Ústí nad Labem – Pět metrů na délku a metr padesát na výšku mají dva monumentální triptychy, které při stěhování rektorátu Univerzity J. E. Purkyně do nového kampusu objevili ústečtí muzejníci. Část umělecké výzdoby interiérů bývalé Krajské politické školy KSČ, pro niž byl objekt v 80. letech minulého století vystavěn, ležela ve sklepě budovy v Hoření ulici.
Benešovsko - Po třiadvacáté letos vyhlásilo Ministerstvo pro místní rozvoj soutěž Vesnice roku. Jejím cílem je nejen povzbudit obyvatele venkova k aktivitě při rozvoji svého domova, ale také upozornit na význam venkova, jeho tradice a společenský život.
Kutnohorsko - Po třiadvacáté letos vyhlásilo Ministerstvo pro místní rozvoj soutěž Vesnice roku. Jejím cílem je nejen povzbudit obyvatele venkova k aktivitě při rozvoji svého domova, ale také upozornit na význam venkova, jeho tradice a společenský život.
Kolínsko - Po třiadvacáté letos vyhlásilo Ministerstvo pro místní rozvoj soutěž Vesnice roku. Jejím cílem je nejen povzbudit obyvatele venkova k aktivitě při rozvoji svého domova, ale také upozornit na význam venkova, jeho tradice a společenský život.
Svádov - Provozní a spotřební materiál Muzea města Ústí nad Labem, provizorně uložený v tělocvičně mateřské školky ve Svádově, do konce srpna poputuje do bývalého kulturního domu Corso ve správě Městských služeb.
Svitavsko, Orlickoústecko – Regionální muzea, ať už zřizovaná krajem, místními samosprávami nebo soukromá, se pomoci od státu nejspíš nedočkají. Nesplňují totiž podmínky.
Brno /FOTOGALERIE/ – Stoly se prohýbají pod pestrobarevnými sladkými i slanými specialitami. Nad bohatou hostinou se sklání desítky lidí. Podobně jako ve slavném filmu Sedmikrásky se cítili v sobotu návštěvníci brněnského Domu Pánů z Kunštátu. Jídelní tabuli vytvářeli společně formou kreseb a koláží. Akce byla bodem z programu třináctého ročníku Muzejní noci, při níž se Brňanům v neobvyklou večerní dobu otevřelo přes třicet galerií, muzeí i dalších městských institucí.
Střední Čechy - Po třiadvacáté letos vyhlásilo Ministerstvo pro místní rozvoj soutěž Vesnice roku. Jejím cílem je nejen povzbudit obyvatele venkova k aktivitě při rozvoji svého domova, ale také upozornit na význam venkova, jeho tradice a společenský život.
Most - Superfestival zdraví lidi zaujal. V Oblastním muzeu v Mostě se tak rozhodly strávit den davy návštěvníků, kterým se zalíbil zajímavý program věnovaný lidskému zdraví a zdravé výživě.
Milevsko – Jedli jste už fazolovou polévku podle receptu z roku 1430? Můžete ji ochutnat v sobotu 27. května v Milevském muzeu na II. klášterním nádvoří při muzejní noci. Ta se tu uskuteční letos už počtvrté, a to od 18 do 21 hodin.
Cítov – Pochází z Cítova, jejím domovem je ale už několik let Paříž. Divadelní režisérka Linda Dušková absolvovala na katedře alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU pod vedením Lukáše Trpišovského a Martina Kukučky. Po státnicích získala doktorát v oboru režie přímo v Paříži. Spolupracuje také s muzeem Louvre, pro které tvoří malé rozhlasové hry.
Jindřichohradecko - Pokud nechcete nedělní den prolenošit doma u televize, podívejte se na naše tipy a třeba najdete inspiraci, kam se vypravit za zábavou nebo na výlet.
Nebovidy – Řada divadelních a hudebních vystoupení, jarmark, řemeslné dílny, keltský bojovník, druid i s berlou na rozhánění mraků, která se aktuálně skutečně hodila, věštkyně s věštbami z ptačích kostí, opravdové keltské kuchařky s keltskými specialitami a zasvěcováním návštěvníků do tajů keltské kuchyně, strom přání, oblíbené harantiště s dobovými hrami pro děti, sokolníci, lučištníci a mnoho a mnoho dalšího.
Znojmo – Několik tisíc návštěvníků prošlo v pátek večer znojemským hradem, Domem umění a minoritským klášterem, kde pro ně Jihomoravské muzeum připravilo třináctou znojemskou Muzejní noc. „I díky příjemnému počasí byl zájem návštěvníků podobný jako v minulém roce, kdy jsme ve všech třech objektech zaznamenali celkem šest a půl tisíce příchozích," sdělila ředitelka muzea Vladimíra Durajková.
Blansko /FOTOGALERIE/ – Filmovou muzejní noc v Muzeu Blanenska v pátek zahájilo muzikálové představení Princové jsou na draka v podání žáků Základní umělecké školy Blansko. A pak se už prostory zámku, ve kterých muzeum sídlí, otevřely stovkám návštěvníků.
