Od poloviny tohoto týdne už interní oddělení neratovické nemocnice nepřijímá nové pacienty. Začalo tím stěhování služeb provozovatele nemocnice, společnosti Vamed Mediterra, která v Neratovicích končí, do Mělníka. Jak to bude s ambulancemi, které v nemocnici v Alšově ulici navštěvují pacienti z Neratovic a širokého okolí?
Fotbalové soutěže v okrese i kraji rychle míří do svého poločasu a jednotlivé týmy si ještě chtějí vylepšit svou bilanci v tabulkách. Hráče i diváky tak o víkendu čekají zajímavé duely napříč soutěžemi i kategoriemi. Vyrazíte fandit?
Poslední říjnový víkend plus sváteční pondělí nabídnou na Příbramsku i u sousedů ve středních Čechách desítky akcí, řadu z nich ještě stále pod širým nebem. Kam vyrazit na retro bigbít, pohádkové kpouzlení, dušičkový jarmark, festival čokolády nebo košt v podzemí?
Minižáci Házená Poděbrady se zúčastnili 3. kola Středočeské ligy házené 5+1, které se konalo v nafukovací hale IŠST Mělník. I přes neúplnou sestavu, kdy z různých důvodů chybělo pět hráčů, se poděbradskému týmu podařilo předvést solidní výkon a zvítězit ve všech čtyřech zápasech.
Podepsáním koaliční smlouvy mezi představitelkou hnutí STAN Petrou Peckovou a zástupci koalice SPOLU, reprezentované vedle lídra Jana Skopečka (ODS) také zástupci TOP 09 a KDU-ČSL, ve čtvrtek 24. října vyvrcholilo vyjednávání o povolební koalici pro Středočeský kraj. Dva ze čtyř výtisků – po jednom pro každou z koaličních stran – politici slavnostně podepsali podobně jako po minulých volbách před čtyřmi roky před budovou krajského úřadu na pražském Smíchově: v Dienzenhoferových sadech.
/FOTO, VIDEO/ Poslední říjnový víkend plus sváteční pondělí nabídnou na Mělnicku i u sousedů ve středních Čechách desítky akcí, řadu z nich ještě stále pod širým nebem. Kam vyrazit na dušičkový jarmark, do halloweenské uličky, na festival čokolády nebo košt pěkných vín v podzemí?
Na milimetry přesně musel usadit obří jeřáb ocelovou klapku vážící sedmnáct tun. Rameno s lany s partou pracovníků umístilo kovové monstrum do tělesa hráze vodního díla Skala na Chebsku. Klapka po 24 letech musela být renovována. Aby nevytekla voda z přehrady, byl prostor demontované klapky dočasně zahrazen třemi ocelovými hradícími deskami.
Následkem havárie potrubí na mělnické křižovatce ulic Fibichova a 28. října je částečná uzavírka, která znamená i zásadní změny pro cestující veřejnou dopravou. Dvě městské zastávky jsou v jednom směru dočasně zrušeny.
Závěr minulého týdne patřil olympijskému boxu. V Mělníku se bojovalo o mistrovské pásy a medaile na FOSFA Mistrovství republiky mužů a žen České boxerské asociace. Fanoušci boxu v Ostravě už vyhlížejí další extraligový souboj, ve kterém 9. listopadu přivítá od 17 hodin Boxing Ostrava borce z Ůstí nad Labem. Zápas se uskuteční v prostorách výstaviště Černá louka.
/FOTO/ Druhá liga házenkářů pokračovala o víkendu šestým kolem a ve hře byli znovu oba východočeští rivalové z Náchoda a Dvora Králové nad Labem. Stejně jako před týdnem opouštěli palubovku s lepší náladou hráči z turistického regionu Kladské pomezí.
