Život bez krádeží si patrně nedokáže užít sedmačtyřicetiletý rodák z Varnsdorfu Jiří Tvrdík. U soudu laiky mate vystupováním. Přichází upraven, chová se uhlazeně a zdvořile, své činy doznává a lituje poškozených.
Čísla týkající se krádeží začínají mít nádech temnoty. Jen za říjen řešili strážníci MP Strakonice 13 událostí nahlášených z obchodů ve Strakonicích. To je oproti prázdninovým měsícům situace už alarmující, bohužel k nastaveným zákonným parametrům prachbídně řešitelná tak, aby byl výsledek alespoň trochu uspokojivým pro slušnou společnost. Už v září se začaly hlídky setkávat se zlodějíčky, kteří dosud měli čistý rejstřík přestupků. I tento fakt o něčem svědčí…
Po kartičkách pokémonů toužili v Třinci dva třináctiletí kluci tak moc, že si je rozhodli opatřit krádeží. Cena kartiček byla více jak tři tisíce korun.
S pocitem ublíženého a úvahami, které nemají s trestním řádem nic společného, opouštěl ve středu jednací síň Okresního soudu v České Lípě pětatřicetiletý recidivista Vlastimil Štrynek. Ten zde ještě před několika dny mohl za krádeže čokolád v Mimoni „vyváznout“ s nejnižším možným trestem, který by mu zajistil institut prohlášení viny. Zájem o něj měl velký. Krádeže v obchodech Štrynek bez okolků přiznal, ovšem nesouhlasil s formulací popisu skutku od státní zástupkyně.
Kriminalisté objasnili sérii krádeží katalyzátorů z vozidel v Jaroměři. Na svědomí je má mít teprve 19letý cizinec. Ten si měl vyhlédnout v osmi případech vozidla na Náchodsku, poslední na Hradecku se mu však stalo osudným, neboť jeho podezřelého pohybu u vozidla si všiml svědek a věc nahlásil policii. Policisté z Pohotovostního a eskortního oddělení okamžitě vyrazili na místo a muže zadrželi. Svým řáděním měl způsobit majitelům souhrnnou škodu minimálně 124 tisíc korun. Náchodští kriminalisté muže obvinili z přečinu krádeže, za což mu hrozí až 5 let za mřížemi.
Jiří Kučera žije v rodinném domě s hospodářstvím u Chomutova. Vytápí ho elektřinou, od začátku energetické krize se ji ale snaží „dusit“, jak říká. Spotřebu drží na minimu a naopak se snažil sehnat co nejvíc dřeva, aby mohl topit jím. Podobně uvažují tisíce dalších lidí, což pociťují vlastníci lesů. Poptávka po palivovém dřevu totiž několikanásobně stoupla, takže mají pořadníky se zájemci.
Jiří Kučera žije v rodinném domě s hospodářstvím u Chomutova. Vytápí ho elektřinou, od začátku energetické krize se ji ale snaží „dusit“, jak říká. Spotřebu drží na minimu a naopak se snažil sehnat co nejvíc dřeva, aby mohl topit jím. Podobně uvažují tisíce dalších lidí, což pociťují vlastníci lesů. Poptávka po palivovém dřevu totiž několikanásobně stoupla, takže mají pořadníky se zájemci.
Problémy s parkováním, zmatení sváteční řidiči a vším tím se prodírající výletníci do městských lesů. I tak vypadají Dušičky na Lesním hřbitově v Hradci Králové. Policie také varuje před krádežemi.
/VIDEO/ Kriminalistům z ostravského Přívozu uvízl v hledáčku 28letý zloděj - recidivista, jenž se specializoval na krádeže ze zaparkovaných či zrovna stojících aut. Jeho série vykrádaček však skončila.
