Obří černá včela s kovově lesklým nádechem je u nás stále častějším hostem. Drvodělku fialovou přitom běžně potkáváme spíše ve Středomoří a jde o největší evropskou včelu. Pro české zahrádkáře je pozorování tohoto majestátního hmyzu vítanou atrakcí.
V letošním prvním pololetí spadlo v Česku nejméně srážek za 64 let. Podle předběžných údajů napršelo 222 milimetrů, což bylo 76 procent normálu let 1991 až 2020. Méně než obvykle pršelo každý měsíc, informoval dnes na facebooku Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Mezi regiony podle něj nebyly s ohledem na srážky výrazné rozdíly, nicméně nejméně jich bylo na Vysočině.
Druhý červenec přinesl do Krkonoš i východních Čech extrémní teploty. Padly desítky let staré rekordy. Na Labské boudě naměřili meteorologové rovných 25 stupňů Celsia, což je nejvíce za dobu měření. Tropický den potrápil i obyvatele nižších poloh, kde teploty šplhaly až k 34 stupňům.
Ornitolog Jaroslav Fišera jde najisto. Neposečenou horskou loukou si za soumraku razí cestu do míst, odkud se ozývá opakované volání typické pro jednoho z nejohroženějších ptáků krkonošské přírody, chřástala polního. Z reproduktoru, který drží, zní "crex-crex", tedy imitace volání tohoto plachého a na loukách skrytě žijícího ptáka. A chřástal odpovídá. V Krkonoších jejich počty zůstávají nízké, řekl ČTK Fišera. Důvodů je řada, ztráta vhodných stanovišť, časná senoseč, odvodňování luk nebo i nevhodné technologie hospodaření.
Letní tábory na Jičínsku a v celém Královéhradeckém kraji se rozbíhají. Hygienici už zahájili první kontroly. Dva tábory prošly bez problémů, ale ve stravovacím zařízení, které zásobuje dětský tábor, našli nedostatky. Provozovatel dostal pokutu tři tisíce korun.
Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) se začátkem letní sezony nabádají návštěvníky Krkonoš, aby vážili, kam a kdy se vydat s ohledem na extrémní návštěvnost některých lokalit. Apelují i na dodržování pravidel v národním parku. KRNAP patří s více než 12 miliony návštěv ročně mezi nejnavštěvovanější národní parky v Evropě.
Krkonoše lákají letos v létě nejen na krásné výhledy, ale i na spojení horské turistiky s ochutnávkou poctivých pivních speciálů. Krkonošská pivní stezka je jedinou vysokohorskou pivní trasou v Evropě a nabízí dvě varianty kolem 30 kilometrů, během nichž návštěvníci zavítají do pěti řemeslných pivovarů.
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) upozorňuje s nástupem letní turistické sezony na přetíženost některých oblíbených lokalit. Místa jako Sněžka, pramen Labe nebo Pančavský vodopád čelí v sezóně extrémní návštěvnosti. Správci nabádají návštěvníky, aby volili méně frekventované trasy a především dodržovali pravidla pohybu v chráněném území.
Při sobotním mistrovství republiky v dřevorubeckém sportu Stihl Timbersports v Trutnově byl truhlář Zdeněk Mařas z Víchové nad Jizerou bronzový. Z medaile ale neměl až takovou radost, jak by lidé čekali.
Bronz ze sobotního dřevorubeckého šampionátu v Trutnově zůstává v Krkonoších. Vybojoval ho Zdeněk Mařas z Víchové nad Jizerou. Mistrem republiky se stal Matyáš Klíma z Vysočiny, druhý skončil Martin Roušal ze severních Čech.
Objevte krásy českých hor z pohodlí obytného vozu. Během jednoho týdne můžete procestovat několik pohoří, spojit horské túry s odpočinkem v moderních autokempech a užít si svobodu na cestách. Přinášíme vám tipy na ta nejlepší místa, ať už míříte třeba do Krkonoš, Šumavy nebo Beskyd.
