/FOTOGALERIE/ Členové Československé obce legionářské Kladno se 22. října 2024 zúčastnili zajímavé akce v Památníku Lidice. Před vlastním křtem audioknihy Lidická vzpomínání se uskutečnilo rozloučení s výstavou Hrdinové.
Velký výběr akcí nás čeká o víkendu od 25. října do 27. října. Můžete vyrazit třeba na burgery do Svitav, memorial do Širokého Dolu a nebo na Útěchovské štrůdlování. Podívejte se na náš seznam.
Nadcházející víkend na Jihlavsku bude ve znamení vrcholících výlovů. Lidé mohou do Telče, Radkova nebo do Zborné. Rybí hody chystají v Mrákotíně. Podzimní slavnost hostí zoologická zahrada, v Lukách znovuotevírají muzeum a bude i lampionový průvod.
Již pátý ročník Týdne turistických informačních center začíná ve čtvrtek 24. října. Do bohatého programu, který potrvá do 30. října se zapojila i obě kolínská infocentra. Na státní svátek 28. října navíc připadá den Středočeského kraje a muzea jsem opět přístupná za korunu.
/FOTO, VIDEO/ Poslední říjnový víkend plus sváteční pondělí nabídnou na Mělnicku i u sousedů ve středních Čechách desítky akcí, řadu z nich ještě stále pod širým nebem. Kam vyrazit na dušičkový jarmark, do halloweenské uličky, na festival čokolády nebo košt pěkných vín v podzemí?
Jedinečná výstava na nevšední téma je k vidění v Městském muzeu ve Dvoře Králové nad Labem. Název Víš, co nosíš? napovídá, že se jedná o módu a oblékání. Nečekejte ale přehlídku nejkrásnějších šatů, plavek či jiných oděvů.
Po mnoha letech se do Kralup nad Vltavou vrací vzácná gotická plastika Poslední večeře Páně, unikátní dřevořezba pocházející z majetku kralupské farnosti. Tento umělecký skvost bude vystaven v přízemí městského muzea.
Od zabití následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este a rozpoutání první světové války až po vznik Československa. Pelhřimovské Muzeum rekordů díky blížícímu se státnímu svátku přibližuje, jak vznikla první republika.
Od klasiky přes jednorožce až po portrétové knoflíky známých osobností. Jablonecké Muzeum skla a bižuterie ukáže poklady ze své sbírky. Tvoří ji pět a půl milionu knoflíků.
V osobě Jiřího Orta město Ústí nad Labem ztratilo významnou osobnost kulturního a veřejného života. V letech 1965 až 1968 nejprve pracoval jako redaktor v Československém rozhlase v Praze. Pak se ale přestěhoval do Ústí nad Labem, kde po zbytek svého profesního života pracoval jako sociolog a referent oddělení bezpečnosti a hygieny práce v ústecké Spolchemii. Svou stopu zanechal i v ústeckém muzeu.
Lesy na Českolipsku dopřávají v posledních dnech houbařům skutečné žně, jak stále ukazují příspěvky na sociálních sítích. A milovníci hub se nyní mohou těšit také na tradiční výstavu hub v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii. V ambitu proběhne od pátku 25. října do neděle 27. října.
Pět a půl milionu knoflíků na jednom místě. Neuvěřitelná plejáda vzorů. Od klasiky po sfingu, přes jednorožce až po portrétové knoflíky známých osobností. Jablonecké Muzeum skla a bižuterie ukáže průřez sbírky.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ „Městské muzeum v Čáslavi včera, dnes a zítra“ bylo téma přednášky Muzejního a vlastivědného spolku „Včely Čáslavské“. Ta se konala v úterý 15. října na Nové scéně Dusíkova divadla v Čáslavi a členové spolku i posluchači z řad veřejnosti si doslova užili povídání Drahomíry Novákové z místního muzea.
Oblastní muzeum a galerie v Mostě vystavilo poprvé v tomto století egyptskou rakev starou téměř tři tisíce let. Velmi cenný exponát kdysi patřil i s mumií litvínovskému textilnímu magnátovi Wilhelmu Rieckenovi. Na otevření výstavní místnosti čekal v sobotu 19. října dlouhý zástup lidí. Prohlídka byla součástí nové výstavy s názvem Mezi Prahou a Káhirou, která popisuje 100 let české egyptologie. Výstava byla realizována ve spolupráci s Českým egyptologickým ústavem Univerzity Karlovy a Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur.
V největším archeologickém muzeu světa v sousedství pyramid v Gíze bude vystaveno více než 100 000 artefaktů starověkých egyptských pokladů. Jeho významná část byla otevřena tento týden. The Grand Egyptian Museum (Velké egyptské muzeum), jak zní oficiální název muzea, se stane po svém dokončení jistě jedním z nejžádanějších míst světa, kde lze nahlédnout do života dávných vyspělých civilizací.
