První květnovou sobotu bylo živo ve Vedrovicích. Hodinu po poledni vystoupil na návsi Sboreček při Mateřské a základní škole Vedrovice, dětský folklorní soubor Vedrováček, Pěvecký sbor Základní umělecké školy Miroslav a country soubor Vedrovické holky. Do sedmi hodin večer se místní i přespolní mohli bavit při tanci i poslechu dechové hudby Žadovjáci.
Jako dvojstěnné sklo označujeme předměty složené ze dvou nebo více do sebe zapadajících skleněných částí jedné nádoby. U takto zhotovených skleněných číšek se vžilo označení „dvojstěnka“. V Muzeu města Ústí nad Labem se nachází soubor čtyř unikátních dvojstěnných číšek z 18. století. Nyní mají Ústečané nakrátko možnost si je prohlédnout.
Vyrábějí se na Hané, jsou z tvarohu, mají výrazné aroma a pikantní chuť. Tvarůžky někdo zbožňuje a jiný kvůli jejich zvláštní vůni nenávidí. A v tomto souboji názorů se možná ztratí důležitý fakt, že kulaté a poněkud páchnoucí syrečky jsou nesmírně zdravé. Proč? Tvarůžky podporují naše zdraví, tělesnou kondici a v neposlední řadě hubnutí.
Přijďte do Městského muzea v Hořicích poznávat kouzlo světa umění. Krátkodobou interaktivní výstavou, kterou připravila Michaela Jezberová, vás provede profesor Uměna i jeho společníci.
V Jihlavě začíná série pravidelných mykologických poraden. Lidé se mohou poprvé přijít poradit ohledně hub už v pondělí 6. května od čtyř do pěti hodin odpoledne do přízemí muzea na Masarykově náměstí v Jihlavě.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Zakladatelka Československéh červeného kříže a dcera Tomáše G. Masaryka se narodila 3. května před 145 lety. O víkednu na tuto důležitou osobnost vzpomínali nejen v Lánech, kde se uskutečnil cíl dvoudenního Pochodu Alice Garrigue Masarykové. Jeho účastníci vyrazili v sobotu z Prahy, přespali v Unhošti a odpolednde došli do Muzea TGM v Lánech.
Zahradní slavností a vernisáží výstavy výtvarníka, akademického malíře a ilustrátora Ladislava Rektorise odstartovala ve Veselí nad Lužnicí letošní turistická sezóna. Za fotky děkujeme Stanislavu Tošnerovi.
Muzeum v přírodě Vysočina chystá na nadcházející sobotu program "Loutky míří na Veselý Kopec". Ve skanzenu se rovněž poprvé v české historii uskuteční Den otevřených mlýnů. Připomíná to, že mlynářský znak vznikl před 908 lety, přesněji 13. května 1116.
Dva měsíce zbývají do chvíle, kdy se horní část Václavského náměstí začne měnit před očima. Vyplývá to z informací radnice Prahy 1, jež zahájení revitalizace ohlásila na 29. června.
Dva měsíce zbývají do chvíle, kdy se horní část Václavského náměstí začne měnit před očima. Plyne to z informací radnice Prahy 1, jež zahájení revitalizace ohlásila na 29. června.
Novou plavební sezónu zahájili v sobotu 4. května 2024 na Vltavě na Českobudějovicku. V rámci akce Lodě na Vltavské vodě 2024 půjčovali zdarma paddleboardy, ukazovali hausbóty a cestující vozili zdarma z Hluboké nad Vltavou ke Karlově hrádku.
Sluníčko se bude o víkendu pravděpodobně trochu schovávat, ale vy rozhodně nemusíte. Podívejte se do našeho tradičního přehledu zajímavých víkendových akcí, které se na území Prahy v sobotu a neděli konají.
/FOTO/ Téměř čtyřicet kilometrů měří dvoudenní Pochod Alice Garrigue Masarykové, který pořádá Muzeum T. G. M. Rakovník a Český červený kříž. Akce začíná v sobotu 4. května u domu v Loretánské ulici v Praze, kde Alice Garrigue Masaryková žila. První den dojdou účastníci do Unhoště, kde přenocují v místní sokolovně, a v neděli ráno vyrazí směrem do Lán.
/FOTO/ Oskar pro muzejníky. Tak by se s trochou nadsázky dalo nazvat každoroční vyhlášení výsledků Národní soutěže muzeí Gloria musaelias. Ústecké muzeum se za minulý rok může pochlubit nominací do aktuálního, 22. ročníku soutěže a to v kategorii Muzejní počin roku 2023.
Defilé armád a techniky druhé světové války, bojovou ukázku, přednášku Poslední pivo K. H. Franka, zábavu pro děti, hudbu a ohňostroj, to všechno nabídnou Oslavy osvobození v Rokycanech. Program se uskuteční v sobotu 4. května v Muzeu na demarkační linii.
