/FOTO, VIDEO/ Rekonstrukce Červeného domu v České Lípě, o níž se hovoří již řadu let, je o něco blíže k realizaci. Nákladný projekt, který zahrnuje moderní expozice a odborná pracoviště muzea, bude součástí rozsáhlé česko-saské spolupráce, která přinese nové možnosti pro místní komunitu. Práce v rámci projektu potrvají do roku 2028.
Někdo o jarních prázdninách vyrazil za posledním sněhem na Zadní Telnici, někdo do ZOO, někdo vzal kamarády na Miladu, aby jim ukázal své nové horské kolo, někdo seděl dlouhé hodiny u nové počítačové hry. Desetiletá Emička ve čtvrtek 13. března navštívila ústecké muzeum, zajímala se především o statečné námořníky a pohádková strašidla.
Zavítáte-li někdy do ústeckého muzea a vezmete to přes podatelnu či sekretariát, nejspíše potkáte Naďu Pažoutovou, úspěšnou spisovatelku dětské literatury, která má za sebou již tři knihy pro malé čtenáře. „Je velmi těžké dnes konkurovat pohyblivým obrázkům, přesto se snažím, aby si děti cestu ke knihám nacházely,“ řekla Naďa Pažoutová Ústeckému deníku.
V hudebním světě jsme už viděli kytary elektrické, akustické, dvanáctistrunné i bezpražcové. Co ale kytara, která se vejde do krabičky od sirek? Miroslav Kohel z Želiva v okrese Pelhřimov vytvořil španělskou kytaru, která měří pouze neuvěřitelných 51 milimetrů. Za mistrovským kouskem stojí nejen pečlivá práce a smysl pro detail, ale také obří trpělivost.
Konstruktér Roman Konkolský z Ostravy se rozhodl spojit svou profesní vášeň se zábavou a vytvořil model jedné z nejznámějších staveb světa. Za 52 hodin čistého času a s použitím 285 špaget zkonstruoval zmenšeninu Eiffelovy věže v měřítku 1:500. Jeho model pařížské dominanty se stal součástí Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.
Rakovničtí radní schválili poskytnutí dotací pro dvě příspěvkové organizace Středočeského kraje. Částku 130 tisíc Kč obdrží Rabasova galerie na uspořádání Mezinárodního festivalu komorní hudby a výtvarného umění Heroldův Rakovník, který se koná každoročně na podzim. Muzeum T.G.M. Rakovník může počítat s dotací ve výši 100 000 Kč na květnovou akci Vysoká brána, kterou každoročně začíná návštěvnická sezona.
/FOTO, VIDEO/ Na místě staré bývalé deštenské školy nechal vybudovat v roce 1929 Sebastian Michel hotel. Nesl jeho jméno, ale po válce byl znárodněn a přejmenován na Národní dům. Jeho součástí byl také divadelní sál, kde se odehrávaly nejrůznější akce. V místní muzeu se dochoval exponát odkazující na zdejší divadelní historii.
Poměrně znepokojivý pohled skýtá mapa kapacity úkrytů v jednotlivých krajích. U Libereckého kraje člověka hned praští do očí číslovka 370, až ho napadne, jestli nejde o chybu. V ostatních krajích se množství míst pohybuje v řádech vyšších tisíců i desetitisíců. I tak ale aktuální data ukazují, že Česko má možnost umístit do bezpečných krytů pouze asi 3 procenta obyvatel.
Třinec se těší na zajímavou expozici, která vznikla ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně a je určena všem generacím. Výstava v Muzeu Třineckých železáren a města Třince již začala.
Poměrně mladé letovické muzeum, ve kterém můžete shlédnout především stálou výstavu téměř dvousetleté historie strojní výroby krajky, výstavku místního rodáka a vynálezce Huberta Lamploty nebo prvorepublikový koloniál se opravdu pilně připravuje na letošní sezónu. A jak prozradila jeho kurátorka, paní Mgr. Blanka Veselá, bude to stát opravdu za to. Už od dubna, na zahájení sezony, tu budete moci vidět doplňkovou výstavku aranžmá řezaných květin, ve spojení s motivy květů záclon. V jednání je možná i pozdější výstava klauzurních prací studentů Střední školy umění a designu
Českobudějovického rodáka, po němž je nazvána jedna z ulic jihočeské metropole, připomene zapomenutá skladba. Menší dílo Vojtěcha Jírovce zazní 12. března 2025 v katedrále sv. Mikuláš u příležitosti koncertu k výročí města.
