Objevte příběhy a události zachycené na videích z našeho regionu před 15 a více lety. V dnešním díle našeho seriálu se vrátíme do roku 2009, kdy v Černošíně začali vyklízet bývalou faru, aby tam mohlo vzniknout nové muzeum.
Letos je to osmdesát let od ukončení druhé světové války. Oblast Bruntálska se s jejími následky potýkala dlouhá léta poté. Muzeum na zámku v Bruntále při této příležitosti pořádá výstavu věnovanou válce i dopadům v regionu. Vernisáž přilákala davy lidí.
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku si letos připomíná sto let od svého založení. Letos připravuje 63 programů, dosud zdaleka nejvíc, řekl novinářům generální ředitel muzea Jindřich Ondruš. Těžištěm oslav budou červencové Rožnovské slavnosti.
Přednášky, plesy, diskotéky, ale také divadelní představení a deskové hry nebo masopust - to vše čeká Boleslavsko v následujících dnech. Deník přináší tipy na nejzajímavější akce v okolí.
Na konci minulého roku dostaly některé příhraniční obce na Tachovsku prostřednictvím e-mailu žádost o nebytové prostory na vybudování soukromého muzea. Adresátem jisté Žanet Lukšíkové z Chebska byly například Rozvadov nebo Hošťka. Rozvadov žádost zamítl, Hošťka chtěla po žadatelce doplňující informace, ale na to už žena neodpověděla. Název muzea? Historie ochrany hranic a období železné opony. Rozvadov přitom už má dvě soukromé muzea s tématikou období komunistického režimu.
V kutilském světě se občas objeví něco, co doslova vyrazí dech. Takovým příkladem je model Marka Šátka z Chomutova. Překonal hranice tradičního modelářství a pustil se do stavby bitevní lodi Bismarck. Ne však z plastu nebo ze dřeva, ale z mincí. A že to nebyl žádný drobný projekt! Model lodi je 252 centimetrů dlouhý, použito bylo celkem 85 302 mincí a 14,5 litru lepidla.
Hasičská cisterna má ve svém rodném listu datum 1974 a poctivě sloužila hasičskému sboru v hlučínské části Bobrovníky. Kupodivu stále zdatná dáma v letech však už přece jen nedokázala plně zvládnout požadavky, kladené na současnou dobu. Nastalo dojemné loučení a přesun tatrovky do kopřivnického muzea.
Část bývalé robotárny v Šumperku, která za druhé světové války sloužila jako donucovací pracovna či cely gestapa, se do konce roku promění v moderní muzejní pracoviště. Začala zde první fáze rozsáhlé rekonstrukce. V objektu vznikne muzejní knihovna s depozitáři, ale i expozice mapující pohnuté osudy areálu. Rekonstrukce nevyužívaného objektu v majetku kraje vyjde na více než 80 milionů korun, sloužit bude pro potřeby Vlastivědného muzea v Šumperku.
Ve čtvrtek 13. února zpřístupní kolínské muzeum druhou část stálé expozice Dějiny Kolína. Bude zaměřena na období od poloviny 19. do konce 20. století.
/VIDEO, FOTO/ Průvod masek, humorné scénky čerpající z hornických tradic a hornické písničky jsou na programu masopustní veselice, která se uskuteční v sobotu 22. února v areálu Ševčinského dolu v Hornickém muzeu Příbram. Část expozic a podzemních tras v Příbrami bude mimořádně zpřístupněna i mimo standardní otevírací dobu. Po několikaleté pauze se v tentýž den masopust vrátí také do Skanzenu Vysoký Chlumec, který je pobočkou muzea. Přímo mezi chalupami a stodolami projde za doprovodu živé hudby průvod masek, mezi nimiž nebude chybět kobyla, turek, kominík nebo třeba řezník.
V teplickém muzeu dnes začala výstava pohlednic s motivem lázeňského města a jeho okolí, které získala instituce za poslední čtvrt století. Na 100 let starých pohledech jsou mimo jiné již zbourané stavby nebo zaniklé vesnice. Druhou část výstavy tvoří výběr z uměleckých děl, která vznikla na základě šesti pohlednic Jolany Havelkové. V nejrůznějších černobílých artefaktech je přímo otisk původního díla nebo je jím pouze inspirován. Výstava potrvá do 20 dubna.
