Česká republika. To jsou vrcholky Krkonoš i nížiny v Polabí, husté lesy Šumavy i malebné vinice jižní Moravy. Pokud jste se narodili v Česku, pak musíte mít základní zeměpisná fakta v malíku. Je čas to prokázat v našem kvízu.
V I. B třídě porazily Přepeře soupeře ze Smržovky 1:0 a chystají se do Držkova. Harrachov se chystá na derby s Jablonečkem. Půjde o Klíč Krkonoš. Jilemnice má před s sebou zápasy, které ji prověří.
Nejvyšší ocenění Královéhradeckého kraje získali kardinál Dominik Duka a ředitel Oblastní charity Červený Kostelec Miroslav Wajsar. Kraj dále ocenil také významné osobnosti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.
Destinační společnost pro turistickou oblast Krkonoše opět sklízí úspěchy. Jen necelý měsíc poté, co si převzala Velkou cenu cestovního ruchu za produkt Pohádkové Krkonoše, zabodovala tentokrát v soutěžní přehlídce turistiko-propagačních materiálů, která proběhla v rámci veletrhu cestovního ruchu REGIONY ČESKÉ REPUBLIKY v Lysé nad Labem.
/FOTO, VIDEO/ Park miniatur v Kowarech na polské straně Krkonoš bude zdobit již brzy nový exponát. Specialisté z tamní dílny umístěné přímo v areálu turisticky vyhledávaného parku dokončují model radnice v Hostinném. Věž s legendárními obry už mají hotovou, nyní finišují s budovami v podloubí.
V sobotu 27. ledna se Lenka Bevilaqua ze Sdružení Český ráj zúčastnila veletrhu cestovního ruchu v německých Drážďanech. Českorajský region prezentovala u pultu Libereckého kraje společně s destinací Krkonoše – svazek měst a obcí na stánku zahraničního zastoupení agentury CzechTourism.
Zájem o památky a další turistické cíle Českého ráje stoupá. Potvrzují to i reakce návštěvníků z Německa či Polska. O propagaci regionu se stará i Sdružení Český ráj, které ho prezentuje na mezinárodních veletrzích.
Ocenění Ceny ředitele Správy KRNAP si letos odneslo sedm osobností, které se zasloužily o rozvoj a ochranu Krkonoš. Mezi oceněnými je i postava historického významu, Jan Nepomuk hrabě Harrach, za něhož přezvali cenu jeho potomci.
/FOTO, VIDEO/ Hodně nezvyklou zimu má za sebou Horská služba v Orlických horách. „Čekali jsme, že zima bude vypadat úplně jinak,“ přiznává její náčelník Josef Hepnar, když komentuje nezvykle deštivou a nakonec krátkou sezonu. V rozhovoru připomíná, že nelze podceňovat ani Orlické hory. Ale také to, že někteří lidé si horskou službu pletou se silniční odtahovkou. „Jsou to většinou takoví ti závodníci z města, kteří sem jezdí na sníh smykovat a pak chtějí vytáhnout z příkopu,“ připomíná poněkud zvláštní očekávání muž, který je u horské služby už 32 let. Jejím náčelníkem v Orlických horách je posledních 9 z nich.
Fréza řízená velitelem hasičů z Horního Maršova Tadeášem Hlinkou prorazila sněhové bariéry na horské cestě v Krkonoších k Luční boudě letos rekordně brzy, už 8. dubna.
Euroregion Nisa pořádá soutěž pro mladé talenty z Česka, Polska a Německa na téma Krakonoš a jeho pohádkoví přátelé ze tří zemí. Vytvořte umělecké dílo a podělte se o svůj pohled na legendární postavy Libereckého kraje.
Dobré zprávy jsou někdy doprovázeny i jinými, méně radostnými. První doklad (alespoň nám známý) o tom, že se do Krkonoš po několika staletích vrátil největší evropský hlodavec bobr, byl totiž získán v důsledku jeho usmrcení automobilem.
Organizačně nejnáročnější závody, možná za celou historii, proběhly v minulém týdnu na hřebenech Krkonoš. Sněhové podmínky neumožnily klasický průběh. Mnoho změn na poslední chvíli a hledání tratí, tak, aby dávaly smysl a závodníci měli regulérní podmínky. Tak by se dala soutěž charakterizovat z pohledu pořadatelů.
