Kreativ

ŠTÍTEK: muzeum

Muzeum fantastických iluzí je otevřeno každý den.

Tipy na středu 10. ledna

Přemýšleli jste o tom, jak si zpestřit tento den? Podívejte se níže na přehled dnešních zajímavých akcí.

Muzeum Kroměřížska. Ilustrační foto

Muzeum v Kroměříži letos vystaví unikátní bronzový poklad

Přibližně 35 tisíc lidí navštívilo v loňském roce Muzeum Kroměřížska. Letos tu lákají návštěvníky na další výstavy. Hlavním tahákem budou tři soubory pokladů z doby bronzové z Hradiska u Kroměříže. Program muzea zaujme milovníky archeologie, přírody, etnografie i umění. Slibuje poznání a zábavu pro celou rodinu, na své si přijdou nejen dospělí, ale i děti.

Koněspřežka v Kerschbaumu v Horních Rakousích.

Hannibal zůstává bez koně. Muzeum ani napodruhé nesehnalo výrobce

Národní technické muzeum (NTM) se musí vyrovnat s nezájmem uchazečů v tendrech na zajištění exponátů pro chystané železniční muzeum na Masarykově nádraží. Příkladem je neúspěšné hledání výrobce realistické makety koně, který by v expozici „táhl“ vůz koněspřežné železnice Hannibal, informuje web Zdopravy.cz.

Ilustrační foto

Výstava Tváře muklovského Vatikánu v Městském muzeu Žacléř

Novou sérii krátkodobých výstav v roce 2024 zahájí žacléřské muzeum v lednu představením ojedinělého projektu nazvaného Tváře muklovského Vatikánu. Ten představuje na 30 portrétů vězňů z řad duchovních, biskupů, řeholníků a řeholnic, kteří byli pro svoji víru, názory a životní hodnoty pronásledováni minulým režimem. Autorkou portrétů je výtvarnice Barbora Pavelková působící pod pseudonymem CLAUDI ONDOK.

Švandovo divadlo na Smíchově dnes uvádí drama Cyrano z Bergeracu.

Tipy na úterý 9. ledna

Přemýšleli jste o tom, jak si zpestřit start nového týdne? Podívejte se níže na přehled dnešních zajímavých akcí.

Užijte si Svět medúz. Otevřeno denně.

Tipy na pondělí 8. ledna

Přemýšleli jste o tom, jak si zpestřit start nového týdne? Podívejte se níže na přehled dnešních zajímavých akcí.

Slavnostní otevření Kominického muzea v Záříčí u Dírné na Táborsku se uskutečnilo v sobotu 6. ledna odpoledne.

Kominíci v Záříčí oficiálně otevřeli muzeum. Spolek funguje již desátým rokem

Štětky, žebříky, čtyřlístky, ale i výuční listy, kalendáře, pamětní listy, hodiny, plakáty, publikace, pracovní oděvy, dopravní prostředky i další historické a soudobé artefakty týkající se kominického řemesla shromáždil Spolek pro založení kominického řemesla a jeho propagaci v Záříčí na Táborsku. Za dobu fungování jeho členové vybudovali z bývalého hostince první české muzeum věnované této profesi.

Denisa Sedláková: Náhrdelník Doteky.

Náhrdelník z klávesnice či kabelů. Jablonecké muzeum představuje unikátní šperky

/FOTO/ Na téma ovlivnění naší společnosti výpočetní technikou, a to v pozitivním i negativním smyslu, reagují svými díly vybraní umělce, jejichž šperky v současné době představuje Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Výstava současného autorského šperku nese název Computer&Jewellery (počítač a klenoty) a je součástí Mezinárodního trienále skla a bižuterie Jablonec 2023.

Tříkrálový pochod ke kostelu U Ježíška v Plzni

Tipy na víkend: Akce ke Třem králům, zvířátkohraní či výstavy

První víkend v roce nabízí hlavně akce spojené se Třemi králi a tradiční charitativní sbírkou. V Plzni je to průvod ke kostelu U Ježíška, v Sušici přijdou Tři králové na náměstí a v muzeu v Tachově se chystá koncert. Ti, co mají rádi Českou mši vánoční, na ni mohou vyrazit do divadla v Plzni, kde bude poprvé uvedeno její scénické zpracování. A malé děti mohou v neděli Ledcích zjistit, co vše přináší péče o zvířátko.

Tříkrálový průvod.

Kam o víkendu? Na tříkrálové putování nebo do světa kutilů Pata a Mata

/FOTOGALERIE/ První letošní víkend nabídne na Kladensku i v dalších místech ve středních Čechách spoustu akcí. Nejen tříkrálové sbírky a průvody, kdy lze potkat Kašpara, Melichara a Baltazara dokonce i na velbloudech, ale také koncerty a bály. Cílem výletu po kraji může být třeba recesistický pochod švihlé chůze nebo zapojení do andělské hry.

