Kreativ

ŠTÍTEK: muzeum

Křest audioknihy Lidická vzpomínání.

Podívejte se: Křest audioknihy Lidická vzpomínání

/FOTOGALERIE/ Členové Československé obce legionářské Kladno se 22. října 2024 zúčastnili zajímavé akce v Památníku Lidice. Před vlastním křtem audioknihy Lidická vzpomínání se uskutečnilo rozloučení s výstavou Hrdinové.

Dušičkový jarmark se koná v Mělníku rok co rok.

Kam o víkendu: Na Mělnicku mezi chryzantémy, dýně, lampiony i strašidla

/FOTO, VIDEO/ Poslední říjnový víkend plus sváteční pondělí nabídnou na Mělnicku i u sousedů ve středních Čechách desítky akcí, řadu z nich ještě stále pod širým nebem. Kam vyrazit na dušičkový jarmark, do halloweenské uličky, na festival čokolády nebo košt pěkných vín v podzemí?  

PhDr. Jiří Ort

Zemřel ústecký milovník umění, publicista, sociolog a badatel Jiří Ort

V osobě Jiřího Orta město Ústí nad Labem ztratilo významnou osobnost kulturního a veřejného života. V letech 1965 až 1968 nejprve pracoval jako redaktor v Československém rozhlase v Praze. Pak se ale přestěhoval do Ústí nad Labem, kde po zbytek svého profesního života pracoval jako sociolog a referent oddělení bezpečnosti a hygieny práce v ústecké Spolchemii. Svou stopu zanechal i v ústeckém muzeu.

Houbové úlovky z Hradčan.

Odložená výstava hub se blíží. Lidé mohou do muzea nosit vlastní exponáty

Lesy na Českolipsku dopřávají v posledních dnech houbařům skutečné žně, jak stále ukazují příspěvky na sociálních sítích. A milovníci hub se nyní mohou těšit také na tradiční výstavu hub v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii. V ambitu proběhne od pátku 25. října do neděle 27. října.

Z přednášky historičky Drahomíry Novákové na téma „Městské muzeum v Čáslavi včera, dnes a zítra“ na Nové scéně Dusíkova divadla v Čáslavi.

Od 23 tisíc zlatých k nevyčíslitelné hodnotě. Přednáška odhalila historii muzea

/FOTOGALERIE, VIDEO/ „Městské muzeum v Čáslavi včera, dnes a zítra“ bylo téma přednášky Muzejního a vlastivědného spolku „Včely Čáslavské“. Ta se konala v úterý 15. října na Nové scéně Dusíkova divadla v Čáslavi a členové spolku i posluchači z řad veřejnosti si doslova užili povídání Drahomíry Novákové z místního muzea.

Oblastní muzeum a galerie v Mostě vystavilo poprvé v tomto století egyptskou rakev starou téměř tři tisíce let.

Do Mostu se vrátila rakev staroegyptské mumie. Na první prohlídku stála fronta

Oblastní muzeum a galerie v Mostě vystavilo poprvé v tomto století egyptskou rakev starou téměř tři tisíce let. Velmi cenný exponát kdysi patřil i s mumií litvínovskému textilnímu magnátovi Wilhelmu Rieckenovi. Na otevření výstavní místnosti čekal v sobotu 19. října dlouhý zástup lidí. Prohlídka byla součástí nové výstavy s názvem Mezi Prahou a Káhirou, která popisuje 100 let české egyptologie. Výstava byla realizována ve spolupráci s Českým egyptologickým ústavem Univerzity Karlovy a Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur.

Podoba Velkého egyptského muzea.

Obří nové egyptské muzeum je megaprojektem za miliardu dolarů

V největším archeologickém muzeu světa v sousedství pyramid v Gíze bude vystaveno více než 100 000 artefaktů starověkých egyptských pokladů. Jeho významná část byla otevřena tento týden. The Grand Egyptian Museum (Velké egyptské muzeum), jak zní oficiální název muzea, se stane po svém dokončení jistě jedním z nejžádanějších míst světa, kde lze nahlédnout do života dávných vyspělých civilizací.

Kočár Chariot Coupé na letošním Josefkolu.

Pod Kosířem opravili vzácný kočár. Ozdobil úvod Velké pardubické

Václav Obr, majitel a zakladatel Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem, má za sebou další velký úspěch. Po téměř třech letech práce se mu podařilo zrestaurovat historický kočár Chariot Coupé z roku 1830, který byl vyroben vídeňským mistrem Nicolausom Kollerem a kdysi si zahrál v pohádce S čerty nejsou žerty.

Illuminate vol.2 - rok 2023

Světelné instalace na zámku, ale i valčík či deskovky. Víkend je zase nabitý

Mimořádně zpřístupněný zámek v Trpístech s jedinečnými světelnými instalacemi, valčík na podporu hospice, oslava Mezinárodního dne archeologie v tachovském muzeu a spousta dalších akcí se bude konat o víkendu na Tachovsku. Pokud už máte dostatek hub a nechystáte se do lesů, vyrazte za kulturou. Přinášíme několik tipů. 

