Silná sluneční erupce v posledních dnech umožnila Čechům, aby znovu spatřili polární záři. Slabě viditelný jev bylo možné pozorovat prostřednictvím kamer, díky čemuž vznikly nádherné snímky. Jev byl nejlépe viditelný v Krkonoších.
Pršelo, bylo sychravo, že by psa nevyhnal. Přesto bylo na Pomezních Boudách v sobotu živo. Kvůli polévkám! Konala se tam totiž oblíbená soutěž Maloúpská vařečka.
Krkonošské ceny za architekturu 2024 ovládla horská chata Bučina v Malé Úpě. Získala hlavní cenu udělovanou odbornou porotou, i cenu veřejnosti, která hlasovala přímo při slavnostním vyhlášení v prostorách industriální památky Pivovaru Kluge v Rudníku.
Syrový a uplakaný, mlhavý a větrný, ale také slunečný a prozářený barvami zlátnoucího listí, ročním obdobím mnoha tváří dokáže být podzim v Krkonoších. Chladný a čerstvý vzduch nejvyšších českých hor pročistí hlavu i plíce a užít si jej mohou aktivní turisté i ti, kteří jedou do hor za relaxací a odpočinkem.
Cílem projektu Špindlerův Mlýn - Město bez kouře, ke kterému se město loni přihlásilo, je motivovat obyvatele a návštěvníky města ke zdravějšímu životnímu stylu. K tomu by měla přispět i kultivace veřejného prostoru díky novému městskému mobiliáři. Ten se nyní ve Špindlerově Mlýně díky projektu Město bez kouře rozšířil o netradiční sedací prvky, lavičky, odpadkové koše či nový výchozí bod připravované vyhlídkové stezky kolem města.
Pivovar Trautenberk z krkonošské Malé Úpy se jako investor a majitel objektů ve vstupní části kulturního areálu Bojiště v Trutnově pustil do rekonstrukce. A to pěkně od podlahy! Demolicí bývalého proslulého motorestu, známého i kvůli poloze na příjezdu do Trutnova, odstartoval velký projekt. Jeho výsledkem má být vybudování nové restaurace se zahradou. Pryč už je také střecha nad vstupní bránou do areálu Bojiště.
Bez kříže zatím zůstane věž klášterního kostela svatého Augustina ve Vrchlabí. Letos se totiž s velkou pravděpodobností nestihnou uskutečnit potřebné opravy. Informaci potvrdil vrchlabský místostarosta Alfred Plašil.
Cenu Architekt roku 2024 získal Roman Koucký, autor nové expozice Muzea Krkonoš ve Vrchlabí a jejího originálního vstupu ve skále. Architekta, urbanistu a profesora vybrala odborná porota složená z vítězů předchozích ročníků prestižní soutěže. Vyhlášení vítězů se uskutečnilo v pondělí v Centru architektury a městského plánování v Praze.
Nápadné pruhy, které se na konci léta objevily na některých krkonošských loukách, podobné jako na fotbalových stadionech, zaujaly nejednoho návštěvníka Krkonoš. Jedná se o důsledek tzv. pásové seče, kdy pásy v druhově pestrých porostech umožní nejen dozrání a vysemenění bylin, ale také podpoří výskyt bezobratlých živočichů.
Letos v červnu překonal počet návštěvníků Stezky korunami stromů v Janských Lázních 1,5 milionu. Během letních prázdnin ji navštívilo dalších 80 tisíc lidí, což znamená meziroční nárůst o 15 procent. Vyšší návštěvnost má také SkiResort Černá hora - Pec.
Demontáž kříže z věže klášterního kostela svatého Augustina ve Vrchlabí omezí v pondělí dopoledne provoz ve dvou ulicích - Dobrovského a Hřbitovní. Informaci zveřejnilo vedení města na Facebooku.
Členové Horské služby z Krkonoš pomáhali o víkendu s úklidem po povodních v Bohdíkově, v malé obci asi osm kilometrů od Šumperka. S vděkem je sledoval při práci majitel místní chalupy.
Vrchlabské Muzeum Krkonoš a projekt Revitalizace mokřadů v Krkonošském národním parku usilují o přízeň odborníků i veřejnosti v architektonické soutěžní přehlídce Krkonošská cena za architekturu. Veřejnost může hlasovat až do 3. října do 17 hodin na adrese www.kcza.cz. Budeme rádi, pokud podpoříte některý z našich projektů.
