Pardubické školy mohou získat skoro dvanáct milionů korun
Pardubice - Do školek by mohlo putovat téměř sedm milionů korun, do škol pak necelých pět milionů.
Pardubice - Do školek by mohlo putovat téměř sedm milionů korun, do škol pak necelých pět milionů.
Pardubice – Na zahradě pardubické mateřské školy na Závodu míru se uskutečnilo Veselé dýňování.
Kolín /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Ze zahrady mateřské školy v Kolíně byly slyšet dětské hlásky. Zněly však jinak než obvykle. Byly plné napětí a očekávání. Také samotná zahrada vypadala jinak. Přibyly na ní míče, přenosné branky i rozlišovací dresy. Právě se tu totiž chystala ukázka fotbalového tréninku a celkové pohybové průpravy.
Chrášťany – Eva Divišovská by prý pro školu dýchala.
Mimoň /FOTOGALERIE/ - Díla předškoláků, která vznikla metodou malby enkaustickým voskem, představuje na aktuální výstavě Městské muzeum v Mimoni.
PECKOVSKÝCH PRVŇÁČKŮ je v letošním školním roce 17, jejich třídní učitelkou Monika Rejlová, ředitelkou Věra Pavlová.
Plzeňský kraj – Mají zkušenosti se začleňováním žáků se speciálními potřebami a teď spojily síly. Řeč je o sedmi školách v Plzeňském kraji, které díky projektu Cesty k inkluzi zprostředkují potřebným dětem doučování, nebo odmění pedagogy, již se práci dosud věnovali zdarma.
Ralsko - Město Ralsko mělo na letošní rok připraveno hned několik investicí. Tou největší je mateřská škola, konkrétně rozšíření základní školy o mateřinku v Kuřívodech.
Hodonínsko – Zajištění místa ve školkách pro všechny děti od dvou let. Novela zákona, která má platit od roku 2020, znamená pro školky změnu. Jednak v nárocích na kapacitu, ale také může vynutit přijímání dalších zaměstnanců.
Jihlava – Scotymu jsou teprve dva roky, ale už se stal miláčkem pacientů. Nejméně jednou týdně chodí speciálně vycvičený retrívr do jihlavské nemocnice potěšit pacienty.
S divadelním představením Manželský čtyřúhelník přijedou do Vrbna pražští divadelníci. Představení se koná ve středu 26 října od 19 hodin ve středisku Střecha. Diváky pobaví ztřeštěná komedie o rozdílech mezi muži a ženami. Účinkují herečky Dana Homolová, Michaela Badinková, Daniel Rous a Martin Kraus. Vstupenky zájemci pořídí za 250 korun, studenti a důchodci za 125 korun.
Chrášťany – Díky dětem ze Základní a Mateřské školy v Chrášťanech bude les u jejich obce bohatší o čtyři nové stromky.
Děčín – Jak bude vypadat v budoucnu lesopark v děčínských Želenicích? O tom mohou rozhodnout také obyvatelé města. Děčínský magistrát chce totiž na obnovu lesoparku získat dotaci Nadace Proměny.
Trutnov - Mezinárodní seminář, určený pro studenty středních lesnických škol, se v sobotu a neděli uskutečnil v Trutnově.
Znojemsko – Pomoci lesní zvěři přečkat blížící se zimu se již dlouhé roky snaží děti ze základních škol v regionu. Každý podzim sbírají tuny kaštanů.
Třeboň – Ode pondělí až do neděle se bude v Třeboni konat již tradiční podzimní přehlídka divadel a divadélek pro děti i dospělé nazvaná Pohádková Třeboň.
Znojmo – Ve znojemské mateřské škole v ulici Rudoleckého nedávno zažily děti odpoledne plné tvoření. Vydlabané dýně se za pomoci větviček, listí, kaštanů či lýka změnily v nápadité a strašidelné ozdoby, které nyní trůní na venkovních okenních parapetech.
Tradiční podzimní výstavu pořádá od pátku 28. do pondělí 31. října Spolek zahrádkářů Starojicka ve spolupráci s Českým svazem včelařů a mateřskými školami Starojicka.
