly na rok 2021. K tomu kapela připravila nové autorské album a řadu narozeninových koncertů. S jedním z nich vystoupí v třebíčském Národním domě 21. října v devatenáct hodin. Na novém CD se objeví několik zajímavých a nečekaných hostů, například paní Ivana Pokorná, harfenistka Orchestru Národního divadla.
Možná to bylo tím, že se se loni přerovský jazzový festival konal jen on-line a posluchači byli hladoví po dobré muzice. Atmosféru, kterou si užili návštěvníci čtvrtečního prologu tohoto tradičního hudebního svátku v Městském domě, každopádně hned tak něco nepřekoná.
V neděli 10. října se ve zcela zaplněné Dvořákově síni Rudolfina v Praze konal společný koncert České filharmonie a žáků základních uměleckých škol ČR. Na programu byla 9. symfonie Antonína Dvořáka Z nového světa.
V úterý 19. října se ve foyer divadla Pasáž uskuteční koncert klasické hudby, ve kterém se od osmnácti hodin představí komorní soubor Slavic trio. Soubor založili v roce 2018 tři úspěšní mladí čeští hudebníci, hobojistka Barbora Trnčíková, klarinetistka Anna Sysová a fagotista Petr Sedlák. Třebíčským posluchačům se představí s programem od německých klasicistních velikánů, přes francouzský impresionismus a neorenesanci až po českou hudbu 20. století.
Již 11. ročník festivalu Klasici v Táboře je v plném proudu. Na úspěšné koncerty Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers, houslisty Jiřího Vodičky a alternativního Pavel Bořkovec Quartet naváže Radek Baborák & Orquestrina, Kateřina Kněžíková a Adam Plachetka, Epoque symphony orchestra i šedesátičlenný Kühnův sbor.
Po neskutečně dlouhé době se konečně vracíme ke koncertnímu životu a doufáme, že naši koncertní sezonu 2021/ 22 , do které jsme zařadili řadu vynikajících umělců, budeme moci tentokrát celou uskutečnit.
Sedmý ročník svátku lidové hudby v různých podobách přivítá pěveckou skupinu BLAženky a Ensemble FLAIR, ke kterému se připojí mladí talentovaní hudebníci spojení s Moravskoslezským krajem, ale i věhlasná folklorní kapela Rendošovci z východního Slovenska. Dvoudenní přehlídka virtuózních instrumentálních i pěveckých kreací se koná v úterý 26. října v Bohumíně a ve středu 27. října v Ostravě.
Sedmý ročník svátku lidové hudby v různých podobách přivítá pěveckou skupinu BLAženky a Ensemble FLAIR, ke kterému se připojí mladí talentovaní hudebníci spojení s Moravskoslezským krajem, ale i věhlasná folklorní kapela Rendošovci z východního Slovenska. Dvoudenní přehlídka virtuózních instrumentálních i pěveckých kreací se koná v úterý 26. října v Bohumíně a ve středu 27. října v Ostravě.
Již v sobotu 9. října se od 19.00 hodin Císařský sál Muzea města Ústí nad Labem hostil koncert česko-německého orchestru Ensemble Berlin-Prag pod vedením našeho předního hobojisty (a jednoho z nejrespektovanějších českých interpretů) Viléma Veverky. Dnes bude hrát v Národním domě v Ústí nad Labem The Boom Beatles revival Band.
Na pátém koncertě festivalu Heroldův Rakovník vystoupil skvělý trumpetista Walter Hofbauer s klavírní spolupracovnicí Alicí Voborskou. Teprve osmadvacetiletý hudebník, který už je ale ověnčen mnoha hudebními cenami, předvedl nadšenému publiku technicky skvělou hru obohacenou pestrými emocionálními náladami.
Nekonvenční houslový virtuos Pavel Šporcl (48) vyrazil na podzimní turné s novým albem a koncertním projektem Paganiniana. Jak už název napovídá, jde o poctu geniálnímu italskému houslistovi a skladateli Niccolòvi Paganinimu, od jehož narození za rok uplyne 240 let. „Vydat se na tuto cestu byl fantastický zážitek,“ říká Šporcl o době, kterou věnoval nastudování kompozic tak či onak spojených s janovským rodákem.
