Kreativ

ŠTÍTEK: muzeum

Dar ústeckému muzeu z Povrlů.

Poklad z požářiště? Kovaná truhlice obohatila výstavu o ústeckých strašidlech

Když někomu shoří byt, je to jistě zničující tragédie. Rodina Šinglovičova v Povrlů na Ústecku pod dojmem přesně takové nešťastné události darovala ústeckému muzeu jednu z mála cenných věcí, která požár přežila v podstatě bez úhony. Z rukou muzejních odborníků dostal základní konzervaci, která odstranila následky požáru. Mohutná železná pokladnice z roku 1832 je nyní součástí výstavy o ústeckých strašidlech.

Ilustrační snímek

Kam o víkendu: Na Příbramsku se slaví svátek žen, pokračuje i karnevalová sezona

/VIDEO, FOTO/ O druhém březnovém víkendu pokračuje na Příbramsku sezona bálů a karnevalů, především se ale na mnoha místech slaví Mezinárodní den žen. S muzikou, květinami i v retro stylu. Také u sousedů ve středních Čechách je víkendový program pestrý, lze tam vyrazit třeba na koncerty nebo na noční rande se sovami. 

Za pouhých 12 měsíců dokázala Lenka Borůvková uplést neuvěřitelných 322 ponožek.

Ponožkový maraton. Pletařka za rok vyrobila neuvěřitelných 322 ponožek

Při představě pletení si většina lidí vybaví obraz klidného večera, pohodlného křesla a pomalu vznikajícího svetru či šály. Jenže pro Lenku Borůvkovou z Červeného Kostelce je pletení mnohem víc než jen koníček. Je to vášeň, terapie a nakonec i způsob, jak se zapsat do České databanky rekordů.

Návštěva drážní vodárny ve Zlonicích.

Železniční skvost ve Zlonicích je na prodej za babku, kupci se ani tak nehrnou

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Opuštěná železniční vodárna na nádraží ve Zlonicích patří ke skvostům někdejší Pražsko-duchcovské dráhy. Stát ji aktuálně nabízí k odprodeji za 680 tisíc korun. Jelikož byla stavba po zhruba dvouletém procesu vyhlášena kulturní památkou, může to pro objekt znamenat spíše neodvratnou zkázu. 

Ambasadoři iniciativy Odolná Olomouc - zleva Ivo Zelinka a Michal Šafář.

Výzva Odolná Olomouc pokračuje, láká na diskuzi s Čestmírem Strakatým

S velkým ohlasem veřejnosti se setkala iniciativa Odolná Olomouc, která motivuje nejen Olomoučany k posílení fyzické a psychické odolnosti a změně životního stylu. Po završení první etapy projekt pokračuje dál a láká na atraktivní program, jehož součástí je například panelová diskuse s moderátorem Čestmírem Strakatým.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.

Hradecké muzeum chystá výstavu k 80. výročí konce války. Pomůžete?

Muzeum východních Čech (MVČ) v Hradci Králové poptává pro připravovanou výstavu k 80. výročí konce druhé světové války dobové dokumenty. Výstava „Bylo jaro, konec Protektorátu“ bude venkovní a měla by začít 16. dubna a skončit v červnu. ČTK to dnes řekla mluvčí muzea Lucie Peterková. Dobové dokumenty a fotografie uvítá muzeum jako dar do muzejních sbírek, ale lze je poskytnout pouze k naskenování, originály obratem majiteli muzeum vrátí.

Archeologové v Pardubicích objevili středověkou ulici ze 14. století

Jak kdysi vypadaly Pardubice? Archeologové objevili ulici ze 14. století

Za Zelenou branou v Pardubicích se nacházejí unikátní pozůstatky povrchu ulice ze 14. století. V té době město vlastnili páni z Pardubic. Pozůstatky v Zelenobranské ulici našli archeologové při výkopových pracích, které jsou potřebné kvůli opravě památkově chráněné dominanty města, uvedlo Východočeské muzeum v tiskové zprávě.

MUSEum+ v Dolních Vítkovicích v Ostravě. Takto by mohlo vypadat podle předběžné vizualizace.

Proměna pod vysokými pecemi. V Ostravě vznikne MUSEum+

/SERIÁL DENÍKU/ Deník připravil exkluzivní seriál mapující detaily a aktuální stav třiceti nejočekávanějších stavebních projektů v Ostravě. V následujících letech se v Ostravě mají proinvestovat desítky miliard korun ve veřejném i soukromém sektoru, vzniknou potřebné bytové domy a rezidence i velkolepé projekty, které dostanou Ostravu na světovou mapu. Bez nadsázky. Ať už jde o koncertní síň, kde letos budou hotové základy, tolik diskutovaný mrakodrap na Karolině či další, mnohdy podobně ambiciózní projekty. Deník je v těchto dnech postupně představuje. Tentokrát se zaměří na plán muzea v Dolní oblasti Vítkovice.

Ilustrační foto.