Výstavu s názvem Řecko na úsvitu dějin si mohou zájemci od neděle 9. března prohlédnout v Muzeu regionu Valašsko na zámku Vsetín. K vidění jsou repliky uměleckých děl a artefaktů ze starého Řecka sběratele Jána Hertlíka. Výstava potrvá do 1. června, otevřeno je každý den kromě pondělí, vždy od 9 do 17 hodin.
/VIDEO, FOTO/ Poslední komentované prohlídky výstavy Mělník v čase: 750 let města se konají 11. 20. a 25. března vždy od 16.00 hodin. Průvodcem je historikLukáš Snopek - autor výstavy, kurátor muzea, autor několika publikací a šéfredaktor Vlastivědného sborníku Mělnicka. Vtáhne návštěvníky do děje svým poutavým vyprávěním, propojí mělnické dějiny s národními i důležitými světovými milníky. A odpoví i na dotazy. Březen a duben nabídnou i další akce.
Brněnské Muzeum romské kultury hledá firmu, která bude pečovat o rozsáhlou zeleň v Památníku holokaustu Romů a Sintů v Letech na Písecku. Ze sedmi zájemců chce vybrat co nejdříve, aby firma začala s péčí na konci března. ČTK to řekla mluvčí muzea Karolina Spielmannová. Památník se po mnoha letech snah otevřel veřejnosti loni v květnu. Za uplynulý rok jej navštívilo přibližně 9000 lidí.
Muzeum v Poličce na Svitavsku v sobotu zahájí velikonoční výstavu. Zaměří se na zvířata v jarních zvycích, tradicích, písničkách, pořekadlech a vesnické historii, uvedla Stanislava Cafourková v tiskové zprávě.
Když někomu shoří byt, je to jistě zničující tragédie. Rodina Šinglovičova v Povrlů na Ústecku pod dojmem přesně takové nešťastné události darovala ústeckému muzeu jednu z mála cenných věcí, která požár přežila v podstatě bez úhony. Z rukou muzejních odborníků dostal základní konzervaci, která odstranila následky požáru. Mohutná železná pokladnice z roku 1832 je nyní součástí výstavy o ústeckých strašidlech.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Na hřbitově v Lánech se uskutečnil pietní akt k uctění památky T. G. Masaryka, prvního prezidenta Československa. Akce, která připomněla 175. výročí jeho narození, se zúčastnili nejvyšší představitele státu, legionáři, sokolové a další významné osobnosti.
/VIDEO, FOTO/ O druhém březnovém víkendu pokračuje na Příbramsku sezona bálů a karnevalů, především se ale na mnoha místech slaví Mezinárodní den žen. S muzikou, květinami i v retro stylu. Také u sousedů ve středních Čechách je víkendový program pestrý, lze tam vyrazit třeba na koncerty nebo na noční rande se sovami.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Druhý březnový víkend přinese kromě teplého počasí také oslavy Mezinárodního dne žen, taneční zábavy a především tradiční a oblíbený Den s T.G.M. v Lánech.
Humpolec investuje přes sedm milionů korun do přeměny národopisné expozice Muzea dr. Aleše Hrdličky. V původní podobě je přes 20 let. Modernizace byla připravovaná k letošnímu 130. výročí vzniku muzea.
Už od 20. března budou moci lidé navštívit přebudovanou etnografickou expozici v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě, kde se ukáže třeba opomíjená bohatost horáckých krojů. Další úpravy čeká muzeum zřizované městem v příštím roce, kdy by se mělo zlepšit zázemí pro návštěvníky.
