V březnu tohoto roku oslavil významné životní jubileum blatenský malíř Josef Synek oslavil. Městské muzeum Blatná připravuje malíři v jeho rodném městě rozsáhlou retrospektivní výstavu, na které představí výběr toho nejlepšího z bohaté Synkovy tvorby.
Víkend slibuje příjemné slunečné počasí a také nabízí spoustu příležitostí, jak si příjemně užít volný čas. Podívejte se na pár zajímavých akcí, které se na území Prahy v sobotu a neděli konají!
/FOTO, VIDEO/ Sklopte zrak a uctěte tak jejich památku. Už 31 jmen je vyryto do mosazných destiček kamenů zmizelých v ulicích Rychnova nad Kněžnou. Za každým z nich se skrývá tragický příběh, který se na dlouhá desetiletí vytratil z lidských pamětí. Stejně jako ze dne na den zmizela během druhé světové války řada obyvatel Rychnova nad Kněžnou, kteří bývali součástí zdejšího koloritu života. Patřila k nim i Adéla Poláčková, bývalá manželka spisovatele Karla Poláčka, či obchodník Karel Lederer. Jejich jména byste nyní našli v chodníku před domem vedle Staré radnice v Rychnově nad Kněžnou.
Po celém světě je 18. květen připomínán jako Mezinárodní den muzeí. A jak jinak tento svátek oslavit než bezplatnými prohlídkami. Právě takový dárek si pro návštěvníky na třetí květnovou sobotu připravilo i velkomeziříčské muzeum.
Východočeské muzeum pořádá v sobotu první letošní akci s názvem Kolem s kolem. Cyklisté se mohou v sobotu vydat s historikem muzea za památnými kostely v okolí Pardubic.
Jak lidem na Chomutovsku žilo za války? Jak tehdy bydleli a hospodařili? Jak to bylo s odsunem Němců? Na tyto otázky odpovídá nová výstava Oblastního muzea Chomutov nazvaná Chomutovsko pod hákovým křížem, která mapuje společenský a hospodářský život v sudetské župě v letech 1938 až 1945.
Květen je ideální období pro auto-moto akce. Uskuteční se například veteránské jízdy, výstavy i soutěže, zahálet nebudou malé ani velké motocykly. Ty se navíc i se svými majiteli nechají na mnoha místech požehnat. Kam se můžete od pátku 10. května do neděle 12. května vypravit, pokud obdivujete krásu aut a motorek, zjistíte v našem tradičním velkém přehledu. A nechybí opět ani tipy na dlouhodobější akce a výstavy či burzy.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Tak jako každoročně, také letos se zaměstnanci Vojenského technického muzea (VTM) Lešany pečlivě připravují na zahájení návštěvnické sezony. Ta tentokrát připadá na sobotu 25. května. Muzeum se hostům otevře v půl desáté dopoledne.
/FOTO, VIDEO/ Myšpulínova laboratoř, Fifinčina kuchyně nebo Bobíkova tělocvična. To by například měly být nové místnosti muzea Čtyřlístku sídlícího na zámku v Doksech. Návštěvnici se mohou těšit i na vylepšené parkování poblíž areálu.
/VIDEO/ Po stopách Keltů a za poznáním jejich zvyků a kultury formou artefaktů nalezených v jižních Čechách se lze vydat až do 5. ledna příštího roku v prvním patře Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.
Muzeum Trojmezí v Jablunkově bude v sobotu 11. května dějištěm malé workshopové akce, neboť se zde budou vyrábět dárky pro maminky. Srdečně jsou zvány hlavně děti a mládežníci do 18 let.
V rámci republiky unikátní akci zaměřenou na jediné evropské tektity pro odborníky i laiky hostila letos již potřetí sokolovna v jihočeském Týně nad Vltavou. Na zelené vlně se nechaly unášet celodenním programem stovky návštěvníků. Podívejte se s Deníkem na místo.
Od roku 2017 do roku 2023 probíhaly dosud nejrozsáhlejší archeologické výzkumy v Pardubickém kraji. Odhalily historii skrytou pod 11 dálnicemi a silnicemi o celkové délce 91 kilometrů. To nejzajímavější je nyní k vidění na pardubickém zámku, kde sídlí Východočeské muzeum.
Pardubický kraj pokračuje s rekonstrukcí areálu bývalé zemědělské školy v ulici kpt. Poplera ve Vysokém Mýtě. Téměř hotová je nyní první etapa, která se zabývala halou v zadní části areálu, stavbu nyní čeká kolaudace. Jedna část haly bude sloužit Střední průmyslové škole stavební pro odbornou výuku a druhá část je depozitářem pro velkou techniku Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě. Historické autobusy jsou už na místě a brzo je budou moct zhlédnout i návštěvníci.
