Veselí nad Moravou – Tři z pěti tříd měly zůstat, nyní je ale jasné, že nebude ani jedna. Posledního června skončí výuka na Základní škole v Milokošti ve Veselí nad Moravou. Podle města totiž dětí ubývá a na provoz musí doplácet statisíce. Nepomohla ani petice.
Prostějov – Herny v prostějovských mateřinkách se během pátku zaplnily sotva tříletými dětmi. Po celém městě totiž probíhal zápis dětí do mateřských škol.
Českobudějovicko - Dětským smíchem znovu ožila bývalá škola v Libníči. Poté, co tady před lety přestala fungovat základní škola a vloni kvůli ekonomickým potížím ukončila svou činnost soukromá mateřinka Zahrádka, zřídila obec vlastní mateřskou školu. Její kapacita je naplněna, docházejí sem nejen děti z Libníče, ale také z Hůr, Jivna, Borku nebo Nemanic.
Chrudim – Senior rezidenci v Chrudimi navštívily děti z mateřské školy Strojařů. Klienty Domova potěšily svým hudebně-tanečním vystoupením, které se uskutečnilo u příležitosti Mezinárodního dne žen.
Nadcházející sobota 12. března se v obci Mořkov ponese ve znamení sportu. Chystají tam uspořádat oblíbený běžecký závod dětí Mořkovský zajíček, na který poté naváže hlavní závod dospělých.
Kounov – Při oslavách Mezinárodního dne žen pokaždé přednášely básničky a zpívaly písničky děti z místní základní a mateřské školy. Pak si ženy udělaly program samy, bez mužů.
Břest – Hlavní a také největší stavební akcí v Břestě byla loni revitalizace obce: mimo to tam ale obnovili i zeleň či veřejné osvětlení. Oprava kamenného kříže či rekonstrukce přístavby v mateřské škole pak přijdou na řadu letos.
Jičínsko – Alternativní pedagogika je oproti klasickému školství v menšině a hledí se na ni stále s nedůvěrou. Je to zřejmě i tím, že v době socialistického Československa se u nás praktikovat nesměla a veřejné povědomí o ní je i dnes spíš útržkovité.
Otrokovice – Necelých šest milionů korun plánuje otrokovická radnice letos proinvestovat v tamních základních a mateřských školách. Podle mluvčí města Romany Stehlíkové to budou pro letošek jedny z největších investic úřadu.
Lubná – Kompletní rekonstrukce šaten na fotbalovém hřišti nebo částečné opravy elektroinstalace v budově obecního úřadu: to je výšet projektů, které v minulém roce stihli dokončit v Lubné. „Šatny na hřišti jsme víceméně celé znovu postavili a nakoupili i vnitřní vybavení," popsal starosta Jan Kováč.
Podhradní Lhota – Do oprav obecního domu a rekonstrukce hasičské zbrojnice investovalo v minulém roce vedení obce v Podhradní Lhotě. Získat dotace je ale podle tamního starosty často běh na dlouhou trať.
Blanensko – Třídy označené podle barevných pastelek, skříňky s hračkami, velká zahrada s pískovišti a prolézačkami. A hlavně štěbetající drobotina. Zápisy do mateřinek pro děti, které nahradí v příštím školním roce současné předškoláky, na Blanensku právě začínají. Potrvají až do května. Kvůli odkladům povinné školní docházky u některých šestiletých dětí. Teprve poté bude jasno, kolik míst ve školkách schází.
Praha – Pro předškolní děti bude od příštího roku povinný poslední rok mateřské školy. Ve stejném roce se mají sjednotit přijímací zkoušky na střední školy. V návaznosti na to pak o čtyři roky později budou muset první středoškoláci povinně maturovat z matematiky. Po tříhodinovém projednávání to dnes schválila Sněmovna v novele školského zákona. Normu nyní dostane k projednání Senát. Školské odbory zákon podporovaly. Věří, že situaci ve školství zlepší a vzdělávání zkvalitní.
Velký Beranov – Základní a mateřská škola ve Velkém Beranově se po roce opět přihlásila do soutěže o Nejlepší školní oběd pořádaný Společností pro výživu. Loni se škole dařilo, se svým pečeným králíkem v marinádě skončila v porovnání s dalšími přihlášenými na druhém místě. I proto se vedení školy rozhodlo, že se letos pokusí uspět znovu.
Těšetice – Když se Monika Kováčová před dvěma lety rozhodovala, jaké mateřské školce svěří své dítě do péče, vsadila na několik kilometrů vzdálené zařízení v Těšeticích na Olomoucku. A sázka se vyplatila, rodina je spokojená.
Pardubice - Pokud návrh projde, ke změně by mělo dojít už prvního září. Péče o děti zůstane stejná, město by však mělo ušetřit skoro tři miliony korun.
Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Plná hudby, veselých písniček a dětského smíchu. Přesně taková jsou představení hradeckého Hudebního divadla dětem, která už více než 16 let vyprodávají divadla a koncertní síně po celé republice.