V sále dámy povětšinou v černých společenských šatech, pánové v oblecích s bílou košilí, přesně tak, jak to na koncertech klasické hudby bývá. Jenže i skupina H (hudba) má svá překvapení a bonbónky. Třešinkou v čokoládě pak je v této skupině bezesporu uznávaný hobojista Vilém Veverka.
Festival Kolotoč blanenského divadla Kolárka je v plném proudu. Neváhejte proto a nasedněte do rozjetého kolotoče ještě dnes! O půl sedmé večer mohou diváci zavítat na představení Propadání a v osm hodin je čeká koncert Karla Hermése. Děkujeme paní Petrželkové za dnešní příspěvek.
Trojice hvězdných zpěvaček Iva Bittová, Lenka Dusilová a Monika Načeva se spolu sejdou v listopadu a rozloučí se speciálním společným koncertním programem Spolu s podtitulem Naposledy.
V sobotu 9. října se v jihlavském prostoru DIOD a v jeho nejbližším okolí odehraje první ročník festivalu Mumraj. Mezi pozvanými umělci je extravagantní Mucha, folkpunková legenda Xavier Baumaxa a kytarový mág Zdeněk Bína z kapely -123 minut. Část programu, včetně dvou koncertů a dvou divadelních představení pro děti, bude pro všechny návštěvníky zdarma.
Sezonu pod širým nebem ve Veselí nad Moravou uzavřel poslední zářijový pátek jedinečný dvoukoncert TataBojs a Hrubé hudby. Děkujeme paní Evjákové za přiblížení atmosféry na koncertu a panu Worickovi za neméně skvělé fotografie.
Bohatší světelná výzdoba a videomapping rozzáří o Vánocích centrum Kroměříže. Návštěvníci vánočních trhů s názvem Štastné a veselé se kromě toho mohou těšit i na koncerty Davida Kollera a Anny K. Trhy se uskuteční opět na Velkém náměstí a to od 10. do 22. prosince 2021.
Klienti Domova pro seniory v České Třebové zažili v létě skutečně bohatý kulturní program. Slunečné počasi dovolilo zařízení uspořádat koncerty „Pod balkony“, které probíhaly téměř každý týden a vystřídaly se na nich známé lokální kapely nejen z České Třebové, ale také z blízkého okolí. Vystoupení se v podzimních měsících přesouvají zpět do kaple Domova pro seniory.
Základní umělecká škola Gustava Mahlera v Humpolci letos slaví významné výročí. Vznikla v roce 1946. Žáci ji tak navštěvují již pětasedmdesát let. Na dnešní den 7. října si připravili pochod dechového orchestru městem a vystoupení žáků v sále kina.
/FOTOGALERIE/ Další ročník mezinárodního festivalu, který je věnován Václavu Talichovi, jež patřil mezi nejvýznamnější české dirigenty minulého století, začal v Berouně. Kus jeho života je právě spojen i s královským městem, kde je i pochován.
Festival francouzské kultury Bonjour Brno se chýlí ke svému závěru. V říjnu představí literární besedu, komentovanou prohlídku Brnem, frankofonní divadelní maraton, koncert v Besedním domě, přednášku a konečně vrchol letošního ročníku - písničkový recitál „Hommage à Georges Brassens… 100 let francouzského šansonu“. Děkujeme pořadatelům za pozvánku na příjemnou akci.
Martin E. Kyšperský je znám především jako frontman, textař a skladatel brněnské kapely Květy, jako textař spolupracoval třeba také s Lenkou Dusilovou, vystupuje i jako herec. Marťanské lodě jsou novým českým filmem, kde Kyšperský hraje hlavní roli spolu s Eliškou Křenkovou. Karvinská slavnostní premiéra se koná ve čtvrtek 7. října od 18 hodin v malém sále městského domu kultury a součástí bude i beseda a koncert brněnského hudebníka.
Na čtyři sta návštěvníků podpořilo Chelčický domov sv. Linharta při Benefičním večeru 30. srpna v prostoru letního amfiteátru za kostelem sv. Martina v Chelčicích. Tento benefiční den nepršelo! Byl to velký zázrak v „období dešťů“, kterého si nesmírně vážíme.