/FOTOGALERIE,VIDEO/ Na středeční sváteční den se chystá největší jarní akce ve městě. Královské město Rakovník ve středu otevírá brány turistům. Muzeum T. G. Masaryka otevírá vyhlídkovou věž Vysokou bránu.
Při příležitosti Mezinárodního dne muzeí pořádá Hornické muzeum Příbram velkou slávu. V sobotu 18. května se v areálu dolu Vojtěch uskuteční od 14 hodin slavnostní otevření Geoparku Brd a Podbrdska. V něm muzeum prezentuje dvacet velkorozměrových vzorků místních typických hornin a geologických zvláštností z různých období starohor a prvohor, které časově pokrývají období zhruba 300 milionů let.
Majitelé velkomeziříčského zámku Jan Meziříčský z Lomnice, Marie Eleonora z Quastally či její neteř Marie Eleonora z Liechtensteinu by se během jedno večera dohromady potkat nemohli, protože je dělí několik století. Ovšem sobota 18. května bude výjimkou. Spolu s dalšími zajímavými historickými osobnostmi se objeví v prostorách velkomeziříčského zámku v rámci tradičních nočních prohlídek.
První hutnické muzeum, které vzniklo v někdejším Československu, zorganizovalo k 55. výročí nové výstavy. A protože město Třinec zároveň slaví 130. let od založení Třineckých železáren, ukáže muzeum zatím ukryté zajímavosti z depozitáře.
První květnovou sobotu bylo živo ve Vedrovicích. Hodinu po poledni vystoupil na návsi Sboreček při Mateřské a základní škole Vedrovice, dětský folklorní soubor Vedrováček, Pěvecký sbor Základní umělecké školy Miroslav a country soubor Vedrovické holky. Do sedmi hodin večer se místní i přespolní mohli bavit při tanci i poslechu dechové hudby Žadovjáci.
Jako dvojstěnné sklo označujeme předměty složené ze dvou nebo více do sebe zapadajících skleněných částí jedné nádoby. U takto zhotovených skleněných číšek se vžilo označení „dvojstěnka“. V Muzeu města Ústí nad Labem se nachází soubor čtyř unikátních dvojstěnných číšek z 18. století. Nyní mají Ústečané nakrátko možnost si je prohlédnout.
Vyrábějí se na Hané, jsou z tvarohu, mají výrazné aroma a pikantní chuť. Tvarůžky někdo zbožňuje a jiný kvůli jejich zvláštní vůni nenávidí. A v tomto souboji názorů se možná ztratí důležitý fakt, že kulaté a poněkud páchnoucí syrečky jsou nesmírně zdravé. Proč? Tvarůžky podporují naše zdraví, tělesnou kondici a v neposlední řadě hubnutí.
Přijďte do Městského muzea v Hořicích poznávat kouzlo světa umění. Krátkodobou interaktivní výstavou, kterou připravila Michaela Jezberová, vás provede profesor Uměna i jeho společníci.
V Jihlavě začíná série pravidelných mykologických poraden. Lidé se mohou poprvé přijít poradit ohledně hub už v pondělí 6. května od čtyř do pěti hodin odpoledne do přízemí muzea na Masarykově náměstí v Jihlavě.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Zakladatelka Československéh červeného kříže a dcera Tomáše G. Masaryka se narodila 3. května před 145 lety. O víkednu na tuto důležitou osobnost vzpomínali nejen v Lánech, kde se uskutečnil cíl dvoudenního Pochodu Alice Garrigue Masarykové. Jeho účastníci vyrazili v sobotu z Prahy, přespali v Unhošti a odpolednde došli do Muzea TGM v Lánech.
Zahradní slavností a vernisáží výstavy výtvarníka, akademického malíře a ilustrátora Ladislava Rektorise odstartovala ve Veselí nad Lužnicí letošní turistická sezóna. Za fotky děkujeme Stanislavu Tošnerovi.
Muzeum v přírodě Vysočina chystá na nadcházející sobotu program "Loutky míří na Veselý Kopec". Ve skanzenu se rovněž poprvé v české historii uskuteční Den otevřených mlýnů. Připomíná to, že mlynářský znak vznikl před 908 lety, přesněji 13. května 1116.
Dva měsíce zbývají do chvíle, kdy se horní část Václavského náměstí začne měnit před očima. Vyplývá to z informací radnice Prahy 1, jež zahájení revitalizace ohlásila na 29. června.
Dva měsíce zbývají do chvíle, kdy se horní část Václavského náměstí začne měnit před očima. Plyne to z informací radnice Prahy 1, jež zahájení revitalizace ohlásila na 29. června.
Novou plavební sezónu zahájili v sobotu 4. května 2024 na Vltavě na Českobudějovicku. V rámci akce Lodě na Vltavské vodě 2024 půjčovali zdarma paddleboardy, ukazovali hausbóty a cestující vozili zdarma z Hluboké nad Vltavou ke Karlově hrádku.