Trutnovské basketbalistky berou z tradičního předsezonního turnaje hraného ve vlastní hale stříbro. Potřetí v řadě se pod Krkonošemi zaradoval úřadující polský vicemistr a účastník EuroCupu Gorzów Wielkopolski. MVP turnaje byla zároveň vyhlášena jeho opora Elena Tsinekeová, reprezentantka Řecka. Svěřenkyně trenéra Hricka stihly mimo turnaj i zápas s Hradcem Králové.
/FOTO/ Vystoupení zpěváka, textaře a hudebního skladatele Tomáše Turka se uskuteční v pátek 4. října od 20 hodin v Poldofce. Tomáš pochází z Krkonoš, kde v Hostinném vydal své první CD: Splín do plín. Po té se přestěhoval se do Ostravy. Tomáš ukázal svůj styl hudby, v soutěži Česko - Slovensko má talent, DOREMI, Česko hledá superstar. V talentu byl velmi úspěšný a proto se rozhodl zúčastnit této soutěže i letos.
Mapa Českého hydrometeorologického ústavu hlásí pro houbaře výborné zprávy. Podmínky pro růst hub jsou aktuálně skvělé na Vysočině, v Jižních Čechách, v pohraničních oblastech v Beskydech, Krkonoších či Krušných horách. Mykologové ale upozorňují, že aktuální podmínky nejsou jediný předpoklad růstu hub. Bude záležet také na tom, v jakém stavu je podhoubí, které část léta decimovalo sucho. Přínos vydatných dešťů navíc zkalil silný vítr, který zkomplikoval i přístup houbařů do lesa.
Škody jsou velké, místy to připomíná kalamitu. Takový je předběžný, ale kvalifikovaný odhad škod způsobených víkendovým deštěm a vichřicí. Jako jedni z prvních ho upřesnili správci Krkonošského národního parku.
Průtok, který se nevidí každý den. Proměna k nepoznání. Masakr. Tak komentují lidé podobu jedné z největších turistických atrakcí v Krkonoších. Z jindy příjemně padajícího Mumlavského vodopádu totiž udělala víkendová velká voda živel. Podívejte se na video.
Hasiči ze Špindlerova Mlýna absolvovali během uplynulých dnů desítky těžkých zásahů při povodňové situaci. Velká voda jim přinesla i něco, co by čekal málokdo. Želvu.
/VIDEO/ Z důvodů extrémně nepříznivého počasí se o víkendu v celé republice hrálo jen minimum fotbalových utkání. Prázdnotou zely i stadiony na Trutnovsku, pouze ve Dvoře Králové nad Labem se areál otevřel. Jen tu fotbalisty pro jednou nahradili svatebčané.
/VIZUALIZACE, FOTOGALERIE/ Povodně, které od víkendu decimují některé oblasti Česka, ukazují, že se v dravý živel dokáží změnit i jinak malé potoky a říčky. Z historických dat i povodňových plánů je jasné, že v případě extrémních srážek, které v minulých dnech spadly například na severu Moravy nebo Krkonoších, by velká voda škodila například na Blšance. Říčce, která pramení v Doupovských horách, protéká Podbořanskem a u Žatce se vlévá do Ohře.
Po mimořádně deštivých dnech, po nichž velkou část Česka postihly extrémní záplavy, se od poloviny tohoto týdne zase vyjasní. Přeháňky se od středy objeví už jen výjimečně a odpolední teploty vystoupají k 23 stupňům Celsia.
Po mimořádně deštivých dnech, po nichž velkou část Česka postihly extrémní záplavy, se od poloviny tohoto týdne vyjasní. Přeháňky se od středy objeví už jen výjimečně a odpolední teploty vystoupají k 23 stupňům Celsia. Víkend má být slunečný a beze srážek. Vítr, který o víkendu komplikoval už tak složitou povodňovou situaci, už bude jen mírný. Vyplývá to z aktuální týdenní předpovědi počasí na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V noci se teploty budou pohybovat kolem deseti stupňů.
Česko už druhý den sužují povodně. Od čtvrtka, kdy se nad naším územím roztrhla mračna, vyrazily do terénu také desítky reportérů Deníku. Z oblastí nejvíce zasažených povodněmi pro vás sledují situaci minutu po minutě. Tady jsou zkušenosti některých z nich.