Lékařka Vlasta Kálalová-Di Lotti.

Písecké muzeum připomíná osud doktorky Vlasty Kálalové-Di Lotti výstavou

Jedna z nejvýjimečnějších českých žen 20. století, tak lze uvažovat o lékařce Vlastě Kálalové-Di Lotti (1896 – 1971). Její příběh není známý pouze na Písecku, odkud pocházela a kde i většinu života prožila, nesmrtelnou se stala také díky románu Ilony Borské Doktorka z domu trubačů, jehož je hlavní hrdinkou. Letos je to přesně 100 let, co tehdy ani ne třicetiletá doktorka z Bernartic odcestovala nejprve do Turecka a pak do Bagdádu, aby zde založila československou nemocnici.

Škoda Elroq při testovacích jízdách s kamuflovanými kusy

Elroq přijíždí do Mladé Boleslavi. Škoda Muzeum představuje nový elektromobil

/FOTO, VIDEO/ Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi přináší unikátní spojení historie a moderních technologií. Návštěvníci mají možnost zhlédnout nejnovější model značky Škoda, který doplňuje expozici ikonických vozů a designových studií. Výstava představuje nejen bohatou minulost, ale i budoucnost automobilového průmyslu.

Volně přístupná panelová výstava na „kulatém rohu“ bude k vidění už jen do neděle 20. října.

Fotografická výstava o pardubické synagoze v neděli skončí

O víkendu skončí výstava Zmizelé Pardubice: Synagoga. Východočeské muzeum v Pardubicích ji umístilo naproti původnímu umístění dnes už neexistující budovy pardubické synagogy. Volně přístupná panelová výstava na „kulatém rohu“ bude k vidění už jen do neděle 20. října.

Na MUDr. Blahoslava Lukavce vzpomínala s rodinou plná obřadní síň ašského muzea

Na MUDr. Blahoslava Lukavce vzpomínala s rodinou plná obřadní síň ašského muzea

Obřadní, nebo také vitrážová síň v budově ašského muzea na Poštovním náměstí. Je sobota 12. října, 14 hodin. Síň je plná k prasknutí. Přišlo asi 120 lidí. Koná se zde vzpomínkové setkání na MUDr. Blahoslava Lukavce, vyhlášeného ašského pediatra a ředitele kojeneckého ústavu, u příležitosti 100. výročí jeho narození. Sešli se, aby vzpomínali na osobnost, která už 32 let není mezi námi. To je dlouhá doba. Přesto přišli ti, kteří pana doktora osobně znali – spolupracovníci, přátelé, pacienti, známí, i ti, co o něm slyšeli jen z vyprávění.

Archeoložka Krkonošského muzea Správy KRNAP Olga Hájková na skládce pod Labskou boudou.

Ochránci přírody uklízeli Krkonoše, a také skládku pod Labskou boudou

Dvě stovky pracovníků Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) a dobrovolníků uklízeli minulý týden podél turistických cest. V rámci akce Čisté Krkonoše zlikvidovali také historickou černou skládku pod Labskou boudou. „Celkem z Krkonoš zmizely tři tuny odpadků,“ spočítal mluvčí správy parku Radek Drahný.

Vzácné královské šperky budou v Písku k vidění pouze šest dnů.

Mimořádná výstava: Vzácné královské šperky budou v Písku k vidění pouze šest dnů

Tradici mimořádných krátkodobých výstav drží Prácheňské muzeum v Písku i v letošním roce – na pouhých šest dnů sem budou zapůjčeny velice vzácné Královské insignie pozdní antiky ze Mšece a Řevničova. Jedná se o poklad v podobě zlaté opaskové přezky a prstenu nalezený v roce 2020 na Rakovnicku, doplněný o ozdobný pozlacený závěs koňské ohlávky. Mimořádná výstava začíná v úterý 15. října.

Jan Žižka je symbolem národní hrdosti i vojenského umění.

Žižkovy vojenské akce na Strakonicku: Muzeum připomene slavného vojevůdce

Jan Žižka je symbolem národní hrdosti i vojenského umění. Letos si připomínáme 600. výročí smrti tohoto slavného vojevůdce a Muzeum Středního Pootaví ve Strakonicích k této příležitosti připravilo jedinečnou přednášku Prof. Petra Čorneje s názvem Žižkovy vojenské akce na Strakonicku – jaro 1420.

Kromě samotné mumie mostecké muzeum v roce 1894 získalo i další předměty z Egypta do svých sbírek. Na fotografie historické foto expozice.