Václav Obr, majitel a zakladatel Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem, má za sebou další velký úspěch. Po téměř třech letech práce se mu podařilo zrestaurovat historický kočár Chariot Coupé z roku 1830, který byl vyroben vídeňským mistrem Nicolausom Kollerem a kdysi si zahrál v pohádce S čerty nejsou žerty.
Regionální muzeum v Mělníku zahájí na podzim novou výstavu Král železný a zlatý - s rytířským překvapením v malém sále muzea. Výstava, pořádaná ve spolupráci se dvěma skupinami historického šermu, bude působivou podívanou.
Houby na Znojemsku letos rostou v nebývalé míře. Kvůli množícím se dotazům na určení nasbíraných hub připravilo Jihomoravské muzeum pro zájemce poradnu.
Pro všechny, kdo rádi vzpomínají nebo obdivují kouzlo starých hraček, připravilo Jihomoravské muzeum výstavu s touto tematikou. Výstava nazvaná Dřevěná hračka a české Vánoce je zapůjčená z Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou.
Mimořádně zpřístupněný zámek v Trpístech s jedinečnými světelnými instalacemi, valčík na podporu hospice, oslava Mezinárodního dne archeologie v tachovském muzeu a spousta dalších akcí se bude konat o víkendu na Tachovsku. Pokud už máte dostatek hub a nechystáte se do lesů, vyrazte za kulturou. Přinášíme několik tipů.
Jedna z nejvýjimečnějších českých žen 20. století, tak lze uvažovat o lékařce Vlastě Kálalové-Di Lotti (1896 – 1971). Její příběh není známý pouze na Písecku, odkud pocházela a kde i většinu života prožila, nesmrtelnou se stala také díky románu Ilony Borské Doktorka z domu trubačů, jehož je hlavní hrdinkou. Letos je to přesně 100 let, co tehdy ani ne třicetiletá doktorka z Bernartic odcestovala nejprve do Turecka a pak do Bagdádu, aby zde založila československou nemocnici.
/FOTO, VIDEO/ Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi přináší unikátní spojení historie a moderních technologií. Návštěvníci mají možnost zhlédnout nejnovější model značky Škoda, který doplňuje expozici ikonických vozů a designových studií. Výstava představuje nejen bohatou minulost, ale i budoucnost automobilového průmyslu.
V leteckém muzeu Metoděje Vlacha proběhl v pondělí 7. října slavnostní křest repliky letounu Sopwith Triplane. Trojplošník se stává dalším nádherným létajícím exponátem muzea.
O víkendu skončí výstava Zmizelé Pardubice: Synagoga. Východočeské muzeum v Pardubicích ji umístilo naproti původnímu umístění dnes už neexistující budovy pardubické synagogy. Volně přístupná panelová výstava na „kulatém rohu“ bude k vidění už jen do neděle 20. října.
Studenti druhých ročníků oborů OA a IT se začátkem října vydali na jazykovou exkurzi do Vídně, kde navštívili ikonické památky jako zámek Schönbrunn, Hundertwasserhaus a Vídeňskou státní operu. Navzdory deštivému počasí si užili bohatý program plný kulturních zážitků.
Obřadní, nebo také vitrážová síň v budově ašského muzea na Poštovním náměstí. Je sobota 12. října, 14 hodin. Síň je plná k prasknutí. Přišlo asi 120 lidí. Koná se zde vzpomínkové setkání na MUDr. Blahoslava Lukavce, vyhlášeného ašského pediatra a ředitele kojeneckého ústavu, u příležitosti 100. výročí jeho narození. Sešli se, aby vzpomínali na osobnost, která už 32 let není mezi námi. To je dlouhá doba. Přesto přišli ti, kteří pana doktora osobně znali – spolupracovníci, přátelé, pacienti, známí, i ti, co o něm slyšeli jen z vyprávění.
Dvě stovky pracovníků Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) a dobrovolníků uklízeli minulý týden podél turistických cest. V rámci akce Čisté Krkonoše zlikvidovali také historickou černou skládku pod Labskou boudou. „Celkem z Krkonoš zmizely tři tuny odpadků,“ spočítal mluvčí správy parku Radek Drahný.
Tradici mimořádných krátkodobých výstav drží Prácheňské muzeum v Písku i v letošním roce – na pouhých šest dnů sem budou zapůjčeny velice vzácné Královské insignie pozdní antiky ze Mšece a Řevničova. Jedná se o poklad v podobě zlaté opaskové přezky a prstenu nalezený v roce 2020 na Rakovnicku, doplněný o ozdobný pozlacený závěs koňské ohlávky. Mimořádná výstava začíná v úterý 15. října.
Jan Žižka je symbolem národní hrdosti i vojenského umění. Letos si připomínáme 600. výročí smrti tohoto slavného vojevůdce a Muzeum Středního Pootaví ve Strakonicích k této příležitosti připravilo jedinečnou přednášku Prof. Petra Čorneje s názvem Žižkovy vojenské akce na Strakonicku – jaro 1420.