Letos uplyne 80 let od konce druhé světové války a Muzeum v Bruntále při této příležitosti pořádá výstavu věnovanou válce i dopadům v regionu. Vernisáž se koná ve čtvrtek 13. února v 16 hodin v malé výstavní síni na zámku Bruntál.
Jubilejního návštěvníka s pořadovým číslem sto tisíc přivítali v úterý v Hasičském muzeu města Ostravy. Vzácným hostem, který se zapsal do historie, se stal pětiletý Tomášek.
Město Mnichovo Hradiště plánuje rozsáhlou rekonstrukci historického domu v centru města, která by měla začít během několika let. Po přestavbě se sem přemístí městské muzeum, které dosud sídlilo na zámku. Projekt, jehož náklady se odhadují na desítky milionů korun, bude částečně financován z dotací, včetně Národního plánu obnovy.
/GALERIE/ Na podzim roku 2023 byla zahájena první etapa přestavby muzea ve Volyni. V pátek 7. února 2025 měli lidé možnost poprvé vidět, jak se dílo podařilo. Rekonstrukce vyšla na zhruba 44 milionů korun a prostory, které mohli návštěvníci na slavnostním otevření muzea spatřit, byly k nepoznání. V plánu je ještě druhá etapa modernizace, ta zahrnuje obnovu historické tvrze, kde se nachází prostory expozic.
Interiér břeclavského muzea se v tomto čase ponořil do nebývalého šera. Návštěvníky zde přivítá kouzelný les pod velkým Měsícem, stromy, keře, ale i malý stan, lákající k odpočinku. Právě zde ožil slavný příběh francouzského spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho Malý princ. Cílem výstavy je vytvoření kouzelného světa Malého prince, který působí na všechny lidské smysly, dětem i dospělým. Ti odvážní ponoří své ruce do velkého mechového vejce s cílem najít ukryté zvířátko a pak jej nakreslit.
Tradičně ohromný ohlas má výstava orchidejí v Jihočeském muzeu. K vidění je spousta krásných květů, například královna orchidejí, která žije jen ze vzdušné vlhkosti, dále řada masožravých květin, ale potěší vás třeba i malí krokodýli.
Ženy z Kobylí na Břeclavsku oživily tradici draní peří. V tamním muzeu si to v sobotu odpoledne mohli spolu s nimi vyzkoušet i zájemci z širší veřejnosti. Nadrat jen kilogram peří dá ale práci, řekla za muzeum Radoslava Obadalová. Šlo o třetí ročník akce.
Projekt „Po stopách historie“, který připravilo Muzeum Cheb společně s Historickým parkem Bärnau–Tachov hodlá podpořit Karlovarský kraj. Cílem projektu je revitalizace významné archeologické památky, mohylového pohřebiště u Žírovic, a propojení této lokality s podobnými historickými místy v česko-bavorském příhraničí. O finanční podpoře projektu bude ještě jednat krajské zastupitelstvo.
Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích na Zlínsku připravilo výstavu Auto-Moto Kolonáda. Představí historii automobilových a motocyklových turnajů v Luhačovicích v letech 1928 až 1947, sdělila ČTK vedoucí muzea Blanka Petráková. Výstava začne 13. února.
/FOTO, VIDEO/ Zpestříte si druhý únorový víkend procházkou v přírodě nebo byste raději vyrazili na nějakou zajímavou akci? Pokud by platila ta druhá varianta, nabízíme vám náš tradiční přehled zajímavých událostí, které se v Praze od pátku do neděle konají.
V turnovském muzeu se po více než 40 letech dočkala modernizace expozice lidové kultury v Pojizeří, která nyní nabízí nejen historické poklady, ale i nové akvizice. Reinstalace, která stála téměř 1,8 milionu korun, zachovává tradiční obsahovou linii, avšak přináší svěží estetický zážitek díky spolupráci s výtvarníkem Matějem Bártou.
/ROZHOVOR/ Ředitel Muzea stavebnice Merkur Pavel Frydrych ťukne do vypínače a originální osvětlení představující typické díly stavebnice Merkur osvítí „dírkovanou" rudou kovovou pevnost. „Tak tady je," spočine pohledem na největším objektu expozice – více než 1400 kilogramů vážícím Ocelovém městě.