/VIDEO/ Zajímá vás, jak trávili fotbalisté víkend, před kterým zjistili, že byl jejich zápas odložen? Pod Krkonošemi jsme se zeptali kapitána Tomáše Navrátila (28), jenž měl se svým týmem hrát utkání proti Sokolu Nepolisy a místo toho musel zvolit jiný program.
Energetici vyhlásili na Trutnovsku kalamitní stav. Bez elektřiny se ocitla velká část Vrchlabí. Z hor se valila na město velká voda, hladina Labe výrazně stoupla hlavně v pátek a sobotu. Přidal se k ní silný vítr. V neděli už množství vody ubývalo.
Během sobotního večera a noci dvě řeky na Nymbursku dosáhly prvního povodňového stupně. Cidlina v Sánech a Labe v Nymburce stále stoupají. Nicméně poslední propočty meteorologů jsou pozitivní. Ačkoliv v případě Labe by mohl být dosažen i třetí povodňový stupeň a zásadní vlna dorazí patrně v pondělí večer či úterý ráno, k výraznějšímu vylití vody mimo koryto by nemělo dojít.
Redakce Litoměřického deníku připravila malý seriál, ve kterém můžete hádat známá i méně známá místa z okresu Litoměřice i jeho okolí. Poznáte, kde najdeme tuto sochu?
Martina Olšovská z Prahy předčasně ukončila pobyt v luxusním hotelu a v sobotu večer nasedla do autobusu ze Špindlerova Mlýna. Dva páry mladých Poláků z Gdyně vyrazily za intenzivního deště na dvacetikilometrovou túru po krkonošských hřebenech a plánují zůstat do úterý. Německá důchodkyně Marion z Rostocku byla v centru horského střediska na elektrokole a odjíždět předčasně nechce. Stejně jako Jürgen z Berlína. „Kam bych jezdil! Jdu na pivo,“ prohlásil rozšafně a zamířil do restaurace, odkud měl výhled na rozbouřené Labe.
/DOPLNĚNY FOTOGRAFIE Z DRONU/ Hladina Labe v Hradci Králové na soutoku s Orlicí stoupá. Většina vody přitéká ze severu, z Krkonoš. Množství vody z Orlických hor je podstatně nižší. Labe v Hradci Králové je na prvním povodňovém stupni, dá se ale předpokládat, že hladina nadále poroste.
Centrum handicapovaných lyžařů, které se věnuje lyžování lidí s různým typem zdravotního znevýhodnění, podporuje Nadace ČEZ přes 20 let. Nadace ČEZ a Skupina ČEZ v letošním roce lyžařům na činnost přispěla částkou milion korun. Lyžaři si tak pořídili nový automobil a další prostředky použili na svou činnost ve výukovém a sportovním programu.
Starosta Špindlerova Mlýna Martin Jandura doporučil návštěvníkům, aby kvůli aktuální situaci opustili město. V neděli reálně hrozí uzavření jediné přístupové silnice od Vrchlabí kvůli extrémním podmínkám. Ve Špindlerově Mlýně byl vyhlášen kvůli bouřícímu Labi třetí stupeň povodňové aktivity a stav ohrožení.
Deset až patnáct centimetrů sněhu už napadlo u krkonošské Luční boudy. Pod dohledem tamního bernardýna Bohouše už se dokonce povedlo postavit prvního sněhuláka.
V Orlických horách už spadlo do pátečních 7 hodin ráno od 40 do 80 mm srážek. Podle modelu Aladin by do sobotního rána mělo přibýt dalších 60, do nedělního 90 a do pondělní 7. hodiny ráno ještě dalších 30 mm. V celkovém úhrnu by to tak mohlo být až 260 mm. Koryta řek se naplní a voda se bude vylévat.
Na Orlicku od středečních 21 do čtvrtečních 21 hodin, tedy za 24 hodin, spadlo v průměru kolem 25 - 30 milimetrů srážek. Čtvrteční celodenní mrholení však bylo jen "ochutnávkou" toho, co nás čeká v pátek a v sobotu, to má za celý den napršet dvakrát tolik. Čtvrteční déšť byl pouze tolik potřebnou zálivkou pro vyprahlou přírodu po několikatýdenních vedrech.
Na hřebenech Krkonoš napadl první sníh nadcházející zimní sezony. Silný vítr nebo výstraha meteorologů zastavily některé lanovky. Horská služba nedoporučuje v Krkonoších hřebenové túry a také Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) nabádá turisty vzhledem k předpovědi počasí ke zvýšené opatrnost při pohybu v lesích kvůli riziku pádů stromů, vyplynulo z informací od zástupců zmíněných organizací.
