Kreativ

ŠTÍTEK: muzeum

Robert Koutný a jeho nově vydaná knižní publikace

První soukromá dráha v ČR slaví 30 let. Nová kniha mapuje železnici v Kraslicích

Právě v těchto dnech vyšla nová knižní publikace o novodobém třicetiletém vývoji trati z Kraslic směrem k našim německým sousedům. Trať, která byla v minulosti z části používaná jako odkladiště nákladních vagonů a část byla zarostlá stromy, se proměnila v mezinárodní spoj s tou nejmodernější technikou, kterou nabízejí německé dráhy. Je specifická hned v několika ohledech. Před třemi desítkami let zde byl totiž zahájen první novodobý soukromý provoz na železnici v ČR. Publikaci má takzvaně na svědomí jeden z nepovolanějších. Je jím velký fanoušek všeho kolem dráhy a provozovatel kraslického muzea železnice, Robert Koutný. Deníku v rozhovoru prozradil, co čtenáři najdou v jeho díle s názvem Kapitoly ze soukromého provozu na kraslické dráze.

Výstava Žitý sen Andyho Warhola láká do Gočárovy galerie v Automatických mlýnech v Pardubicích. Díla na fotografiích: © The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, Inc., 2025.

Kam o víkendu na Pardubicku? Pink Floyd, karnevaly, pop-art i masopustní hody

Víkend na Pardubicku nabízí zajímavé akce pro všechny věkové kategorie. V pátek se v Enteria aréně koná koncert The Australian Pink Floyd Show, kde fanoušci legendárních Pink Floyd mohou zažít neopakovatelnou atmosféru s ikonickými skladbami a dechberoucí projekcí. Na sobotu je připraveno hned několik lákavých akcí: Dětský karneval v Domě dětí a mládeže Alfa, masopustní průvod v Sezemicích, vepřové hody v Nemošicích nebo charitní ples v Ostřešanech. O víkendu se navíc koná závěrečná prohlídka výstavy Chyba není omyl v galerii GAMPA. A pro milovníky umění tu je výstava Žitý sen Andyho Warhola v Gočárově galerii, která potrvá až do dubna. Podívejte se na redakční tipy. 

Ašské muzeum chce zachovat unikátní sbírku vzorkovnic

Ašské muzeum chce zachovat unikátní sbírku vzorkovnic

Ašské muzeum pečuje o jedinečný soubor renžových knih – historických vzorkovnic tkanin, které dokumentují rozmanitost a kvalitu textilní výroby na Ašsku od poloviny 19. století do konce 20. století. Sbírka více než 700 knih obsahuje vzorky tkanin nalepené s podrobnými popisy a sloužila jako marketingový nástroj pro obchodní partnery po celém světě.

Památník Ploština.

Konec války i vypálení osady připomene série akcí Ploština 80

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které spravuje Národní kulturní památku Ploština, připravilo na letošek sérii akcí k připomínce 80 let od konce druhé světové války i vypálení obce Ploština. Pasekářskou osadu Ploština na Zlínsku v závěru války vypálili nacisté kvůli spolupráci místních s partyzány.

Návštěva prezidenta Petra Pavla v Masarykově muzeu v Hodoníně.

Prezident Pavel v Hodoníně. Muzeum mu věnovalo vzácnou medaili s Masarykem

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Český prezident Petr Pavel při středeční návštěvě Hodonína zavítal do místního Masarykova muzea. Ředitelka Irena Chovančíková provedla hlavu státu expozicí prvního československého prezidenta, tedy Tomáše Garrigue Masaryka. Na hodonínský zámeček přitom předtím z českých prezidentů zavítal jen Václav Havel.

Na budově Muzea východních Čech v Hradci Králové vlaje ukrajinská vlajka. Podle ředitele čelí pracovníci muzea kvůli  vlajce častým útokům.

Hradecké muzeum: Putin použil stejné lživé argumenty jako Hitler v roce 1938

Muzeum východních Čech v Hradci Králové vydalo prohlášení ke třetímu výročí rusko-ukrajinské války. Ředitel muzea Petr Grulich přirovnává první dny války k srpnu 1968. Paralelu vidí i s rokem 1938, kdy podle něj Adolf Hitler překroutil dějiny stejně jako nyní Vladimír Putin. Také se vyjádřil k ukrajinským vlajkám na budovách muzea, kvůli kterým muzejní pracovníci čelí častým útokům.

Muzeum Kouřimska

V Muzeu Kouřimska plánují novou stálou expozici o dávném hradišti

V Muzeu Kouřimska, které je jednou z poboček Regionálního muzea v Kolíně, plánují novou stálou expozici o hradišti Stará Kouřim a raně středověkém osídlení na Kouřimsku. Předpokládané náklady jsou zhruba 1,9 milionu korun, muzeum žádá o příspěvek ministerstvo kultury, část nákladů by hradil Středočeský kraj. Expozice by se mohla otevřít příští rok v dubnu.

V Leteckém muzeu Metoděje Vlacha se natáčelo.

