O víkendu 5. a 6. dubna se poprvé v letošním roce otevřou brány největšího železničního muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka. V muzeu je i letos pro návštěvníky připravena novinka. První víkendy v dubnu, květnu, červnu a také září se konají jízdy parních vlaků z Lužné do Rakovníka, Řevničova a Krupé.
V Muzeu papírových modelů v Polici nad Metují se v sobotu 29. března od 8.00 do 12.00 hodin uskuteční tradiční jarní Sběratelská burza. Uvidíte nejen různé poklady, které je možné sbírat, ale třeba vás to také inspiruje ke střádání různých zajímavých předmětů z domova či ze světa.
Půvabná vzácnost láká i experty. Český historik, spisovatel a někdejší ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici Jan Luštinec hodnotil v galerii v Hlinsku restaurovaný obrázek od mladičkého Františka Kavána. Je to jedna z prvních kvalitních prací budoucího uznávaného malíře. Obrázek je datovaný rokem 1887, takže jde o skutečnou raritu z počátku jeho kariéry.
Muzeum v Děčíně vystaví barokní pušky a další potřeby pro lov, které měl rod Thunů ve zbrojnici na místním zámku. Zámek rodu patřil od roku 1628 do roku 1932. Většinou jde o bohatě zdobená díla českých výrobců, takzvaných puškařů z Prahy, Chebu, Karlových Varů i Děčína. V úterý 25. března se od 17.00 uskuteční vernisáž, kde si bude moci veřejnost vystavené exponáty prohlédnout poprvé. ČTK o tom informoval kurátor výstavy František Šuman.
Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi otevřelo malou expozici, kde mohou návštěvníci objevit kouzlo loutkového umění hmatem. Je navržena především s ohledem na potřeby nevidomých a slabozrakých lidí.
Sklářské muzeum Nový Bor otevře v pátek 21. března výstavu, která představí unikátní dokumenty z krajanského archivu budovaného celá desetiletí v bavorském Waldkraiburgu. K vidění na ní budou dobové fotografie, umělecká díla i trojrozměrné předměty z Haidy.
Každoroční akce Brány památek dokořán, nabídne letos v Prostějově hned několik novinek. Vedle osvědčených prohlídek radniční věže, Národního domu nebo podzemních prostor kina Metro 70, se mohou lidé podívat například do krytů civilní obrany nebo Kováříkovy vily.
Návštěvníci mladoboleslavského muzea se v sobotu 22. března při symbolickém zahájení sezony podívají i do běžně nepřístupných prostor hradu, například do jeho sklepení. Mimořádnou akci pod názvem Hradem od sklepa po půdu pořádá muzeum ve spolupráci se Státním okresním archivem Mladá Boleslav, který na hradě rovněž sídlí. ČTK to za muzeum řekla Lenka Zikmundová.
Víkendové Tipy Deníku jsou tady! Každý týden pro vás v redakci připravujeme bohatou várku možností, jak zajímavě strávit celý víkend. Vyberte si z naší nabídky akcí.
Událost jara, tak se jmenuje akce, která tradičně zahajuje na střední Hané novou sezónu. Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem opět připraví historický cestovní kočár. Ten pojede po trase v okolí Velkého Kosíře, nejvyšší hanácké hory. Navštíví celkem 16 obcí na Olomoucku a Prostějovsku.
O víkendu proběhne vítání jara, několik koncertů, divadel i plesů. Do Mladé Boleslavi přijede hvězda české hip-hopové scény Prago Union a pionýři se pokusí o nový rekord. Z toho seznamu tipů Deníku si vyberou malí i velcí.
Ochutnávku jihomoravských vín plánují v sobotu v Moravských Budějovicích, milovníci dobrého vína si přijdou na své v Besedě. Děti si zase užijí dětskou diskotéku se superhrdiny. Jaroměřické muzeum plánuje také velice pěknou akci.