Vyškov – Představení pouličního divadla, taneční i šermířské vystoupení a volné prohlídky všech výstav v muzeu. Jak potvrdily spokojené tváře dětí i dospělých, třináctý ročník vyškovské muzejní noci, kterou v pátek pořádalo Muzeum Vyškovska, nezklamal.
Uherské Hradiště – Slovácké muzeum Uherské Hradiště a jeho Galerie v Otakarově ulici patřily z pátku na sobotu lidem. V jejich prostorech se uskutečnil sedmý ročník tradiční Muzejní noci. Místa, kde po celý rok ožívá historie, nabízela tři pohádkové operky, vystoupení kapely Žlutá ponorka, tvořivé dílničky, ale také komentované prohlídky výstavy Z deníku archeologa a Broučci Jana Karafiáta.
Praha - Židovské muzeum se mělo stát podle plánů nacistů takzvaným muzeem vyhynulé rasy. K tomu nakonec naštěstí nedošlo. Dodnes tu ale zůstalo mnoho vzácných předmětů po Židech deportovaných do ghett a koncentračních táborů. S kurátorkou muzea Michaelou Sidenbergovou jsme hovořily o tom, jak dochází k navrácení předmětů potomkům původních majitelů.
Jindřichohradecko - Chtěli byste si v sobotu vyrazit někam za zábavou, do kina nebo za sportem, ale chybí vám inspirace? Můžete si vybrat z našich tipů.
Kutná Hora /FOTOGALERIE/ – Krásný podvečer a začátek noci s prakticky letními teplotami provázely páteční Kutnohorskou muzejní noc. Za symbolické, zvýhodněné či vůbec žádné vstupné se návštěvníkům otevřely brány muzeí, galerií a památek včetně některých, jež jsou jindy veřejnosti nepřístupné. To vše i s doprovodným programem.
Nové Strašecí - Více jak čtyři sta dětí se vystřídalo v Muzeu T. G. M. v Novém Strašecí na Dnu s Kelty. Přenesly se tak do dob, kdy na našem území sídlili Keltové. Dobu jim přiblížily různé hry na osmi stanovištích.
Panenské Břežany – Utkalo se třináct muzejních projektů, na které jsou jejich tvůrci hrdí a nominovali je do soutěže – jen jeden z nich je ovšem počinem roku. Tohle označení získal v rámci XV. ročníku národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2016 Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech. Nová expozice, která je součástí Oblastního muzea Praha-východ v Brandýse nad Labem, získala ocenění v rámci slavnostního vyhlašování výsledků v Betlémské kapli v Praze.
/FOTOGALERIE/ Kam vyrazit o nadcházejícím víkendu v Ostravě a okolí? Pokud ještě nemáte program, pak se nechte inspirovat našimi tipy. Opět je z čeho vybírat.
Liberecký kraj – Muzejní noc se každoročně stala jednou z kulturních událostí sezony. Všechny větší instituce, ať už jsou to muzea či galerie, se snaží připravit dostatečně atraktivní program pro všechny. Co dnes čeká návštěvníky? Možná ještě rozšířenější a bohatší program než v loňském roce. Podívejme se, co se chystá nejen v Liberci, ale i Jablonci nad Nisou a ve Vratislavicích.
Brno /TIPY NA VÍKEND, ANKETA/ – Již po třinácté čeká Brno muzejní noc. Lidé se podívají na jinak nepřístupná místa a poznají muzea v neobvyklou dobu. Loni akce přilákala přes sto tisíc lidí.
Pelhřimovsko – Zámek Kamenice nad Lipou dnes obsadí chůdochodci, Pelhřimov spojí začátek turistické sezóny s přehlídkou spodního prádla a po nově zrevitalizované muzejní zahradě v Humpolci se zítra prolétnou dravci. Města na Pelhřimovsku prožijí další ročník muzejní noci. Každé svým originálním způsobem.
Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.
Mladá Boleslav – Muzeum Mladoboleslavska, Kultura města Mladá Boleslav a Škoda muzeum po roce opět spojily své síly a připravily další ročník Muzejní noci, který se proběhne již dnes. Připraven je bohatý kulturní program, jenž zpestří významní hosté.
Podruhé za sebou uspělo Slovácké muzeum v národní soutěži muzeí Gloria musaealis v kategorii muzeum roku, která umožňuje muzejním institucím získat ocenění od návštěvníků.
Holýšov – Ministerstvo kultury prohlásilo komín s ochrannou zdí a památníkem nacházející se v areálu bývalé továrny SVA v Holýšově za chráněnou kulturní památku.
Východní Čechy, Pardubice - Co se děje v muzeu či galerii, když se setmí? V Pardubicích to zjistí návštěvníci 13. ročníku Pardubické muzejní noci, která se koná v pátek od 17 do 23 hodin na pěti místech ve městě.