Krkonošská pivní stezka nabízí jedinečné spojení horské turistiky a ochutnávky pivních speciálů z pěti místních minipivovarů. Trasa měří přes 30 kilometrů, vede náročným terénem a je vhodná pro víkendový výlet s možností ubytování a exkurzí v pivovarech. Návštěvníci se mohou zapojit do soutěže o ceny, pokud během léta navštíví všech pět pivovarů a nasbírají razítka do speciálního letáku.
Krkonošský národní park patří s více než 12 miliony návštěv ročně mezi nejnavštěvovanější národní parky v Evropě, možná i na celém světě. Při takto vysoké návštěvnosti je na místě si před začínající letní sezónou připomenout, že hlavním pravidlem při návštěvě hor by měl být respekt.
Z jedné strany výšlap na legendární Zvičinu s rozhlednou a občerstvením, z druhé malebný sjezd do kraje kolem Pecky. Mezi tím krajina plná výhledů, klidné silničky a zakončení ve městě miletínských modlitbiček. Osmý díl našeho letního seriálu vás provede nejhezčím okruhem Podzvičinska. Tohle je Podkrkonoší, jak ho neznáte!
Společnosti Melida, která provozuje největší český skiareál ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších, v účetním roce 2023/2024 klesl čistý zisk o 77 procent na 9,9 milionu korun z předchozích 42,5 milionu korun. Tržby firmě kvůli teplé a deštivé zimě klesly o osm procent na 445,7 milionu korun. Údaje se týkají hospodářského roku od 1. listopadu 2023 do 31. října 2024. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou společnost založila do Sbírky listin.
/Od zvláštního zpravodaje Deníku na Ukrajině/ Do Zakarpatí jezdili Češi lyžovat už za první republiky a pak v posledních letech před covidem a ruskou agresí se sem začali vracet. Zdejší krásné hory jsou totiž o skoro pět set metrů vyšší než Krkonoše a mají své velké kouzlo. Lidé v Jasině doufají, že válka brzy skončí a s ní se vrátí i turisté. Včetně těch českých.
Na loňský výstup v Karákóramu, kde dobyli vrchol do té doby nejvyšší nezdolané hory světa Muču Kiš (7453 m. n. m.), navázali elitní horolezci z Krkonoš dalším úspěchem. Zdeněk Hák a Radoslav Groh letos zdolali prvovýstupem horu Hunza Peak (6300 m. n. m) v pákistánském pohoří Karákóram. Cestu impozantní jihozápadní stěnou pojmenovali Eid al-Adha (v překladu Svátek oběti). Své dobrodružství završili 11. června, z expedice v Pákistánu se vrátili o necelý týden později.
Jsou to borci! Elitním horolezcům z Krkonoš Zdeňku Hákovi a Radoslavu Grohovi se povedl další skvělý úspěch. V pákistánském pohoří Karákóram zdolali prvovýstupem impozantní jihozápadní stěnou šestitisícovou horu Hunza peak (6300 metrů nad mořem). Novou cestu pojmenovali Eid al-Adha (v překladu Svátek oběti). Prvovýstup završili 11. června, z expedice v Pákistánu se vrátili včera. Navázali tak na loňský prvovýstup v Karákóramu, kde jako první na světě, společně s Jaroslavem Bánským, dalším horolezcem z Krkonoš, zdolali Muču Kiš (7453 metrů), nejvyšší nezdolanou horu světa.
Okresní fotbalové soutěže dospělých na Trutnovsku skončily teprve v neděli a přesto už je známa podoba příštího soutěžního ročníku. Okresní přebor bude hrát o jeden tým méně, než tomu bylo doposud, okresní soutěž III. třídy pak nedozná žádné změny. Mohlo tomu přitom být jinak. Pod Krkonošemi jistě s vděkem přijali zprávu, že z krajské soutěže I. B třídy letos nikdo nesestupuje. V přeboru tak byla sestupovou příčkou pouze ta poslední čtrnáctá, kterou nakonec obsadil Libotov.
Stráň je příkrá. Každý krok v lokalitě známé jako Schustlerova zahrádka ve středních Krkonoších vyžaduje soustředění, a to nejen kvůli extrémnímu terénu, ale i s ohledem na vzácnou květenu. Je jednou z nejbohatších botanických lokalit Krkonošského národního parku (KRNAP).
