Muzeum T. G. M. Rakovník zahájilo rekonstrukci muzejní budovy na Žižkově náměstí v Rakovníku. Cílem projektu je zlepšení zázemí pro návštěvníky a modernizace expozic. Budova muzea je od ledna uzavřena pro veřejnost a její kompletní znovuotevření je plánováno na rok 2026, přičemž část nových expozic bude zpřístupněna již v druhé polovině roku 2025.
Kostival, všedobr nebo žindava. To je jen část bylin, které použili studenti a výzkumníci do nové Čarodějné masti, kterou uvedlo Vlastivědné muzeum Jesenicka. Mast nemá být jen propagační předmět, ale má rovněž přispívat k uvádění rozšířených omylů o čarodějnických procesech na pravou míru.
Kladivo na vyrážky, ne na čarodějnice. Kostival, všedobr nebo žindava. To je jen část bylin, které použili studenti a výzkumníci do nové Čarodějné masti, kterou uvedlo Vlastivědné muzeum Jesenicka. Mast nemá být jen propagační předmět, ale má rovněž přispívat k uvádění rozšířených omylů o čarodějnických procesech na pravou míru.
České Versailles či Malý Schönbrunn. Takové označení nese Zámek Nové Hrady na Pardubicku. Přestože je v soukromém vlastnictví, smí ji navštěvovat veřejnost. A ta alespoň podle internetových ohlasů většinou odchází velmi spokojená.
Franz Kafka. V Česku celkem známé jméno, ale na druhou stranu o něm Češi vědí máloco. Přitom jde o jednoho z nejvýznamnějších Čechů, který svým dílem dobyl svět. Proto se řada cizinců, kteří zavítají zejména do Prahy, vydává po stopách právě tohoto slavného literáta.
Víkendové Tipy Deníku jsou tady! Každý týden pro vás v redakci připravujeme bohatou várku možností, jak zajímavě strávit celý víkend. Vyberte si z naší nabídky akcí.
/FOTO, VIDEO/ Máme tady první víkend roku 2025. Zůstanete doma, půjdete na procházku nebo přemýšlíte o nějaké zajímavé akci? Pokud platí ta třetí varianta, podívejte se níže na pár námi vybraných tipů na zajímavé události, které se od pátku do neděle v Praze konají.
I v této náročné době mohou lidé ukázat, že mají srdce na správném místě. V rámci tradiční Tříkrálové sbírky vyrazí v lednu po ulicích Tachova koledníci s kasičkami, aby podpořili činnost Domácího hospice Západ. Letos se k nim přidávají nové tváře, což slibuje ještě větší úspěch. Sbírku podpoří i Tříkrálový koncert tachovské skupiny Echoes.
Po roční pauze se legendární restaurace v Centru Lihovar v Třebíči znovu otevírá pod vedením nového provozovatele Jiřího Matouška. Změn se ale dočkal nejen jídelní lístek a přilehlý pivovar, ale také muzeum Jaguárů.
Po svátečním čase nabitém řadou akcí nabídne první víkend roku události spjaté hlavně se svátkem Tří králů a Tříkrálovou sbírkou. V Plzni vyjde při tí příležitosti v neděli odpoledne průvod, na Plzeňsku se koná také několik tříkrálových koncertů. V Měšťanské besedě se pak na neděli chystá koncert violoncellisty Petra Špačka s jeho bandem.
Přijďte se podívat na originální betlém Čertovský do Muzea přírody Český ráj, má i svoji absolventskou vizitku. Na Výstavě betlémů samozřejmě uvidíte tradiční betlémy, jako je Žabí, Prachovský a betlém Českého ráje. Pokud chcete začít na svých výletech sbírat vizitky, čeká tady na vás nový turistický deník.
Kopie německého tanku Tiger v rokycanském Muzeu na demarkační linii, příběhy opuštěných psů či rekordní sezona na koupališti. Nejen takový byl letošní rok na webu Rokycanského deníku. Podívejte se, jaké články vedly u vás, našich čtenářů.
V pátek 27. a sobotu 28. prosince se Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou proměnilo v centrum vánočního tvoření, které zakončila světelná show.
