![](https://g.denik.cz/31/eb/msenska10-2016-8_prazena-list-l.jpg)
Kam za sportem? Programu vévodí přespolní běhy a fotbal
Mělnický region ožije o nadcházejícím víkendu kromě několika přípravných fotbalových zápasů už i dvěma běžeckými závody.
Mělnický region ožije o nadcházejícím víkendu kromě několika přípravných fotbalových zápasů už i dvěma běžeckými závody.
/FOTOGALERIE/ Majetek, pro který stát nemá využití, nezřídka končí v dražbě. Takový osud mají hned dvě vyschlá vodní koryta na Kladensku. Přestože se laikovi může zdát podobná koupě nesmyslná, někomu patrně i vyschlé koryto potoka ještě dobře poslouží.
Mezi místa v Kralupech nad Vltavou, kde se cyklisté často dopouštějí přestupků a ohrožují tím chodce, patří podjezd pod mostem na pravém vltavském břehu v městské části Lobeček. Ten navazuje na velice frekventovanou cyklostezku, kterou využívají místní i turisté. Ceduli s nápisem Cyklisto, sesedni z kola, která má zajistit bezpečný průchod pod mostem, ale spousta projíždějících ignoruje. Nebo jí nerozumějí, protože pocházejí ze zahraničí. Cizojazyčné verze nebo všem srozumitelný piktogram tam scházejí.
/FOTOGALERIE/ Městský společenský dům v Kolíně navštíví v pátek 5. června ve 20 hodin první dáma tuzemského folku Pavlína Jíšová, aby s kolegy Mírou Kuželkou a skupinou Petr Kalandra Memory Band představila desku, kterou společně s nimi vydala v roce 2019.
Na přelomu června a července by měly skončit opravy neratovického krytého plaveckého bazénu. Mělnickému deníku to potvrdila jednatelka Bazénu Neratovice Ivana Slabá. Prostory se ovšem veřejnosti zpřístupní až v září.
Cyklostezka v Mělníku byla v úterý 2. června dopoledne otevřena slavnostním přestřižením pásky za přítomnosti místostarosty města Mělníka Milana Schweigstilla a hostů. Slavnostní otevření cyklostezky se uskutečnilo u nového dřevěného altánu na nábřeží.
Mělnické školky chtějí ve složité době vyjít vstříc rodičům svých žáků a mění svůj prázdninový provoz. Na webu města to potvrdila vedoucí oddělení školství Helena Frýdlová.
Nová hala mělnického gymnázia byla v neděli svědkem Štítečku města Mělník. Turnaje dvanácti a třináctiletých volejbalistek se zúčastnila rovná desítka týmů ze Středočeského kraje a Prahy. Hodně vidět byly ty z Mělnicka.
V době koronavirové krize se naplno ukázalo, jakou výhodou je vlastnit zahrádku. Ocenili to zejména lidé, kteří žijí v panelácích na sídlištích. Měli totiž vlastní venkovní prostor, kde se mohli bezpečně pohybovat bez nošení roušek a dalších omezení. Někteří realitní makléři po nedávné zkušenosti zaznamenali v regionu nárůst poptávky právě po zahrádkách.
Patronkou Velkého Chlumce je svatá Ludmila. A právě socha této významné osobnosti, která stála u počátků formování našeho státu i šíření křesťanských hodnot v naší zemi, bude nad obcí bdít.
V důsledku rozvolňování opatření se od 1. června otevřelo veřejnosti zákaznické centrum Středočeských vodáren v Mělníku. Jejich tisková mluvčí Lenka Kozlová zároveň upozorila, že kvůli tomu, aby každý příchozí získal dostatečný prostor, se snížila kapacita počtu návštěv.
Za zpřísněných hygienických podmínek se letos konají také příměstské a klasické tábory. Jejich pořadatelé přitom potvrzují, že i přes koronavirovou krizi jeví lidé o turnusy velký zájem.
Jedním z nejkrásnějších koutů středních Čech je romantická krajina pískovcových skal - Chráněná krajinná oblast Kokořínsko.
