V dubnu mohou v Pardubickém kraji lidé navštívit mnoho akcí spojených s Velikonocemi. Kromě církevních je připravují muzea a další instituce. Koná se několik výstav, ale bude také možné vydat se na výlet historickými dopravními prostředky.
Na Svitavsku a v celém Pardubickém kraji se v dubnu chystá pestrá paleta velikonočních akcí. Návštěvníci se mohou těšit na církevní obřady, tematické výstavy v muzeích a jedinečné výlety historickými dopravními prostředky. Tyto události slibují nezapomenutelné zážitky pro všechny generace.
Výstava "Od stříbrného českého tolaru k americkému dolaru" v Senátu Parlamentu ČR odhaluje fascinující historii tolarových měn od 16. století. Návštěvníci mohou obdivovat autentické mince a dozvědět se o původu názvu dolar, který sahá až do českého Jáchymova. Tato prestižní instalace, vytvořená Východočeským muzeem a Univerzitou Pardubice, nabízí jedinečný pohled na numismatické dějiny Evropy.
Ve čtvrtek 3. dubna zahájilo letošní sezonu MFMOM - Muzeum fotografie a moderních obrazových médií. Výstavy uvedl ředitel muzea Ondřej Mašek. O hudební doprovod se postaral violista Petr Přibyl s doprovodem.
/FOTO,VIDEO/ Sládečkovo vlastivědné muzeum Kladno uspořádalo o Smrtné neděli zvané také Postní nebo Pašijová, která je pátou nedělí čtyřicetidenního masopustu, vynášení Morany. Tradiční průvod zaměřený na vítání jara za doprovodu písní a říkadel prošel městem za slunečného, leč chladného počasí. Účastníci slavnosti měli následně zastavení na náměstí Starosty Pavla, kde nastrojili figurínu Morany, ozdobili pentlemi a vyfouklými vajíčky a doprovodili ji až do zahrady muzea. Poté byla vhozena do ohně.
Dotek starých časů, tak se jmenuje nová expozice, která se otevřela v historickém domě U Špuláků v centru Hradce Králové. Otevřeli ho soukromí sběratelé a je plný krásných věcí z 19. a počátku minulého století.
Mimořádně vzácný nález ostatků více než 150 válečníků pod fotbalovým hřištěm v Rakousku překvapil tamní archeology. Kostry patří pravděpodobně římským vojákům, kteří padli při katastrofální bitvě s Germány.
Hodně bohatý program chystají o Velikonocích pořadatelé akcí ve Zlínském kraji. Prodloužený víkend od 18. do 21. dubna můžete využít k návštěvám muzeí, zámků či tradiční velikonoční výstavy. V našem regionu pochopitelně nebude chybět ani košt slivovice.
Solidní fotbalista Army, motocyklový závodník. Především ale nefalšovaný námořník z Ústí nad Labem Ivo Meduna. Lákaly ho dálky, tak nakonec místo ČVUT zkoušel nastoupit do námořní školy. V německém Rostocku, nebo polském Gdaňsku to nevyšlo. Nakonec jej přijali na Vysokou školu námořní v tehdejším sovětském Kaliningradu. Jeho životní příběh se stal součástí aktuální výstavy Námořníci českých zemí a Ústecka pořádané Oblastním muzeem v Ústí nad Labem.
Kvůli generálnímu úklidu, nezbytným opravám a posezónní údržbě bude zavřené Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku - Muzeum Krkonoš ve Vrchlabí. Odstávka proběhne v termínu od pondělí 7. do pondělí 14. dubna.
/VIDEO/ Několik novinek čeká na začátek nové sezony v areálu zámku v Doudlebách nad Orlicí a další se tu ještě připravují. Návštěvníci je mohou objevit i ve zdejším muzeu trampingu, jak prozrazuje Petr Dujka.
Pardubický kraj spojuje s polským Dolnoslezským vojvodstvím nejen část státní hranice, ale také dlouhá historická etapa. Narodil se tu a v Kladsku je pochován Arnošt z Pardubic, první český arcibiskup a rádce Karla IV. Pomohl mu s jeho třetím sňatkem s mladičkou krasavicí ze Svidnice - Annou, která dala českému králi konečně dědice trůnu – Václava IV. a také část tohoto území, které patřilo k české koruně až do roku 1763. V dnešní době propojují oba kraje zejména příhraniční projekty. Jeden z nich v rámci evropského programu Interreg se jmenuje Železnice spojuje kultury a brzy začne mít první hmatatelné obrysy.
