Kreativ

ŠTÍTEK: vila

Zastavení třetí v Tivoli.

Toulky Itálií: Zastavení třetí v Tivoli

Motto: Většina italských měst je mistrovským dílem umění a historie (Umberto Eco). Třetí zastavení bylo vzhledem k předchozímu pobytu nanejvýš potřebné. Za příspěvek a krásné fotky z Tivoli děkujeme Karlu Kafkovi.

Lesní vila v Liberci.

Filmový štáb i řádění vraha. Lesní vila v Liberci má za sebou bohatou historii

Lesní vila v Liberci byla od svého vzniku na počátku 20. století svědkem řady událostí a vystřídala několik funkcí: Od letního sídla přes zotavovnu, župní středisko NSDAP a Wolkerovo plicní sanatorium až po dětskou psychiatrii. Mimo jiné upoutala pozornost filmového štábu a stala se součástí filmu „Krev zmizelého“, který se natáčel v roce 2005 podle námětu Vladimíra Körnera. Vzhledem k tomu, že se dramatický příběh odehrává v Sudetech, bylo právě Liberecko jasnou volbou filmařů.

V Pardubicích není moc tajemnějších míst, než je Larischova vila. Z honosné budovy, která původně patřila bohatému hraběti, se stalo popraviště gestapa. Místo zůstává v paměti lidí i kvůli smrti 194 českých vlastenců.

Temné dědictví Larischovy vily: popraviště gestapa ve stínu Pardubic

V Pardubicích není moc tajemnějších míst, než je Larischova vila. V jejích chodbách, přepychových pokojích i ponurých sklepeních se psaly dějiny. Z honosné budovy, která původně patřila bohatému hraběti, se stalo za druhé světové války popraviště gestapa. Místo zůstává v paměti lidí i kvůli smrti 194 českých vlastenců.

Chátrající vila se dočká nového kabátu i smysluplného využití.

Z Hirschovy vily v Hořicích bude stacionář. Proměna za sto milionů začala

Hořice zahájily největší investiční projekt v moderní historii města. Dlouhodobá vada na kráse města proslulého kamennými stavbami, Hirschova vila, získá v příštích dvou letech nový kabát i nové využití. Rekonstrukce za 111 milionů z ní vytvoří nové sídlo odlehčovací sociální služby denního stacionáře Klokan pro seniory a lidi s mentálním postižením. Přestavba začala začátkem července. 

Vila Radovana Krejčíře v Černošicích.

Krejčířova vila v Černošicích je na prodej. Po rekonstrukci stojí 55 milionů

Vila odsouzeného Radovana Krejčíře v Černošicích u Prahy je znovu na prodej. Po rozsáhlé rekonstrukci je v nabídce téměř za 55 milionů korun, což je dvojnásobek původní ceny. Vyplývá to z informací na serveru sreality.cz. Pokusy o dražbu vily začaly v roce 2016, v listopadu 2021 byla vydražena za 21,38 milionu korun.

V Pardubicích není moc tajemnějších míst, než je Larischova vila

Místa, kde se vraždilo i popravovalo. Deník mapuje opuštěné objekty

V seriálu Příběhy opuštěných budov vás provedeme po více než 140 zajímavých objektech v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Každé úterý můžete listovat v přehledu vybraných opuštěných domů podle tématu týdne, ve středu přijde na řadu reportáž z vybrané budovy ve vašem okolí, kam se vypravili reportéři Deníku. V pátém dílu Deník mapuje objekty s kriminální minulostí, věznice a popraviště. Některé ze staveb se dočkaly rekonstrukce, mnoho z nich ale chátrá.

Kleinertova vila v libereckém Machníně.

Z vyhlášené léčebny se stal dům duchů. Kleinertova vila vyhlíží lepší zítřky

Mechem zarostlé sutiny, propadlé stropy, vymlácená okna, pozůstatky lékařského vybavení a vstupní dveře dokořán s cedulí informující o zákazu vstupu do objektu z důvodu nebezpečí smrtelného úrazu. Takový pohled nabízí Kleinertova vila v liberecké čtvrti Machnín, kterou obklopuje rozsáhlý lesopark a od hlavní silnice z Machnína na Kryštofovo Údolí ji odděluje mohutná břidlicová hradba.

Lexova vila patří k nejcennějších památkám v Rakovníku.