/FOTOGALERIE/ Na Mělnicku se každoročně řeší tisíce případů, od krádeží přes podvody a drogové delikty až po násilí. Na webu kriminalita.policie.cz máte možnost prozkoumat speciální mapu, která vám ukáže, jaká je úroveň bezpečnosti přímo ve vašem okolí. Mapa umožňuje vyhledávat trestné činy a přestupky i na úrovni měst a vesnic. Deník se zaměřil za poslední rok na trojici největších měst na Mělnicku. Které je na tom nejhůř?
/FOTO/ Pochod na podporu vzniku evropského obranného fondu pro Ukrajinu vyrazil ve čtvrtek 3. října z České Lípy do Prahy. Akce, kterou organizovaly iniciativy Občanský rozcestník, Kroky pro demokracii Česká Lípa a Hlas Ukrajiny, byla zkouškou na delší pochod, který se plánuje na jaro příštího roku.
/FOTOGALERIE/ Už na posledním trhu na náměstí Míru se objevily věnce a vazby k památce zesnulých, poslední říjnovou sobotu jich ale bude mnohem více, koná se tam totiž vyhlášený dušičkový jarmark. A trvat bude déle než běžné sobotní trhy.
Domácí prostředí je pro ně velkou výhodou, což potvrdili v dalším kole krajské I.A třídy. Fotbalisté Slavoje Vrdy zdolali o gól Pšovku Mělník díky brankám Šveřepy a Šranka. Vrdy hrály doma pětkrát, čtyři duely vyhrály a jen jednou remizovaly. Vítězstvím tak nechaly zapomenout na týden starou porážku 1:4 ze hřiště rezervy Kosmonos.
Chrudimští futsalisté si připsali šesté vítězství v řadě, ale cesta k domácí výhře nad předposledním Mělníkem nebyla vůbec snadná. Po tvrdém boji však nakonec zvítězili 4:2 a drží si tak stoprocentní bilanci v soutěži.
/VIDEO/ Bodové překvapení se nekonalo, výsledkové rozhodně ano. Futsalisté Olympiku Mělník prohráli v Chrudimi pouze dvoubrankovým rozdílem – 2:4. Ještě v polovině druhého poločasu přitom měli jednoznačného favorita zápasu na dostřel.
/FOTOGALERIE, ANKETA/ Do Památky zesnulých zbývají pouze dva týdny. Svátek, kterému se říká Dušičky, si připomínáme 2. listopadu, tentokrát to vychází na sobotu. Většina lidí míří v tu dobu na hřbitovy vzpomínat. S věnci, květinami a svíčkami. Jak se změnily ceny od minulého roku?
Už tento víkend čekají další duely druholigové házenkáře Náchoda a Dvora Králové nad Labem. V roli stále neporaženého však do nich půjde již jen jeden z rivalů. Může za to krajské derby, které se odehrálo minulou sobotu a rozdílem dvou branek jej ovládli Náchodští.
Futsalisté FK Chrudim zahájili sezonu 1. futsalové ligy sérií pěti utkání bez ztráty jediného bodu. Po pěti kolech sdílí první místo tabulky s Libercem.
Regionální muzeum v Mělníku zahájí na podzim novou výstavu Král železný a zlatý - s rytířským překvapením v malém sále muzea. Výstava, pořádaná ve spolupráci se dvěma skupinami historického šermu, bude působivou podívanou.
/FOTO, VIDEO/ Akcí na téma pomoct zvířatům není nikdy dost. Mělnický spolek ochránců zvířat pořádal na podzim druhou umisťovací výstavu nejen koček v areálu místní střední školy. Osvětová akce byla zaměřena proti bezhlavému pořizování domácích mazlíčků dříve, než si lidé zjistí potřebné informace o jejich chovu.
V registraci příbramského Úřadu práce a jeho poboček v rámci okresu bylo na konci září registrováno 3380 lidí, což je v procentuálním vyjádření celkem 4,3 % z ekonomicky aktivních lidí, kteří jsou bez práce. Středočeský krasjký přůměr je přitom o více než procento nižší, a sice 3,2 procent.