Pomáháme měnit životy – říká motto mezinárodní klubové organizace Rotary. Ve čtvrtek 30. září jsme byli svědkem naplnění tohoto motta v praxi. Ve čtyři hodiny odpoledne se začali k Červenému kostelu Jana Ámose Komenského v Brně scházet první hosté. Koncert pořádaný právě Rotary klubem byl charitativní akcí, jejíž výtěžek byl předán Diakonii BETLÉM v Kloboukách u Brna.
Slavnostní koncert laureátů představí ve středu 13. října od 19.30 hodin v Sukově síni pražského Rudolfina vítězky 1. a 3. kategorie mezinárodní soutěže Broumovská klávesa. V podání Viktorie Kozánkové, Nory Lubbadové a Polky Anny Marie Urzędowské zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho nebo Sergeje Rachmaninova.
V roce 1990 vznikly na 5. ZŠ v Příbrami (dnešní ZŠ, Příbram VII, 28. října) třídy s rozšířenou výukou hudební výchovy. Na jejich vzniku měl velkou zásluhu tehdejší ředitel školy František Brož, kterého oslovila hudební pedagožka Eva Káčerková. Díky nim se 1. září 1990 mohla otevřít 1. třída s hudebním zaměřením.
Tři sestry v pondělí 27. září po vynucené covidové pauze opět mohly vyrazit na unikátní Vinyl Tour. Dlouho očekávaný koncert v Sušici se vydařil, jak hojnou návštěvností, tak úžasnou atmosférou. Fanoušci se na koncert řádně připravili a zpěvem s pivem zavzpomínali na začátek kariéry kapely Tři sestry. Další zastávkou bude čtvrteční koncert v třebíčském klubu Roxy.
Milovníkům dobrého jídla a pití patřilo v uplynulých dnech kroměřížské Hanácké náměstí. V pátek a sobotu se tam totiž konal čtvrtý ročník Malého burger festivalu. Kromě nejrůznějších dobrot si mohli návštěvníci také užít hned několik koncertů a soutěží – třeba v pojídání chilli papriček.
Po řemeslném jarmarku, loutkovém divadle či vystoupení Báry Hrzánové, si v sobotu 2. října stovky lidí na novoborském náměstí Míru užily koncert skupiny Monkey Business.
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Od založení neziskové organizace Zámek Liteň uplynulo 10 let. Za toto období její ředitelka Ivana Leidlová ušla kus cesty. Díky ní se v malebné obci na Berounsku především zabydlel festival Jarmily Novotné, jež připomíná život a dílo této české operní pěvkyně a sopranistky. Zámek Liteň se tak stal jedním z kulturních středobodů berounského regionu, který přesahuje daleko za jeho hranice.
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Od založení neziskové organizace Zámek Liteň uplynulo 10 let. Za toto období její ředitelka Ivana Leidlová ušla kus cesty. Díky ní se v malebné obci na Berounsku především zabydlel festival Jarmily Novotné, jež připomíná život a dílo této české operní pěvkyně a sopranistky. Zámek Liteň se tak stal jedním z kulturních středobodů berounského regionu, který přesahuje daleko za jeho hranice.
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Od založení neziskové organizace Zámek Liteň uplynulo 10 let. Za toto období její ředitelka Ivana Leidlová ušla kus cesty. Díky ní se v malebné obci na Berounsku především zabydlel festival Jarmily Novotné, jež připomíná život a dílo této české operní pěvkyně a sopranistky. Zámek Liteň se tak stal jedním z kulturních středobodů berounského regionu, který přesahuje daleko za jeho hranice.
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Od založení neziskové organizace Zámek Liteň uplynulo 10 let. Za toto období její ředitelka Ivana Leidlová ušla kus cesty. Díky ní se v malebné obci na Berounsku především zabydlel festival Jarmily Novotné, jež připomíná život a dílo této české operní pěvkyně a sopranistky. Zámek Liteň se tak stal jedním z kulturních středobodů berounského regionu, který přesahuje daleko za jeho hranice.
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Od založení neziskové organizace Zámek Liteň uplynulo 10 let. Za toto období její ředitelka Ivana Leidlová ušla kus cesty. Díky ní se v malebné obci na Berounsku především zabydlel festival Jarmily Novotné, jež připomíná život a dílo této české operní pěvkyně a sopranistky. Zámek Liteň se tak stal jedním z kulturních středobodů berounského regionu, který přesahuje daleko za jeho hranice.