Po zimní pauze se v sobotu 22. března pro veřejnost znovu otevře depozitář ČD Muzea v Olomouci. Zájemci si také budou moci užít jízdy zvláštním vlakem s legendární motorovou lokomotivou Pilštyk. Vlaky vyrazí na trať mezi hlavním nádražím a olomouckou městskou částí Řepčín u příležitosti konání výstavy For Model, která probíhá od pátku do neděle na výstavišti Flora.
Celoroční festival Hudební výlety nabídne koncerty na několika zámcích Novojičínska a také v muzeu Tatra v Kopřivnici. Cyklus 4. dubna zahájí svým vystoupením sopranistka Kateřina Kněžíková v zámku Nová Horka. Další koncerty se pak uskuteční v květnu, červnu, říjnu a listopadu. ČTK to za pořadatele řekla Nikola Plevová.
/FOTO, VIDEO/ Jedním slovem nádhera. Precizní řemeslné zpracování a stylové čalounění z brokátu s klasicistním vzorem. Muzeum Blanenska představilo židle z dílny ryze českých firem, kterými chce zkrášlit hudební salon na blanenském zámku, kde sídlí. Do června jich plánuje nakoupit padesátku s tím, že prostředky se pokusí získat prostřednictvím adopce od firem i veřejnosti. Osvojení jedné židle vyjde zájemce na sedm a půl tisíce korun.
Velikonoční stezka na valech pardubického zámku nabízí jedinečnou příležitost prozkoumat tradice a zvyky spojené s jarem. Východočeské muzeum připravilo devět interaktivních stanovišť, která zaujmou návštěvníky všech věkových kategorií. Stezka je volně přístupná každý den.
Chcete se podívat do zákulisí muzejních depozitářů a objevit historii ukrytou za běžnými i vzácnými předměty? Východočeské muzeum v Pardubicích zve veřejnost na komentovanou exkurzi do svého depozitáře v Ohrazenicích.
Petřínská lanovka se loučí se svými starými vozy, které po čtyřech desítkách let služby čeká „zasloužený odpočinek“ v muzeích. Náčelník lanové dráhy Pavel Kejha prožívá emotivní chvíle – a současně se připravuje na rozsáhlou rekonstrukci, která mimo jiné přinese nové bezobslužné vozy i moderní řídicí systém. Tato změna znamená konec jedné éry a začátek nové kapitoly pro oblíbenou pražskou atrakci, jež však je i významnou součástí dopravního systému.
Agentura Berounsko přichází s inovací pro turisty v podobě digitální návštěvnické karty, která bude spuštěna v červnu. Tato karta nabídne slevy na zážitky a ubytování v oblastech Berounsko, Brdy a Podbrdsko. Projekt, spolufinancovaný Ministerstvem pro místní rozvoj, slibuje snadnou aktivaci přes mobilní aplikaci a přístup k výhodám pro místní i návštěvníky.
Událost jara, tak se jmenuje akce, která tradičně zahajuje na střední Hané novou sezónu. Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem opět připraví historický cestovní kočár. Ten pojede po trase v okolí Velkého Kosíře, nejvyšší hanácké hory. Navštíví celkem 16 obcí na Olomoucku a Prostějovsku.
V sobotu se v Přelouči uskuteční historicky první Jarohrátky. Do příprav se zapojili místní obyvatelé všech generací. Akce slibuje pestrý program - jarmark, soutěže, koncerty a jarní výzdobu. Hlavní program začne ve 13 hodin na Masarykově náměstí. Už od 10 hodin budou otevřena přeloučská muzea, která návštěvníkům nabídnou zajímavé expozice.
/FOTO, VIDEO/ Námořní muzeum ve Veletově chystá pro letošní sezonu několik novinek, přibude například dobový model lodi Lidice nebo písemnosti z Baťových lodí. Unikátní muzeum, které je jediné svého druhu ve střední Evropě, přibližuje od roku 2023 desítkami artefaktů historii a odkaz Československé námořní plavby. Slavnostní zahájení nové sezony chystá na 17. května, řekl ČTK Martin Bednář z České lodní společnosti, která muzeum provozuje.
