Tisíce let staré svědectví odhalila stavba obchvatu
Postřelmov/ Šumperk - Nejrozsáhlejší archeologické bádání na Šumpersku za poslední roky odstarovala výstavba silničního obchvatu u Postřelmova.
Postřelmov/ Šumperk - Nejrozsáhlejší archeologické bádání na Šumpersku za poslední roky odstarovala výstavba silničního obchvatu u Postřelmova.
Liberec - Uplynulou neděli slavil liberecký iQpark v Centru Babylon první narozeniny a při této příležitosti si v jeho prostorách mohli zájemci užít den plný zábavy.
ROKYCANSKO - Archeologický průzkum na Rokycansku vynesl za dvě poslední desetiletí opět na světlo leckteré skryté cennosti.
Český Krumlov - Dceřiná městská společnost Českokrumlovský rozvojový fond skončila své loňské hospodaření podle předběžných výsledků se ziskem 1,7 milionu korun, při celkových tržbách 40,4 milionu.
Blanensko - Pro archeology bývá otevřená zem při stavebních pracích někdy hotová pokladnice a výzva k zahájení průzkumu, pro stavebníky jsou vzácné nálezy někdy jen zbytečným zdržením. Na Blanensku se v posledním roce archeologové se stavaři dohodli.
Jindřichův Hradec - Čtenáři Deníku se přibližně před dvěma lety průběžně dovídali aktuální informace o výsledcích archeologického výzkum Muzea Jindřichohradecka na Masarykově náměstí v Jindřichově Hradci.
Žacléř - Výstavou o pohnutém životním příběhu mladé židovské dívky Saly Garncarz zahajuje Městské muzeum letní sezonu. „Vracíme se do doby, která je nejtemnějším obdobím 20. století a možná celých dějin lidstva vůbec,“ podotkl při páteční vernisáži ředitel muzea Daniel Mach.
Jindřichův Hradec - Národní muzeum fotografie se snaží vzbudit zájem o fotografování již u malých dětí.
Zlenice/ Amatérští archeologové se schází v ArcheoCampu na zřícenině hradu Zlenice, aby objevili předměty z doby jeho vzniku
Jeseník - Zásadní proměna za dvacet milionů korun čeká Vodní tvrz v Jeseníku, kde sídlí Vlastivědné muzeum Jesenicka. Ředitelka Veronika Rybová chce oživit památku, jak to při svém nástupu do funkce v červenci loňského roku slíbila. Pro svůj plán má i podporu kraje.
Rychnovsko - Nejen pracovnice rychnovského Muzea a Galerie Orlických hor (MGOH) Martina Beková, ale i děti ze solnického archeologického kroužku pracují na vykopávkách v regionu. „Například před dvěma roky, kdy jsme v Solnici objevili hřbitov z období patnáctého a šestnáctého století, nebylo možné vzhledem k drastickému krácení rozpočtu zaplatit brigádníky. Tehdy nás zachránil zájem dětí,“ zavpomínala archeoložka.
Prachaticko - Marek Parkman působí ve funkci archeologa Prachatického muzea čtyři roky. Před tím, než se jím stal, pracoval v muzeu jako technik při archeologických výzkumech.
Lomnice nad Popelkou - Václav Klaus se zúčastnil vernisáže výstavy z díla malíře Vladimíra Komárka v lomnickém muzeu a pozdravil přitom Lomničany.
Kladensko- Chcete stavět dům? Měli byste si raději nejprve ověřit, zda se vaše parcela nenachází na archeologickém nalezišti.
KLATOVSKO, PRAHA - Chcete stavět dům? Měli byste si raději nejprve ověřit, zda se vaše parcela nenachází na archeologickém nalezišti
Krnov - Zákon říká, že vše co leží v zemi, patří státu. Není to tedy jen nerostné bohatství nebo voda, ale toto ustanovení platí i pro pozůstatky života našich předků.
Cheb - Původní dna jsou zakonzervovaná
Vraclav - V barokním areálu bývalých lázní je už několik dní přístupná výstava půjčená z turnovského Muzea Českého ráje. Jmenuje se Démoni, čáry, kouzla a věštby a má přiblížit tajuplný a mystický svět našich předků.