Další pohyb v kádru hlásí během suché letní přípravy A-mužstvo hokejového Junioru Mělník. S týmem se loučí Karel Kubica, staronovými tvářemi jsou naopak Jakub Nesládek a David Havel.
Rozvolňování opatření se týká také Tělocvičných jednot (TJ) Sokol. Ty mohly už dříve zahájit některé venkovní tréninky, v poslední době následovala i cvičení ve vnitřních prostorách. Nadále ovšem platí hygienická opatření. Trenéři musí nosit roušky, náčiní a prostory je třeba po každém tréninku dezinfikovat. Ruce si musí dezinfikovat po příchodu i návštěvníci.
Václav Straka, rodák z Černošic u Prahy, se již v dětství stal členem Českého červeného kříže. Následně jej okouzlilo maskování zranění a od roku 1994 se mu začal intenzivně věnovat. Postupně se v rámci ČČK vypracoval na školitele. Maskování vyučuje od roku 1995, zranění vytváří pro výuku sester, záchranářů, lékařů, hasičů a policistů a také vytváří zranění při různých soutěžích i cvičení. V loňském roce vydal knihu Maskér, která obsahuje praktické návody, jak postupovat při maskování.
Mělnická radnice vzdala hold vyvěšením černého praporu a věnovala tichou vzpomínku dlouholetému zaměstnanci Městské policie Mělník Františku Prachařovi.
U Hořína na Mělnicku pátrali policisté již od pátečního podvečera po kočárku s miminkem. Dle nejnovějších informací tělo hledaného čtyřměsíčního kojence policie nalezla bez známek života. Před 17. hodinou ukončila pátrání, byla nařízena soudní pitva. Policie prověřuje výpovědi dvou osob. Dítě podle jeho matky údajně zmizelo i s kočárkem poté, co si při slunění v zámeckém parku na malou chvíli zdřímla.
Slavnostní vernisáž otevřela dveře galerie Ve Věži v Mělníku a zahájila ve čtvrtek 28. května výstavu ilustrací malířky Moniky Novotné s názvem Od začátku do konce.
U Hořína na Mělnicku pátrají policisté již od pátečního podvečera po kočárku s miminkem. Do akce byl v pátek zapojen i vrtulník s termovizí. "Probíhá pátrací akce, do které byl mimo jiné nasazen i policejní vrtulník," uvedla v pátek ve večerních hodinách policejní mluvčí Lucie Nováková.
I když nabídka zápasů není po předčasném ukončení sezony výkonnostního fotbalu bůhvíjaká, skalní příznivci kulatého nesmyslu už mají i v rámci mělnického okresu o nadcházejícím víkendu několik možností, kam vyrazit.
Největší běžecká akce, která se měla konat v polovině června také v Mělníku, pořadatelé přesouvají na středu 16. září 2020. T-Mobile Olympijský běh odstartuje společně v 18 hodin na osmdesáti místech České republiky prostřednictvím Českého rozhlasu Radiožurnál.
Když jako hráč poprvé přišel do futsalového Olympiku Mělník, měl tým v okresní soutěži tři míče na trénink, dvě sady dresů, hráči si platili veškeré náklady sami. Parta, která táhla za jeden provaz, se i tak prokousala až do divize. Ve třetí nejvyšší soutěži nastal zlom. Právě Pavel Šuba (52) se tehdy chopil role manažera, který shání finance a hráče. Dnes je z klubu pod jeho taktovkou uznávaná futsalová značka, jejíž mládež pravidelně bojuje o nejvyšší příčky a A-mužstvo si už třetím rokem užívá návratu mezi českou elitu.
Akce Mělník hraje unplugged s podtitulem Dva metry od sebe zve místní muzikanty a všechny, kterým chybí potkávání, na Vrázovku ke společnému koncertu v sobotu 30. května od 17 hodin. Kdo si přinese svůj nástroj, může se zapojit s pár písněmi.