Blíží se Dušičky a aktivní nejsou jen pozůstalí, ale i zloději. Památka zesnulých je pro mnohé z nich skvělou příležitostí pro krádež smuteční výzdoby z hrobů, ale zálusk mají i na auta parkující před hřbitovy. Letošní Dušičky připadají na středu 2. listopadu. Lidé v tomto období navštěvují své blízké a při současném zdražování se bojí, že se bude krást dvakrát tolik.
Blíží se Dušičky a aktivní nejsou jen pozůstalí, ale i zloději. Památka zesnulých je pro mnohé z nich skvělou příležitostí pro krádež smuteční výzdoby z hrobů, ale zálusk mají i na auta parkující před hřbitovy. Letošní Dušičky připadají na středu 2. listopadu. Lidé v tomto období navštěvují své blízké a při současném zdražování se bojí, že se bude krást dvakrát tolik.
Krádeže dřeva v lesích. Téma, o kterém se často hovoří v souvislosti se zdražování energií a relativně snadnou dostupností dřeva. Podle oslovených lesních správců a policistů však není situace s krádežemi v lesích nijak dramatická. Mírný nárůst krádeží připouštějí, ale že by lesy mizely před očima kvůli zlodějům, to v žádném případě.
Okrádání mrtvých je zločin obzvláště odporný, nicméně v případě krádeží kytek na hřbitově se okrádají spíš živí. Ti, pokud chtějí mít hrob pěkný, musí ukradené kytice znovu doplňovat. Na hrobě Kurta Kauschitzce, který zemřel letos 15. srpna, se kytky ztrácely několikrát týdně.
Dva příklady za všechny. U Libice nad Cidlinou na přelomu zimy a jara zmizelo z lesa 30 kubíků kulatin dubu a jasanu. V Sadské zase někdo letos pokácel dvacet borovic.
Českolipský soud nemohl i přes nejlepší vůli přijmout prohlášení viny od recidivisty, který se sice ke krádeži sladkostí přiznal, ale „měl svou hlavu“.
Z lesů mizí letos více dřeva, než v předchozích letech. Zaznamenali to lesníci, více případů krádeží řeší i policisté. Souvisí to nejspíš s nedostatkem palivového dřeva a jeho vysokou cenou.
Z lesů letos mizí více dřeva než v předchozích letech. Zaznamenali to lesníci, více případů krádeží řeší i policisté. Souvisí to nejspíš s nedostatkem palivového dřeva a jeho vysokou cenou.
Potraviny či koloběžku ukradl v posledních dnech devatenáctiletý mladík ze Zlína, který pravidelně zaměstnává zlínské strážníky. Ti se zároveň zabývali také krádeží podprsenek v jedné z prodejen textilu.
Ceny palivového dřeva vystřelily letos extrémně nahoru a dál rostou. Za paletu zaplatíte nyní o mnoho set korun více než na začátku roku. Řada lidí proto hledá různé způsoby, jak ušetřit. Stále častěji se vydávají také do lesů na sběr dřeva. Zadarmo si ale mohou odnést pouze klestí, ostatní si musí domluvit s majitelem lesa. Vlastníci lesů přiznávají, že letos výrazně přibylo krádeží dřeva, ať už menších, nebo i organizovaných.
/FOTOGALERIE/ Výčet věcí, které měl padesátiletý recidivista od počátku října na Chrudimsku ukrást, je opravdu dlouhý. Jednalo se o drobné nářadí, sekačky, motorové pily, mobilní telefon, jízdní kola, nebo např. i sněhové řetězy, autorádio a další. Nepohrdl však ani vajíčky, česnekem nebo balíkem novin a časopisů, které měl v úmyslu použít místo toaletního papíru. Zloděj si přitom nestihl "svobody krást" dlouho. Teprve na konci září opustil brány vězení, kde si odpykával trest mimo jiné právě za krádeže. Teď už je zpátky ve vazbě.