Program v průběhu adventu navštívilo téměř 1200 dětí nejen z mělnických škol.

Ohlédnutí za adventem v mělnickém muzeu. Program navštívily stovky dětí

/FOTOGALERIE/ Po celý advent snily děti v mělnickém muzeu sen o narození Ježíška. Program pro školy k vánoční výstavě Betlémy letí už osm století totiž muzejní pedagožky pojaly netradičně. Žáci vstoupili do snu a první polovinou příběhu o narození spasitele prošli jen za svitu svíček a zvuku chorálů. 

Z Karpacze.

Okusili jste svátky na druhé straně Sněžky? Odhalte tajemství Krkonoš v Karpaczi

/FOTO, VIDEO/ Zajímavá muzea, přehrada, divoký vodopád, alpská bobová dráha, park pohádek, pozoruhodné kostely, ale spatřit tu můžete i skokanský můstek nebo Mlýn lásky. Nejen tato lákadla nabízí městečko Karpacz a jeho okolí, které byste našli na polské straně pod nejvyšší českou horou Sněžkou. Ostatně i zdejší příroda Krkonoš skýtá dost atraktivit. A prý tu můžete objevit i místo, kde gravitační zákony nefungují. Pojďte na malou procházku a projížďku sváteční atmosférou dýchající Karpaczí.

Ilustrační foto

Výstavu betlémů viděly stovky návštěvníků

Výstava betlémů v Muzeu přírody Český ráj v Prachově se konala nejen uvnitř ve výstavních prostorách, ale i v muzejní zahradě. Navštívilo ji několik stovek návštěvníků. Pro některé byla lákadlem absolventská vizitka vydaná k této příležitosti, pro ty menší pak třeba jezdící vláček.

Současná podoba Křižíkovy trafostanice v Dobrovského ulici v Táboře.

Táborská Trafačka se dočká využití, má v ní být muzeum fotografií i kavárna

Město Tábor se snaží využít zajímavé polohy Křižíkovy trafostanice v Dobrovského ulici, a vdechnout jí nový život. Má zapadnout do celkového konceptu pěší zóny Jordánského nábřeží od loděnice po restauraci Černá Perla. Nachází se totiž zhruba uprostřed hned vedle botanické zahrady a už dlouhá léta ji nikdo pravidelně nevyužívá.

Typický sudetský poklad čekal na půdě bývalého hostince v Linhartovech od války, až ho někdo objeví. Pracovníci  muzea pozvali do Krnova restaurátorku textilu, aby navrhla další postup. 6. dubna 2023

Krnov poprvé vystaví sudetský poklad z tajné skrýše na půdě

Manželé Janešíkovi v Linhartovech zakoupili budovu bývalého hostince a diskotéky Peach Pit. V úkrytu pod střechou loni našli typický "sudetský poklad", ve kterém nechyběly ani stranické legitimace nacistů, vkladní knížky nebo fotografie mužů v uniformách SS.

Akce Muzeum čte dětem.

Ústecké muzeum láká na pravěk, čtení pro děti a historické prskavky z Neštěmic

Náš lednový program nabízí celkem čtyři akce a šest výstav.  Ve středu 10. ledna proběhne v muzeu oblíbený charitativní Tříkrálový koncert, jímž bude završena tradiční ústecká Tříkrálová sbírka. Ve čtvrtek 11. v přednášce Café Nobel dá archeoložka Kristýna Matějková zájemcům nahlédnout do archeologických kufříků, jež skrývají předměty, bez nichž by se lidé v pravěku neobešli.

Výstava Ice Magic představuje unikátní ledové sochy.

Tipy na středa 3. ledna

Jak si zpestříte začátek nového novoročního týdne? Podívejte se níže na přehled dnešních zajímavých akcí.

Užijte si v Rudolfinu novoroční koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Tipy na úterý 2. ledna

Jak si zpestříte začátek nového novoročního týdne? Podívejte se níže na přehled dnešních zajímavých akcí.

Z výstavy Baroko v Bavorsku a v Čechách v historické budově Národního muzea v Praze - pohled do expozice. Ve středu interaktivní model chrámu svatého Vavřince a blahoslavené Zdislavy v Jablonném v Podještědí.