Krása, až přechází zrak. Tolik amerických veteránů na jednom mostě se jen tak nevidí. To je Muzeum JK Classic v Lužné u Rakovníka. Kdo má o tento druh automobilů zájem, má ještě dva víkendy na to, aby se sem zajel podívat a kochal se. Pak muzejní sezona skončí a nová odstartuje až příští rok v dubnu.
V Česku se ve veřejných institucích trvale nacházejí téměř dvě desítky egyptských mumií. Vděčíme za to především bohatým obchodníkům, kteří v 19. století historické ostatky do českých zemí vozili jako suvenýry a dary pro vznikající muzea. Nový režim po roce 1948 ale mumie označil za buržoazní přežitek a z očí veřejnosti zmizely soukromé sbírky do depozitářů státních institucí. V nich se o ně pečuje dodnes, veřejnost ale dostává příležitost se s nimi seznámit. V říjnu se do Oblastního muzea a galerie v Mostě opět vrátí jeho mumie. Její fantastický příběh není jen svědectvím o egyptské historii a historii Mostecka, ale o historii těchto památek v Česku vůbec.
Náboženská válka o svobodu vyznání, ale i o vládu nad celou Moravou. Třicetiletá válka se v roce 1645 dotkla i Brna, jehož obyvatelé město úspěšně ubránili před obléháním. Tyto události si Brňané budou moci připomenout v poslední dochované městské bráně po dokončení její rekonstrukce. V Měnínské bráně vedení Muzea města Brna plánuje zřídit stálou expozici o obléhání Brna Švédy.
/FOTOGALERIE/ Pestrými barvami hrála od pátku jedenáctého do neděle třináctého října Galerie Orion při Muzeu Vyškovska. Své výpěstky tady představovali zahrádkáři z Vyškova, Slavkova u Brna, Heršpic, Nemojan, Drnovic, Křenovic nebo Orlovic. Akce byla v dané dny přístupná od devíti až do sedmnácti hodin, vstupné bylo dobrovolné. Prohlédněte si obsáhlou fotogalerii z výstavy.
V Brněnci na Svitavsku se chystá otevření muzea přeživších holokaustu, které vzniká v historických prostorách bývalé Schindlerovy továrny. Projekt, který realizuje nadační fond Archa - rodiny Löw-Beer a Oskara Schindlera, má být dokončen v květnu příštího roku. Návštěvníci se mohou těšit na unikátní expozici, která připomene osudy těch, kteří přežili hrůzy holokaustu.
Program plný zábavných aktivit a hravého tvoření zakončený tradičním průvodem s lampiony nabídne oblíbené Uspávání broučků s Muzeem regionu Valašsko, které proběhne v pátek 11. října v areálu kostela Nejsvětější Trojice ve Valašském Meziříčí.
Jak to dnes vypadá v nevyužívané budově Elektrárny královského města Písku a jak by to tu mohlo vypadat? S tím seznamuje veřejnost Prácheňské muzeum Písek prostřednictvím komentovaných prohlídek.
Letos nově otevřené Muzeum map Zlín připravilo pro širokou veřejnost volný cyklus setkávání v Mapařově dílně, který posluchače zavede do podivuhodného světa kartografie. První přednáška se uskuteční v sobotu 19. října v 10 hodin.
Tradiční podzimní zahrádkářská výstava přiláká od pátku do neděle návštěvníky do Muzea Vyškovska. Na zahájení akce jedenáctého října v deset hodin vystoupí děti z mateřské školy.
Oblíbená zimní kratochvíle bude letos opět k dispozici. Mobilní kluziště sestaví opět před muzeem v Prostějově. Slavnostní zahájení provozu se uskuteční v pátek 22. listopadu.
Nepokořený válečník, spolčenec čarodějnic i postava z loutkového divadla. To všechno je Jan Žižka z Trocnova a Kalicha, jak ho ukazuje výstava v Jihočeském muzeu. Navíc v posledních dnech vědci představili i to, jak mohl Jan Žižka vypadat: vymodelovali mu díky novým technologiím tvář.
/FOTO, VIDEO/ To je nádhera. Pestře zdobené talíře, mísy až zrak přechází. Fortelná práce. Návštěvníci Muzea Blanenska se zanedlouho pohledem vrátí do druhé poloviny 19. století. Tehdy měla Olomučanská keramika, kterou vyráběli v obcí nedaleko Blanska, světový zvuk. Zašlou slávu tehdejšího továrny na hliněné zboží oživí v hudebním salonu.
Závěsná ozdoba hlavy z Mongolska, náramek používaný v Indonésii při rituálním tanci nebo koruna nepálské nevěsty. To jsou některé z unikátních exponátů, které budou až do 2. února k vidění v hlavní budově Západočeského muzea v Plzni. Koná se tady totiž výstava s názvem Umění šperku v zemích Orientu.