Sníh je pryč, zima je pryč. I tak se dá ve stručnosti referovat o tom, že v Krkonoších roztály poslední zbytky sněhu. Podle tradice vydržel sníh nejdéle na svahu Studniční hory. Včera ale sněhové pole označované jako Mapa republiky definitivně zmizelo.
Přesně do začátku léta se trefili v Trutnově. Aspoň podle toho, že otevřeli městské koupaliště přesně v den, kdy se teploty vyšplhaly tak vysoko, že lidé začali hledat místa pro koupání.
Na železniční trať na polské straně Krkonoš se vrátily po 25 letech vlaky. V neděli 15. června začal provoz mezi dvěma významnými středisky Jelenia Góra - Karpacz. Poslední vlak přijel do Karpacze v roce 2000. Na pěkně upravené nádraží do Karpacze budou jezdit vedle běžných spojů i historické vlaky. Poláci do železnice mohutně investovali, obnova 14 kilometrů tratě vyjde na 41 milionů zlotých, zhruba 242 milionů korun.
/FOTO/ Vrchlabský výběr kategorie U17 ve středu ovládl finálový duel Zimního poháru KFS a na stadionu v Hronově přehrál společný tým Solnice/Černíkovice 3:2. V neděli přijde jedno velké domácí finále pro celý vrchlabský fotbal a také proto se za sezonou klubu z Krkonoš ohlédl jeho předseda Tomáš Hladík.
/FOTOGALERIE MILOŠE ŠÁLKA/ V Česku není příliš obvyklé najímat si průvodce na výlety po horách a v přírodě. Marie Koláčková si tím plní svůj sen. Skončila v korporátní firmě, přestěhovala se do Pece pod Sněžkou, pracuje v cestovním ruchu a jako certifikovaná průvodkyně provádí turisty po Krkonoších a Podkrkonoší.
Seriál Vraždy v kraji se od začátku vysílání těší vysoké sledovanosti, a to i díky atraktivnímu obsazení. Jana Plodková se při jeho natáčení poprvé setkala na place s Ondřejem Sokolem a o zábavu prý nebyla nouze.
Hlavní cenu v anketě Krkonošské ceny za architekturu 2025 získalo Centrum současného umění EPO1 v Trutnově. Odborná porota ocenila citlivou přeměnu bývalé elektrárny na kulturní prostor evropské úrovně.
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) je jedním z hlavních partnerů horských obcí, přesto starostové obcí, které oslovila ČTK, míní, že správa často upřednostňuje zájmy ochrany přírody před jejich. Přínosem národního parku je podle oslovených obcí jeho značka, která zvyšuje atraktivitu Krkonoš jako turistického cíle.
Čtenářská anketa o nejlepší pivovar v Krkonoších a okolí skončila. Nejvíc hlasů získal trutnovský Pivovar Krakonoš. Postupuje tak do krajského kola. Gratulujeme!
/FOTO/ Nová romantická komedie Na horách, kterou režíroval Rudolf Havlík, vznikala od loňského podzimu do letošního března. Natáčelo se nejen v malebném prostředí Krkonoš, ale také v samotném srdci Himaláje. Premiéra je naplánována na 27. listopadu.
Ve středu 4. června zasáhnou Českou republiku silné až velmi silné bouřky, které se podle meteorologů nejvýrazněji projeví odpoledne a zejména večer. „Možná nás čeká zatím nejvýraznější bouřková situace v roce," uvedli meteorologové. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu se týká i Pardubicka, Přeloučska a Holicka.
Ve středu 4. června zasáhnou Českou republiku silné až velmi silné bouřky, které se podle meteorologů nejvýrazněji projeví odpoledne a zejména večer. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se týká i Chrudimska.
/AKTUALIZOVÁNO/ Ve středu 4. června se budou odpoledne a především večer vyskytovat silné až velmi silné bouřky, které se později zformují do linie postupující od jihozápadu k severovýchodu přes oblast Čech. Bouřky a hlavně přechod linie bouřek mohou doprovázet nárazy větru 70 až 110 km/h, velké kroupy 2 až 5 cm a intenzivní krátkodobé srážky kolem 40 mm. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav. V poledne ČHMÚ svou výstrahu aktualizoval, více v článku.