Nevíte, co podniknout o prvním květnovém víkendu na Českolipsku a dalších regionech Libereckého kraje? Naše redakce pro vás připravila tipy, kam se vypravit.
/FOTO, VIDEO/ Svátek práce oslavili 1. května v Českém Meziříčí opět vesele. Nechyběla již tradiční motorizovaná prvomájová selská jízda či stavění májky. Připraven byl také kulturní program u obecního úřadu, živá i reprodukovaná hudba, májová zábava s kapelou Proměny, občerstvení, prodejní stánky, ale i otevření kostelní věže pro veřejnost. Jak prozradil jeden z majitelů historických traktorů Ivo Luňák, možná už za rok či dva se přes léto otevře v blízkých Skršicích jejich muzeum.
Na litoměřickém Mírovém náměstí odstartuje legendární májový Závod míru juniorů, mezinárodní etapový cyklistický závod zařazený do nejvyšší světové kategorie Junior Nations' Cup. Každoročně se jej účastní více než stovka nejlepších cyklistů z celého světa.
Kováři se sjedou na Šlakhamr, aby lidem předvedli své umění. V Herálci se zase ukážou ty nejkrásnější traktory, koná se tu oblíbená traktoriáda. Pohádková stezka provede Medlovem.
Automobilový Zámecký vrch se vrací do Náměště nad Oslavou, víkend bude patřit silným motorům. Ve Valči se otevírá muzeum psacích strojů a z Hrotovic vyjdou turisté na pochod.
V Jihlavě bude nabitý víkend. Od pátku mohou lidé navštívit jarmark a bude se tu stavět a zaplétat májka. Vše spojí Den růžových vín. Silo v Chlumově ulici otevře dveře a kdo chce, může se jít podívat také na stanice profesionálních hasičů po celé Vysočině.
Oblíbené trhy s exotickými zvířátky a zároveň domácími mazlíčky opět ovládnou Havlíčkův Brod. Kulturní dům Ostrov jich bude plný. V neděli bude vítání ptačího zpěvu v Lípě a turisté se mohou vydat na pochod ze Štoků.
Tradičně na 1. května ve Volarech otevírá muzeum. Letošní otevření zahájilo Větrnou pohádkou pro děti, poprvé se po zimním čase roztopila muzejní pec a pekly se houstičky a chléb.
Ve Zbiroze můžete každý květnový pátek navštívit okruh Karla IV., v Rokycanech se chystají velkolepé Oslavy osvobození v Muzeu na Demarkační linii, za výlet stojí i Brdy, kde se dá navštívit tvořivé odpoledne ve VLS Obecnice.
I tentokrát přinášíme bohatou nabídku, co podniknout o víkendu. Užít si můžete pouťové veselí v Bezdružicích, vyjít si za krásami Českého lesa, získat mnoho informací o ptačím zpěvu, oslavit výročí osvobození v Plané či třeba vyrazit na kole na První šlapku anebo si vychutnat koncert plný písní a kytarových skladeb.
Dronte mauricijský nazývaný také jako blboun nejapný. To je pták, který se stal křiklavým symbolem neúcty lidí k přírodě. Ještě před několika sty lety tito ptáci volně žili výhradně na ostrově Mauricius. Byli však zcela vyhubeni. Nyní vědci řeší, zda a za jakých podmínek by jejich reálnou existenci bylo možné vzkřísit.
/FOTO/ Ve 23:00 hodin v pondělí jsme se sešli na parkovišti u Alberta a vyjeli jsme za svým cílem, kterým byla návštěva neznámějšího koncentrační tábora (dnes muzea) v Osvětimi a nejvyhledávanějšího města Polska - Krakowa. Byla to dlouhá cesta, ale v pořádku jsme dorazili na místo.
… neboli Stammtisch: – ein Tisch in Museums Café, wo man deutsch zuhört oder spricht. Dne 25.4.2024, to byla správná hranice překračující párty. Měli jsme zde zástupce různého věku i zkušeností, jak přišli ke Stammtisch a k němčině. A zrovna v muzeu, kde se největší výstava jmenuje Naši Němci.
Zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou patří mezi nejstarší zoologické zahrady v zemi. Pro veřejnost byla otevřena před 85 lety: 1. května 1939. Když ji její zakladatel a tehdejší majitel zdejšího panství kníže Adolf Schwarzenberg otevíral pro veřejnost, stála na pouhém půl hektaru a desítky let si pak držela primát nejmenší české zoo.
Muzeum vydává novou knihu, která vypráví příběhy pardubických domů. Mezi medailony staveb nechybí grandiózní neorenesanční návrh radnice Jana Vejrycha, strhující příběh novostaveb městských domů na Pernštýnském náměstí, místní neobarokní filiálka rakousko-uherské banky, krematorium od Pavla Janáka nebo některé vily a rodinné domy na Bílém Předměstí.