Kdo by neznal „Duritky“. Sklenička ze severu Čech se dala najít snad úplně všude. V nemocnicích, ve školních jídelnách, restauracích, podnikových jídelnách, ale i v domovech. V poslední době opět přichází do módy jako retro sklo používané pro servírování horkých i studených nápojů nebo dezertů. Coby exponát měsíce února si ji můžete v různých variantách a barvách prohlédnout i v ústeckém muzeu.
Meteorologové na víkend straší dešťovou a chladnou předpovědí, ale nudit se doma rozhodně nemusíte. Podívejte se do našeho tradičního přehledu zajimavých akcí, které se na území Prahy od pátku do neděle konají.
/FOTO, VIDEO/ Rekonstrukce Červeného domu v České Lípě, o níž se hovoří již řadu let, je o něco blíže k realizaci. Nákladný projekt, který zahrnuje moderní expozice a odborná pracoviště muzea, se pokouší získat finanční podporu z evropského fondu. Navíc bude součástí rozsáhlé česko-saské spolupráce, která by měla přinést nové možnosti pro místní komunitu.
Někdo o jarních prázdninách vyrazil za posledním sněhem na Zadní Telnici, někdo do ZOO, někdo vzal kamarády na Miladu, aby jim ukázal své nové horské kolo, někdo seděl dlouhé hodiny u nové počítačové hry. Desetiletá Emička ve čtvrtek 13. března navštívila ústecké muzeum, zajímala se především o statečné námořníky a pohádková strašidla.
Zavítáte-li někdy do ústeckého muzea a vezmete to přes podatelnu či sekretariát, nejspíše potkáte Naďu Pažoutovou, úspěšnou spisovatelku dětské literatury, která má za sebou již tři knihy pro malé čtenáře. „Je velmi těžké dnes konkurovat pohyblivým obrázkům, přesto se snažím, aby si děti cestu ke knihám nacházely,“ řekla Naďa Pažoutová Ústeckému deníku.
V hudebním světě jsme už viděli kytary elektrické, akustické, dvanáctistrunné i bezpražcové. Co ale kytara, která se vejde do krabičky od sirek? Miroslav Kohel z Želiva v okrese Pelhřimov vytvořil španělskou kytaru, která měří pouze neuvěřitelných 51 milimetrů. Za mistrovským kouskem stojí nejen pečlivá práce a smysl pro detail, ale také obří trpělivost.
Konstruktér Roman Konkolský z Ostravy se rozhodl spojit svou profesní vášeň se zábavou a vytvořil model jedné z nejznámějších staveb světa. Za 52 hodin čistého času a s použitím 285 špaget zkonstruoval zmenšeninu Eiffelovy věže v měřítku 1:500. Jeho model pařížské dominanty se stal součástí Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.
Rakovničtí radní schválili poskytnutí dotací pro dvě příspěvkové organizace Středočeského kraje. Částku 130 tisíc Kč obdrží Rabasova galerie na uspořádání Mezinárodního festivalu komorní hudby a výtvarného umění Heroldův Rakovník, který se koná každoročně na podzim. Muzeum T.G.M. Rakovník může počítat s dotací ve výši 100 000 Kč na květnovou akci Vysoká brána, kterou každoročně začíná návštěvnická sezona.
/FOTO, VIDEO/ Na místě staré bývalé deštenské školy nechal vybudovat v roce 1929 Sebastian Michel hotel. Nesl jeho jméno, ale po válce byl znárodněn a přejmenován na Národní dům. Jeho součástí byl také divadelní sál, kde se odehrávaly nejrůznější akce. V místní muzeu se dochoval exponát odkazující na zdejší divadelní historii.
Poměrně znepokojivý pohled skýtá mapa kapacity úkrytů v jednotlivých krajích. U Libereckého kraje člověka hned praští do očí číslovka 370, až ho napadne, jestli nejde o chybu. V ostatních krajích se množství míst pohybuje v řádech vyšších tisíců i desetitisíců. I tak ale aktuální data ukazují, že Česko má možnost umístit do bezpečných krytů pouze asi 3 procenta obyvatel.
