Kreativ

ŠTÍTEK: muzeum

Muchova Slovanská epopej zůstává v Moravském Krumlově, v Savarinu jsou reprodukce několika obrazů z tohoto cyklu. Ilustrační foto.

Mucha muzeum se otevře veřejnosti do týdne, zatím je jen pro objednané

Mucha muzeum, které se poslední únorové pondělí mělo otevřít v pozdně barokním paláci rodu Sylva-Taroucca v pražské ulici Na Příkopě, jemuž se říká Savarin, zatím není k dispozici pro všechny příchozí. Navštívit ho mohou jen předem objednané skupiny, veřejnost se dovnitř podívá do týdne. Uvedla to Simona Kordová z Nadace Mucha, která za muzeem stojí.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.

Hradecké Muzeum východních Čech školí muzejníky, jak zatraktivnit muzea

Zájem o služby Centra kreativního muzejnictví Královéhradeckého kraje (CKM) roste. Centrum je jedním z oddělení Muzea východních Čech (MVČ) v Hradci Králové, jeho zřizovatelem je kraj. Centrum nabízí vzdělávání pro muzejníky s cílem změnit muzea v atraktivní instituce. ČTK to sdělila mluvčí MVČ Lucie Peterková. Hradecké centrum je podle ní jediným svého druhu v muzeích zřizovaných kraji.

Dobové snímky Kurta Grohmanna.

Ústecký námořník byl průkopníkem potápění. Kvůli kesonové nemoci ochrnul

Byl mezi prvními v Československu, kdo při potápění používal neopren. Získal od státu ocenění Mistr sportu, v roce 1968. Přitom byl z rodiny vyhnaných sudetských Němců. Mohl se ovšem s rodinou vrátit. Další ústecký námořník Kurt Grohmann. Jeho osudy zveřejnilo Oblastní muzeum v Ústí nad Labem coby součást výstavy o námořnících z českých zemí. Ústí nad Labem totiž mělo nejen své námořníky, ba dokonce i vlastní ponorku.

Největší čokoládový interaktivní vlak má na délku 3,4 metru, úctyhodnou šířku 1 metr a výšku 110 centimetrů.

Čech vyrobil čokoládový vlak. Má 520 kilo, houká, svítí a kouří se mu z komína

Daniel Šefčík vyrobil vskutku unikátní čokoládový vláček. Vypadá totiž jako opravdový. Vydává zvuky, kouří se mu z komína a reaguje na podněty návštěvníků Muzea čokolády a marcipánu  v Táboře, kde je vystaven. Přitom je celý z čokolády. „Vláček je skutečně interaktivní. Udělal jsem ho tak, aby oslovil všechny generace. Je to malý zázrak,“ směje se Daniel Šefčík. Chtěl, aby zážitek z vláčku nezůstal pouze v rovině pěkného vizuálního zážitku.

Kostel sv. Kryštofa v Kryštofově Údolí.

Poznejte Kryštofovo Údolí. Malebná vesnička s bohatou historií láká turisty

/TIP NA VÝLET/ Kryštofovo Údolí. Malebná vesnička v Libereckém kraji leží v hlubokém údolí Údolského potoka (Rokytky). Je to sice malá obec počtem obyvatel (417), ale velká svým kulturním a historickým odkazem. Díky velkému množství podstávkových domů je zcela právem od roku 2005 vesnickou památkovou zónou.

Vytažení trosek německé stíhačky Messerschmitt Bf 109 z bahna Emauzského rybníku v Odrách na Novojičínsku

U Oder vyzvedli trosky stíhačky z druhé světové války. Poputují do muzea

Z bahna na dně vypuštěného Emauzského rybníka v Odrách na Novojičínsku se tento týden podařilo vyzvednout trosky německého stíhacího letadla, které tam spadlo za druhé světové války. Mezi vytaženými fragmenty stroje byly motor, vrtule nebo kola. Po očištění a zdokumentování budou části letounu vystaveny v Muzeu Oderska. 

Památník Georgese Karse, v sousedství vzniká muzeum s galerií s díly tohoto malíře.