Více než padesátiletou uměleckou dráhu mistra příšerné krásy režiséra Tima Burtona rekapituluje výstava v pražském Obecním domě. Nese název Návraty a zahrnuje téměř šest stovek děl včetně storyboardů, skic, scénografií, loutek i fotografií. Pocházejí z filmových klasik jako Beetlejuice, Batman, Střihoruký Edward a Ukradené Vánoce Tima Burtona, ale i současných autorových snímků. Divákům bude výstava přístupná od 1. května do 30. září.
/FOTO, VIDEO/ Čtenáře Vyškovského deníku zaujal v dubnu nejvíce návrat auto, moto, hobby burzy na vyškovské letiště. Zajímala je také budoucnost Staré pošty v Rousínově, kde pokračují stavební úpravy. Pozornost dále upoutaly třeba ukázky jarních prací pro návštěvníky muzea v Hošticích-Herolticích, ale i mnoho dalšího. Podívejte se na souhrn toho, co lidi na našem webu v dubnu nejvíce zaujalo.
Výpravu za zábavou a dobrodružstvím připravilo pro návštěvníky města i místní žatecké muzeum. Na napínavou cestu se vydají Za žateckým pokladem. Stačí splnit dvě podmínky: chtít se bavit žateckou historií a mít chytrý telefon. Za dobrodružstvím se totiž návštěvníci vydají moderně, Regionální muzeum K. A. Polánka přichystalo pro zájemce aplikaci.
O víkendu 4. a 5. května se uskuteční už 2. ročník Pochodu Alice Garrigue Masarykové. Měří celkem 39 kilometrů, vede z Prahy do Lán a i letos jej budou lemovat zastávky s informacemi i praktickými ukázkami věnovanými ochraně lidského zdraví.
Sochu významného olomouckého arcibiskupa A. C. Stojana, o jehož svatořečení usiluje církev, v polovině června slavnostně odhalí v jeho rodišti - Beňově na Přerovsku. Dílo zhotovil a daroval obci sochař Jan Kozel z Bystřice pod Hostýnem, který vycházel ze sádrového modelu z roku 1930. Na skulptuře pracoval patnáct let a dokončil ji v pětaosmdesáti letech. Socha už zdobí prostranství u kostela sv. Františka z Assisi v Beňově.
Přemýšleli jste, jak si zpestřit pracovní týden? Podívejte se níže na přehled zajímavých akcí, které se do pátku v Praze konají. Víkendové akce přineseme v pátek v samostatném článku.
Muzeum Náchodska v květnu naplno odstartuje návštěvnickou sezónu. Podívat se tak budete moct do sedmi muzejních poboček a čeká na vás celá řada zajímavých akcí a výstav, jako například Mezinárodní den muzeí a galerií, Workshop výroby papíru nebo Členská výstava obrazů spolku AMAG.
Městské muzeum v Kralupech nad Vltavou připravuje fascinující výstavu, která je věnována významnému skladateli Antonínu Dvořákovi. Slavnostní zahájení se koná 2. května od 18 hodin v sále muzea.
Východočeské muzeum, které sídlí na pardubickém zámku, získalo do svých sbírek nový cenný exponát. Lustr ze Železného Brodu ale není kompletní. Muzeum se proto obrací na veřejnost se žádostí o pomoc při získání dvou odpovídajících stínidel.
Od 26. do 28. dubna se v městském muzeu v Chrasti u Chrudimi odehrála událost, která nadchla nejen milovníky myslivosti, ale i celé rodiny s dětmi. Českomoravská myslivecká jednota z.s. - okresní myslivecký spolek Chrudim pozval večejnost na výstavu chovatelských trofejí, která přinesla do městečka záplavu zajímavých zážitků.
Startuje nám nový týden, v němž se přelomí duben do května. Chcete si zpestřit jeho začátek nějakou zajímavou akcí, ale ještě nevíte jakou? Podívejte se níže na pár našich vybraných tipů a třeba se vám trefíme "do noty".
/FOTOGALERIE/ V neděli 28. dubna se v Muzeu lidových staveb v Kouřimi uskutečnil bohatý národopisný program s názvem Před filipojakubskou nocí. Návštěvníci si užili prohlídky muzea s poutavým vyprávěním o lidové magii, pověrách a tradici čarodějnic, které vedl ředitel muzea Vladimír Rišlink. Atmosféru dokreslily divadelní scénky místního souboru Mrsťa Prsťa.
Nabitý program, ve kterém nechyběla akce, historie v živých obrazech a něco dobrého do žaludku, pro tento víkend připravilo vojenské muzeum Na Kočičáku v Blatně na Chomutovsku.