Před sto lety město šokovala, dnes je Lexova vila rakovnickým skvostem

/FOTO, VIDEO/ K významným domům na Rakovnicku bezesporu patří Lexova vila na okraji Čermákových sadů v Rakovníku, která pochází ze začátku dvacátého století. Právě tato stavba spustila lavinu moderní architektury ve městě. Konzervativní Rakovník ale tehdy šokovala, mezi lidmi se jí dokonce říkalo vila Nesmysl.

V historické vile z roku 1906 bydlel v letech 2006 až 2012 ruský rocker Nikolaj Aruťunov. Poté ji koupil jiný majitel a nechal zchátrat. Noví majitelé zde chtěli vybudovat centrum pro nemocné děti, ale plán nevyšel. Tak je vila opět na prodej.

Mělo tu být centrum pro nemocné děti. Solvayova vila je ale znovu na prodej

/PŘÍBĚHY OPUŠTĚNÝCH BUDOV/ Bydleli tu ředitelé fabriky nebo ruská rocková hvězda, sloužila jako mateřská školka i útočiště bezdomovců. Řeč je o Solvayově vile v ústeckých Neštěmicích. Dlouholetá devastace mrzela řadu Ústečanů, kteří ji pamatovali právě jako mateřinku. Když noví majitelé manželé Laubrovi ohlásili svůj plán vybudovat tu Centrum pro vzácné choroby, dorazila na den otevřených dveří celá řada lidí, kteří na místo měli krásné vzpomínky. Bohužel, plán padl.

Zdevastovaná Solvayova vila.

Schindlerova továrna i místo pro duchařské seance. Deník zmapoval opuštěné vily

V seriálu Příběhy opuštěných budov vás provedeme po více než 140 zajímavých objektech v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Každé úterý můžete listovat v přehledu vybraných opuštěných domů podle tématu týdne, ve středu přijde na řadu reportáž z vybrané budovy ve vašem okolí, kam se vypravili reportéři Deníku. Ve čtvrtém dílu Deník mapuje zchátralé domy a vily významných osobností.

Vilu Margaretu, které se prodává za 100 milionů, obýval i maršál Koněv

Vilu Margaretu, která se prodává za 100 milionů, obýval i maršál Koněv

Julius a Anton Puppovi by se dnes zřejmě nestačili divit. Karlovým Varům zanechali překrásné dědictví, s nímž se dnes čile obchoduje. Ovšem se secesní vilou Margareta se to zatím nedaří. Realitní kancelář ji nabízí za zhruba 100 milionů korun. Koupit ji nikdo dosud nechtěl, nechce, a pokud by někdo za objekt zmíněnou ohromnou sumu zaplatil a vilu znovu ji probral k životu, byl by to hotový zázrak.

První ročník festivalu Divadelní hvězdy nad Ostravou se uskuteční v srpnu.

Divadelní hvězdy nad Ostravou: město čeká premiéra zrekonstruovaného amfiteátru

Jedna velká premiéra čeká milovníky divadla na Ostravsku v srpnu tohoto roku. Do bývalého kulturního centra z počátků České republiky se totiž vrací kultura ve velkém duchu. V místě s dechberoucím výhledem na krajské město, který nabízí zrekonstruovaný amfiteátr u Vily na Landeku, se totiž bude konat první ročník festivalu Divadelní hvězdy nad Ostravou.

Arnoldova vila bude letos v zimě poprvé po více než desetiletí znovu otevřená.

VIDEO: Zmrtvýchvstání třetí sestry, Arnoldova vila v Brně se chystá na otevření

/PŘÍBĚHY OPUŠTĚNÝCH BUDOV/ Kdysi honosná Arnoldova vila ještě na konci předloňského roku působila spíše jako dům hrůzy. Nejchudší ze tří sester stojících ve svahu brněnských Černých Polí nad lužáneckým parkem. Budova, ve které před jejím uzavřením v roce 2012 sídlila mateřská školka, přitom bývala plná života. Celé desetiletí poté ale zůstala prázdná.

Šupichova vila se z obrovského požáru nevzpamatovala ani za dva roky.

Šlo o úmysl? Cennou Šupichovu vilu v Brodě zničil požár

/FOTO, VIDEO/ Slavná minulost, smutná současnost. Takový je osud Šupichovy vily v Havlíčkově Brodě. K nepoznání ji změnil obrovský požár před dvěma lety. Vila se dodnes nevzpamatovala. Majitel Petr Švec je přesvědčený, že šlo o úmysl.