Na pražské výstavě baroka je k vidění i model baziliky v Jablonném

/FOTO, VIDEO/ Baroko bylo mnohdy přijímáno jako umění vnucené bělohorskými vítězi s cílem v zemích Koruny české nahradit protestantismus katolicismem. Přesto se barokní kultura postupně těšila pozornosti historiků. Vrcholem odborného bádání byla v roce 1938 výstava Pražské baroko, kde byl tento fenomén objektivně posouzen, ale po roce 1948 bylo barokní umění opět převážně vykládáno zkresleně.

Jiří Šesták, bývalý senátor.

Divoká honba ředitele Jihočeského divadla a senátora Jiřího Šestáka

Vánoční čas je příznivou dobu na popíjení punče a svařáku s přáteli, ale i na pohodlné lenošení s knížkou. Jednou z těch, kterou určitě stojí za to si ji v ušáku otevřít, je Divoká honba od Jiřího Šestáka. Dostal za ni v listopadu cenu Šumava Litera. Poválečné příběhy z jihočeského pohraničí, o kterých píše, jsou aktuální dodneška.

Minerálů mají v CSS Tloskov nashromážděných už tolik, že to vydá na muzejní expozice.

Ředitel Matěj Lipský s klienty hledá kameny, v Tloskově vznikne muzeum minerálů

/FOTO/ Ředitel Centra sociálních služeb (CSS) Tloskov Matěj Lipský je mužem mnoha profesí a zájmů. Je psychologem, speciálním pedagogem, hudebníkem ale také moderátorem v rádiu. Navíc je doslova studnicí nápadů. Jeden z takových nápadů odstartoval už před několika lety a postupně se z něj stává záležitost, o níž se zajímají i lidé, kteří s Centrem sociálních služeb Tloskov nemají nic společného.

Aquacentrum ve Šternberku

Kam na Olomoucku mezi svátky? Jak mají bazény, na co lákají muzea či památky

Spoustu možností mají v těchto dnech rodiny s dětmi na Olomoucku, které si chtějí užít volné dny. Vyrazit mohou například na obchůzku po betlémech nebo na komentované prohlídky do zoo. Kdo si chce protáhnout tělo po vánočním hodování, může zajít na bazén či do aquaparku. Nabízí se také relax ve zdejších saunách a otevřená jsou rovněž muzea a některé hrady a zámky v regionu.

Výstava betlémů Martina Šmakala  na zámku v Hořovicích pokračuje do 14. ledna 2024.

Martin Šmakal: Největší raritou v mé sbírce je betlém z doby vlády Josefa II.

/FOTO, VIDEO/ Sběratel betlémů Martin Šmakal představuje část své sbírky na výstavě, která v hořovickém zámku pokračuje až do poloviny ledna příštího roku. Další betlémy primáře onkologického oddělení Nemocnice v Hořovicích se nacházejí v rodinném muzeu ve stodole u chalupy v Krkonoších, kde provádí návštěvníky za dvoukorunu sám majitel nebo jeho kamarádi a sousedé.

Výstava betlémů Martina Šmakala  na zámku v Hořovicích pokračuje do 14. ledna 2024.

Martin Šmakal: Největší raritou v mé sbírce je betlém z doby vlády Josefa II.

/FOTO, VIDEO/ Sběratel betlémů Martin Šmakal představuje část své sbírky na výstavě, která v hořovickém zámku pokračuje až do poloviny ledna příštího roku. Další betlémy primáře onkologického oddělení Nemocnice v Hořovicích se nacházejí v rodinném muzeu ve stodole u chalupy v Krkonoších, kde provádí návštěvníky za dvoukorunu sám majitel nebo jeho kamarádi a sousedé.

Výstava betlémů Martina Šmakala  na zámku v Hořovicích pokračuje do 14. ledna 2024.

Martin Šmakal: Největší raritou v mé sbírce je betlém z doby vlády Josefa II.

/FOTO, VIDEO/ Sběratel betlémů Martin Šmakal představuje část své sbírky na výstavě, která v hořovickém zámku pokračuje až do poloviny ledna příštího roku. Další betlémy primáře onkologického oddělení Nemocnice v Hořovicích se nacházejí v rodinném muzeu ve stodole u chalupy v Krkonoších, kde provádí návštěvníky za dvoukorunu sám majitel nebo jeho kamarádi a sousedé.

Výstava betlémů Martina Šmakala  na zámku v Hořovicích pokračuje do 14. ledna 2024.

Martin Šmakal: Největší raritou v mé sbírce je betlém z doby vlády Josefa II.

/FOTO, VIDEO/ Sběratel betlémů Martin Šmakal představuje část své sbírky na výstavě, která v hořovickém zámku pokračuje až do poloviny ledna příštího roku. Další betlémy primáře onkologického oddělení Nemocnice v Hořovicích se nacházejí v rodinném muzeu ve stodole u chalupy v Krkonoších, kde provádí návštěvníky za dvoukorunu sám majitel nebo jeho kamarádi a sousedé.