Loňské závody Světového poháru ve sjezdovém lyžování ve Špindlerově Mlýně stály přes 96 milionů korun a skončily ve ztrátě. O závody se v rámci vyšetřování případu kolem předsedy Českého tenisového svazu Iva Kaderky zajímá policie. Vyúčtování bude kontrolovat Národní sportovní agentura, která Světový pohár v Krkonoších podpořila dotací přes 55 milionů korun.
Připravte se na léto v Krkonoších s výhodnou „Špindl WALK sezónkou“! Od tohoto úterý můžete online získat permanentky pro neomezené využití lanovek ve Špindlerově Mlýně.
V Krkonoších o velikonočním pondělí skončila lyžařská sezona. Naposledy se lyžovalo v areálu ve Špindlerově Mlýně. O prodlouženém víkendu tam přijelo kolem 3000 lidí. ČTK to řekla mluvčí špindlerovského areálu Vendula Kalenská.
Česko zažívá teplotní skok, zatímco v pondělí meteorologové zaznamenali první letní den letošního roku, tedy teploty přes 25 stupňů Celsia, v úterý očekávají maxima mezi 11 a 15 stupni Celsia. I tak ale zůstanou nadprůměrné. Ke dvacítce by se teploty měly znovu vyšplhat v pátek a víkend už by měl být opět letní, tedy přes 25 stupňů Celsia. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a jeho vyjádření na facebooku.
/FOTO/ Velikonoční sobota a neděle patřily na Stezce korunami stromů Krkonoše v Janských Lázních tradičnímu pomlázkování. O zábavu bylo postaráno. Maskot Emil koledoval dívčí návštěvníky, barvila se vajíčka, pletly pomlázky, zdobily perníčky.
Ruské, obří, panoramatické, ale také pařížské či vídeňské kolo, anebo dokonce ďábelský mlýn. To jsou názvy známé atrakce, která v těchto dnech dominuje lunaparku poblíž plaveckého bazénu v zóně Aldis v Hradci Králové.
/FOTO/ Překonání 3500 metrů stoupání na Stezce Českem čeká Mirka Vladyku v novém díle dokumentární série České televize. Tato etapa nabídne divákům nejen krásy Jizerských hor a Krkonoš, ale i osobní zážitky oblíbeného herce a moderátora.
Část Krkonoš se v pondělí ráno probudile pod sněhovou pokrývkou, která přinesla zvýšené lavinové nebezpečí. Horská služba varuje před riziky na svazích a apeluje na opatrnost řidičů na horských silnicích.
/FOTO/ Ve třech areálech v Krkonoších zůstávají týden před Velikonocemi otevřené sjezdovky. Lidé můžou vyrazit na lyže do Špindlerova Mlýna, Pece pod Sněžkou a na Černou horu. Horská střediska už také připravují speciální velikonoční akce. V Peci pod Sněžkou se chystá zabíjačka, vystoupení cimbálovky, degustace pálenek nebo cvičení jógy, otevřená je bobová dráha s palačinkárnou a o víkendech a svátcích lanová dráha na Sněžku. V Janských Lázních se budou konat příští víkend na Stezce korunami stromů Krkonoše i v lázeňské Kolonádě speciální velikonoční akce.
V Krkonoších probíhá intenzivní lavinový výcvik psů Horské služby. Záchranářské týmy z celého Česka zde zdokonalují dovednosti ve vyhledávání zasypaných osob.
Krkonošské projekty zazářily na prestižním ocenění Velké ceny cestovního ruchu 2024, kde se umístily na čelních pozicích v kategoriích udržitelnosti a turistických produktů.
Dnes slavíme Světový den lesů a zítra Světový den vody. Připomeňme si při této příležitosti jedno z nejzajímavějších a opomíjených lesních stanovišť pojící obě uvedená prostředí – olšové-jaseniny. Ty se v Krkonoších nacházejí už jen na pouhých 71 ha, což je 0,2 % rozlohy lesních porostů.
Noční teploty v Česku začátkem tohoto týdne klesnou místy až na minus pět stupňů Celsia. O víkendu zase postupně vzrostou až na deset stupňů nad nulou. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Denní teploty budou kolísat méně. Na začátku týdne budou nejvýše kolem deseti či 11 stupňů, zhruba od poloviny týdne stoupnou na 14 stupňů. V nejbližších dnech bude jasno, ve druhé polovině týdne se obloha postupně začne zatahovat. Teplotně nadprůměrné počasí vydrží podle dlouhodobého výhledu minimálně do konce března.