V registraci kladenského úřadu práce a jeho poboček v rámci okresu bylo na konci září registrováno 5079 lidí, což je v procentuálním vyjádření celkem 4,3 % z ekonomicky aktivních lidí, kteří jsou bez práce. Středočeský krasjký přůměr je přitom o více než procento nižší, a sice 3,2 procent.
V nafukovací hale na Žižkově v Poděbradech se odehrál házenkářský svátek, když mladší žákyně Házená Poděbrady hostily 3. kolo Středočeské ligy. Domácí hráčky se postavily proti týmům HC Kolín, Lions Hostivice a Házená Mělník a na hřišti předvedly jak neúnavnou bojovnost, tak i radost ze hry.
Verdikt padl už před měsícem: v neratovické nemocnici končí provozovatel. Společnost Vamed Mediterra přesune zdravotnické služby do nemocnice v Mělníku, kterou vlastní. V Neratovicích jí končí smlouva s posledním dnem letošního roku, stěhování už ale začíná. Víme, která oddělení se přesunou jako první a naopak které odbornosti zatím v Neratovicích zůstanou.
/FOTO, VIDEO/ Cestu z Mělníka do České Lípy musí především v dopravních špičkách provázet velká dávka trpělivosti. Dlouhé kolony se tvoří na silnici 1/9 u Liběchova, kde se opravuje jeden jízdní pruh a opěrná zeď ze strany od Labe. Ačkoli to vypadalo, že bude silnice volně průjezdná už před koncem října, naděje padly. Práce se ještě potáhnou.
/VIDEO/ Vstupenky na akce Mělnického kulturního centra si lze nově kupovat online. Nejen na koncerty známých kapel, ale třeba i do kina nebo na odpolední tancovačky s dechovkami. Co všechno je na programu v příštích třech měsících?
/FOTOGALERIE/ Vůbec první televizní utkání z Mělníka v rámci 1. Futsal ligy do domácího tábora vítěznou radost nepřineslo. Olympik prohrál s brněnským Helasem 3:5. V tabulce nejvyšší soutěže se tak po pěti kolech krčí až na předposledním jedenáctém místě.
Jednou a dost. To je zásada, která začala nově platit v mělnickém azylovém domě, na který si lidé v okolí stěžovali. Kvůli hluku a obtěžování dětí i dospělých v okolí, mnohdy souvisejícího i s drogami. Za co čeká klienta, který poruší stanovené podmínky, bez milosti vystěhování?
Se soupeřem remizovali, takže jej udrželi pod sebou se stejným bodovým rozdílem. Fotbalisté Městce Králové, nováček krajské I.A třídy, dokázali vydolovat bod na půdě Pšovky Mělník. Domácí po gólu Chytila ve druhém poločase vedli, pak ale vyrovnal Mbah a další branka už nepadla. Trenér Šmidrkal si rýpl do rozhodčích.
/FOTO, VIDEO/ Roste v Sedlci u Mšena na zahrádce Františka Ulricha. A pod ním teď na podzim desítky hřibů. Ale už v listopadu ho čeká kácení a bude převezen do Mělníka, kde se představí v roli vánočního stromu. Jedle jako z pohádky bude jistě patřit mezi nejhezčí vánoční stromy napříč Českem.
/ANKETA/ Adventní čas na Mělníku zahájí i tentokrát rozsvícení vánočního stromu na náměstí Míru. Má letošní jedle kavkazská, dar z blízkého městečka, šanci trumfnout nazdobené jehličnany z minulých let? Připomeňte si, jak vypadaly, v anketě Deníku.
/FOTO, VIDEO/ S podzimem začíná i na Mělnicku čas dýní, dlabat, vyřezávat a zdobit se bude o víkendu na několika místech. Bavit se můžete také na pivovarských slavnostech, koncertech nebo výstavách plných zvířátek, od králíků přes papoušky a kočky až k miniprasátkům. Také na dalších místech ve středních Čechách je v pestré víkendové nabídce hodně tipů, třeba na burzu květin, festival kávy, čokolády a čaje nebo galavečer boxu.