Poprava sériového vraha Eugena Weidmanna, provedená 17. června 1939, se stala poslední veřejnou popravou gilotinou ve Francii. Přihlížel jí i pozdější slavný herec Christopher Lee

PODCAST: Dějiny temné i tajemné. Poslední veřejná poprava gilotinou

V sobotu 17. června 1939 vyvedli z věznice Saint-Pierre ve francouzském Versailles před gilotinu německého vězně Eugena Weidmanna odsouzeného za sériové vraždy. Dav se začal při jeho stětí chovat natolik hystericky, že francouzský prezident Albert Lebrun další veřejné popravy okamžitě zakázal.

Historická budova vily Bellevue z roku 1875, která sloužila kdysi jako hotel pro lázeňské hosty ve vyhlášených Lázních Šternberk u Ledců na Kladensku, bude srovnána se zemí. Rozhodl o tom Středočeský kraj.

Vila Bellevue v Ledcích se zatím bourat nebude, možná bude na prodej

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Historická vila Bellevue v Ledcích z roku 1875, která původně sloužila jako hotel pro zdejší lázně Šternberk, se zatím bourat nebude. Rozhodli o tom krajští zastupitelé. Díky tomu, že se za zchátralý a roky opuštěný objekt postavilo už před časem vedení obce Ledce a místní na jeho podporu sepsali dokonce i petici, demolice byla odložena.

Portréty Susanny Stiassni ohraničující snímek rodiny jejího syna Andyho.

Uplynulo sto let od narození Susanne Stiassni. Přátelství udržovala i přes oceán

/FOTO, VIDEO/ Je to přesně sto let ode dne, kdy se továrníkovi Alfredu Stiassni a jeho ženě Hermine narodila jejich jediná dcera. Manželé ji pojmenovali Susanne a na konci dvacátých let pro ni nechali postavit jednu z dnešních nejvýraznějších brněnských architektonických budov. Vilu Stiassni, dominující rozlehlému pozemku v pisárecké Hroznové ulici, však židovská rodina musela po devíti letech ze dne na den opustit

Mileta, okružní křižovatka v Malšovicích nebo křižovatka u vily Aničky. To jsou místa, kde IDS nestíhá. Důvodem je prostě kapacita křižovatek a silný provoz.

Průjezd Hradcem se výrazně zlepšil, říká za dodavatele křižovatek Ivo Gajdošík

/ROZHOVOR/ „Snažíme se zpříjemnit průjezd Hradcem všem řidičům a všem ostatním účastníkům provozu,“ říká vedoucí oddělení realizace firmy Cross Zlín Ivo Gajdošík. Firma dodala Hradci Králové systém chytrých křižovatek na okruhu a výpadovkách. Po ostrém spuštění Inteligentního dopravního systému (IDS) na konci jara má být průjezd městem rychlejší a zvětšit se měla i dopravní kapacita dopravy. IDS má mít také příznivý vliv na životní prostředí a udělat dopravu bezpečnější. Jenže nový systém řízení hradecké dopravy vyvolává vášně. Část řidičů ho kritizuje s tím, že jízda Hradcem je horší než dřív.

Top rezidence Jenerálka.

Praha 6 je nejluxusnější rezidenční lokalitou. Prodejní ceny přesahují nabídkové

/FOTO/ Mezi nejvyhledávanější a zároveň i nejluxusnější rezidenční lokality, které mohou sloužit i jako živá učebnice moderní architektury, patří v rámci hlavního města obvod Praha 6. Kdo by neznal Ořechovku či Hanspaulku s prvorepublikovou funkcionalistickou osadou Baba, místa náležící k nejstarším a nejproslulejším pražským vilovým čtvrtím. Největšího rozmachu se tyto části Prahy dočkaly v první třetině minulého století.

Budova Hvězdovy vily v Břeclavi prochází rekonstrukcí střechy, krovů a půdních prostor za více jak 5,6 milionu korun.

Dva roky po bouři. Duhovka bude mít novou střechu i půdní prostory pro děti

Novými dřevěnými krovy, vyměněnou původní krupobitím poničenou keramickou krytinou za novou plechovou a atypickými klempířskými prvky se už zanedlouho bude pyšnit budova Hvězdovy vily na rohu ulic Sovadinova a Lidická v Břeclavi. Stavba, v níž sídlí Středisko volného času Duhovka, od konce května prochází náročnou rekonstrukcí za více jak 5,6 milionu korun. Hotovo má být v polovině února příštího roku.

Nejstarší brněnská sauna.