Lichkov - Sezona se rozbíhá v pevnostech. Kolem pěti desítek zájemců o vojenskou historii navštívilo v sobotu samostatný pěchotní srub K–S 32 „Na růžku“ – Vojenské muzeum Lichkov.
Jindřichův Hradec - Prvotní hypotézy, nejrůznější odborné analýzy a archeologický výzkum v roce 2006 postupně dotvářely mozaiku přibližující podobu města při severním opevnění v rozmezí zhruba sta let mezi druhou polovinou 14. až polovinu 15. století.
Třebíz-Třiatřicátou sezonu zahájilo v těchto dnech Národopisné muzeum Slánska v Třebízi.
Němčany - František Reich už přes pětapadesát let dokumentuje dění v obci Němčany. K sedmdesátým narozeninám mu klub historie připravil výstavu z jeho prací nazvanou Němčany fotoaparátem Františka Reicha, kterou desítky lidí viděly v kulturním domě minulý víkend. Tamní obyvatele zaujaly hlavně obrázky jejich příbuzných „za mlada“, návštěvníky odjinud zase bavilo sledovat, jak se tvář Němčan postupně měnila.
Náchodsko/ Arecheologické nálezy z různých obdob í historie lidstva jsou nezbytnou pamětí minulosti. Ukazují, jak tehdy lidé žili, jak se oblékali, jaké předměty používali, jaké měli kulturní zvyky, čím se zabývali a podobně.
Zlín - Výstava Tajemný jednorožec prezentuje zkameněliny v trošku jiném světle. Vyšla z dílny Moravského zemského muzea v Brně a v několika dalších měsících ji budou moci zhlédnout návštěvníci Muzea Jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
Žulová - Čtyřletá snaha Zdeňka Vinklera ze Žulové na Jesenicku o vybudování kamenického muzea slaví úspěch. Město nadšenci uvolnilo prostory bývalého kina. Unikátní muzeum by mohlo otevřít své brány už letos.
Chrudimsko - (aktualizováno, FOTOGALERIE) Přátelé železnice si v sobotu nenechali ujít projížďku historickým motorovým vlakem, na který si ještě dobře pamatuje starší a střední generace. Vůz řady M 131 strojvedoucí nazýval jménem Karel, i když má už od padesátých let, kdy se vyráběl, přezdívku Hurvínek.
PLZEŇ - Pamětní desku, kterou tvoří vojenská čapka generála Georgie S. Pattona s jeho vlastnoručním podpisem, vojenské hvězdy a text popisující především Pattonův vojenský život předal do rukou plzeňského primátora Pavla Rödla vojevůdcův vnuk Georgie Patton Waters
Pelhřimovsko - Scénárista, herec a cimrmanolog Zdeněk Svěrák má k Pelhřimovsku velmi vřelý vztah. Dokazuje to několik památných vět v jeho scénářích, které rychle zlidověly.
Valtice - Valtické podzemí láká. Část sklepů nyní poodhalí své tajemství. Pod městem ale zůstává řada neobjevených prostor.
Příbramsko/ Posledním známým archeologickým nálezem na podzim loňského roku byl kamenný most před zámkem Zbenice na Příbramsku.
Pelhřimovsko - Scénárista, herec a cimrmanolog Zdeněk Svěrák má k Pelhřimovsku velmi vřelý vztah. Dokazuje to několik památných vět v jeho scénářích, které rychle zlidověly.
Pardubice - V pořadí osmou sezonu zahajuje tuto sobotu 3. května Museum v Rosicích nad Labem, které je zaměřeno na historii železniční dopravy a městské hromadné dopravy. Pro návštěvníky je připraven doprovodný program. Na ten upozorní i historický trolejbus, který bude opět křižovat Pardubicemi.
Žacléř - Mohutnost, muzejní expozice i částečně zpřístupněné podzemí jsou největšími lákadly dělostřelecké tvrze Stachelberg. Včera tu začala další turistická sezóna.