Jihočeský kraj by mohl podpořit 50 miliony korun rozšíření plaveckého stadionu v Prachaticích. Peníze z krajského rozpočtu by mohly ve městě pomoci i vzniku muzea Solné zlaté stezky, výstavbě obchvatu Husince nebo opravě objektu Domů dětí a mládeže v Netolicích.
Nevíte, jak naložit s nadcházejícími víkendovými dny? Pak se inspirujte našimi tipy. Vybrali jsme pro vás to nejlepší z akcí, které se chystají na Českolipsku i dalších místech Libereckého kraje.
V týdnu od 10. března začnou úpravy veřejného prostranství před Muzeem osobních automobilů Tatra. Razantní přeměna prostoru potrvá déle než osm měsíců.
Kam vyrazit o víkendu na Strakonicku za kulturou? Muzea zvou na nové výstavy a Malenice na výlet na Madeiru. Fotbalisté z Volyně pořádají ples a bezva únikovku si můžete užít ve Vodňanech.
Zemský hřebčinec v Písku chystá tradiční jarní přehlídku, městská elektrárna pravidelnou prohlídku, v Podčáře budou znít oldies hity a v kulturním domě se sejdou sběratelé pivovarských suvenýrů. Kam se vypravíte o druhém březnovém víkendu?
Víkend na Pardubicku nabízí širokou škálu zážitků. Od magického světa Imaginária na pardubickém zámku až po energické koncerty, plesy, oslavy MDŽ a masopustní průvod. Podívejte se na naše redakční tipy.
Nevíte, jak naložit s nadcházejícími víkendovými dny? Pak se inspirujte našimi tipy. Vybrali jsme pro vás to nejlepší z akcí, které se chystají na Liberecku i dalších místech kraje.
Konec ledna byl ve znamení pololetního vysvědčení a dvou dní volna. Učitelé škol zhodnotili výsledky snažení žáků a studentů na tiskopise Vysvědčení, nebo jen Psané zhodnocení, které jim ve třídách rozdali a tímto dnem započaly pololetní prázdniny.
Při představě pletení si většina lidí vybaví obraz klidného večera, pohodlného křesla a pomalu vznikajícího svetru či šály. Jenže pro Lenku Borůvkovou z Červeného Kostelce je pletení mnohem víc než jen koníček. Je to vášeň, terapie a nakonec i způsob, jak se zapsat do České databanky rekordů.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Opuštěná železniční vodárna na nádraží ve Zlonicích patří ke skvostům někdejší Pražsko-duchcovské dráhy. Stát ji aktuálně nabízí k odprodeji za 680 tisíc korun. Jelikož byla stavba po zhruba dvouletém procesu vyhlášena kulturní památkou, může to pro objekt znamenat spíše neodvratnou zkázu.
S velkým ohlasem veřejnosti se setkala iniciativa Odolná Olomouc, která motivuje nejen Olomoučany k posílení fyzické a psychické odolnosti a změně životního stylu. Po završení první etapy projekt pokračuje dál a láká na atraktivní program, jehož součástí je například panelová diskuse s moderátorem Čestmírem Strakatým.
Muzeum východních Čech (MVČ) v Hradci Králové poptává pro připravovanou výstavu k 80. výročí konce druhé světové války dobové dokumenty. Výstava „Bylo jaro, konec Protektorátu“ bude venkovní a měla by začít 16. dubna a skončit v červnu. ČTK to dnes řekla mluvčí muzea Lucie Peterková. Dobové dokumenty a fotografie uvítá muzeum jako dar do muzejních sbírek, ale lze je poskytnout pouze k naskenování, originály obratem majiteli muzeum vrátí.
Za Zelenou branou v Pardubicích se nacházejí unikátní pozůstatky povrchu ulice ze 14. století. V té době město vlastnili páni z Pardubic. Pozůstatky v Zelenobranské ulici našli archeologové při výkopových pracích, které jsou potřebné kvůli opravě památkově chráněné dominanty města, uvedlo Východočeské muzeum v tiskové zprávě.