Nové muzeum v Kralupech: otevře se galerie děl Georgese Karse

/VIDEO, FOTO/ Kralupského rodáka Georgese Karse připomíná už pátý rok památník na okraji Žižkovy ulice v místech, kde stával malířům rodný dům s mlýnem. Prostranství mezi dnešním Technoparkem a bytovým domem nyní také nese název náměstí Georgese Karse. A právě tam, v přízemí bytového domu, má letos vzniknout Karsovo muzeum a galerie.

Muzeum a galerie v Prostějově.

Muzeum v Prostějově vzdává hold dílu Boženy Němcové

Jedinečný pohled na stěžejní dílo Boženy Němcová Babička, které poprvé vyšlo v roce 1855, nabízí od tohoto týdne výstava v Muzeu a galerii Prostějov. Expozice věnovaná jednomu z nejvýznamnějších literárních děl české historie představuje mimo jiné výtisky Babičky od nejstarších až po současné.

Obrazy na mušce historických vzduchovek…

Obrazy na mušce historických vzduchovek…

Neobvyklý titulek pro reportáž z výstavy obrazů, co říkáte? Ale je to tak! Jediné muzeum vzduchovek v České republice, v Příchvoji u Jičína totiž pod svojí střechou přivítalo obrazy, kresby, akvarely a ilustrace výtvarnice Marty Řezníčkové.

Náměstí Míru ve Slavonicích z leteckého pohledu.

Všichni obdivují Prahu. Pohádkové město u hranic ale zná málokdo

Slavonice jsou jedinečnou architektonickou památkou ležící na pomezí Čech, Moravy a Rakouska. Turisty přitahuje především unikátní historické centrum města a jeho dvě pohádková náměstí. Slavonice nenabízejí jen pohled do minulosti, ale tvoří také vstupní bránu do přírodního parku Česká Kanada. Objevte kouzlo renesančních domů, tajemství městského podzemí a krásu okolní přírody.

Jawa Pařez je to legendou. Vždyť na něm jezdili už naši dědové a tátové.

Truhlář z Horní Cerekve vyrobil model legendární Jawy. Z 21 druhů dřeva

Když se řekne Jawa 50/550, většina z nás si vybaví kultovní motocykl, vůni benzínu a zvuk jednoválcového motoru. A co kdyby tahle klasika byla dřevěná? Ano, čtete správně. Truhlář Pavel Svoboda z Horní Cerekve se rozhodl přetvořit svou vášeň pro veterány do jedinečného uměleckého díla a vyrobil věrnou repliku kultovní motorky z 21 druhů dřeva.

Hornické muzeum Příbram.

Hornické muzeum v Příbrami opraví střechu. Dvořákův památník plánuje výstavu

Obnova střechy budovy cáchovny II a strojovny v Dole Vojtěch a také vytvoření nové expozice s názvem Den na Vysoké. Takové jsou plány dvou muzeí na Příbramsku, jejichž podporu schválila krajská rada. Celkem se kraj zabýval 8 projekty středočeských muzeí a galerií zaměřených na přípravu nových výstav, odborných publikací či obnovu muzejních. Dohromady na ně schválil podporu 3,2 milionu, ministerstvo kultury poskytne 2,3 milionu a Státní fond kultury podpoří akce částkou 172 tisíc korun.

Portrét ústeckého námořníka Franze Merwitze.

Výstava o mořeplavbě připomene v muzeu námořníky z Ústí i městskou ponorku

Věděli jste, že suchozemské Ústí nad Labem je spojené nejen s lodní, ale i námořní plavbou? Dokonce mělo nejen své námořníky, ale i vlastní ponorku. Na to upomíná výstava Oblastního muzea v Ústí nad Labem. Jedním z exponátů výstavy je modrá námořní čepice se jménem lodi KuK Maria Theresia. Připomíná osud rodilého Ústečáka Franze Merwitze. Po vzoru otce se vyučil zedníkem, avšak od řemesla přešel k službě na železnici.

Ženské královské letectvo (WRAF) při přehlídce na berlínském letišti Gatow v roce 1948. Přehlídku provádí vévodkyně z Gloucesteru

Válečnice z Whitehallu velela nejen ženskému letectvu, ale i základně RAF

Před 120 lety, 16. února 1905, se ve Winchesteru narodila Henrietta Barnettová, za 2. světové války války příslušnice Ženských pomocných leteckých sborů a v letech 1956 až 1960 ředitelka Ženského královského letectva, která jako jedna z mála žen v britské historii velela i základně RAF. Nebýt ženského odhodlání, Británie by se možná Německu neubránila.