/FOTO/ Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi přichystalo pro návštěvníky speciální dárek pro vánoční i mezivánoční období a začátek roku 2025. Od 21. prosince 2024 do 9. ledna 2025 je v sále Laurin a Klement Fórum k vidění krátkodobá výstava s názvem Klenoty ze sbírky Škoda Muzea.
Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi přichystalo pro návštěvníky speciální dárek pro vánoční i mezivánoční období a začátek roku 2025. Od 21. prosince 2024 do 9. ledna 2025 je v sále Laurin a Klement Fórum k vidění krátkodobá výstava s názvem Klenoty ze sbírky Škoda Muzea.
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou oslaví 120 let od svého založení speciálním dvoudenním vánočním programem. Návštěvníci se mohou těšit na kreativní dílny, kde si vyzkouší výrobu skleněných ozdob a korálkových andělíčků. Celoroční oslavy vyvrcholí světelnou show, která přinese unikátní videomapping s autentickými muzejními exponáty.
Pokud máte pocit, že jste poslední dny strávili v běhu a shonu a chcete se konečně na chvíli zastavit, pak je přímo jako pro vás stvořená výstava betlémů v Muzeu Českého lesa v Tachově.
V období mezi vánočními svátky a Novým rokem čeká návštěvníky zámku Vimperk bohatý program. Kromě prohlídkového okruhu Zimní zámek a expozic Muzea Vimperska je připravena nová výstava o zimním životě na Šumavě na příkladu hajného Waltra Palečka a jeho rodiny.
Areál výjimečně zachovalé textilní továrny z poloviny 19. století v Bílém Potoce zakoupil v roce 2002 nový vlastník a inicioval prohlášení komplexu za kulturní památku, což se o pár let později zadařilo. Areál nyní slouží mimo jiné jako technické muzeum s expozicemi o energetice, letectví a textilní výrobě. Sídlí zde totiž Jizerskohorské technické muzeum, kterému hrozí zkáza způsobená velkou vodou.
/FOTOGALERIE/ Mělnické regionální muzeum představuje na nové výstavě, laděné do vánoční atmosféry, přes sto dvacet historických hudebních nástrojů. Expozice zahrnuje nejlepší kusy z unikátní sbírky Jaromíra Růžičky. „Starší nemají ani v pražském Muzeu hudby,“ říká pražský sběratel o nejstarším exponátu, klarinetu z konce osmnáctého století.
Tajemství staré bambitky, Nesmrtelná teta, Peklo s princeznou. Co mají tyto pohádky společného? Patří k vánočním klasikám. Získávají si každý rok přízeň diváků. A jejich postavy se v pohádkovém světě vlastně mohly potkat. Závist, loupežník Karaba a chůva Bětka žili v jedné chalupě. Ta stojí v kouřimském skanzenu.
/FOTO/ V sobotu se v Lázních Bělohradě sešlo mnoho návštěvníků, kteří společně zakončili letošní vánoční svátky. Muzeum se proměnilo v místo plné radosti a tvořivosti, kde si děti i dospělí užili poslední vánoční dílny.
V sobotu 21. prosince dorazilo ve 13 hodin Betlémské světlo do Loun. Rozdávalo se na vlakovém nádraží. A na nádraží Louny – střed dokonce přijeli v kostýmech i členové postoloprtské skupiny historického šermu Vítkovci. Poté následovalo v lounském muzeu „Šmodrchání lampiček“, což znamenalo, že si zde mohl každý lampičku i vyrobit.
Během vánočních svátků se jihočeské hrady a zámky stávají místem, kde se historie setkává s tradicemi a kde si každý návštěvník může vychutnat nezapomenutelnou sváteční atmosféru. Nejinak tomu je i během posledního adventního víkendu.
Vánoční svátky roku 2024 budou přímo nabité událostmi a společenskými setkáními. Deník pro vás připravil tipy na akce, kam se 23. a 24. prosince můžete vydat v Žatci a Lounech.
Hrad Kunětická hora, významná národní kulturní památka Pardubicka, slaví 105 let od chvíle, kdy byl zachráněn před zánikem. Tato událost odstartovala éru obnovy hradu. Dnes patří Kunětická hora mezi nejvyhledávanější turistické cíle Pardubického kraje. V posledních letech prošla nákladnou rekonstrukcí a pro veřejnost bylo poprvé v novodobých dějinách zpřístupněno severní křídlo hradu. Podívejte se na historický film a fotografie i na současný stav památky.
