Kreativ

ŠTÍTEK: muzeum

Zahájení sezony 2019 v Muzeu pálenic ve Vlčnově + ukládání šampiona superkoštu slivovic od Josefa Niesnera.

Slovácký superkošt slivovice nabídne 149 vzorků exkluzivních vítězných pálenek

Celkem 149 vzorků těch nejlepších destilátů z trnek, kulovaček, durancií či pavlůvek. Ty vzešly ze 42 místních koštů a potkají se společně na V. slováckém koštu slivovice v sobotu 25. listopadu od 15 hodin v uherskohradišťské Galerii Slováckého muzea za doprovodu CM Ohnica a výstavy obrazů malíře Tomáše Měšťánka. Nejlépe hodnocená slivovice se bude pyšnit titulem Šampion Slovácka.

Hradecký výrobce klavírů a pianin Petrof patří k nejstarším a nejvyhlášenějším tuzemským značkám. Aby to mohlo platit i v 21. století, musela firma překonat řadu obtíží

Jak se vyrábí světoznámý klavír Petrof? Nástroj vzniká stejně dlouho jako dítě

Hradecký výrobce klavírů a pianin Petrof patří k nejstarším a nejvyhlášenějším tuzemským značkám. Aby to mohlo platit i v 21. století, musela firma překonat řadu obtíží. Deník vyrazil na reportáž, aby zjistil, jak taková výroba tradičního hudebního nástroje vypadá. Víte například, že klavír vzniká stejně dlouho jako dítě? Ano, průměrně devět měsíců…

V O2 Universum dnes vystoupí se svým sólovým projektem frontman Rammstein Till Lindemann.

Tipy na středu 22. listopadu

Aktuální počasí úplně nevybízí k procházkám po Praze… Co si zpestřit den na nějaké pěkné akci? Podívejte se na pár našich tipů k dnešnímu dni.

Hradecký výrobce klavírů a pianin Petrof patří k nejstarším a nejvyhlášenějším tuzemským značkám. Aby to mohlo platit i v 21. století, musela firma překonat řadu obtíží.

Jak se v Hradci vyrábí světoznámý klavír značky Petrof? Vzniká dlouho jako dítě

/REPORTÁŽ/ Hradecký výrobce klavírů a pianin Petrof patří k nejstarším a nejvyhlášenějším tuzemským značkám. Aby to mohlo platit i v 21. století, musela firma překonat řadu obtíží. Deník vyrazil na reportáž, aby zjistil, jak taková výroba tradičního hudebního nástroje vypadá. Víte například, že klavír vzniká stejně dlouho jako dítě? Ano, průměrně 9 měsíců…

Více než půldruhého století vyrábí společnost Petrof hudební nástroje na stejném místě v Hradci Králové. Světoznámé klavíry putují za zákazníky z továrny v Brněnské ulici na okraji města, a přesto v sousedství největšího sídliště v kraji od roku 1874. Prá

VIDEO: Prohlédněte si skvosty z hradeckého Muzea Petrof. Krásně i znějí

Více než půldruhého století vyrábí společnost Petrof hudební nástroje v Hradci Králové. Světoznámé klavíry putují za zákazníky z továrny v Brněnské ulici na okraji města, a přesto v sousedství největšího sídliště v kraji od roku 1874. Právě v jejím areálu sídlí muzeum věnované zakladateli firmy Antonínu Petrofovi a jeho manželce Marii Petrofové.

Ředitele příbramského muzea Josefa Velfla navštívili zástupci německé firmy Haber & Brandner, která pro hornické muzeum pomocí 3D technologie připravila zhotovení kopií stříbrných švancar.

Chystaný hit příbramského muzea: hornické švancary k oslavě světového rekordu

Historický úspěch příbramského hornictví připomenou repliky stříbrných švancar, které byly vyrobeny u příležitosti oslav dosažení světového prvenství: 1000 metrů svislé hloubky na dole Vojtěch v roce 1875. Švancary, slavnostní hole původně odvozené z havířských seker využívaných v rudných dolech k přitesávání dřevěné výztuže, jsou jedním ze symbolů horníků.

V době, kdy se Sigmund v roce 1856 narodil, bydlela rodina v podnájmu v měšťanském domě č. p. 117 u Jana Zajíce v Zámečnické ulici.

Rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře. Stojí za návštěvu i s kapkou psychoanalýzy

Světově uznávaný neurolog a psychiatr Sigmund Freud, který prostřednictvím psychoanalýzy objevil cestu do nevědomých zákoutí našich duší, prožil většinu života ve Vídni, jeho rodištěm je však severomoravsky Příbor. Dům, v němž spatřil světlo světla, se proměnil v pozoruhodné muzeum, na jehož podobě se podílela psychiatrova pravnučka, respektovaná britská výtvarnice a sochařka Jane McAdam Freud. V Příboře našla spolu se svým mužem druhý domov.

Karel Schwarzenberg v Národním technickém muzeu u zrestaurovaného vozu Benz 16/40 HP z roku 1914, který patřil jeho dědečkovi.