Marta Špalková zasvětila svůj profesní život práci ve školství. Učila na různých typech škol, byla vrchní inspektorkou ČŠI a pět je ředitelkou Mateřské školy, Základní školy a Dětského domova Ivančice, příspěvkové organizace, která je výhradně určená dětem a žákům se zdravotním postižením.
Jednačtyřicetiletá Marie Koutná pochází z Domažlic, kde vystudovala i obchodní akademii. Pracovala ve státní správě, ale úřadování ji příliš nenaplňovalo. Vždy tíhla spíše k sociální sféře a bavila ji práce s dětmi.
Prachatice – Pro pár stovek může jít až na deset let do vězení zatím neznámý mladý útočník. Ten totiž v sobotu před čtvrtou hodinou ráno v Prachaticích přepadl čtyřiadvacetiletou ženu na ulici.
Praha - Radnice Prahy 2 v pondělí schválila rozpočet na letošní rok s výdaji 520,4 milionu korun a příjmy 365,3 milionu korun. Rozdíl ve výši přes 155 milionů korun pokryjí úspory z předešlých let. Oznámila to Martina Klapalová z kanceláře starostky. I v předchozích letech městská část hospodařila se schodkovým rozpočtem a rozdíly pokrývala z úspor.
Hana Šimůnková je povoláním učitelka v mateřské škole. Do roku 1990 žila a učila v Ostravě. Provdala se do Brna, později se přestěhovala do Šlapanic. S manželem vybudovala firmu AROMATICA, která se zabývá výrobou kosmetiky a doplňků stravy.
Hana Brázdilová pochází z Vyškova. Je vdaná a se svým manželem vychovala jednoho syna. Celý život se věnuje malým dětem a vychovala již několik generací dětí v obci.
Kytlice - Po více než dvaceti letech funguje v Kytlicích na Děčínsku Mateřská škola VČELIČKY. Školka sídlí v multifunkčním obecním domě a je detašovaným pracovištěm Základní a Mateřské školy ve Chřibské.
S umístěním svého dítěte do školky by rodiče na Karvinsku neměli mít problém. Pokud tedy mají dítě tříleté a do mateřské školy jej nahlásí včas. Ve většině měst už jsou známy termíny zápisů. V Karviné, Orlové i v Bohumíně tyto termíny sjednotili.
Přerov – V minulých letech rodiče doslova sváděli boj o to, zda najdou místo pro své dítě ve škole, která je nejvíce žádaná. Také letošní zápisy do prvních tříd ukázaly, že se ředitelé nemusejí obávat o naplnění tříd – do přerovských základních škol se přišlo zapsat na 561 dětí, což je zhruba srovnatelné číslo jako loni. Už v příštím roce se dá ale očekávat výrazný pokles.
Myslibořice – Českobratrská církev evangelická podala k Okresnímu soudu v Třebíči žalobu o určení vlastnictví u téměř 70 hektarů pozemků a osm staveb. Většina nyní patří obci Myslibořice. Evangelíci se majetku domáhají už od prosince 2013. Krajský pozemkový úřad jim však nedal za pravdu a nic z požadovaného zatím nevydal.
Hana Šabatková pořádá společně se svými přáteli známé regionální sportovní události – Jihlavskou 24mtb a také jihlavský půlmaraton. Pomohla mateřské školce Demlova v Jihlavě organizací dražby obrázků postižených dětí a také například malé Haničce, která je postižena a potřebuje speciální vanu. Dalšímu dítěti – Nikolce – pomohla zajistit dýchací přístroj.
Bojkovice – Davy dětských masek se hrnuly o posledním únorovém nedělním odpoledni do kulturního domu v Bojkovicích. Nakonec jich tam v doprovodu tří stovek dospěláků dorazilo více než 150.
Kateřina Konvalinová pracuje jako učitelka v mateřské škole. Práce s dětmi ji velmi baví. K této práci se dostala tak, že už její babička učila ve školce, a tak se tato láska k dětem přenesla i na ni.
Hana Toufarová profesionálně vede brněnské fitcentrum AC Fitness, které začala budovat prakticky od nuly a dnes je jedním z nejlepších v Brně. Nejvíce obdivuhodné je ale její zaujetí, s jakým již patnáctý rok trénuje děti a mládež v neziskové organizaci Aerobik Centrum Brno.
Martina Šilhánová je odvážnou ženou, která se nebojí objevovat nové a neprozkoumané cesty. Maminka tří malých dcer byla vždy sympatizantkou lesních mateřských školek, které se zaměřují na pobyt dětí v přírodě.
Hovězí – Jaro už bylo v plném květu. Nad mezí zpíval sedmihlásek a pod mezí, v chaloupce z listí, se čmeláčí mamince narodili kluci, jako dvě bambulky z peří. Čmelda a Brumda.
Osíčko – Zlatou cihlou za vybudování přístřešku na autobusových zastávkách byla v loňském roce oceněna v rámci v soutěže Vesnice roku Obec Osíčko. A letos tam chtějí v opravách pokračovat.
Plzeň - V Západočeské galerii v Plzni je od čtvrtka k vidění výstava prací dětí z 24. mateřské školy, které jsou inspirovány barokním uměním a zážitkovou dílnou.