/OSOBNOST DENÍKU/ Několik sezon ještě může hrát za mládežnické výběry, on už ale dostal šanci v první futsalové lize, a uvedl se velkolepě. Šestnáctiletý Tomáš Zíta hned při svém premiérovém mistrovském startu za první tým Olympiku Mělník vstřelil dvě branky a na další přihrál. Na body to sice v televizním utkání v Liberci nestačilo, o pozornost si ale rozhodně řekl.
Východočeské duo nadále vévodí druhé lize házenkářů a snad ani nešlo načasovat lépe krajské derby, ke kterému hráči Náchoda už tuto sobotu vyrazí na palubovku vedoucího Dvora Králové nad Labem. A co víc, pojedou tam coby čerství osmifinalisté Českého poháru poté, co ve středu doma vyřadili prvoligové Šťáhlavy.
Na Hadíku na Labi v Mělníku už se rybám, které po velké vodě ohrožoval nedostatek kyslíku, zase dobře dýchá. Mělničtí rybáři oznámili, že od tohoto týdne tam padla omezení vyhlášená po povodni.
/FOTOGALERIE/ V Galerii Archa ve Státním okresním archivu v Mělníku byla na podzim zahájena výstava ke dvacátému výročí od založení Mělnického osvětového a okrašlovacího spolku. Zájemci si ji tam mohou prohlédnout dvakrát v týdnu.
/FOTOGALERIE/ Obavy některých houbařů, že lesy jsou po víkendu úplně vybílené, se nepotvrdily. Hned v úterý se řada lidí vracela domů s plnými košíky. Od Mělníka mířili především na Kokořínsko, ze druhé strany okresu vyráželi i na Kladensko a Rakovnicko.
/FOTOGALERIE/ Mnohé kočky a psy, které si jejich původní majitelé pořídili zřejmě bez uvážení, končí v útulcích. Anebo jsou jejich osudy ještě výrazně horší. Právě proti tomu bojuje Mělnický spolek ochránců zvířat. Společně se spolkem Hoštecké kočky pořádají na podzim akci, kde se budou lidé bavit a zároveň podpoří dobrou věc, navíc mohou na místě některou z kočiček a pejsků adoptovat.
Jak nejlépe se vrátit po zranění a delší pauze ukázal fotbalista Sparty Kutná Hora Michal Exner. V zápase I.A třídy s Pšovkou Mělník se trefil hned třikrát, jeho tým zvítězil jasně 4:0. Po tříměsíční přestávce zaviněné natrženými vazy v koleni se vrátil na trávník, ale rychle usoudil, že to bylo uspěchané a koleno nedoléčené. Následoval další klid bez fotbalu po dobu pěti týdnů, teď se vrátil se vší parádou. A díky tomu se stal Osobností Deníku.
/ANKETA, FOTO, VIDEO/ Do Vánoc zbývají sice ještě dva měsíce a dva týdny, na radnicích už se ale dávno řeší sváteční výzdoba - a především které stromy budou v adventním čase zářit na náměstích nebo návsích. Mělník už to má jisté, získal dokonce kavkazskou jedli. Patnáct metrů vysoký strom, který zatím roste na okraji dvacet kilometrů vzdáleného městečka.
Po necelém měsíci zavítal pod Ještěd opět celek SK Olympik Mělník, který ve sportovní hale Dukly Liberec prohrál 20. září pohárové utkání 2:4. Hosté tentokrát vstoupili do zápasu daleko lépe a po prvním dějství vedli 2:0. Domácí FTZS však po přestávce přeřadil na vyšší rychlostní stupeň a postupně si dokráčel pro vítězství 6:4.
Blíž k dohodě o povolební koalici pro Středočeský kraj, ale ještě ne úplně na dosah od podepsání koaliční smlouvy, se v úterý 8. října ocitli vyjednavači hnutí STAN a koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). Ve čtvrtek 10. října, kdy se mají sejít k v pořadí již šesté debatě, už ale nejspíš budou hovořit jinak: dá se předpokládat, že podpis smlouvy bude „na spadnutí“.