Rada Středočeského kraje schválila jmenování Lukáše Krinkeho novým ředitelem Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně. Lukáš Krinke uspěl ve výběrovém řízení. Po odchodu dlouholetého ředitele Zdeňka Kuchyňky do důchodu v červenci 2024 vedl muzeum prozatímně. Lukáš Krinke navazuje na téměř tři dekády úspěšného vedení muzea Zdeňkem Kuchyňkou.
Kam vyrazit o posledním adventním víkendu? V Blatné se konají adventní trhy, v Mladějovicích sváteční jarmark a Vodňany zvou na pohádku i knihovnický kvíz.
/GALERIE/ Jaké ozdoby si na vánoční stromeček dávaly naše babičky a prababičky? To si můžete prohlédnout v Městském muzeu v Blatné. Přijďte se užít výstavu s názvem Křehké Vánoce, která vás naladí na Vánoce.
Vánoce se kvapem blíží. Pokud sháníte drobný, ale obsahově hodnotný dárek pod stromeček, máme pro Vás tip v podobě nového vydání časopisu Valašsko. Za pouhých 110 Kč dostanete 60 stran zajímavého čtení a unikátních fotografií z historie i současnosti našeho regionu. Koupit si ho můžete i z tepla svého domova.
Ve čtvrtek 19. prosince bude v Galerii Wolfstein zahájena letošní zimní výstava s názvem „Putování“ z cyklu „Země - lidé - stanoviště“. Výstava přináší díla z okresní sbírky Freyung-Grafenau a ze sbírky Grill a je věnována uměleckému zkoumání tématu „putování“.
Tradiční Vánoce v muzeu potěšily v Lounech i letos. Prostory muzea a přilehlou Pivovarskou ulici zaplnily stánky s různou nabídkou. Nechyběla tradiční vánoční dekorace, šperky, vonné svíčky, keramika a další dárky.
Kostýmy, kabelky, cestovní tašky a portréty vytvořené ze skutečných map – to vše je nově k vidění v rámci nové designové výstavy Mapování v Muzeu map na Vodní ulici. Nová expozice vznikla ve spolupráci s uměleckou školou AVE ART z Ostravy. Autory originálních výrobků jsou studenti grafických oborů.
Udělejte si čekání na Štědrý večer příjemnější. Jak? Třeba návštěvou strakonického muzea, které pro vás má hned několik zajímavých výstav nejen na vánoční téma.
Ve Vlastivědném muzeu v Jesenici je v období adventu nainstalovaná Vánoční výstava, kterou pro návštěvníky připravily děti ze Sš a Zš Jesenice. K vidění jsou například různé vánoční ozdoby, adventní věnce, výrobky z jehličí, perníkové chaloupky i adventní kalendář z perníku a mnoho jiných ozdůbek, které potěší lidské oko i duši v tomto předvánočním čase. Výstava potrvá do 3. ledna 2025.
Odkdy a čím se dláždily cesty a silnice na Moravě a ve Slezsku, z jakých nerostů se vyráběly dlažební kostky a jaký je rozdíl mezi velkou a malou kostkou a mozaikou? Nejen na tyto otázky dává odpověď výstava instalovaná ve Velkém výstavním sále Muzea silnic ve Vikýřovicích.
Odkdy a čím se dláždily cesty a silnice na Moravě a ve Slezsku, z jakých nerostů se vyráběly dlažební kostky a jaký je rozdíl mezi velkou a malou kostkou a mozaikou? Nejen na tyto otázky dává odpověď výstava instalovaná ve Velkém výstavním sále Muzea silnic ve Vikýřovicích.
Respektované a veřejností oblíbené ústecké muzeum přestane být muzeem města Ústí nad Labem a změní se v muzeum oblastní. Stane se tak poté, kdy jej převezme Ústecký kraj v roli jeho zřizovatele. Na oplátku město bude jediným zřizovatelem ústeckého divadla. Pro normálního smrtelníka se transfer projeví například tím, že zhruba měsíc bude muzejní budova a majetek, který má tato instituce ve správě, nedostupná kvůli nutné administrativě s tím spojené.