Ostravský policista Pavol Kikloš zahynul 7. září 2020 v Praze, když do policejního vozu narazila opilá a zdrogovaná řidička. Policie v Ostravě nyní šetří krádež medailí z jeho hrobu v Ostravě-Vítkovicích.
V minulých dnech se opět ukázalo, že nenechavci nevynechají jedinou příležitost ke krádeži a že není radno nechávat peněženku v autě. Vybíráme ze zajímavých případů, které v posledních dnech šetřili policisté na Budějovicku.
Hodně nepříjemný zážitek prožila pětadvacetiletá žena v jednom z ostravských parků, kde ji na intimních místech měl osahávat o čtyři roky starší cizí muž. Pak ženě ukradl mobil a utekl. Díky rychlé spolupráci policie a náhodného svědka se muže podařilo ihned dopadnout. Policejní komisař mu sdělil podezření z přečinů znásilnění a krádeže.
Po svědkyni, která před měsícem viděla krádež peněženky z batohu a ví, jak pachatelka vypadala, pátrají policisté z Brandýsa nad Labem. Žádají, aby se jim ozvala paní, která skutek sledovala z autobusu – a na to, že ho obrala nějaká žena, pak majitele batohu upozornila.
Ke kuriózní krádeži došlo na polích u Čechočovic na Třebíčsku. „Někdo odsud odcizil myslivecký posed a způsobil tak škodu přibližně za patnáct tisíc korun. Ke spáchání činu došlo v době od soboty 8. října do středečního večera 12. října,“ informovala krajská policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Drobné krádeže ve strakonických marketech jsou i nadále evergreenem. Není týdne, aby hlídky městské policie nebyly do prodejen k zlodějíčkům přivolány.
Dřevo z lesů na Vysočině i jinde v republice kradla trojice Poláků doslova ve velkém. Desítky kubických metrů kulatiny za stovky tisíc korun odváželi nákladním autem ke zpracování do Polska. Trojici zlodějů policie chytla letos na jaře. Jeden z obviněných Dawid Bartolomiej Galka skončil ve vazbě. Jednatřicetiletý Polák byl označen za organizátora minimálně pěti krádeží dřevní hmoty za více než 700 tisíc korun.
V uplynulých dnech sdělili náchodští kriminalisté podezření 32letému muži z Náchodska z přečinu porušování domovní svobody a krádeže. Muž se měl čtyř krádeží dopustit v průběhu jediného měsíce.
Ceny za elektrickou energii stouply několikanásobně, a tak ve městech a obcích začínají zhasínat lampy veřejného osvětlení. Je to v čase, kdy většina lidí spí, tedy mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní. Nedávno na tuto úsporu přistoupili ve Skutči nebo v Rosicích na Chrudimsku, ale ne všichni tamní lidé jsou s opatřením spokojeni. Obávají se totiž zvýšení kriminality.
Policisté z Napajedel společně s kriminalisty pátrají po neznámém zloději, který kradl o víkendové noci ze soboty na neděli v Halenkovicích na Zlínsku. Zloděj si odnesl nářadí, elektrokola či pytel cibule a to hned ze čtyř rodinných domů a způsobil tím celkovou škodu za 165 tisíc korun. Za krádeže mu hrozí až pět let vězení.
Stačila minuta. Vůbec jí nenapadlo čekat v těchto místech lupiče. Zatímco 86letá žena chtěla vytahat ze své poštovní schránky v chodbě letáky, prohrabal jí zloděj na zem odloženou tašku s nákupem. Vytáhl z ní peněženku, kde měla seniorka poslední dva tisíce korun na měsíc, a utekl. Policie varuje, zloději dnes číhají všude. Už ani ve svém domě nejsou senioři v bezpečí. Naopak, lapkům tu nahrávají prostory mimo další veřejnost.