Známí herci přijeli do Mladé Boleslavi. Během natáčení málem umrzli

/FOTO/ Na letišti v Mladé Boleslavi se minulý týden odehrávalo neobyčejné filmové natáčení pro celostátní akci „Letecký sportovec 2024“. Hlavními hvězdami nebyli jen známí herci, ale především historická letadla z leteckého muzea Metoděje Vlacha, která sehrála klíčovou roli v připravovaném projektu.

Prácheňské muzeum zahajuje 1. března novou sezonu.

Písecké muzeum po zimní přestávce zahajuje provoz. Nabídne tři nové výstavy

První březnovou sobotu zahájí Prácheňské muzeum v Písku novou sezonu. Kromě stálých expozic má pro své návštěvníky připravené tři nové výstavy. Odstartuje letošní rok přehlídkou retro módy, oslavou badatelských cest muzejních zoologů a pro velký zájem prodlouženou expozicí o doktorce Vlastě Kálalové-Di Lotti. Veřejnosti se expozice otevírají 1. března slavnostní vernisáží.

Zubrnice.

Smutná zpráva. Zemřel zakladatel skanzenu v Zubrnicích, kam jezdí i Tepličané

Možná tam jezdíte zrovna vy na výlet, je to kus historie Ústeckého kraje. Přinášíme ale smutnou zprávu v tomto ohledu. Ve věku 84 let zemřel v pátek 21. února etnograf František Ledvinka, výrazná postava v historii Ústeckého kraje, zakladatel a dlouholetý ředitel skanzenu v Zubrnicích. Informovalo o tom Oblastní muzeum v Ústí nad Labem. 

Muchova Slovanská epopej zůstává v Moravském Krumlově, v Savarinu jsou reprodukce několika obrazů z tohoto cyklu. Ilustrační foto.

Mucha muzeum se otevře veřejnosti do týdne, zatím je jen pro objednané

Mucha muzeum, které se poslední únorové pondělí mělo otevřít v pozdně barokním paláci rodu Sylva-Taroucca v pražské ulici Na Příkopě, jemuž se říká Savarin, zatím není k dispozici pro všechny příchozí. Navštívit ho mohou jen předem objednané skupiny, veřejnost se dovnitř podívá do týdne. Uvedla to Simona Kordová z Nadace Mucha, která za muzeem stojí.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.

Hradecké Muzeum východních Čech školí muzejníky, jak zatraktivnit muzea

Zájem o služby Centra kreativního muzejnictví Královéhradeckého kraje (CKM) roste. Centrum je jedním z oddělení Muzea východních Čech (MVČ) v Hradci Králové, jeho zřizovatelem je kraj. Centrum nabízí vzdělávání pro muzejníky s cílem změnit muzea v atraktivní instituce. ČTK to sdělila mluvčí MVČ Lucie Peterková. Hradecké centrum je podle ní jediným svého druhu v muzeích zřizovaných kraji.

Dobové snímky Kurta Grohmanna.

Ústecký námořník byl průkopníkem potápění. Kvůli kesonové nemoci ochrnul

Byl mezi prvními v Československu, kdo při potápění používal neopren. Získal od státu ocenění Mistr sportu, v roce 1968. Přitom byl z rodiny vyhnaných sudetských Němců. Mohl se ovšem s rodinou vrátit. Další ústecký námořník Kurt Grohmann. Jeho osudy zveřejnilo Oblastní muzeum v Ústí nad Labem coby součást výstavy o námořnících z českých zemí. Ústí nad Labem totiž mělo nejen své námořníky, ba dokonce i vlastní ponorku.

Největší čokoládový interaktivní vlak má na délku 3,4 metru, úctyhodnou šířku 1 metr a výšku 110 centimetrů.

Čech vyrobil čokoládový vlak. Má 520 kilo, houká, svítí a kouří se mu z komína

Daniel Šefčík vyrobil vskutku unikátní čokoládový vláček. Vypadá totiž jako opravdový. Vydává zvuky, kouří se mu z komína a reaguje na podněty návštěvníků Muzea čokolády a marcipánu  v Táboře, kde je vystaven. Přitom je celý z čokolády. „Vláček je skutečně interaktivní. Udělal jsem ho tak, aby oslovil všechny generace. Je to malý zázrak,“ směje se Daniel Šefčík. Chtěl, aby zážitek z vláčku nezůstal pouze v rovině pěkného vizuálního zážitku.

Kostel sv. Kryštofa v Kryštofově Údolí.

Poznejte Kryštofovo Údolí. Malebná vesnička s bohatou historií láká turisty

/TIP NA VÝLET/ Kryštofovo Údolí. Malebná vesnička v Libereckém kraji leží v hlubokém údolí Údolského potoka (Rokytky). Je to sice malá obec počtem obyvatel (417), ale velká svým kulturním a historickým odkazem. Díky velkému množství podstávkových domů je zcela právem od roku 2005 vesnickou památkovou zónou.