T-Mobile Olympijský běh se kvůli vládním omezením spojeným se šířením nemoci Covid-19 přesouvá. Největší běžecká akce, která se měla konat v polovině června také na Mělníku, se nově uskuteční ve středu 16. září 2020. Cena startovného zůstane za sníženou částku až do konce května.
Červencové příměstské tábory nabízí Dům dětí a mládeže Kralupy dětem od sedmi do dvanácti let, a to hned tři za sebou: Hry bez hranic už od 29. června do 3. července, Po stopách Karla IV. od 7. do 10. července a Malý archeolog. Kralupy pod mořskou hladinou poznají děti od 13. do 17. července.
Život v domovech pro seniory se začíná vracet do normálu. Po téměř čtvrt roce se od začátku tohoto týdne mohou jejich klienti konečně opět setkat se svými příbuznými. I když bezpečnostní opatření polevují, ředitelé domovů jsou opatrní a dále počítají s omezeným režimem.
Rekonstrukce a modernizace autobusového nádraží v Mělníku jsou v plném proudu a aktuálně se práce soustřeďují na hlavní nádražní budovu. V červnu bude následovat oprava hlavního nástupiště a s ním i jeho uzavření.
Dům dětí a mládeže Mělník zve od 25. května na odpolední aktivity děti z kroužků. Už 20. května otevřel dětské hřiště. Také on nabízel během dvouměsíční pauzy za nouzového stavu a karantény aktivity on-line. A co po nich zbylo? Nápaditá okénka na webu a Facebooku DDM Mělník.
/FOTOGALERIE/ Na silnici nedaleko Uhů ve směru na Novou Ves se ve středu odpoledne převrátil přívěs naložený živým skotem. Děsivě vyhlížející karambol se naštěstí obešel bez zranění řidiče i hovězího dobytka. K havárii, při které se převrátil vlek s živým nákladem, vyjeli pofesionální hasiči z Kralup nad Vltavou a dobrovolní hasiči z Velvar a Veltrus.
Po deváťácích, připravujících se na přijímací zkoušky, mohou od začátku tohoto týdne navštěvovat v rámci stanovených pravidel základní školy i žáci prvního stupně. Od 8. června pak v omezené míře do lavic usednou i ostatní žáci druhého stupně.
Do poloviny června mají fotbalové kluby čas přihlásit své týmy do nového ročníku okresních soutěží. Mělnický svaz zároveň potvrdil avizované zrušení startovného, kterým chce pro letošek ulehčit oddílům v nelehké situaci.
Vzhledem k nejistým dovoleným v zahraničí se většina měst snaží přilákat tuzemské turisty na návštěvu v rámci letních dovolených nebo čím dál oblíbenějších výletů.
/FOTOGALERIE/ Uzavřené Rodinné centrum Chloumek přináší čtvrtou domácí aktivitu pro rodiče s dětmi. Tentokrát si mohou užít Hlemýždí den.
Po koronavirové pauze galerie opět otevře stylově vernisáží výstavy ve čtvrtek 28. května. V 18 hodin zahájí výstavu Moniky Novotné s názvem Od začátku do konce. Ilustrátorka ztvárnila začátek a konec Bible, Stvoření světa a Apokalypsu.
Pohrát si se svým městem a současně se blíže seznámit s místy, která vídají možná denně, mohou nyní obyvatelé Mělníka. Vybízí k tomu nová desková hra Poznej Mělník, která je opravdu založena na místních motivech. Provází totiž hráče městem, a to vskutku zasvěceně.
Původní termín startu zhatila na konci března karanténa, amatérští hokejisté o své vyžití v rámci třetího ročníku Mělnické rybníkové ligy přesto nepřijdou. Odstartovat by podle informací pořadatelů měla v neděli 7. června, hrát se bude ve dvou kategoriích.
Fotbalový dětský den si užijí děti se zájmem o fotbal v pondělí 1. června. Bude totiž plný fotbalových her a soutěží. Pořádá jej Fotbalový klub Pšovka Mělník a srdečně zve všechny kluky a holky, kteří se narodili v letech 2009 až 2015.