Zábřeh - Uprostřed města Zábřeha, mezi ulicí Na Křtaltě a prodejnou Plus Diskont, vyrostou nové byty. Postaví je ostravská společnost Partners Delevopment, které město prodá téměř dvanáct tisíc metrů čtverečních plochy v této lokalitě.
Choltice -Kdo se o nadcházejícím víkendu vydá do Choltic, naskytne se mu po delší době možnost spatřit část sbírek, které ukrývá zdejší vlastivědné muzeum.
Olomouc -Letos uplyne 250 let od úspěšné obrany Olomouce před pruským dělostřeleckým bombardováním, kterému olomoucká pevnost čelila od konce května do začátku července 1758.
Východní Čechy -Zastupitelé Hradce Králové nedali na doporučení radních a usnesení nevyplatit „foglarovcům“ ani korunu smetli ze stolu.
Lomnice nad Popelkou - Stejně jako na prvního máje po prvním zvolení do funkce před pěti lety si vybral Lomnici nad Popelkou, aby se zde zúčastnil vernisáže výstavy obrazů a grafik k nedožitým 80. narozeninám malíře Vladimíra Komárka.
Bruntál - Muzeum v Bruntále zahájí ve dnes čtvrtek 1. května předprodej vstupenek na muzejní noc. Ta proběhne v pátek 23. května, návštěvníci si během ní vychutnají jedinečnou atmosféru večerní prohlídky zámku.
ROKYCANY - Výstavu, na které nejsou exponáty nedotknutelné, naopak - je žádoucí si vystavené předměty osahat, potěžkat si je a ohmatat jejich tvar, hostí od středy rokycanské Muzeum dr. Bohuslava Horáka
Lomnice nad Popelkou - Ve čtvrtek 1. května v 10.00 hodin bude v Městském muzeu a galerii Lomnice nad Popelkou slavnostně zahájena výstava obrazů a grafiky Vladimíra Komárka, která se koná u příležitosti umělcových nedožitých osmdesátin.
Šumperk - Nejnovější výstava v Galerii mladých v šumperském muzeu je skutečně Poprask.
Znojmo - Aktuální archeologické nálezy z výzkumu z hostince u Zlatého vola nebo předměty u úplných počátků fungování Jihomoravského muzea ve Znojmě představí výstava Muzeum – brána umění v Domě umění. Přehlídka je součástí oslav výročí sto třiceti let od založení instituce.
Lipnice nad Sázavou - „To je škandál! Kdo to vymyslel? Bretschneider, co to má znamenat?“ rozčiloval se císařpán František Josef II. při úterním odhalení piedestalu pro sochu Jaroslava Haška poblíž Hostince U České koruny v Lipnici nad Sázavou.
Česká Lípa - Přes sto kilogramů odpadu nasbírali dobrovolníci, kteří se o uplynulém víkendu pustili do úklidu českolipského městského parku, židovského hřbitova a parku na Střelnici.
Jizerka - Sobota 3. května: Muzeum Jizerských hor Jizerka: 10.30 vernisáž výstavy fotografií „Jizerka – Genius loci“.
Kolín – Městská hudba Františka Kmocha vyhrávající nejslavnější skladby slavného kapelníka a tancující mažoretky budily pozornost před kolínským Regionálním muzeem.
Hlučín - Můj čas běží mezi stromy. Tento název nese další zajímavá výstava v Muzeu Hlučínska. Ve čtvrtek se uskutečnilo slavnostní zahájení expozice za účasti několika předních představitelů Moravskoslezského kraje včetně nynějšího starosty Hlučína Davida Maňase, který tvůrce dřevěných výjevů důvěrně zná a který řekl přítomným o něm pár vět.
Opava - Objekt na Ostrožné ulici nebude poprvé ve své historii sloužit jako banka, ale jako kulturní stánek.
Dvůr Králové - Tak plný sál špýcharu už dlouho muzeum nezažilo. Desítky posluchačů si přišly poslechnout vúterý přednášku Pavla Janouška oPodharti.