/SERIÁL DENÍKU/ Deník připravil exkluzivní seriál mapující detaily a aktuální stav třiceti nejočekávanějších stavebních projektů v Ostravě. V následujících letech se v Ostravě mají proinvestovat desítky miliard korun ve veřejném i soukromém sektoru, vzniknou potřebné bytové domy a rezidence i velkolepé projekty, které dostanou Ostravu na světovou mapu. Bez nadsázky. Ať už jde o koncertní síň, kde letos budou hotové základy, tolik diskutovaný mrakodrap na Karolině či další, mnohdy podobně ambiciózní projekty. Deník je v těchto dnech postupně představuje. Tentokrát se zaměří na plán muzea v Dolní oblasti Vítkovice.
Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve na velikonoční výstavu Chlubilo se vejce jedno, která bude slavnostně zahájena ve čtvrtek 13. března od 17 hodin v přednáškovém sále hlavní budovy muzea. Na úvod vystoupí děti z Mateřské školy Alergo v Žatci.
/FOTO,VIDEO/ Již 13. ročník masopustu v Tachově se konal v sobotu 1. března. Letošní účast předčila očekávání, takže masky, které vyrazily od Muzea Českého lesa vytvořily dlouhého hada, který prošel částí města.
Obraz vlámského malíře Pietera Brueghela mladšího ukradený před více než 50 lety v Polsku byl nyní nalezen v Nizozemsku. Jak se do země dostal, není jasné. Objev vyšetřuje policie, Polsko chce dílo zpět, píše agentura DPA.
/FOTO, VIDEO/ Začíná nám první březnový týden a s nástupem teplejších dnů narůstá i počet zajímavých akcí, na kterých si můžete zpestřit volno. Podívejte se na náš výběr těch nejzajímavějších.
Na prázdninový týden připravili pracovníci Regionálního muzea v Kolíně pro děti a jejich rodiče zábavnou hru s hmyzí tematikou. V muzeu na ně čekají hravé úkoly, díky kterým objeví zajímavosti ze života malých obyvatel naší planety.
/FOTO/ Rekonstrukce Městského muzea v Moravské Třebové, zahájená v červnu minulého roku, postupuje podle plánu. Projekt se zaměřuje na modernizaci expozic, zajištění bezbariérového přístupu a vylepšení technického zázemí, čímž se muzeum stane přístupnější a atraktivnější pro návštěvníky.
/ROZHOVOR/ Eva Butková pracovala 18 let na různých pozicích na úřadech práce v Žatci, Lounech a Podbořanech. Od podzimu vede žatecké Regionální muzeum K. A. Polánka.
Automobilové muzeum v Lučanech se stalo dějištěm setkání fanoušků Rallye Dakar, Představily se na něm hvězdy tohoto prestižního závodu Milan Engel, David Pabiška a Jaroslav Romančík. Milan Engel je vlastně domácí, protože bydlí nedaleko muzea. Návštěvníci si odnesli suvenýry z bohaté tomboly, což přispělo k nezapomenutelné atmosféře celé akce.
/FOTO, VIDEO/ Průvod masopustních maškar přichází v sobotu v jednu hodinu odpoledne na velké nádvoří hradu Špilberk. Kominík, vodník, medvěd nebo lev. Přichází požádat ředitele Muzea města Brna o povolení masopustní obchůzky. Příchodu maškar přihlíží zaplněné nádvoří.
Automobilové muzeum v Lučanech se stalo centrem pozornosti fanoušků Rallye Dakar. Beseda s účastníky letošního ročníku, Milanem Engelem, Davidem Pabiškou a Jaroslavem Romančíkem, přinesla fascinující pohledy do zákulisí tohoto náročného závodu. Návštěvníci se dozvěděli o extrémních podmínkách na trati i o humorných příhodách, které jezdci zažili.
Obrovský batoh i obří turistické razítko. To jsou novinky, které si lidé mohou prohlédnout v pelhřimovském muzeu rekordů. Muzeum má o jarních prázdninách prodlouženou otevírací dobu.
/FOTO/ Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi využívá zimní měsíce k důkladné údržbě a opravám historických letadel. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost sledovat mechaniky přímo při práci a diskutovat s nimi o technických detailech jednotlivých oprav.