Vytažení trosek německé stíhačky Messerschmitt Bf 109 z bahna Emauzského rybníku v Odrách na Novojičínsku

U Oder vyzvedli trosky stíhačky z druhé světové války. Poputují do muzea

Z bahna na dně vypuštěného Emauzského rybníka v Odrách na Novojičínsku se tento týden podařilo vyzvednout trosky německého stíhacího letadla, které tam spadlo za druhé světové války. Mezi vytaženými fragmenty stroje byly motor, vrtule nebo kola. Po očištění a zdokumentování budou části letounu vystaveny v Muzeu Oderska. 

Památník Georgese Karse, v sousedství vzniká muzeum s galerií s díly tohoto malíře.

Nové muzeum v Kralupech: otevře se galerie děl Georgese Karse

/VIDEO, FOTO/ Kralupského rodáka Georgese Karse připomíná už pátý rok památník na okraji Žižkovy ulice v místech, kde stával malířům rodný dům s mlýnem. Prostranství mezi dnešním Technoparkem a bytovým domem nyní také nese název náměstí Georgese Karse. A právě tam, v přízemí bytového domu, má letos vzniknout Karsovo muzeum a galerie.

Muzeum a galerie v Prostějově.

Muzeum v Prostějově vzdává hold dílu Boženy Němcové

Jedinečný pohled na stěžejní dílo Boženy Němcová Babička, které poprvé vyšlo v roce 1855, nabízí od tohoto týdne výstava v Muzeu a galerii Prostějov. Expozice věnovaná jednomu z nejvýznamnějších literárních děl české historie představuje mimo jiné výtisky Babičky od nejstarších až po současné.

Obrazy na mušce historických vzduchovek…

Obrazy na mušce historických vzduchovek…

Neobvyklý titulek pro reportáž z výstavy obrazů, co říkáte? Ale je to tak! Jediné muzeum vzduchovek v České republice, v Příchvoji u Jičína totiž pod svojí střechou přivítalo obrazy, kresby, akvarely a ilustrace výtvarnice Marty Řezníčkové.

Náměstí Míru ve Slavonicích z leteckého pohledu.

Všichni obdivují Prahu. Pohádkové město u hranic ale zná málokdo

Slavonice jsou jedinečnou architektonickou památkou ležící na pomezí Čech, Moravy a Rakouska. Turisty přitahuje především unikátní historické centrum města a jeho dvě pohádková náměstí. Slavonice nenabízejí jen pohled do minulosti, ale tvoří také vstupní bránu do přírodního parku Česká Kanada. Objevte kouzlo renesančních domů, tajemství městského podzemí a krásu okolní přírody.

Jawa Pařez je to legendou. Vždyť na něm jezdili už naši dědové a tátové.

Truhlář z Horní Cerekve vyrobil model legendární Jawy. Z 21 druhů dřeva

Když se řekne Jawa 50/550, většina z nás si vybaví kultovní motocykl, vůni benzínu a zvuk jednoválcového motoru. A co kdyby tahle klasika byla dřevěná? Ano, čtete správně. Truhlář Pavel Svoboda z Horní Cerekve se rozhodl přetvořit svou vášeň pro veterány do jedinečného uměleckého díla a vyrobil věrnou repliku kultovní motorky z 21 druhů dřeva.

Hornické muzeum Příbram.

Hornické muzeum v Příbrami opraví střechu. Dvořákův památník plánuje výstavu

Obnova střechy budovy cáchovny II a strojovny v Dole Vojtěch a také vytvoření nové expozice s názvem Den na Vysoké. Takové jsou plány dvou muzeí na Příbramsku, jejichž podporu schválila krajská rada. Celkem se kraj zabýval 8 projekty středočeských muzeí a galerií zaměřených na přípravu nových výstav, odborných publikací či obnovu muzejních. Dohromady na ně schválil podporu 3,2 milionu, ministerstvo kultury poskytne 2,3 milionu a Státní fond kultury podpoří akce částkou 172 tisíc korun.

Portrét ústeckého námořníka Franze Merwitze.

Výstava o mořeplavbě připomene v muzeu námořníky z Ústí i městskou ponorku

Věděli jste, že suchozemské Ústí nad Labem je spojené nejen s lodní, ale i námořní plavbou? Dokonce mělo nejen své námořníky, ale i vlastní ponorku. Na to upomíná výstava Oblastního muzea v Ústí nad Labem. Jedním z exponátů výstavy je modrá námořní čepice se jménem lodi KuK Maria Theresia. Připomíná osud rodilého Ústečáka Franze Merwitze. Po vzoru otce se vyučil zedníkem, avšak od řemesla přešel k službě na železnici.

Ženské královské letectvo (WRAF) při přehlídce na berlínském letišti Gatow v roce 1948. Přehlídku provádí vévodkyně z Gloucesteru

Válečnice z Whitehallu velela nejen ženskému letectvu, ale i základně RAF

Před 120 lety, 16. února 1905, se ve Winchesteru narodila Henrietta Barnettová, za 2. světové války války příslušnice Ženských pomocných leteckých sborů a v letech 1956 až 1960 ředitelka Ženského královského letectva, která jako jedna z mála žen v britské historii velela i základně RAF. Nebýt ženského odhodlání, Británie by se možná Německu neubránila.