Bruntálské muzeum, které sídlí na zdejším zámku, otevřelo výstavu k výročí konce druhé světové války.

Bruntálské muzeum zahájilo výstavu k osvobození regionu

Letos je to osmdesát let od ukončení druhé světové války. Oblast Bruntálska se s jejími následky potýkala dlouhá léta poté. Muzeum na zámku v Bruntále při této příležitosti pořádá výstavu věnovanou válce i dopadům v regionu. Vernisáž přilákala davy lidí.

Ilustrační foto: Obecní úřad Rozvadov

Rozvadov odmítl muzeum, které mělo nabízet i budoucnost díky umělé inteligenci

Na konci minulého roku dostaly některé příhraniční obce na Tachovsku prostřednictvím e-mailu žádost o nebytové prostory na vybudování soukromého muzea. Adresátem jisté Žanet Lukšíkové z Chebska byly například Rozvadov nebo Hošťka. Rozvadov žádost zamítl, Hošťka chtěla po žadatelce doplňující informace, ale na to už žena neodpověděla. Název muzea? Historie ochrany hranic a období železné opony. Rozvadov přitom už má dvě soukromé muzea s tématikou období komunistického režimu.

Marek Šátka na použil na ohromující model bitevní lodi 85 302 mincí a 14,5 litru lepidla.

Velká výzva s malými díly. Kutil postavil model bitevní lodi z 85 302 mincí

V kutilském světě se občas objeví něco, co doslova vyrazí dech. Takovým příkladem je model Marka Šátka z Chomutova. Překonal hranice tradičního modelářství a pustil se do stavby bitevní lodi Bismarck. Ne však z plastu nebo ze dřeva, ale z mincí. A že to nebyl žádný drobný projekt! Model lodi je 252 centimetrů dlouhý, použito bylo celkem 85 302 mincí a 14,5 litru lepidla.

Bobrovničtí hasiči se svou starou tatrovkou.

Hasičská tatra z Bobrovníků stráví důchod v kopřivnickém muzeu

Hasičská cisterna má ve svém rodném listu datum 1974 a poctivě sloužila hasičskému sboru v hlučínské části Bobrovníky. Kupodivu stále zdatná dáma v letech však už přece jen nedokázala plně zvládnout požadavky, kladené na současnou dobu. Nastalo dojemné loučení a přesun tatrovky do kopřivnického muzea.

Robotárna v Šumperku v říjnu 2023.

Robotárna v Šumperku prochází rekonstrukcí, nabídne historickou expozici

Část bývalé robotárny v Šumperku, která za druhé světové války sloužila jako donucovací pracovna či cely gestapa, se do konce roku promění v moderní muzejní pracoviště. Začala zde první fáze rozsáhlé rekonstrukce. V objektu vznikne muzejní knihovna s depozitáři, ale i expozice mapující pohnuté osudy areálu. Rekonstrukce nevyužívaného objektu v majetku kraje vyjde na více než 80 milionů korun, sloužit bude pro potřeby Vlastivědného muzea v Šumperku.

Z masopustu na Ševčinském dole v Příbrami.

Hornické muzeum Příbram chystá masopust v Ševčinském dole a Vysokém Chlumci

/VIDEO, FOTO/ Průvod masek, humorné scénky čerpající z hornických tradic a hornické písničky jsou na programu masopustní veselice, která se uskuteční v sobotu 22. února v areálu Ševčinského dolu v Hornickém muzeu Příbram. Část expozic a podzemních tras v Příbrami bude mimořádně zpřístupněna i mimo standardní otevírací dobu. Po několikaleté pauze se v tentýž den masopust vrátí také do Skanzenu Vysoký Chlumec, který je pobočkou muzea. Přímo mezi chalupami a stodolami projde za doprovodu živé hudby průvod masek, mezi nimiž nebude chybět kobyla, turek, kominík nebo třeba řezník.