Olomouc – Na zeleném horizontu na západním okraji Olomouce má brzy začít první větší výstavba. Společnost patřící koncernu GEMO chce zahájit stavbu čtyř desítek domů včetně mateřské školky a podzemních parkovacích míst. Záměr mu však znepříjemňuje heliport letecké záchranky.
Chrášťany – Daniela Rotková je v Základní škole Chrášťany staronovou ředitelkou.
Pardubice - Dražba deseti nejlepších obrázků se bude konat dnes v Dostihovém klubu.
Šumperk – Rodiče malých dětí budou mít větší možnosti na umístění svého potomka do předškolního zařízení. Město se totiž chystá na rekonstrukci takzvané zelené školy v Temenické ulici. Po opravách zde budou fungovat dvě třídy mateřské školy Veselá školka a určeny budou dětem už od dvou let.
Blanensko – Do mateřské školy v Kořenci chodí čtyřiadvacet dětí a víc jich přijmout nemohou. Novela školského zákona, podle níž by postupně měly mít garantovaná místa ve školce děti už od dvou let, jim tak dělá starosti. „V minulých letech jsme museli dokonce zájemce odmítat. Nevím, jak se vypořádáme s tím, že budeme muset mít místa už pro dvouleté děti," přiznala ředitelka školky Ivana Novoseljuková. Podle ní ani není možné školu do budoucna nějak rozšířit.
Borotín - Borotínská škola slavila 120. výročí. Nadělila si nové auto.
Ostružno – Velkou radost udělalo vedení obce svým malým obyvatelům. Nedávno zde bylo vybudováno nové hřiště, které má sloužit dětem od tří do patnácti let.
Domažlice – Nově otevřené jesle začaly sloužit v Domažlicích v Husově ulici číslo 41.
Sněžné - Nová mateřská škola s kapacitou pro téměř padesát dětí by se už v příštím roce mohla začít budovat ve Sněžném. „Nyní chystáme projektovou dokumentaci pro stavební povolení a pro možnost podání žádosti o dotaci," sdělila starostka obce Anna Havlíková.
Mnichovo Hradiště - Dům dětí a mládeže v Mnichově Hradišti je v katastrofálním stavu. Novým projektem za 40 milionů se spojí s mateřskou školou i jídelnou pro základky.
Přerov – Přírodní koberec plný barev i vůní vznikne na Masarykově náměstí v centru Přerova. Aktivitou zvanou „land art" ožije betonová plocha ve středu 9. listopadu – a to díky dýním, šiškám, listům, větvím, plodům ovoce či zeleniny, kaštanům a šípkům.
Vranice - Děti z malé vesničky Vranice, která se nachází přibližně dva kilometry od Zbizub, musely od nepaměti docházet do školy v Kácově. Ta ale byla čtyři kilometry daleko a tato cesta tak byla především pro malé děti neschůdná. Proto vraničtí začali usilovat o vlastní školu.
Chrášťany – Základní a mateřská škola v Chrášťanech je v mnoha směrech výjimečná.
Olomouc - Na zeleném horizontu na západním okraji Olomouce má brzy začít první větší výstavba. Společnost koncernu GEMO chce zahájit stavbu čtyř desítek domů včetně mateřské školky a podzemních parkovacích míst. Záměr jí však znepříjemňuje heliport letecké záchranky.
Královéhradecko - Minulý čtvrtek zazněly úderem 10. hodiny po celé zemi z úst příslušníků Hasičského záchranného sboru pohádky z nové nádherné knihy s názvem Hasičské pohádky.
Česká Lípa - Investice za 12 milionů korun z městského rozpočtu České Lípy půjde na přestavbu školního pavilonu pro handicapované děti.
Praha /FOTOGALERIE/ – Ranní dobrodružství zažívalo ve čtvrtek po půl deváté 50 dětí z mateřské školy v pražských Nuslích, když i se sedmi dospělými musely budovu opustit za asistence hasičů. A nešlo o cvičení! Jednotky hasičů z centrály i ze stanic na Chodově a v Krči vyjely do Boleslavovy ulice k ohlášenému požáru střechy.