Sluníčko se bude o víkendu pravděpodobně trochu schovávat, ale vy rozhodně nemusíte. Podívejte se do našeho tradičního přehledu zajímavých víkendových akcí, které se na území Prahy v sobotu a neděli konají.
/FOTO/ Téměř čtyřicet kilometrů měří dvoudenní Pochod Alice Garrigue Masarykové, který pořádá Muzeum T. G. M. Rakovník a Český červený kříž. Akce začíná v sobotu 4. května u domu v Loretánské ulici v Praze, kde Alice Garrigue Masaryková žila. První den dojdou účastníci do Unhoště, kde přenocují v místní sokolovně, a v neděli ráno vyrazí směrem do Lán.
/FOTO/ Oskar pro muzejníky. Tak by se s trochou nadsázky dalo nazvat každoroční vyhlášení výsledků Národní soutěže muzeí Gloria musaelias. Ústecké muzeum se za minulý rok může pochlubit nominací do aktuálního, 22. ročníku soutěže a to v kategorii Muzejní počin roku 2023.
Defilé armád a techniky druhé světové války, bojovou ukázku, přednášku Poslední pivo K. H. Franka, zábavu pro děti, hudbu a ohňostroj, to všechno nabídnou Oslavy osvobození v Rokycanech. Program se uskuteční v sobotu 4. května v Muzeu na demarkační linii.
Nevíte, co podniknout o prvním květnovém víkendu na Českolipsku a dalších regionech Libereckého kraje? Naše redakce pro vás připravila tipy, kam se vypravit.
/FOTO, VIDEO/ Svátek práce oslavili 1. května v Českém Meziříčí opět vesele. Nechyběla již tradiční motorizovaná prvomájová selská jízda či stavění májky. Připraven byl také kulturní program u obecního úřadu, živá i reprodukovaná hudba, májová zábava s kapelou Proměny, občerstvení, prodejní stánky, ale i otevření kostelní věže pro veřejnost. Jak prozradil jeden z majitelů historických traktorů Ivo Luňák, možná už za rok či dva se přes léto otevře v blízkých Skršicích jejich muzeum.
Na litoměřickém Mírovém náměstí odstartuje legendární májový Závod míru juniorů, mezinárodní etapový cyklistický závod zařazený do nejvyšší světové kategorie Junior Nations' Cup. Každoročně se jej účastní více než stovka nejlepších cyklistů z celého světa.
Automobilový Zámecký vrch se vrací do Náměště nad Oslavou, víkend bude patřit silným motorům. Ve Valči se otevírá muzeum psacích strojů a z Hrotovic vyjdou turisté na pochod.
Kováři se sjedou na Šlakhamr, aby lidem předvedli své umění. V Herálci se zase ukážou ty nejkrásnější traktory, koná se tu oblíbená traktoriáda. Pohádková stezka provede Medlovem.
Oblíbené trhy s exotickými zvířátky a zároveň domácími mazlíčky opět ovládnou Havlíčkův Brod. Kulturní dům Ostrov jich bude plný. V neděli bude vítání ptačího zpěvu v Lípě a turisté se mohou vydat na pochod ze Štoků.
V Jihlavě bude nabitý víkend. Od pátku mohou lidé navštívit jarmark a bude se tu stavět a zaplétat májka. Vše spojí Den růžových vín. Silo v Chlumově ulici otevře dveře a kdo chce, může se jít podívat také na stanice profesionálních hasičů po celé Vysočině.
Tradičně na 1. května ve Volarech otevírá muzeum. Letošní otevření zahájilo Větrnou pohádkou pro děti, poprvé se po zimním čase roztopila muzejní pec a pekly se houstičky a chléb.
Ve Zbiroze můžete každý květnový pátek navštívit okruh Karla IV., v Rokycanech se chystají velkolepé Oslavy osvobození v Muzeu na Demarkační linii, za výlet stojí i Brdy, kde se dá navštívit tvořivé odpoledne ve VLS Obecnice.
I tentokrát přinášíme bohatou nabídku, co podniknout o víkendu. Užít si můžete pouťové veselí v Bezdružicích, vyjít si za krásami Českého lesa, získat mnoho informací o ptačím zpěvu, oslavit výročí osvobození v Plané či třeba vyrazit na kole na První šlapku anebo si vychutnat koncert plný písní a kytarových skladeb.
Dronte mauricijský nazývaný také jako blboun nejapný. To je pták, který se stal křiklavým symbolem neúcty lidí k přírodě. Ještě před několika sty lety tito ptáci volně žili výhradně na ostrově Mauricius. Byli však zcela vyhubeni. Nyní vědci řeší, zda a za jakých podmínek by jejich reálnou existenci bylo možné vzkřísit.