Nejstarší saunu v Brně zbourají: nebylo by tam bezpečno, ukázaly posudky

Zvrátit osud nejstarší komunitní sauny v brněnské Drobného ulici se ještě na poslední chvíli snaží takzvaný dopis žen tří generací. Poté, co komunita saunařů dlouze jednala s představiteli města o možném budoucím provozu navzdory aktuálním opravám Arnoldovy vily, prohlásili zástupci Brna, že budova sauny není k dalšímu užívání vhodná. Ve snaze objekt zachránit proto členky komunity adresovaly brněnské primátorce Vaňkové dopis, v němž ji žádají o osobní setkání. S dopisem vystoupily na úterním zasedání městského zastupitelstva.

Památkově chráněnou českobudějovickou vilu koupí město.

Budějovice koupí unikátní Kendeho vilu, kde se zastavil čas

Unikátní Kendeho vila v českobudějovické Otakarově ulici včetně pozemku a historického mobiliáře bude patřit městu. S jejím odkoupením za 20 milionů korun souhlasili na svém zasedání 19. června všichni přítomní zastupitelé. Na podpoře transakce se shodla jednomyslně koalice i opozice.

Otevření domova pro duševně nemocné v Suchdole nad Odrou - 19. června 2023. se souhlasem MS kraje

V Suchdole nad Odrou otevřeli domov pro duševně nemocné

Dvanáct osob s duševním onemocněním najde bydlení a péči v Suchdole nad Odrou. Nová sociální služba, kterou bude provozovat krajská organizace Domov NaNovo, vznikla v objektu vily z konce 19. století, který prošel rozsáhlou přestavbou.

Liberecké tiskárny dostávají novou tvář.

Liberecké tiskárny dostávají novou tvář. Nahlédněte s Deníkem do útrob komplexu

/FOTO, VIDEO/ Vídeň severu či Český Manchester. Tak se přezdívalo Liberci na konci 19. století. Dokladem tehdejšího průmyslového rozvoje je ulice 8. března a tamní areál bývalých libereckých tiskáren včetně pěti honosných vil. Vše se po dlouholetém chátrání dočkalo druhé šance. Obnova areálu je v plném proudu a Deník se vypravil na místo zmapovat, jak práce probíhají.

Lázeňská budova v Ledcích byla odsouzena k demolici. Má ještě šanci na záchranu?

Vila Bellevue má stále naději, demolice byla odsunuta. Záchrana je ale nejistá

/FOTO, VIDEO/ Historická vila Bellevue v Ledcích z roku 1875, která původně sloužila jako hotel pro zdejší lázně Šternberk, má být srovnána se zemí. Nemovitost v majetku Středočeského kraje, kterou před čtrnácti lety opustili handicapovaní klienti ústavu sociálních služeb, chátrá. Stejně jako za předchozích šesti hejtmanů, a tak se jako nejlevnější řešení jeví demolice. Obec bojuje za její záchranu.

Vilu si v Litovli postavil první český starosta Vácslav Socha na počátku 20. století a zasadil do ní u vchodu původní renesanční portál radnice z roku 1572

Historická Sochova vila v Litovli je na prodej. Za šest milionů

Secesní vila, kterou si nechal postavit první český starosta Litovle Vácslav Socha, je na prodej. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) již zveřejnil termín aukce i nejnižší podání. Začíná se na šesti milionech korun. Město o budovu v Husově ulici zájem nemá.

Náchodská radnice uzavřela memorandum o spolupráci s Nadačním fondem Kaplicky Centre, která se promítne zejména do podoby zrekonstruovaných lázní v Bělovsi. Cílem je využít odkaz akademické malířky a rodačky Jiřiny Kaplické a jejího syna Jana Kaplického.

Inspirace přírodou. Náchod vtiskne do lázní odkaz Kaplických

Náchodská radnice uzavřela memorandum o spolupráci s Nadačním fondem Kaplicky Centre, která se promítne zejména do podoby zrekonstruovaných lázní v Bělovsi. Cílem je využít odkaz akademické malířky a rodačky Jiřiny Kaplické a jejího syna Jana Kaplického.

Müllerova vila a výstava ve Studijním a dokumentačním centru Norbertov.

Architekti přijedou do Prahy obdivovat vilu od Loose. A dům, který ještě nestojí

/FOTO, VIDEO/ Na Letné vzniká světově unikátní projekt. Skoro čtvrt století stará myšlenka na realizaci dosud nepostaveného takzvaného posledního domu Adolfa Loose už dospěla k základům budoucí stavby. Generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr to připomněl na tiskové konferenci v pražské Müllerově vile, dochovanému skvostu Loosovy tvorby, kde byla v pátek představena mezinárodní konference Iconic Houses 2023 – Ikony české avantgardy: autenticita a stylová diverzita.