Kreativ

ŠTÍTEK: muzeum

Muzeum motorismu najdou návštěvníci v Koželužské ulici ve Znojmě.

Muzeum motorismu ve Znojmě ukazuje auto známé z Chalupářů i technické rarity

/VIDEO/ Stará auta a motorky sbíral Jan Drozd tak dlouho, až si otevřel Muzeum motorismu ve Znojmě. Vzniklo v bývalém průmyslovém objektu z první republiky. U řeky Dyje, v Koželužské ulici nyní najdou návštěvníci desítky předválečných automobilů a podobné množství motocyklů, bicyklů, ale i stabilních motorů.

Motorový vůz

Zážitkový motoráček vás zaveze až do Koněpruských jeskyní

Neváhejte a vydejte se 20. července na zvláštní jízdu motorového vozu řady 810 ze Smíchovského nádraží do Koněpruských jeskyní. Čeká vás i jízda neveřejnou vlečkou společnosti Velkolom Čertovy schody či prohlídka muzea filmu Ostře sledované vlaky.

Strakonický hrad.

Nová cesta k mlýnu a oprava Jelenky. Strakonické muzeum investuje 23 milionů

Dvacet tři milionů korun, to je částka, kterou hodlá letos proinvestovat Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích. Větší část peněz padne na vybudování nové přístupové cesty k vodnímu mlýnu v Hoslovicích, který má muzeum ve správě. Za další peníze bude opravena věž Jelenka v areálu strakonického hradu.

Muzejní geoložka Zuzana Vařilová instaluje exponát pro měsíc červenec, mamutí stoličky.

Tyhle balvany jsou mamutí stoličky. Mohou být nejstarší v České republice

Nejen lomy, pískovny či stavební jámy. O tom, že unikátní zkameněliny pravěkých tvorů se dají „znovuobjevit“ dokonce i v muzejních depozitářích, by mohli vyprávět ústečtí muzejníci. Povedlo se jim to díky modernímu studiu tří desítek mamutích stoliček, zapsaných do geologických sbírek ústeckého muzea před téměř sto lety.

Anglická královna Šarlota Meklenbursko-Střelická na portrétu z roku 1785

Pravda o královně Šarlotě z Bridgertonových? Existovala. A nemusela být běloška

Úspěšný seriál Bridgertonovi a zejména jeho spin-off Královna Šarlota zajistil pozornost jedné do té doby poměrně opomíjené postavě britských dějin. Zatímco rodina Bridgertonových s osmi pohlednými dětmi je smyšlená, královna Šarlota Meklenbursko-Střelická opravdu existovala - jenže na rozdíl od seriálu byla nejspíše běloška. Přesto si autoři příběhu její černou barvu pleti nevycucali úplně z prstu. Spory o to, zda královna nebyla částečně Afričankou, nebo mulatkou, totiž historici opravdu řešili. 

Ostravské muzeum. Ilustrační foto.

Knihovna Ostravského muzea funguje v novém režimu. Jak nyní využít její služby?

Knihovna Ostravského muzea je od 15. března tohoto roku pro veřejnost uzavřena. Vedení muzea tak rozhodlo hlavně kvůli potřebě systematické re-evidence knih a nízké návštěvnosti ze stran veřejnosti i externích badatelů. Knižní fond nadále zůstává uložen v muzeu, přístup k němu lidé mají. Avšak za speciálních podmínek.

Muzeum medvídků sídlí v plzeňské Perlové ulici.

Návštěva Muzea medvídků v Plzni

Čas prázdnin je tady a rodiče či prarodiče jistě již dětem plánují pestrý letní program, nebo hodlají malé školáky ještě odměnit za dobrý prospěch. Po návštěvě cukrárny by jim mohli dopřát například odměnu v podobě návštěvy malého a útulného Muzea medvídků v Plzni, jediného svého druhu v ČR.

Muzeum Hlučínska začne v roce 2025 se stavbou nového depozitáře s badatelnou a učebnou pro veřejnost. Se svolením MH

Muzeum Hlučínska připravuje nový depozitář

Nová budova se má začít stavět v roce 2025, tedy k dvacátému výročí založení muzea. Depozitář bude kromě úschovny cenných exemplářů mít také badatelnu, či učebnu pro veřejnost.

Muzeum Českého lesa chystá Barokní radosti, nabízí i různé výstavy

Šermíři, hudba a ohňová show. Tachov se těší na Barokní radosti v muzeu

Na prázdniny a s ním spojenou větší návštěvnost se chystá také Muzeum Českého lesa v Tachově. Po oba letní měsíce nabízí výstavu fotografií Miroslava Tréglera Český les zblízka a expozičně-herní trojvýstavu modelů sestavených z českých plastových stavebnic nazvanou Mini Kostičkofest. A pracovníci muzea chystají i velkou kulturní akci.

Z aktu prvního poklepu na kámen posledního úseku D3.

Od sousedů: Začala stavba posledního úseku D3

V pátek začala stavba posledních dvanácti kilometrů úseku D3 od Kaplice-nádraží do Nažidel. Zaznamenal to i deník OÖN. Silnice má být uvolněna pro dopravu koncem roku 2026. Celková trasa od hranice do Budějovic má být podle ředitele ŘSD Radka Mátla dokončena v září 2027.

Stanice metra Hlavní nádraží na lince C v sobotu 29. června 2024.

Ve stanici metra Hlavní nádraží spadl kus stropu. Nehoda omezila provoz

/VIDEO, FOTO/ Na lince metra C, ve stanici Hlavní nádraží na nástupišti směrem na Háje, spadl v sobotu 29. června kus stropu na nástupiště. Stanice byla dočasně uzavřená, pro nástup a výstup museli lidé použít stanici Muzeum a Florenc. Dopravnímu podniku se ale podařilo následky nehody odklidt a vlaky metra od nedělního rána jezdí bez omezení.