/FOTO, VIDEO/ První dubnový víkend má nabídnout hodně divoké počasí, kdy se budou střídat teplé sluneční paprsky se studeným deštěm. I tak si ale můžete užít plno zábavy. Podíveje se do našeho tradičního přehledu zajímavých událostí, které se od pátku do neděle na území Prahy konají.
Železniční muzeum v Lužné u Rakovníka uvítá sezonu, kterou zahájí v sobotu, jízdami parních vlaků. Z Prahy pojede historický motorový vlak. V sezoně chystá muzeum pro železniční fanoušky několik tematických víkendů a historické jízdy. Vznikl i nový audioprůvodce, informoval tiskový mluvčí Českých drah Filip Medelský.
Rozhodně nepatřil k tomu nejlepšímu, co se automobilce Mercedes Benz podařilo vyrobit. Nicméně bylo to ve své době papalášké fáro, takže se třínápravový Mercedes Benz W31, typ G4 musel stát symbolem nadřazenosti a úspěchů nacistického Německa. Už jen proto, že jej v hojné míře používal sám Adolf Hitler. Do dnešních dnů se údajně dochovaly čtyři exempláře z 57 vyrobených.
Operní soubor Jihočeského divadla uvede po více než 40 letech operu Madama Butterfly. Premiéra bude v sobotu 5. dubna v DK Metropol, druhá pak 7. dubna. Příběh z Japonska o tragické lásce gejši k americkému námořníkovi je pro činoherního režiséra Jakuba Šmída prvním operním dílem, hudbu nastudoval šéfdirigenta David Švec.
Pětiletá spolupráce archeologů v Královéhradeckém kraji s hledači, kteří využívají detektory kovů, přinesla cenné nálezy a rozšířila znalosti o osídlení od pravěku po novověk. ČTK to ve čtvrtek řekla mluvčí Muzea východních Čech v Hradci Králové Lucie Peterková.
Kam vyrazit o víkendu na Pardubicku? Přinášíme nabídku tipů na koncerty, divadla, sportovní akce a výstavy. V sobotu se můžete těšit na farmářské trhy nebo sousedský bazárek v Pardubicích, ale také na jarní úklid či netradiční ochutnávku španělských jídel v Sezemicích. Po zimní pauze se o víkendu poprvé otevře hrad Kunětická hora. A pak je tu také bohatá nabídka procházek v přírodě a předpověď počasí.
Železnice spojuje kultury na trase Dolní Lipka – Slezská Javořina, čímž posiluje historické vazby mezi Pardubickým krajem a polským Dolnoslezským vojvodstvím. Tento projekt, financovaný z programu Interreg, slibuje nejen obnovu dopravního spojení, ale i kulturní výměnu a spolupráci v příhraniční oblasti. Jaké konkrétní přínosy přinese a jaké historické souvislosti oživí, se dozvíte v našem článku.
Velkou akci na úvod turistické sezony přichystali o nadcházejícím víkendu v Nepomuku, kde se otevřou muzea či jindy nepřístupné budovy včetně nedalekého zámku Zelená Hora. Dvoudenní výstava modelářského umění se bude konat v plzeňském Radovánku, doplní ji i výstava historických autobusů. V Plzni bude také možnost se rozloučit se zimou při vynášení Morany, nebo naopak přivítat jato v zoologické zahradě. Koncertovat budou například Helena Vondráčková, gothic rockové XIII. století, v Divadle Pod lampou se bude vzpomínat na Kurta Cobaina.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Na železnici u Ratíškovic začíná nová sezona, která přináší příležitost pro milovníky netradičních zážitků. Baťova vlečka se opět otevírá pro šlapací drezíny, které lákají návštěvníky na projížďky krajinou. V depu u Muzea ve vagonu jsou připraveny tři drezíny, které čekají na nové pasažéry. Zájemci si mohou rezervovat jízdu předem, a užít si tak nezapomenutelný výlet po historické trati.
Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci se chystá na zahájení letošní výstavní sezóny. Ve čtvrtek 3. dubna v 17 hodin se koná vernisáž dvou výstav.
V sobotu 5. dubna od 15.00 se uskuteční v Orlickém muzeu vernisáž výstavy Choceňští letci v RAF s přednáškou vojenského historika Milana Votavy. Rovněž je možné navštívit v sobotu 5. dubna komentované prohlídky po letecké expozici Orlického muzea (od 14.00 a poté od 16.00).
Po přesunu Akce U – umývání letadel v Leteckém muzeu Kunovice, z poslední březnové soboty na tu první dubnovou, opět nečekaně zaúřadovalo počasí a jeho předpověď donutila organizátory ji už podruhé přesunout na jiný termín, a to až na květen.
Podpořit komunitní život a utužit spolupráci místních spolků si klade za cíl projekt Jedna obec. Velkým lákadlem se stane znovu zprovoznění pohyblivé lunety od Václava Plechatého na třetím českém orloji Martina Chaloupky, který stojí v Žibřidicích, části obce Křižany.
Milovníci kostiček a pirátských dobrodružství, pozor! Oblastní muzeum a galerie v Mostě připravilo jedinečnou výstavu, která potěší malé i velké stavitele. Od 4. dubna do konce října budou mít návštěvníci možnost obdivovat kompletní kolekci legendárních lego pirátských setů z let 1989–1997.
Exponátem měsíce dubna v teplickém muzeu jsou lahve trpělivosti. Drobná díla, která stojí na pomezí umění a lidové tvorby, znázorňují velikonoční motiv ukřižování a utrpení Ježíše Krista. Dominantní je kříž a náplní atributy umučení jako kleště a žebřík. Unikátní předměty pocházejí z Krušnohoří. Jejich vytváření vyžadovalo značnou trpělivost, řekla ČTK kurátorka etnografické sbírky muzea Markéta Valtrová Kašparová.
Nová expozice mariánskolázeňského muzea představí lázeňství jako životní styl. Od propojení péče o zdraví, společenského života až po kulturního dědictví. Unikátním způsobem pak propojí historické exponáty s moderní technikou. Chybět nebudou interaktivní prvky, gamifikace a multimediální projekce. Expozice bude rozdělena do dvou částí. Jedna bude věnována zejména pramenům, druhá kultuře lázeňství. Muzeum by se mělo návštěvníkům otevřít letos na podzim.
Hradní muzeum s rodinnými památkami, které zdůrazňovaly starobylost rodu Buquoyů, otevřeli v Rožmberku už v roce 1846. Prvními návštěvníky tehdy byli členové rodiny a přátelé. V návštěvní knize se ale najde záhy třeba i podpis učitele z Bavorova. Tehdejší podobu muzea teď památkáři obnovili po skoro detektivním pátrání.
Dva dělníci na střeše viditelně dlouho nefunkčního objektu uvazují popruhy kolem velkého nápisu. Jeřábník se opatrně přibližuje hákem, spolupracovníci na něj zavěsí popruhy omotané kolem nápisu a ten se pomalu odpoutává od střechy. Tři písmena nejprve stoupají, těsně míjejí kandelábr osvětlení a pak už klesají k zemi.
Prestižní adresou pro archeology se stává Ostrožská Lhota. Místní unikátní muzeum a pravidelné přednášky přitahují velký zájem veřejnosti. Koncem února, když přednášel David Válek na téma Pohřební zvyklosti v mladší době kamenné, byla místní knihovna zaplněná.
Znojemský hrad společně s rotundou svaté Kateřiny otevře brány návštěvníkům první dubnový víkend. Celý duben je návštěva obou památek možná o víkendech, ale také na Velký pátek 18. dubna.
/FOTO/ Hornické muzeum Příbram zahajuje dubnovou sezónu s pestrou nabídkou akcí pro milovníky historie, přírody a tradičních řemesel. Návštěvníci se mohou těšit na botanické exkurze, jarní tvůrčí dílny a velikonoční programy, které oživí zvyky středního Povltaví. Otevřeno je od úterý do neděle, což umožňuje širokou škálu zážitků pro celou rodinu.