/VÝSTRAHA AKTUALIZOVÁNA/ Česko podle meteorologů ve středu čeká zatím nejvýraznější bouřková situace v letošním roce. Pravděpodobné jsou nárazy větru i kolem 100 km/h a padat mohou velké kroupy o průměru až 5 centimetrů. V atmosféře jsou podmínky i pro vznik supercel.
Ve středu 4. června odpoledne a především ve čtvrtek 5. června se budou vyskytovat silné až velmi silné bouřky, které se později zformují do linie postupující od jihozápadu k severovýchodu přes oblast Čech. Bouřky a hlavně přechod linie bouřek mohou doprovázet nárazy větru 70 až 110 km/h, velké kroupy 2 až 5 cm a intenzivní krátkodobé srážky kolem 40 mm. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav.
Chytré nápady, technologie a hravost ovládly v sobotu 31. května Ekocentrum Krtek ve Vrchlabí. Třetí ročník festivalu Maker Faire přivedl pod Krkonoše desítky kreativních projektů ze škol, firem i od individuálních makerů a nabídl interaktivní program, který bavil doslova všechny.
„Pravidla pro vjezd do chráněného území jsou stále stejná, jen je teď umíme lépe kontrolovat,“ zdůrazňuje v rozhovoru pro Deník mluvčí Správy krkonošského národního parku Radek Drahný. Vysvětluje tím pokuty, které řidiči dostávají. Právě kvůli sporům s ochránci přírody omezila Luční bouda od prvního června provoz.
V pátek se v Rudníku uskuteční slavnostní vyhlášení výsledků ankety Krkonošská cena za architekturu. Aktuálně vrcholí internetové hlasování, které rozhodne o Ceně veřejnosti.
„Krkonošský národní park je přísnější než dřív, a to nám dělá problémy,“ stěžuje si spolumajitelka Luční boudy Klára Sovová. Kvůli sporům s ochránci přírody uzavřela Luční bouda od prvního června pro kolemjdoucí bufet a veřejné záchody. „Zrušili jsme objednávku na 500 kilo hovězího na guláš pro příští sobotu,“ zmínila Sovová.
V Trutnově funguje nový babybox. Umístěný je v ulici Jana Roháče z Dubé v areálu Zdravotnické dopravní služby Liptrans. V historii okresního města pod Krkonošemi je to už druhý babybox. První se nacházel od června 2011 v tehdejším sanatoriu MUDr. Jaroslava Bílka v Novodvorské ulici. Po změně majitele už ale není v provozu.
Obžalovaný, který děti znásilňoval na táborech, výletech a v bytech na Plzeňsku, Klatovsku, u Lipna či v Krkonoších, marně usiloval o podmínku, neboť se dle svých slov nedokázal ovládnout.
Současný zákon o ochraně přírody a krajiny často neodráží potřeby horských obcí, které jsou zcela nebo svou podstatnou částí na území Krkonošského národního parku (KRNAP). V otevřeném dopise ministru životního prostředí Petru Hladíkovi (KDU-ČSL) to uvedli zástupci čtyř obcí v KRNAP. Podle nich je potřeba najít rovnováhu mezi ochranou přírody a životem místních obyvatel. Dopis je reakcí na projednávanou novelu zákona o ochraně přírody a krajiny.
Luční bouda v Krkonoších je od neděle přístupná jen ubytovaným. Majitelé omezením provozu protestují proti postupu Správy Krkonošského národního parku (KRNAP), která podle nich nezákonně pokutuje vjezd jejich dodavatelů k objektu a tím ohrožuje jeho provoz. Vyplynulo to ze sdělení majitelů Kláry Sovové a Stanislava Beneše. Národní park obvinění odmítá.
/OBRAZEM, VIDEO/ Lupina mnoholistá, známá také jako vlčí bob, se stává vážnou hrozbou pro ekosystémy. Tato invazní rostlina se rychle šíří a mění živinové poměry v půdě, což ohrožuje místní flóru. Správa Národního parku Šumava proto intenzivně pracuje na její redukci a připravuje kampaň zaměřenou na majitele pozemků, aby pomohli v boji proti této nebezpečné rostlině.