/FOTO, VIDEO/ To je nádhera. Pestře zdobené talíře, mísy až zrak přechází. Fortelná práce. Návštěvníci Muzea Blanenska se zanedlouho pohledem vrátí do druhé poloviny 19. století. Tehdy měla Olomučanská keramika, kterou vyráběli v obcí nedaleko Blanska, světový zvuk. Zašlou slávu tehdejšího továrny na hliněné zboží oživí v hudebním salonu.
Závěsná ozdoba hlavy z Mongolska, náramek používaný v Indonésii při rituálním tanci nebo koruna nepálské nevěsty. To jsou některé z unikátních exponátů, které budou až do 2. února k vidění v hlavní budově Západočeského muzea v Plzni. Koná se tady totiž výstava s názvem Umění šperku v zemích Orientu.
Jan Žižka 1424. Od soboty 12. října až do 12. ledna příštího roku je v malém sále rokycanského Muzea dr. Horáka (ulice J. Knihy 146) instalována expozice, připomínající 600. výročí úmrtí husitského a nikdy neporaženého českého vojevůdce Jana Žižky.
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravilo pro návštěvníky dvě výstavy, které společně tvoří harmonický celek. Výstava Tajemství zoologického depozitáře zavede návštěvníky do říše zvířat a představí zajímavé exempláře z bohaté přírodovědné sbírky muzea. Ty v prostoru doplní výstava Alter Ego PB, kde výtvarník Pavel Bezděčka prezentuje obrazy s převážně přírodní tematikou. Výstavy budou zahájeny vernisáží ve čtvrtek 10. října v 17 hodin.
Legendu strakonických dudáků - Josefa Režného, netřeba představovat. Ale o třísvazkové publikaci, která připomíná jeho život a dílo, možná ještě mnoho lidí neví. Kniha představuje nejen život Josefa Režného, ale je i skvělou pomůckou nejen pro začínající dudáky.
Festival panenek a medvídků proběhne v plzeňské Měšťanské besedě v sobotu 12. října 2024 a v neděli 13. října 2024. Šestý ročník nabídne již tradičně pestrou škála panenek, kočárků, medvídků či různých historických doplňků.
Nizozemské muzeum moderního a současného umění LAM našlo jeden ze svých exponátů v pytli s odpadky. Nový technický zaměstnanec totiž dvě plechovky od piva vystavené ve skleněném výtahu považoval za odpad. Dvě ručně malované plechovky jsou ale dílem francouzského umělce Alexandra Laveta, který jimi vzdává hold chvílím stráveným s přáteli. Exponát už je zpět na svém místě, uvedlo vedení muzea.
Jak vypadá pošvatka, pavučinec, plešák nebo vatovec? Na to dává odpověď třídenní výstava hub v havlíčkobrodském muzeu. Začala v pondělí 7. října, končí ve středu 9. října. Výstavu pořádá každý podzim Muzeum Vysočiny a brodský spolek mykologů. V přízemí muzea na náměstí v Brodě jsou tou dobou vidět stovky hub, jedlých i nejedlých. Dopoledne je návštěvníkům k dispozici houbařská poradna.
/FOTO,VIDEO/ V sobotu 5. října v 16 hodin byla v mansardě Muzea T. G.M. v Rakovníku slavnostní vernisáží zahájena výstava obrazů Dalibora Blažka pod názvem Omezený systém.
/FOTO, VIDEO/ Nejrozsáhlejší rekonstrukcí od 80. let minulého století prochází nyní Vísecká rychta v Kravařích. Opravy této významné kulturní památky zahrnují zesílení krovu, výměnu střešní krytiny a kompletní údržbu dřevěných prvků. Návštěvníci se mohou těšit na nové expozice v roce 2026.
V ašském muzeu zahájili výstavu, která oslavuje bohatou historii města jako někdejšího centra výroby rukavic. Největší sbírka rukavic v Česku, a možná i na světě, se pyšní zápisem do České knihy rekordů.