Stačila minuta. Vůbec jí nenapadlo čekat v těchto místech lupiče. Zatímco 86letá žena chtěla vytahat ze své poštovní schránky v chodbě letáky, prohrabal jí zloděj na zem odloženou tašku s nákupem. Vytáhl z ní peněženku, kde měla seniorka poslední dva tisíce korun na měsíc, a utekl. Policie varuje, zloději dnes číhají všude. Už ani ve svém domě nejsou senioři v bezpečí. Naopak, lapkům prostory mimo veřejnost nahrávají.
Na první den v měsíci říjnu připadá každoročně Mezinárodní den seniorů. Jak u příležitosti tohoto dne, tak během celého roku, pořádají moravskoslezští policisté pro seniory napříč krajem preventivní besedy, během kterých je seznamují se základními zásadami bezpečného chování. Pojďme si nyní tyto preventivní rady určené seniorům společně připomenout.
Anna Sorokinová, podle jejíhož příběhu vznikl seriál Inventing Anna (Neskutečná Anna) společnosti Netflix, byla v pátek propuštěna z vazby Imigračního a celního úřadu USA (ICE). Sorokinová se proslavila jako falešná dědička vystupující pod jménem Anna Delvey. Smyšleným příběhem dokázala obelhat a okrást newyorskou smetánku.
Zmlácení známé, krádeže jízdních kol, krádež v obchodě, neoprávněné řízení auta. Toho všeho se v rychlém sledu dopustil šestačtyřicetiletý muž z Jindřichohradecka v Jihlavě. A to i navzdory tomu, že v tomto městě mu policisté už dříve zakázali pobyt. Nyní ho zadrželi a povedený výtečník putoval do vazby.
Lesy napříč republikou jsou v posledních dnech v obklíčení zaparkovaných automobilů. Ne všichni však do hájů míří s košíčkem na sběr hub. Stále více lidí bere les v době vysokých cen energií jako samoobsluhu s takřka nekonečnou zásobou palivového dřeva. I tento samosběr má však svá pravidla a člověk si nesmí domů odvézt vše, co mu přijde pod ruku.
Lesy napříč republikou jsou v posledních dnech v obklíčení zaparkovaných automobilů. Ne všichni však do hájů míří s košíčkem na sběr hub. Stále více lidí bere les v době vysokých cen energií jako samoobsluhu s takřka nekonečnou zásobou palivového dřeva. I tento samosběr má však svá pravidla a člověk si nesmí domů odvézt vše, co mu přijde pod ruku.
Dvě bundy v hodnotě okolo tří tisíc korun ukradl ve Frýdku-Místku muž, který poté z místa ujížděl na kole. Policistům pak vše přiznal a řekl, že jednal ve zkratu.
Policisté ze 7. oddělení obecné kriminality Prahy I. vypátrali a zadrželi čtyři osoby, které se dopouštěly opakovaných kapesních krádeží v centru metropole. Při nich se zaměřovali hlavně na seniory.
Soudce Okresního soudu v Trutnově poslal v úterý do vazby 37letého muže, který minimálně od letošního července v devíti okresech, mimo jiné na Trutnovsku a Náchodsku, kradl nebo se pokusil odcizit auta. Bylo jich více než pět desítek. Hrozí mu osm let za mřížemi. Muž se v květnu vrátil z vězení, na svobodě ale dlouho nepobyl. Spolu s ním se měla podílet na desítce případů 28letá žena, která je stíhaná na svobodě.
Strážníci městské policie řešili v Českých Budějovicích krádež telefonu z kapsy podnapilého muže. Zloděje ale zachytila městská kamera. V centru města byli povoláni i k demolování osobního vozu. Načapali i zloděje na neosvětleném kole.
Čtyřicetiletý recidivista z Otrokovic skončil ve vazební věznici. Sedmnáctkrát soudně trestaný muž zvládl od konce července téměř třicet krádeží ve Zlíně, v Napajedlech a Otrokovicích. Škoda, kterou krádežemi způsobil, činí téměř 200 tisíc korun. Muži v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na pět let.