České Budějovice - Celkem na 127 dětí nezbylo při letošních zápisech místo v některé z 22 školek, které zřizuje město České Budějovice. Podaných bylo letos 1020 přihlášek, těch kladně vyřízených bylo 890.
Českolipsko - Některé obce nabízejí stavební parcely skoro zadarmo. Chtějí si tak přilepšit ve svých pokladnách.
Developerská společnost Central Group chce v projektu Parková čtvrť severně od Nákladového nádraží Žižkov v Praze postavit zhruba 2100 až 2600 bytů. Celkové náklady odhaduje na devět miliard korun, v nejoptimističtější variantě počítá se zahájením stavby v roce 2019. Na setkání s novináři to ve středu řekl předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský. Projekt by měl vyrůst na ploše 128 tisíc metrů čtverečních.
Domažlice – S novým systémem parkování musí počítat řidiči, kteří využívají parkoviště v ulici Elišky Krásnohorské (pod kruhovým objezdem pod křižovatkou U Golema).
Louňovice pod Blaníkem - Škola v Louňovicích pod Blaníkem je celá v novém. Minulý rok opravil městys hlavní část budov, aktuálně se rekonstruuje plášť tělocvičny. Ale i přes pěkné zázemí trápí školu stále malý počet žáků.
Podruhé někdo v centru Veřovic poškodil plastiku, která znázorňuje přátelství obce Veřovice s německou obcí Hendungen.
/FOTOGALERIE/ Netradiční výuka. Takto by se dalo charakterizovat vyučování žáků základní školy ve Vratimově. A nejsou to ani speciální učebnice či výjimeční pedagogové. Netradičnost spočívá v prostorách, kde se žáci učí.
Hodonín – Přichází podzim a s ním i prodlužující se večery a volné chvíle, které děti tráví ve společnosti své rodiny. Toho se rozhodla využít Základní a mateřská škola Jilemnická v Hodoníně. „Vyhlásili jsme soutěž o nejlepšího Podzimníčka, do které se zapojila většina dětí," uvedla zástupkyně ředitelky Soňa Hasíková.
Blanensko – Ještě v minulém století byly filmové plakáty často uměleckým dílem. A vlastnit je bylo pro některé lidi dosažením velkého snu. „Plakáty sbírám už od padesátých let a za ta léta jich mám aspoň tisíc," sdělil osmaosmdesátiletý sběratel plakátů z Letovic Karel Hoder. Co se s plakáty po promítnutí filmu děje dnes? Rozebírají si je diváci nebo je využijí děti ve výtvarné výchově.
Žatec - Radnice chce zateplit další dvě školky a dům sociálních služeb. Počítá se s fasádou, výměnou oken a dveří a zateplením střech.
Tachovsko – Tachovská sportoviště nabízí nejrozsáhlejší nabídku sportovního vyžití v okrese. Sportovní zařízení tak využívají i další organizace a obce na Tachovsku.
Novosedly – Šašci, čertice, vodník, víla, ale třeba i mimoni. Potkat na zhruba třičtvrtěhodinové vycházce tolik pohádkových bytostí, to se jen tak nevidí. V sobotu odpoledne v Novosedlech ale děti to štěstí měly. Na pohádkové stezce. „Po trase jsou rozmístěné různě převlečené kolegyně. Děti u každé plní různé úkoly a dostávají za to sladké odměny," přibližuje Jarmila Veselá, která je oděná také v pohádkovém.
Březová - Březovská radnice realizuje avizované zateplení domů pro seniory a dvou místních mateřských škol. Děje se tak v těchto dnech za plného provozu zmíněných zařízení. Práce si vyžadují řadu organizačních opatření a nabízí se otázka, proč neproběhly například během letních prázdnin.
Domažlice /FOTOGALERIE/ - Devětadvacet předškoláků z mateřské školy v domažlické Poděbradově ulici se svými učitelkami navštívilo stanici Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje v Břetislavově ulici.
Čížová – Při dnu otevřených dveří v Základní a Mateřské škole v Čížové měli rodiče dětí a další zájemci z obce a okolí příležitost nahlédnout do nové třídy pro mateřinku.