Výstavní plocha břeclavského muzea představila Sdružení výtvarných umělců moravských, což je spolek umělců, založený již na počátku dvacátého století. A patřila do něj tehdejší elita známých jmen: Joža Úprka, Max Švabinský, architekt Dušan Jurkovič a mnozí další.
Už jistě plánujete pro děti zpestření na období adventu. Využijte této nabídky a navštivte Muzeum hraček Stuchlíkovi v Novém Bydžově, kde bude kromě hraček od prosince k vidění i ojedinělá výstava betlémů.
V sobotu 5. října se na Veselém Kopci uskuteční program s názvem Bramborová sobota. Je připomínkou tradice pěstování a využití brambor na Českomoravské vrchovině. Na jeho přípravě muzeum spolupracuje s Výzkumným ústavem bramborářským v Havlíčkově Brodě.
Městské muzeum ve Stříbře i v letošním roce nabízí díla amatérských tvůrců a fotografů ze Stříbrska ve výstavě nazvané Babí léto. Devatenáct umělců zde vystavuje své obrazy, dřevěné figurky, plastiky, fotografie, ale i mandely, keramiku či kabelky a výstava přináší díky své rozmanitosti nevšední podívanou. Vernisáž k výstavě se konala v pondělí 30. září, zahájena byla vystoupením žákyně ZUŠ Stříbro pod vedením učitelky Hany Bezděkové.
Cenu Architekt roku 2024 získal Roman Koucký, autor nové expozice Muzea Krkonoš ve Vrchlabí a jejího originálního vstupu ve skále. Architekta, urbanistu a profesora vybrala odborná porota složená z vítězů předchozích ročníků prestižní soutěže. Vyhlášení vítězů se uskutečnilo v pondělí v Centru architektury a městského plánování v Praze.
/VIDEA, FOTOGALERIE/ Jakkoli se Štramberku díky jeho kopcovité poloze vyhnuly zářijové záplavy, dopad na toto turistické město řádění přírodních živlů mělo. Silné lijáky poškodily jeskyni Šipka a vichřice pak zase lesy na vrchu Kotouč. Hrozí pády kamenů a stromů a do odvolání tady platí zákazy vstupu.
/FOTO,VIDEO/ Ničeho se nesmět dotknout či vyzkoušet. Tak si mnozí z nás pamatují návštěvy téměř většiny muzeí. V Nelahozevsi na Mělnicku se rozhodli přesně pro opak. Rodný dům skladatele Antonína Dvořáka byl v obci nedaleko Kralup nad Vltavou v posledních letech spíše nevýraznou památkou. Majitelé objektu, rodina Lobkowiczů, se jej rozhodlipředělat na místo s nejmodernějšími interaktivními prvky. Podívejte se na zásadní proměnu, kterou prošel.
Matka čtyř malých dětí Michaela Brandnerová žije se svou rodinou v Radnicích v Plzeňském kraji. Pochází ale z Krnova. Z oblasti nejvíce zasažené zářijovými ničivými povodněmi. Poté, co většinu jejího rodného města zaplavila voda, rozhodla se odjet pomáhat likvidovat následky katastrofy. Nejela ale s prázdnou. V Radnicích zorganizovala sbírku materiální pomoci a nakonec se sešlo tolik věcí, že do Slezska mířila dodávka naplněná až po strop. Další sbírka finišuje v těchto dnech.
Automoto Museum Lučany se stalo dějištěm dvou výjimečných akcí, které přilákaly nejen milovníky historických vozidel. Vernisáž dobových plakátů LIAZ a následná TalkShow Martina Straky nabídly návštěvníkům jedinečnou příležitost setkat se s legendami Dakaru a zprotředkovaně i hvězdách F1.
Vzácné i běžné druhy hub aktuálně rostoucí v našem okolí si budete moci prohlédnout v rámci tradičních výstav Muzea regionu Valašsko, které proběhnou od úterý 1. do neděle 6. října na zámcích Vsetín a Kinských ve Valašském Meziříčí. Součástí jsou i mykologické poradny, komentované prohlídky, přednáška či lektorské programy pro školy.