Novou podobu bude mít letos tradiční Mekul, program společně propagovaných akcí Mělnického kulturního léta. Jeho tradičním cílem je představovat pestrou nabídku kulturních projektů rozmanitého charakteru i zaměření, které se ve městě odehrávají od června do září.
Senioři už se těší na pondělní otevření dveří pro příbuzné a blízké v Centru seniorů Mělník. Návštěvy jsou možné denně od 10 do 12 a od 14 do 17 hodin pouze bez příznaků respiračního onemocnění.
/FOTOGALERIE/ Jak by v praxi vypadal zápas starších žáků, ke kterému proti sobě nastoupí jen osm, respektive sedm hráčů v poli a jedna z branek je na úrovni velkého vápna, si v sobotu mohli vyzkoušet týmy Mšena a Všetat. Komise mládeže při okresním fotbalovém svazu tak chtěla i trenérům z ostatních klubů ukázat jednu z možností, jak zachovat mládežnické týmy i tam, kde už dohromady nedají kompletní jedenáctku.
Mateřská škola Harmonie v Neratovicích, která obnovila provoz 13. května při dodržení stanovených hygienických opatření, otevře všechna svá pracoviště pro všechny přihlášené děti opět v pondělí 25. května.
/ROZHOVOR/ V Šemanovicích to letos žije hudbou tak, jako daleko v kraji ne. V hospodě Nostalgická myš v březnu se svým triem vystoupil Ivan Hlas, po nuceném koronavirovém půstu na něj v pátek 22. května naváže místní Baťa a Kalábůf něžný beat. Zeptali jsme se vůdčího ducha souboru Petra "Bati" Kundráta, jak je kapela na svůj první koncert před diváky po více než dvouměsíční nucené pauze připravena.
Jaká byla moje cesta ke sportu? Začínal jsem asi od 13 let u bojových sportů. K tomu všemu se postupem času stalo fitness a posilování nezbytným doplňkem.
Restaurace a bary v Mělníku se díky otevření zahrádek opět probouzí k životu. Akcí Jedeme dál!!! Oper Air Vol. 1 přivítali sezónu v Donnie Brasco Coffee & Lounge před týdnem a chystají pokračování s novým hostem. V pátek 22. května se koná Jedeme dál!!! Oper Air Vol. 2, kde opět zahraje DJ Kojda a přidá se k němu host z Hitrádia FM Dan Rakaczký. Pořadatelé doporučují rezervaci vzhledem k omezené kapacitě míst na zahrádce. Párty startuje v 19 hodin.
Loď Fidelio již zahájila letošní sezónu a má připlout z Prahy do Mělníka poslední květnový víkend a začne vozit omezený počet turistů po několika trasách. Hned v neděli 31. května nabídne okružní plavby na soutok Labe a Vltavy pod zámkem během odpoledne v každou celou hodinu.
Právě probíhá Světový týden respektu k porodu, který se letos koná od 18. do 24. května on-line. Připomíná jej na svém Facebooku Dům dětí a mládeže Kralupy nad Vltavou.
Most do Chloumecké ulice v Mělníku otevřou hned po úspěšné kolaudaci, která je v plánu ve čtvrtek 28. května.
/ROZHOVOR/ V době koronavirových opatření přišel jako řidič taxislužby o obživu, menší ránu mu zasadil i sport, který je už dlouho jeho srdeční záležitostí. Někdejší extraligový obránce a majitel federálního titulu Jan Boháček skončil po dvou sezonách na střídačce hokejistů Poděbrad.
Jedním z nejkrásnějších koutů středních Čech je romantická krajina pískovcových skal - Chráněná krajinná oblast Kokořínsko. Na začátku Kokořínského údolí leží malebná obec Lhotka, která ukrývá nejdéle trvale obývané skalní obydlí této oblasti - pobočku Regionálního muzea Mělník. Jeho poslední obyvatelka Marie Holubová zde žila až do roku 1982.