Hokejisté Příbrami na Vrchlabí umí. Svědčí o tom výsledky nejen v sezoně, ale i v play off. Vyhráli totiž i druhé utkání osmifinálové série na ledě soupeře a z Krkonoš si odvezli vítězství 4:3 a druhý bod v sérii. V sobotu tak mohou před domácími fanoušky završit postup do dalšího kola vyřazovacích bojů.
Vrchlabský útočník Tomáš Bláha byl smutným hrdinou čtvrtečního utkání play off druhé hokejové ligy. Pětatřicetiletý borec nastřílel Příbrami tři branky, ani jeho výkon ale nestačil na srovnání osmifinálové série. Hosté v bráně Krkonoš vyhráli 4:3.
I v této zimě bez sněhu se kupodivu daří pořádat republikové pohárové závody běžců na lyžích. A kde jinde než na Horních Mísečkách v Krkonoších, kde jsou momentálně jediné tratě jakžtakž odpovídající požadavkům na vrcholný závod. Minulý víkend tam 11 závodníků TJ Lokomotiva Teplice s trenérským doprovodem uzavřeli podivnou sezonu.
Správa Krkonošského národního parku již čtvrtým rokem v návaznosti na vyhlášení osmi klidových území a s tím souvisejícím vyhrazením cest a tras v těchto územích dočasně uzavírá v termínu od 15. března do 31. května některé cesty nebo jejich úseky z důvodu ochrany proti rušení citlivých druhů živočichů. V terénu budou uvedené úseky zřetelně označeny cedulí s doprovodným textem „Zákaz vstupu z důvodu ochrany přírody od 15. 3. do 31. 5.“
PŘED STARTEM OSMIFINÁLE: Promluvil za nejzkušenější. Kdo jiný by taky měl? Vždyť obránce Ján Bendík platí za nejstaršího člena vrchlabského kádru v této sezoně. „Jsem tady už skoro sedmnáct let a cítím se tu být doma,“ pronesl mimo jiné v rozhovoru pro Krkonošský deník. Už v úterý večer se v roli asistenta kapitána představí ve svém dalším vrchlabském play off.
/REPORTÁŽ/ Již třicet let obstarává klienty u nich doma, včetně odlehlých samot v podhůří Krkonoš. Drahuše Řezníčková z Oblastní charity Červený Kostelec na Náchodsku nedávno získala ocenění Pečovatelka roku 2023 v terénních službách. Deník.cz se s ní vydal na jednu z objížděk.
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varoval v sobotu před silným větrem, který se má během víkendu vyskytovat především ve východních Čechách a na Vysočině. Extrémní klimatické počasí panuje na Sněžce, kde v sobotu před polednem nárazy větru dosáhly téměř 125 kilometrů v hodině, což odpovídá síle orkánu.
Na Sněžce panují v sobotu extrémní klimatické podmínky. Horská služba vydala ráno výstrahu, upozorňuje na silný vítr a zledovatělý terén. Nárazy větru před polednem dosáhly téměř 125 kilometrů v hodině, což odpovídá síle orkánu.
Stezka korunami stromů Krkonoše s radostí zve na jedinečnou večerní podívanou – magické dobrodružství uprostřed překrásné přírody. Až do 17. března, se návštěvníci Krkonoš mohou poprvé těšit na trasu osvětlenou po celé délce stezky. Zcela výjimečnou atmosféru jí při této příležitosti dodají osvětlené 3D a 2D modely lesních zvířat v nadživotní velikosti.
/FOTO/ Lyžovačka skončila, vleky se zastavily. Jarní prázdniny v Pardubickém kraji začínají v pondělí 11. března, na lyžovačku však musí lidé v regionu zapomenout. I Dolní Morava předčasně ukončila letošní sezonu, přitom se tady jindy lyžovalo až do Velikonoc. „Nejhorší sezona za poslední roky,“ shodují se vlekaři.
Lyžaři nezažívají v letošní zimě právě sezonu snů. Kvůli teplému počasí jsou lyžařská střediska v nižších nadmořských výškách uzavřená, ta větší fungují, a stahují milovníky sjezdového lyžování ze širšího okolí. Rušno je proto i na parkovištích, která jsou podle odborníků jedním z nejrizikovějších míst pro řidiče. Důvodem je i jejich nepozornost.