Matka čtyř malých dětí Michaela Brandnerová žije se svou rodinou v Radnicích. Pochází ale ze severní Moravy. Z oblasti nejvíce zasažené zářijovými ničivými povodněmi. Poté, co většinu jejího rodného Krnova zaplavila voda, rozhodla se odjet pomáhat likvidovat následky katastrofy. Nejela ale s prázdnou. V Radnicích zorganizovala sbírku materiální pomoci a nakonec se sešlo tolik věcí, že na Moravu mířila dodávka naplněná až po strop. Další sbírka finišuje v těchto dnech.
Přes 100 000 cigaret, 129 kilogramů tabáku, 1250 doutníků, přes půl milionu eur v hotovosti a asi 50 kilogramů drog, to odhalili psi celníků při 4800 kontrolách po příletech na vídeňské letiště v první polovině roku.
Výstava Učitel a žák, kterou v Městském muzeu v Hořicích otevřou 10. října, propojí tvorbu dvou s Hořicemi spjatých současných umělců – sochařů Karla Kunce a Martina Zetové. Oba autoři se setkali na Střední uměleckoprůmyslové škole sochařské a kamenické v Hořicích. Zetová v roli pedagoga a Kunc v roli studenta sochařského ateliéru. V nedávné době se znovu setkali, když je propojila práce s hlínou jako materiálem a východiskem pro nová díla. Role obou autorů se obrátily a Kunc se stal učitelem Zetové.
V pátek 27. září 2024 zemřel pan Gustav Havel ml., syn legendárního československého motocyklového závodníka Gustava Havla, po němž je jeho jméno spojeno s hořickým závodem 300 zatáček.
Nadace českého emigranta Davida Chmelíka bude žádat o evropské miliony na rozšíření slovanského hradiště v obci Raddusch v německém Braniborsku. Expozici s unikátní archeologickou sbírkou přeloží z němčiny, obdivovat ji mají také severočeští školáci. Hradiště v rovinaté krajině na jihu Braniborska svým vzezřením zaujme už z dálnice. Po té to sem z Drážďan trvá hodinu a půl. Stavba vyčnívá z monotónní roviny s větrníky, solárními panely a jezery v bývalých dolech a připomíná zmenšené římské Koloseum. Od samosprávy blízkého osmitisícového města Vetschau teď tento hrad i s moderním muzeem do správy převzal český emigrant David Chmelík a jeho nadace Slavonic Europe.
V mělnickém muzeu pokračuje výstava Mělník v čase: 750 let města, která nabídne 28. října i komentované prohlídky. A na výstavu Mělnické medvídkování aneb s medvídky za historií Mělníka lze s dětmi vyrazit až do 6. října.
Kočárky ze dřeva a proutí, s loukoťovými koly i Liberty s plastovými okénky. To všechno jsou exponáty z rozsáhlé sbírky historických a retro kočárků Karly Radové z Konstantinových lázní na Tachovsku. Lidé je mohou vidět na různých akcích po celém Česku. Některé kočárky se ke sběratelce dostanou ve velmi špatném stavu, ta je však dokáže opravit a zrenovovat tak, že zase vypadají jako nové.
Dny otevřených ateliérů na jižní Moravě již počtrnácté zpřístupní zájemcům dílny a ateliéry některých umělců a řemeslníků v kraji, připadají na tento víkend osmadvacátého až devětadvacátého září. Do akce se zapojuje mimo jiné i vyškovské muzeum s výtvarnou výstavou a doprovodným programem.
Archeologové postupně odhalují tajemství budov na Masarykově náměstí v Jihlavě, kde sídlí Muzeum Vysočiny. Zjistili například, že tam lidé bydleli už v období vrcholného středověku. Ve 13. a 14. století se mimo jiné potýkali i s požárem.