Jedna z autorek šesti pohlednic Anna Chmelová (vlevo) předvádí své interaktivní dílo Pandořina pohlednice.

Muzeum v Teplicích ukazuje stoleté pohledy s uměleckou intervencí Havelkové

V teplickém muzeu dnes začala výstava pohlednic s motivem lázeňského města a jeho okolí, které získala instituce za poslední čtvrt století. Na 100 let starých pohledech jsou mimo jiné již zbourané stavby nebo zaniklé vesnice. Druhou část výstavy tvoří výběr z uměleckých děl, která vznikla na základě šesti pohlednic Jolany Havelkové. V nejrůznějších černobílých artefaktech je přímo otisk původního díla nebo je jím pouze inspirován. Výstava potrvá do 20 dubna.

Zámek v Bruntále, ilustrační foto

Muzeum v Bruntále připomene 80 let od konce války

Letos uplyne 80 let od konce druhé světové války a Muzeum v Bruntále při této příležitosti pořádá výstavu věnovanou válce i dopadům v regionu. Vernisáž se koná ve čtvrtek 13. února v 16 hodin v malé výstavní síni na zámku Bruntál.

Hotel U Hroznu

Muzeum v Mnichově Hradišti se přestěhuje. Nový domov najde v centru města

Město Mnichovo Hradiště plánuje rozsáhlou rekonstrukci historického domu v centru města, která by měla začít během několika let. Po přestavbě se sem přemístí městské muzeum, které dosud sídlilo na zámku. Projekt, jehož náklady se odhadují na desítky milionů korun, bude částečně financován z dotací, včetně Národního plánu obnovy.

Městské muzeum ve Volyni prošlo první fází modernizace.

Muzeum ve Volyni proměnilo 44 milionů. Další úpravy jsou ještě v plánu

/GALERIE/ Na podzim roku 2023 byla zahájena první etapa přestavby muzea ve Volyni. V pátek 7. února 2025 měli lidé možnost poprvé vidět, jak se dílo podařilo. Rekonstrukce vyšla na zhruba 44 milionů korun a prostory, které mohli návštěvníci na slavnostním otevření muzea spatřit, byly k nepoznání. V plánu je ještě druhá etapa modernizace, ta zahrnuje obnovu historické tvrze, kde se nachází prostory expozic.

Malý princ Elišky Podzimkové v Břeclavském muzeu.

FOTOGALERIE: Malý princ Elišky Podzimkové v Břeclavském muzeu

Interiér břeclavského muzea se v tomto čase ponořil do nebývalého šera. Návštěvníky zde přivítá kouzelný les pod velkým Měsícem, stromy, keře, ale i malý stan, lákající k odpočinku. Právě zde ožil slavný příběh francouzského spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho Malý princ. Cílem výstavy je vytvoření kouzelného světa Malého prince, který působí na všechny lidské smysly, dětem i dospělým. Ti odvážní ponoří své ruce do velkého mechového vejce s cílem najít ukryté zvířátko a pak jej nakreslit.

Chebští archeologové při průzkumu v Hazlově na Chebsku.

Muzeum s podporou kraje zpřístupní mohylové pohřebiště u Žírovic na Chebsku

Projekt „Po stopách historie“, který připravilo Muzeum Cheb společně s Historickým parkem Bärnau–Tachov hodlá podpořit Karlovarský kraj. Cílem projektu je revitalizace významné archeologické památky,  mohylového pohřebiště u Žírovic, a propojení této lokality s podobnými historickými místy v česko-bavorském příhraničí. O finanční podpoře projektu bude ještě jednat krajské zastupitelstvo.

Výstava Fimfárum Jana Wericha a pohádkově herně na Chvalském zámku. Koná se při příležitosti 120 let od narození Jana Wericha.  Chvalský zámek- Horní Počernice

Na výstavu či masopust? Vyberte si, Praha je o víkendu plná akcí

/FOTO, VIDEO/ Zpestříte si druhý únorový víkend procházkou v přírodě nebo byste raději vyrazili na nějakou zajímavou akci? Pokud by platila ta druhá varianta, nabízíme vám náš tradiční přehled zajímavých událostí, které se v Praze od pátku do neděle konají.