Teplárny reagují na výrazné ochlazení. Po letní odstávce dnes zahajují topnou sezónu v trutnovském okrese. Je to o více než tři týdny dřív, než loni, oznámila mluvčí energetické společnosti ČEZ Šárka Beránková Lapáčková.
Den Černé hory, slavnosti na hradě Vízmburk, Vinná Stezka a řemeslné trhy na Stezce korunami stromů Krkonoše nebo Dýňobraní chystané vrchlabskou Diakonií v terapeutické zahradě. Tyto a řadu dalších venkovních akcí zrušili organizátoři po informacích Českého hydrometeorologického ústavu o extrémních víkendových deštích. Od pátečního večera má navíc zesilovat vítr. V pátek večer zrušili organizátoři také Vinobraní na Kuksu. Letošní ročník se překládat na jiný termín nebude. Další Vinobraní na Kuksu se bude konat až příští rok v září.
Ve čtvrtek ráno pokryla nejvyšší českou horu Sněžku vrstva sněhu. Stalo se tak téměř o měsíc dříve než před rokem. Loni totiž poprvé sněžilo až 8. října, předloni 18. září.
Zatímco si lidé na jičínském koupališti užívali závěr sezony a poslední ze série tropických dnů, v nedalekých Úlibicích připomínají blížící se podzim létající draci. Poblíž křižovatky hlavních tahů z Hradce Králové do Liberce a z Krkonoš směr Praha má svůj stánek vrchlabská společnost Draci co letí, kde je k dispozici škála modelů i odborné poradenství.
První vrstva sněhu pokryla dnes ráno nejvyšší českou horu. Vločky začaly poletovat na Sněžce už brzy nad ránem. Je to téměř o měsíc dřív, než před rokem. Loni poprvé sněžilo až 8. října, předloni 18. září.
ROZHOVOR/ Běh na Hostýn má svoji letitou tradici. Letos se konal už po jednadvacáté. Pořadatelé se tento oblíbený závod v běhu do vrchu, který startuje na Masarykově náměstí v Bystřici pod Hostýnem a má cíl u rozhledny na Svatém Hostýně, každý rok snaží zpestřit pozváním známé a zajímavé osobnosti. Startétkou letošního závodu byla Olga Charvátová-Křížová, historicky první Československá medailistka na Zimních olympijských hrách v alpském lyžování, jež v únoru v roce 1984 vybojovala bronz ve sjezdu žen.
Meterologové upřesnili výstrahu a bohužel potvrdili, že jsou ohroženi povodněmi kvůli lijákům, které nás mají skrápět od čtvrtka do neděle, je velmi vysoké. Extrémní stupeň výstrahy platí s vyjímkou Jičínska pro celé východní Čechy. Má spadnout celkem kolem 200 milimetrů srážek, v Orlických horách a Krkonoších ale až 250 milimetrů. To je podobné množství, jako při povodních v letech 1997 a zvláště 2002.
Předposlední prázdninovou neděli odmávl výpravčí na martinickém nádraží také poslední nostalgické jízdy letošního léta. Během čtyř Krkonošských železničních víkendů to na trati Martinice v Krkonoších - Rokytnice nad Jizerou bafalo, čoudilo, hvízdalo a drncalo.
Ocenění za dosavadní práci, diskuse nad aktuální situací a plány pro budoucnost. To vše se probíralo v Nemocnici Vrchlabí během vzácné pondělní návštěvy. Přijel ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Na celé Česko včetně Libereckého kraje se ženou extrémní srážky, meteorologové očekávají i výrazné vzestupy hladin vodních toků, záplavy a místy silný vítr, který by mohl z podmáčené půdy vyvracet stromy. V Jizerských horách a Krkonoších mohou nárazy větru dosáhnout až 110 km/h. Němci se už připravují na velké povodně a varují i nás jako svoje sousedy. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před extrémním stupněm nebezpečí.
Letos již podruhé zavítala do Krkonoš dobrovolnická iniciativa Stezky z lásky, zaměřená na obnovu a údržbu turistických tras. Populární dobrovolnický projekt, který je společnou iniciativou Klubu českých turistů, Kofoly a RegioJetu, přivítal poslední srpnovou sobotu 34 nadšených dobrovolníků na Brádlerových boudách. Na stejném místě se parta dobrovolníků sešla už letos v květnu.