Třinec se těší na zajímavou expozici, která vznikla ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně a je určena všem generacím. Výstava v Muzeu Třineckých železáren a města Třince již začala.
Poměrně mladé letovické muzeum, ve kterém můžete shlédnout především stálou výstavu téměř dvousetleté historie strojní výroby krajky, výstavku místního rodáka a vynálezce Huberta Lamploty nebo prvorepublikový koloniál se opravdu pilně připravuje na letošní sezónu. A jak prozradila jeho kurátorka, paní Mgr. Blanka Veselá, bude to stát opravdu za to. Už od dubna, na zahájení sezony, tu budete moci vidět doplňkovou výstavku aranžmá řezaných květin, ve spojení s motivy květů záclon. V jednání je možná i pozdější výstava klauzurních prací studentů Střední školy umění a designu
Českobudějovického rodáka, po němž je nazvána jedna z ulic jihočeské metropole, připomene zapomenutá skladba. Menší dílo Vojtěcha Jírovce zazní 12. března 2025 v katedrále sv. Mikuláš u příležitosti koncertu k výročí města.
Výstavu s názvem Řecko na úsvitu dějin si mohou zájemci od neděle 9. března prohlédnout v Muzeu regionu Valašsko na zámku Vsetín. K vidění jsou repliky uměleckých děl a artefaktů ze starého Řecka sběratele Jána Hertlíka. Výstava potrvá do 1. června, otevřeno je každý den kromě pondělí, vždy od 9 do 17 hodin.
/VIDEO, FOTO/ Poslední komentované prohlídky výstavy Mělník v čase: 750 let města se konají 11. 20. a 25. března vždy od 16.00 hodin. Průvodcem je historikLukáš Snopek - autor výstavy, kurátor muzea, autor několika publikací a šéfredaktor Vlastivědného sborníku Mělnicka. Vtáhne návštěvníky do děje svým poutavým vyprávěním, propojí mělnické dějiny s národními i důležitými světovými milníky. A odpoví i na dotazy. Březen a duben nabídnou i další akce.
Brněnské Muzeum romské kultury hledá firmu, která bude pečovat o rozsáhlou zeleň v Památníku holokaustu Romů a Sintů v Letech na Písecku. Ze sedmi zájemců chce vybrat co nejdříve, aby firma začala s péčí na konci března. ČTK to řekla mluvčí muzea Karolina Spielmannová. Památník se po mnoha letech snah otevřel veřejnosti loni v květnu. Za uplynulý rok jej navštívilo přibližně 9000 lidí.
Muzeum v Poličce na Svitavsku v sobotu zahájí velikonoční výstavu. Zaměří se na zvířata v jarních zvycích, tradicích, písničkách, pořekadlech a vesnické historii, uvedla Stanislava Cafourková v tiskové zprávě.
Když někomu shoří byt, je to jistě zničující tragédie. Rodina Šinglovičova v Povrlů na Ústecku pod dojmem přesně takové nešťastné události darovala ústeckému muzeu jednu z mála cenných věcí, která požár přežila v podstatě bez úhony. Z rukou muzejních odborníků dostal základní konzervaci, která odstranila následky požáru. Mohutná železná pokladnice z roku 1832 je nyní součástí výstavy o ústeckých strašidlech.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Na hřbitově v Lánech se uskutečnil pietní akt k uctění památky T. G. Masaryka, prvního prezidenta Československa. Akce, která připomněla 175. výročí jeho narození, se zúčastnili nejvyšší představitele státu, legionáři, sokolové a další významné osobnosti.
/VIDEO, FOTO/ O druhém březnovém víkendu pokračuje na Příbramsku sezona bálů a karnevalů, především se ale na mnoha místech slaví Mezinárodní den žen. S muzikou, květinami i v retro stylu. Také u sousedů ve středních Čechách je víkendový program pestrý, lze tam vyrazit třeba na koncerty nebo na noční rande se sovami.