Památku Karla Schwarzenberga připomíná v muzeu auto po jeho dědečkovi

Sto deset let své existence si v příštím roce připomene vůz Benz 16/40 HP, který je jedním z obdivovaných skvostů v dopravní hale Národního technického muzea. Nyní, po skonu politika Karla Schwarzenberga, se setkává s ještě větší pozorností než obvykle. Tohle auto – a nikoliv značka nebo typ, nýbrž konkrétní vystavovaný vůz – je úzce spjato se Schwarzenbergovou rodinou; vlastně i s ním osobně. V dětství si v něm hrával – a jako dospělý rozhodl, že si muzeum automobil může ponechat.

Karel Schwarzenberg v Národním technickém muzeu u zrestaurovaného vozu Benz 16/40 HP z roku 1914, který patřil jeho dědečkovi.

Památku Karla Schwarzenberga připomíná v muzeu auto po jeho dědečkovi

Sto deset let své existence si v příštím roce připomene vůz Benz 16/40 HP, který je jedním z obdivovaných skvostů v dopravní hale Národního technického muzea. Nyní, po skonu politika Karla Schwarzenberga, se setkává s ještě větší pozorností než obvykle. Tohle auto – a nikoliv značka nebo typ, nýbrž konkrétní vystavovaný vůz – je úzce spjato se Schwarzenbergovou rodinou; vlastně i s ním osobně. V dětství si v něm hrával – a jako dospělý rozhodl, že si muzeum automobil může ponechat.

Muzeum patří mezi deset nejstarších institucí tohoto typu na světě.

VIDEO: Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně slaví velké výročí novou výstavou

Po premiéře v Miláně a uvedení na Pražském hradě se vrací výstava českého skla, porcelánu a keramiky s názvem Made by Fire do Moravské galerie v Brně, z jejíhož popudu vznikla. Návštěvníky láká například na nevšední inscenaci, ve které můžou buď hodit keramickým talířkem o zeď, nebo si jej odnést domů jako suvenýr. Výstavu zahájí galerie u příležitosti oslav sto padesátého výročí Uměleckoprůmyslového muzea.

Výstava v klatovském muzeu.

To je nádhera. V klatovském muzeu vystavují historické pokojíčky pro panenky

Do časů dětství babiček, prababiček i praprababiček se můžete přenést ve Vlastivědném muzeum Dr. Hostaše v Klatovech. Tamní výstava, která potrvá do začátku ledna, totiž nabízí historické pokojíčky, kuchyňky či koupelny pro panenky. Jejich vybavení je až fascinující. Některé jdou až do takových detailů, že z kohoutků teče voda.

Malíř Podbrdska, Václav Šesták, vystavuje v Hořovicích i ve Zbirohu.

Malíř Podbrdska, Václav Šesták, vystavuje v Hořovicích i ve Zbirohu

/VIDEO, FOTO/ Malíř Podbrdska, Václav Šesták, oslavil letos sedmdesátiny. K životnímu jubileu si nadělil dvě výstavy. Jedna už probíhá v Muzeu J. V. Sládka ve Zbirohu až do konce listopadu a druhá začala ve čtvrtek v Galerii Starý zámek v Hořovicích. Potrvá zde do 17. prosince.

Hračky ze sbírky Věry Dvořáčkové si můžete prohlédnout na nové výstavě v Muzeu východních Čech.

Poznáte hračky svého dětství? Muzeum vystavuje poklady sběratelky ze Smiřic

/VIDEO, FOTO/ Přestože už je dva roky v důchodu, hraček má stovky. Věra Dvořáčková ze Smiřic je totiž sbírá a opravuje. Schraňuje je doma i na chalupě. „Už jsem si musela vyhlásit stop stav, není je kam dávat,“ směje se sympatická drobná žena a ukazuje nám své nejlepší kousky. Mnoho z nich je až do 3. března k vidění na výstavě Kouzlo hraček v Muzeu východních Čech v Hradci Králové.

Vlastivědné muzeum v Olomouci

Ve Vlastivědném muzeu měli ohýbat tendr pro syna ředitele, zjistil Radiožurnál

Bývalý šéf Vlastivědného muzea Břetislav Holásek, někdejší olomoucký radní Miroslav Petřík a kroměřížský podnikatel Jiří Křeháček byli obviněni v případu možného podvodu s evropskými dotacemi v souvislosti se zakázkami pro Vlastivědné muzeum v Olomouci. Obvinění měli podle protikorupční policie "ohýbat" přidělení realizace projektu směrem k domluvenému vítězi, měli také vyplácet najmuté lidi za fiktivní práci. Vyplývá to z informací, které se podařilo zjistit investigativním reportérům Radiožurnálu. 

Studie ukazuje, jak by mohla Zwickerova vila vypadat po rekonstrukci.

Ze zámečku na Zlaté stezce je muzeum, čeká ho moderní kabát

Zámeček, jinak nikdo z Prachatičáků neřekne objektu naproti gymnáziu v ulici Zlatá stezka. Přesně jde o Zwickerovu vilu. Vlastní ji Prachatické muzeum a podle slov ředitele Petra Berkovského by tam v příštích letech chtělo nastěhovat kompletní expozici Zlaté stezky.

Chomutovská radnice hostila 11. ročník konference Comotovia

Chomutovská radnice hostila již 11. ročník konference Comotovia

V zasedací síni historické radnice na náměstí 1. máje se v úterý 7. listopadu konala konference určená historikům Comotovia 2023. Hlavním tématem letošního ročníku bylo 100. výročí založení městského muzea a městského archivu v Chomutově.