/FOTO, VIDEO/ Populární talkshow známou ze Švandova divadla nebo televize Prima, 7 pádů Honzy Dědka, hostilo muzeum Škoda ve čtvrtek 6. února. Pozvanými hosty moderátora byli tentokrát herci Chantal Poullain (68, ve fotogalerii) a Josef Dvořák. Začátek akce jsme navštívili s redakčním objektivem.
Pěkně živo bylo i v lednu na jihočeských památkách. Ty, které nabízejí zimní prohlídky a měly srovnatelnou otvírací dobu, hlásí nárůst návštěvnosti. Na krumlovský zámek přišlo za první letošní měsíc více než 4000 turistů, znatelně víc než o rok dříve. Spolu s Hlubokou přivítal Krumlov v průměru o 7 % více návštěvníků. Celkem si na pěti zpřístupněných památkách na jihu Čech vychutnalo poklidnější atmosféru a individuálnější přístup přes 7500 turistů.
Muzeum Kroměřížska představilo program akcí, které nabídne v letošním roce. Prvními počiny budou výtvarně laděné výstavy. Jedinečná sklářská díla, která kombinují dětskou fantazii s mistrovským řemeslem, budou k vidění na výstavě s názvem Planeta sklo. YGS 2024.
/FOTO, VIDEO/ Lounské kronikářství napříč věky, to je název výstavy, která byla v úterý 4. února zahájena v lounském oblastním muzeu. Cílem této výstavy je poukázat na významné písemné památky, které reflektovaly minulé nebo nedávné dění a jejichž středobodem byly Louny.
V turnovském muzeu se po více než 40 letech dočkala modernizace expozice lidové kultury v Pojizeří, která nyní nabízí nejen historické poklady, ale i nové akvizice. Reinstalace, která stála téměř 1,8 milionu korun, zachovává tradiční obsahovou linii, avšak přináší svěží estetický zážitek díky spolupráci s výtvarníkem Matějem Bártou.
Rozvadov na Tachovsku byl svého času jedním z nejznámějších hraničních přechodů mezi Východem a Západem. V budově bývalé celnice nyní mohou lidé zavzpomínat na jednotlivá období československé historie od první světové války po sametovou revoluci. Vzniklo zde Muzeum železné opony, které nabízí unikátní písemnosti a přes tisíc exponátů. K vidění je například telefon prezidenta Gustáva Husáka, zbraně, uniformy, funkční vojenská vysílačka či replika Masarykova psacího stolu.
Krok za krokem za našimi (slavnými) předky – tak pojmenovali výstavu zahájenou ve čtvrtek 6. února v Muzeu Bílovec. Oslovit má prý nejen všechny, kdož se zajímají o předchůdce svého rodu a sestavující „rodinné větve“.
Bez jednoho z turistických cílů budou během letošní sezony Doksy u Máchova jezera. V těchto dnech startuje dlouho plánovaná rekonstrukce Památníku Karla Hynka Máchy, která potrvá zřejmě dva roky. Nejstarší roubená budova ve městě bude pro veřejnost uzavřená.
AEC, Lentos, Schlossmuseum, Francisco Carolinum, Nordico, OK, Stifterhaus a k nim voestalpine Stahlwelt se zapojí od 20. do 23. února do akce "Museum total", pořádané Horními Rakousy, městem Linec a turistickými svazy. Na jednu vstupenku (dospělí 14 eur, děti do 14 let, od šesti let 6 eur) bude možné navštívit všechny zmíněné kulturní instituce. Organizátoři čekají opět až 10 000 lidí.
Druhý únorový víkend nabídne na Českolipsku pestrý program. Máme pro vás pravidelnou nabídku tipů na volné dny z celého Libereckého kraje. Podívejte se.
Muzeum na Staré radnici v Hranicích připravilo poutavou a atraktivní výstavu, nebo respektive přímo expedici do dob středověku. Slavnostní vernisáž bude ve čtvrtek 13. února od 17 hodin.
Unikátní písemnosti a přes tisíc exponátů včetně telefonu prezidenta Gustáva Husáka, zbraně, uniformy, funkční vojenskou vysílačku i repliku Masarykova psacího stolu. To všechno nabízí Muzeum železné opony v budově bývalé celnice na starém přechodu v Rozvadově na Tachovsku.