Egyptské mumie v ČR? Boháči je měli jako suvenýry, komunisti nahradili lopatami

V Česku se ve veřejných institucích trvale nacházejí téměř dvě desítky egyptských mumií. Vděčíme za to především bohatým obchodníkům, kteří v 19. století historické ostatky do českých zemí vozili jako suvenýry a dary pro vznikající muzea. Nový režim po roce 1948 ale mumie označil za buržoazní přežitek a z očí veřejnosti zmizely soukromé sbírky do depozitářů státních institucí. V nich se o ně pečuje dodnes, veřejnost ale dostává příležitost se s nimi seznámit. V říjnu se do Oblastního muzea a galerie v Mostě opět vrátí jeho mumie. Její fantastický příběh není jen svědectvím o egyptské historii a historii Mostecka, ale o historii těchto památek v Česku vůbec.

Běžná jezdecká přilba z poloviny 17. století ze sbírky Muzea města Brna, jenž by mohla být vystavena v rámci expozice brněnského opevnění na Měnínské bráně.

Brno oživí historii. V Měnínské bráně bude po opravách expozice o obléhání Švédy

Náboženská válka o svobodu vyznání, ale i o vládu nad celou Moravou. Třicetiletá válka se v roce 1645 dotkla i Brna, jehož obyvatelé město úspěšně ubránili před obléháním. Tyto události si Brňané budou moci připomenout v poslední dochované městské bráně po dokončení její rekonstrukce. V Měnínské bráně vedení Muzea města Brna plánuje zřídit stálou expozici o obléhání Brna Švédy.

Podívejte se, jak vypadala podzimní zahrádkářská výstava ve Vyškově od 11. do 13. října.

OBRAZEM: Muzeum plné barev. Zahrádkáři vystavovali ve Vyškově, podívejte se

/FOTOGALERIE/ Pestrými barvami hrála od pátku jedenáctého do neděle třináctého října Galerie Orion při Muzeu Vyškovska. Své výpěstky tady představovali zahrádkáři z Vyškova, Slavkova u Brna, Heršpic, Nemojan, Drnovic, Křenovic nebo Orlovic. Akce byla v dané dny přístupná od devíti až do sedmnácti hodin, vstupné bylo dobrovolné. Prohlédněte si obsáhlou fotogalerii z výstavy.

Schindlerova továrna v Brněnci na Svitavsku se promění v unikátní expozici holocaustu. Projekt představil i festival Meeting Brno.

Nadační fond chystá muzeum holokaustu. Otevře se v Schindlerově továrně

V Brněnci na Svitavsku se chystá otevření muzea přeživších holokaustu, které vzniká v historických prostorách bývalé Schindlerovy továrny. Projekt, který realizuje nadační fond Archa - rodiny Löw-Beer a Oskara Schindlera, má být dokončen v květnu příštího roku. Návštěvníci se mohou těšit na unikátní expozici, která připomene osudy těch, kteří přežili hrůzy holokaustu.

Uspávání broučků s Muzeem regionu Valašsko ve Valašském Meziříčí; archivní foto

Děti ve Valašském Meziříčí uloží broučky k zimnímu spánku

Program plný zábavných aktivit a hravého tvoření zakončený tradičním průvodem s lampiony nabídne oblíbené Uspávání broučků s Muzeem regionu Valašsko, které proběhne v pátek 11. října v areálu kostela Nejsvětější Trojice ve Valašském Meziříčí.

Vědci sestrojili možnou podobu slavného vojevůdce Jana Žižky. Podívejte se na aproximaci obličeje Jana Žižky.

Žižka, hrdina z legend, po staletích ožil. Vědci mu vymodelovali tvář

Nepokořený válečník, spolčenec čarodějnic i postava z loutkového divadla. To všechno je Jan Žižka z Trocnova a Kalicha, jak ho ukazuje výstava v Jihočeském muzeu. Navíc v posledních dnech vědci představili i to, jak mohl Jan Žižka vypadat: vymodelovali mu díky novým technologiím tvář.

Příběh Olomučanské keramiky žije dál. V Muzeu Blanenska vystaví unikátní kusy.

Příběh Olomučanské keramiky žije dál. V Muzeu Blanenska vystaví unikátní kusy

/FOTO, VIDEO/ To je nádhera. Pestře zdobené talíře, mísy až zrak přechází. Fortelná práce. Návštěvníci Muzea Blanenska se zanedlouho pohledem vrátí do druhé poloviny 19. století. Tehdy měla Olomučanská keramika, kterou vyráběli v obcí nedaleko Blanska, světový zvuk. Zašlou slávu tehdejšího továrny na hliněné zboží oživí v hudebním salonu.

Výstava šperků v Západočeském muzeu v Plzni.

Muzeum v Plzni ukáže unikátní šperky z Indie, Tibetu, Sibiře i Mongolska

Závěsná ozdoba hlavy z Mongolska, náramek používaný v Indonésii při rituálním tanci nebo koruna nepálské nevěsty. To jsou některé z unikátních exponátů, které budou až do 2. února k vidění v hlavní budově Západočeského muzea v Plzni. Koná se tady totiž výstava s názvem Umění šperku v zemích Orientu.