Dvě nové výstavy zahájilo Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Při zahájení zazněly i lidové písně v podání souboru Úsvit. Jedna expozice se věnuje velikonočním zvykům a druhá kulatému výročí jihočeského národopisu, mimo jiné představuje národopisné oblasti jižních Čech. Pro obě výstavy je připraven zajímavý doprovodný program.
Muzeum v Chomutově připravilo výstavu, na které se návštěvníci na chvíli promění v herní figurky. Výstava HRA je zavede na herní pole. Pak už záleží na hráčích, jestli se budou snažit zvítězit, nebo proniknout do vlastního nitra a zjistit něco o sobě. Vernisáž se uskuteční 3. dubna. Výstava potrvá do 28. října. ČTK o tom dnes informovala vedoucí umělecko-historického oddělení muzea Renáta Klucová.
Poslední březnovou sobotu se do Kunovic na Uherskohradišťsku měli sjet malí i velcí fanoušci letectví, aby se v tamním leteckém muzeu zapojili do devátého ročníku velkého umývání letadel neboli Akce U. Nakonec se však akce kvůli počasí překládá z 29. března na 5. dubna.
Táborští strážníci budou mít svůj exponát v Muzeu Policie ČR. V polovině března zástupce velitele táborské městské policie Pavel Šimek předal v Praze "ze služby" vyřazený elektrický skútr zástupci ředitele muzea Zdeňku Kopeckému.
V malebné tržiště se letos v sobotu 12. dubna promění prostranství okolo chebského chrámu sv. Mikuláše a muzea. Bude se zde konat chebský velikonoční jarmark. Ve stáncích najdou návštěvníci nejen ukázky tradičních řemesel, ale také nepřebernou nabídku regionálních potravin a občerstvení. Chybět nebudou uzeniny, ryby, bylinky, pečivo, med a další produkty.
Moravská Třebová bude letos hospodařit s rozpočtem s příjmy 454 milionů a výdaji 536 milionů korun. Rozdíl pokryjí úspory uložené na účtech, město také získá 22 milionů korun z prodeje pozemků a dalšího majetku. Na kapitálové výdaje město plánuje letos vydat 273 milionů korun. Mezi největší investice patří dokončení rekonstrukce městského muzea, řekl dnes ČTK místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
Vrchlabská radnice chce letos začít s přestavbou parkoviště u hřbitova nedaleko sídla Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) a bývalého kláštera, ve kterém je muzeum. Stavební práce by mohly začít v červnu a pokračovat po zimní přestávce v roce 2026. Odhadované náklady jsou 55 milionů korun, řekl ČTK starosta města Jan Sobotka (Zvon). Nově bude parkoviště zpevněné a placené.
Jak žila Maruška, holčička z Lidic, z níž chtěl nacistický režim vychovat Němku? O čem vyprávěli Češi na Volyni, a proč nakonec nacisté nevypálili Loučku, když kvůli tomu do obce přišli? Vyprávět historii skrze příběhy konkrétních lidí, vzbudit zájem a tím i otázky, je cesta, jak přivést návštěvníky do muzeí a památníků.
/FOTO, VIZUALIZACE/ Pardubický kraj zahájil budování železničního muzea v Dolní Lipce u Králík na Orlickoústecku nultou etapou. Před započetím celého velkého projektu je totiž nutné vyměnit krovy na budově výtopny. S předstihem se také opraví část kolejiště.
Dobrovolníci budou moci v sobotu 29. března opět umývat letadla vystavená v Leteckém muzeu v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Akce U, jak jí muzejníci říkají, se tam uskuteční podeváté, sdělil dnes ČTK ředitel muzea Martin Hrabec. Poprvé dobrovolníci letadla umývali před 11 lety.
O víkendu 5. a 6. dubna se poprvé v letošním roce otevřou brány největšího železničního muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka. V muzeu je i letos pro návštěvníky připravena novinka. První víkendy v dubnu, květnu, červnu a také září se konají jízdy parních vlaků z Lužné do Rakovníka, Řevničova a Krupé.