Na akci Ledová Praha, na kterou navazují další města v České republice, se vydaly děti z Berouna – Závodí. Ledová Praha byla pořádána již v roce 2001. V roce 2021 se přidala další města. O co vůbec jde? Ledová města poskytují aktivní využití volného času o pololetních prázdninách, vytvoření příležitosti navštívit zajímavá města naší republiky s atraktivními historickými, kulturními, sportovními i vzdělávacími zájmovými místy.
Pražský dopravní podnik (DPP) letos plánuje na lince metra C deset výluk. Jedna z nich, která bude na začátku srpna kvůli modernizaci zabezpečovacího zařízení v úseku mezi stanicemi Háje a Muzeum, potrvá více než týden. Mimo linky C bude letos podle plánů podniku jedna víkendová výluka na trase A. Omezení se dotknou i tramvají, například na trati na Pražský hrad.
Návštěvníci by se u nás měli cítit dobře a pohodlně, pokud možno co nejlépe. To je heslo, kterým se řídí Krkonošská muzea. Aktuálně zavedla novinky pro ženy a rodiny s malými dětmi.
Národní zemědělské muzeum Ostrava uvedlo výstavu Rekultivace, druhý život krajiny. Mapuje obnovu pohornické krajiny na Ostravsku a Karvinsku. Potrvá do poloviny června.
Státní podnik Lesy České republiky (LČR) poslal v minulých dnech do muzea 27 kusů různých historických strojů a zařízení používaných v semenářském závodě v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku. Je mezi nimi i takzvaná bramboračka z první poloviny minulého století, která čistila semena lesních dřevin a oddělovala šišky od prachu, jehlic a zbytků větviček. Stroje si jako dar převzalo Národní zemědělské muzeum v Ohradě u jihočeské Hluboké nad Vltavou.
Objekty Židovského muzea v Praze loni navštívilo 570.000 lidí, což bylo meziročně o 5,5 procenta více. Proti předcovidovým rokům jich ale bylo o pětinu méně. Novinářům to dnes řekli zástupci muzea v čele s ředitelkou Pavlou Niklovou. Muzeum se podle nich letos bude připravovat na oslavy 120 let od svého založení, kdy chce v roce 2026 zpřístupnit zavřenou část Starého židovského hřbitova. Chystá také nový web a vizuální identitu a rekonstrukci nepřístupné Klausové synagogy. K letošnímu výročí 80 let od konce druhé světové války muzeum připravilo cyklus přednášek a koncerty z tvorby židovských skladatelů, kteří za války zemřeli.
Královédvorský okruh a František Šťastný. Legendární soutěž a slavný závodník. Obojí je neodmyslitelně spjaté se Dvorem Králové nad Labem a nyní ožívá v nové expozici tamního městského muzea.
Devět nových výstav chystá na letošek Regionální muzeum v Chrudimi do své historické budovy v Široké ulici. Část z nich bude mít souvislost s městem či jeho širším okolím. Kromě toho muzeum otevře čtyři menší výstavy v Předhradí na hradu Rychmburk, který má ve správě, uvedla ředitelka muzea Klára Habartová.
Národní zemědělské muzeum v Ohradě u jihočeské Hluboké nad Vltavou je bohatší o pár strojů. Státní podnik Lesy České republiky (LČR) sem poslal v minulých dnech do 27 kusů různých historických strojů a zařízení používaných v semenářském závodě v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku. Je mezi nimi i takzvaná bramboračka z první poloviny minulého století, která čistila semena lesních dřevin a oddělovala šišky od prachu, jehlic a zbytků větviček.
Jihočeské muzeum se promění v tropický ráj. Koná se zde tradiční výstava orchidejí, která proběhne v termínu od 7.2. do 23.2. vždy od 9.00 do 17.30 hodin. Návštěvníci si mohou na výstavě zakoupit pěstitelské rostliny i vzácné rarity. Připravena bude také poradna pro pěstitele, vzdělávací program pro školy či květinový workshop.
/FOTO/ Páteční dopoledne 31. ledna bylo v mladoboleslavském Škoda Muzeu výjimečné. Krátce po deváté hodině zde přivítali jubilejního čtyřmiliontého návštěvníka, kterým se stala rodina Uhlíkových. Slavnostního přivítání se ujala vedoucí muzea Andrea Frydlová, která rodině předala pamětní dary a doprovodila je na speciální prohlídku nejen samotného muzea a depozitáře, ale také výrobního závodu Škoda Auto.