Žatecké muzeum zve: Chlubilo se vejce jedno

Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve na velikonoční výstavu Chlubilo se vejce jedno, která bude slavnostně zahájena ve čtvrtek 13. března od 17 hodin v přednáškovém sále hlavní budovy muzea. Na úvod vystoupí děti z Mateřské školy Alergo v Žatci.

Milan Engel

Engel vyráží na kempy do Maďarska. Letošní Dakar si užil, je spokojený

Automobilové muzeum v Lučanech se stalo dějištěm setkání fanoušků Rallye Dakar, Představily se na něm hvězdy tohoto prestižního závodu Milan Engel, David Pabiška a Jaroslav Romančík. Milan Engel je vlastně domácí, protože bydlí nedaleko muzea. Návštěvníci si odnesli suvenýry z bohaté tomboly, což přispělo k nezapomenutelné atmosféře celé akce.

Milan Engel  - beseda 26.2.

Lučanské muzeum hostilo dakarské hvězdy. Fanoušci si odnesli suvenýry

Automobilové muzeum v Lučanech se stalo centrem pozornosti fanoušků Rallye Dakar. Beseda s účastníky letošního ročníku, Milanem Engelem, Davidem Pabiškou a Jaroslavem Romančíkem, přinesla fascinující pohledy do zákulisí tohoto náročného závodu. Návštěvníci se dozvěděli o extrémních podmínkách na trati i o humorných příhodách, které jezdci zažili.

Robert Koutný a jeho nově vydaná knižní publikace

První soukromá dráha v ČR slaví 30 let. Nová kniha mapuje železnici v Kraslicích

Právě v těchto dnech vyšla nová knižní publikace o novodobém třicetiletém vývoji trati z Kraslic směrem k našim německým sousedům. Trať, která byla v minulosti z části používaná jako odkladiště nákladních vagonů a část byla zarostlá stromy, se proměnila v mezinárodní spoj s tou nejmodernější technikou, kterou nabízejí německé dráhy. Je specifická hned v několika ohledech. Před třemi desítkami let zde byl totiž zahájen první novodobý soukromý provoz na železnici v ČR. Publikaci má takzvaně na svědomí jeden z nepovolanějších. Je jím velký fanoušek všeho kolem dráhy a provozovatel kraslického muzea železnice, Robert Koutný. Deníku v rozhovoru prozradil, co čtenáři najdou v jeho díle s názvem Kapitoly ze soukromého provozu na kraslické dráze.

Výstava Žitý sen Andyho Warhola láká do Gočárovy galerie v Automatických mlýnech v Pardubicích. Díla na fotografiích: © The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, Inc., 2025.

Kam o víkendu na Pardubicku? Pink Floyd, karnevaly, pop-art i masopustní hody

Víkend na Pardubicku nabízí zajímavé akce pro všechny věkové kategorie. V pátek se v Enteria aréně koná koncert The Australian Pink Floyd Show, kde fanoušci legendárních Pink Floyd mohou zažít neopakovatelnou atmosféru s ikonickými skladbami a dechberoucí projekcí. Na sobotu je připraveno hned několik lákavých akcí: Dětský karneval v Domě dětí a mládeže Alfa, masopustní průvod v Sezemicích, vepřové hody v Nemošicích nebo charitní ples v Ostřešanech. O víkendu se navíc koná závěrečná prohlídka výstavy Chyba není omyl v galerii GAMPA. A pro milovníky umění tu je výstava Žitý sen Andyho Warhola v Gočárově galerii, která potrvá až do dubna. Podívejte se na redakční tipy. 

Ašské muzeum chce zachovat unikátní sbírku vzorkovnic

Ašské muzeum chce zachovat unikátní sbírku vzorkovnic

Ašské muzeum pečuje o jedinečný soubor renžových knih – historických vzorkovnic tkanin, které dokumentují rozmanitost a kvalitu textilní výroby na Ašsku od poloviny 19. století do konce 20. století. Sbírka více než 700 knih obsahuje vzorky tkanin nalepené s podrobnými popisy a sloužila jako marketingový nástroj pro obchodní partnery po celém světě.

Památník Ploština.

Konec války i vypálení osady připomene série akcí Ploština 80

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které spravuje Národní kulturní památku Ploština, připravilo na letošek sérii akcí k připomínce 80 let od konce druhé světové války i vypálení obce Ploština. Pasekářskou osadu Ploština na Zlínsku v závěru války vypálili nacisté kvůli spolupráci místních s partyzány.

Návštěva prezidenta Petra Pavla v Masarykově muzeu v Hodoníně.

Prezident Pavel v Hodoníně. Muzeum mu věnovalo vzácnou medaili s Masarykem

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Český prezident Petr Pavel při středeční návštěvě Hodonína zavítal do místního Masarykova muzea. Ředitelka Irena Chovančíková provedla hlavu státu expozicí prvního československého prezidenta, tedy Tomáše Garrigue Masaryka. Na hodonínský zámeček přitom předtím z českých prezidentů zavítal jen Václav Havel.