Po Jizerské padesátce se nepojede ani Krkonošská sedmdesátka. Organizátoři legendárního týmového závodu v běhu na lyžích v pondělí oznámili, že letošní 69. ročník musí kvůli počasí zrušit. Konat se měl v sobotu 9. března. Přihlášeným účastníkům vratí startovné v plné výši.
Více než metr sněhu leží ve vrcholových partiích hlavního hřebene jižní části Šumavy. Vrchol Smrčiny, v jehož těsné blízkosti je horní stanice skiareálu Hochficht, je v nadmořské výšce je 1333 m n. m. Souvislá sněhová pokrývka ale leží až od nad 1100 metry. Podívejte se.
Les Království. To je architektonický skvost mezi tuzemskými vodními nádržemi. Pokud budete hledat na internetu, která česká přehrada je nejkrásnější, ukáže se vám nejprve nejspíše právě tato. Koupání zde sice dovoleno není, ale procházka kolem přehrady je překrásná.
Lanovka na Sněžku se 1. března po technické odstávce vrátila do plného provozu. Horní úsek z Růžové hory na nejvyšší českou horu nejezdil kvůli poruše motoru od konce ledna. V pátek jej ale zastavil silný vítr, který ráno na Sněžce dosahoval síly orkánu. Dolní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu ale byl v provozu. Lanovka jezdí v závislosti na počasí od 8:00 do 18:00, může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h. Lanovka patří městu Pec pod Sněžkou.
Naše stopy v NATO tentokrát zavedly zástupce odboru komunikace Ministerstva obrany a příslušníky Agentury vojenského zdravotnictví do škol v Královéhradeckém kraji. Žákům mateřských a základních škol ve Vrchlabí a v Pecce představili tento projekt a vysvětlili jim také význam našeho 25 let trvajícího členství v Severoatlantické alianci.
/FOTO, VIDEO/ Navzdory pokračujícímu výraznému oteplení jezdí do Krkonoš tisíce lyžařů. Největší skiareály chtějí mít otevřeno ještě měsíc. „Provoz udržíme minimálně do Velikonoc,“ ujistila Vendula Kalenská ze Skiareálu Špindlerův Mlýn. „Jsme rádi, že lyžaři zatím do Krkonoš míří. Ve městech to tak nevypadá, ale na sjezdovkách je stále dostatečná vrstva sněhu, u nás se lyžuje na téměř 30 km sjezdovek. Máme výhodu vysoké nadmořské výšky a dostatečné zásoby sněhu, které jsme si vytvořili v prosinci a v lednu, kdy byly podmínky příhodné,“ uvedla Zina Plchová ze SkiResortu Černá hora - Pec.
Stavební rozvoj v Krkonoších má své limity – nejen v samotném národním parku, ale i v jeho bezprostředními okolí, zvaném ochranné pásmo. Jedním z nich je zábor květnatých lučních porostů na území jednotlivých krkonošských obcí. Zdánlivě malicherný problém má, jak se postupně načítá, dalekosáhlé důsledky. Za posledních 20 let se jedná o 506 projektů, kde došlo k lučnímu záboru.
Kdyby končila nadstavbová část druhé ligy o jedno kolo dříve, šli by proti sobě hokejisté Vrchlabí a Letňan hned v úvodním kole play off. Stále se to může stát, stačí pouze, aby celek z Krkonoš v sobotním závěrečném dějství uhájil dvoubodový náskok na aktuálně šestý Děčín.
Horská služba v Peci pod Sněžkou ve čtvrtek varovala před silně zledovatělým terénem na Sněžce a v jejím okolí. Na tzv. řetězové turistické trase od polské Slezské boudy na vrchol Sněžky jsou v horní části cesty řetězy pod sněhem a neplní svoji funkci.
Mít k dispozici příjemné místo, kde si člověk odpočine, zpomalí od rušných všedních dnů, užije si krásný čas s rodinou, přáteli a také propadne kráse okolní krajiny. Tato idea stála na začátku projektu, který nyní nese název Dvě sestry. Jde o chaloupku poblíž Harrachova na pomezí Jizerských hor a Krkonoš.
Severočeský Faust, Ďáblův doktor, Faust Jizerských hor či Černokněžník ze Šumburku – taková přízviska se pojí se skutečnou historickou postavou Jana Josefa Antonína Eleazara Kittela, proslaveného jako „doktor Kytl“. Mystérium obestírající jeho život ještě posiluje objev tajemné knihy.