Výstava betlémů Martina Šmakala  na zámku v Hořovicích pokračuje do 14. ledna 2024.

Martin Šmakal: Největší raritou v mé sbírce je betlém z doby vlády Josefa II.

/FOTO, VIDEO/ Sběratel betlémů Martin Šmakal představuje část své sbírky na výstavě, která v hořovickém zámku pokračuje až do poloviny ledna příštího roku. Další betlémy primáře onkologického oddělení Nemocnice v Hořovicích se nacházejí v rodinném muzeu ve stodole u chalupy v Krkonoších, kde provádí návštěvníky za dvoukorunu sám majitel nebo jeho kamarádi a sousedé.

Z výstavy Baroko v Bavorsku a v Čechách v historické budově Národního muzea v Praze: Joseph Deutschmann – Andílci představující poslední věci člověka, rok 1760 (Německo, Aldersbach – kostel Nanebevzetí Panny Marie).

Přehlídka unikátních uměleckých děl boří představy o baroku jako o období temna

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Baroko bylo mnohdy přijímáno jako umění vnucené bělohorskými vítězi s cílem v zemích Koruny české nahradit protestantismus katolicismem. Přesto se barokní kultura postupně těšila pozornosti historiků. Vrcholem odborného bádání byla v roce 1938 výstava Pražské baroko, kde byl tento fenomén objektivně posouzen, ale po roce 1948 bylo barokní umění opět převážně vykládáno zkresleně.

Z výstavy Baroko v Bavorsku a v Čechách v historické budově Národního muzea v Praze: Joseph Deutschmann – Andílci představující poslední věci člověka, rok 1760 (Německo, Aldersbach – kostel Nanebevzetí Panny Marie).

Přehlídka unikátních uměleckých děl boří představy o baroku jako o období temna

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Baroko bylo mnohdy přijímáno jako umění vnucené bělohorskými vítězi s cílem v zemích Koruny české nahradit protestantismus katolicismem. Přesto se barokní kultura postupně těšila pozornosti historiků. Vrcholem odborného bádání byla v roce 1938 výstava Pražské baroko, kde byl tento fenomén objektivně posouzen, ale po roce 1948 bylo barokní umění opět převážně vykládáno zkresleně.

Z výstavy Baroko v Bavorsku a v Čechách v historické budově Národního muzea v Praze: Joseph Deutschmann – Andílci představující poslední věci člověka, rok 1760 (Německo, Aldersbach – kostel Nanebevzetí Panny Marie).

Přehlídka unikátních uměleckých děl boří představy o baroku jako o období temna

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Baroko bylo mnohdy přijímáno jako umění vnucené bělohorskými vítězi s cílem v zemích Koruny české nahradit protestantismus katolicismem. Přesto se barokní kultura postupně těšila pozornosti historiků. Vrcholem odborného bádání byla v roce 1938 výstava Pražské baroko, kde byl tento fenomén objektivně posouzen, ale po roce 1948 bylo barokní umění opět převážně vykládáno zkresleně.

Z výstavy Baroko v Bavorsku a v Čechách v historické budově Národního muzea v Praze: Joseph Deutschmann – Andílci představující poslední věci člověka, rok 1760 (Německo, Aldersbach – kostel Nanebevzetí Panny Marie).

Přehlídka unikátních uměleckých děl boří představy o baroku jako o období temna

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Baroko bylo mnohdy přijímáno jako umění vnucené bělohorskými vítězi s cílem v zemích Koruny české nahradit protestantismus katolicismem. Přesto se barokní kultura postupně těšila pozornosti historiků. Vrcholem odborného bádání byla v roce 1938 výstava Pražské baroko, kde byl tento fenomén objektivně posouzen, ale po roce 1948 bylo barokní umění opět převážně vykládáno zkresleně.

Z výstavy Baroko v Bavorsku a v Čechách v historické budově Národního muzea v Praze: Joseph Deutschmann – Andílci představující poslední věci člověka, rok 1760 (Německo, Aldersbach – kostel Nanebevzetí Panny Marie).

Přehlídka unikátních uměleckých děl boří představy o baroku jako o období temna

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Baroko bylo mnohdy přijímáno jako umění vnucené bělohorskými vítězi s cílem v zemích Koruny české nahradit protestantismus katolicismem. Přesto se barokní kultura postupně těšila pozornosti historiků. Vrcholem odborného bádání byla v roce 1938 výstava Pražské baroko, kde byl tento fenomén objektivně posouzen, ale po roce 1948 bylo barokní umění opět převážně vykládáno zkresleně.