Sobota 28. září. Den, zasvěcený svatému Václavovi a všem nositelům tohoto jména, nabídne v rokycanském Muzeu na demarkační linii atraktivní program. Prezentaci skvěle vybavené a vycvičené prvorepublikové armády, přičemž od 12 hodin je vstup do areálu zdarma díky podpoře ministerstva obrany i představitelů města!
Městské muzeum a galerie ve Svitavách se připravuje na sedmý ročník mykologické výstavy, která nabídne nejen živé exempláře hub, ale i odbornou poradnu a interaktivní aktivity pro děti. Návštěvníci se mohou těšit na tvorbu výtrusogramů a houbařský deník.
Jako tradičně přinášíme nabídku kulturních, společenských i sportovních akcí, které se uskuteční o nadcházejícím víkendu na Jablonecku i v celém Libereckém kraji. Stačí si vybrat.
Město Ostrava, spolu s Ministerstvem vnitra ČR – Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR, Moravskoslezským krajem a společnostmi Cylinders Holding, Dolní oblast Vítkovice a Vítkovice, usilují o vybudování Národního hasičského muzea.
Vrchlabské Muzeum Krkonoš a projekt Revitalizace mokřadů v Krkonošském národním parku usilují o přízeň odborníků i veřejnosti v architektonické soutěžní přehlídce Krkonošská cena za architekturu. Veřejnost může hlasovat až do 3. října do 17 hodin na adrese www.kcza.cz. Budeme rádi, pokud podpoříte některý z našich projektů.
Poslední zářijový víkend se už po dvaadvacáté sjedou do Českého Krumlova nejen Václavové a Václavky z celé České republiky, ale také milovníci dobré hudby, tance a folkloru. Třídenní podzimní slavnosti, které začaly v pátek 27. září a končí v neděli, nabízejí návštěvníkům tradičně pestrý program doplněný o řemeslný jarmark i gastronomické zážitky. Ulice roztančí i folklorní soubory z Česka a Slovenska.
Speciální dárek si nachystala pro Václavy k jejich svátku pelhřimovské Muzeum rekordů. Nabízí jim totiž v sobotu vstup zdarma. Stačí předložit osobní doklad se jménem a fotografií. Zahrada expozice Zlaté české ručičky má i svou václavskou dominantu.
V pořadí už třetí ročník akce Umění a řemeslo, zasvěcené kreativitě a šikovným lidským rukám, se uskutečnil v sobotu 21. září ve staroměstské KOVOZOO. Organizátoři ukázali aktuální podobu řemeslných technik, nástrojů, materiálu a dali návštěvníkům možnost si tvůrčí postupy vyzkoušet.
/FOTOGALERIE/ Hornické muzeum Příbram se připojí ke Dni věží a rozhleden. Zájemci mohou v sobotu 28. září vystoupat na více než 27 metrů vysokou věž nad Ševčinským dolem. K návštěvě láká také věž nad dolem Vojtěch či věž v Památníku Vojna Lešetice.
Ponořit se do kouzla tradičního řemesla a nechat se obklopit vůní vařených trnek mají lidé příležitost v sobotu 28. září. Muzeum obce Kobylí pořádá tradiční akci Vaření trnek, na které představí umění pletení košíků Romana Jablunková. Ta je držitelkou titulu Nositelka tradice lidových řemesel.
Je malé, ale přesto v něm najdete velkou část toho, co lidé v minulosti téměř každý den používali. I proto bylo regionální muzeum v Přimdě pojmenováno Muzeum Každodennosti. Najdete se zde skutečně leccos, od máselnice až po psací stroje, které dnes již také patří spíše k naší historii. Novinkou stálé expozice je pět historických kočárků, které zapůjčila Karla Radová z Konstantinových Lázní, a nově je vystaveno také několik starých panenek. Muzeum má i svoji raritu, k vidění je unikátní železný meteorit,který bloudil meziplanetárním prostorem a je dle odhadu odborníků starý více jak miliardu let.