Pro děti připravujeme herní stezku plnou úkolů, divadelní představení a speciální prohlídku školy,“ zve na pestrý program do muzea Věra Kmoníčková, ředitelka Muzea v přírodě Zubrnice.
Ve Staročeském muzeu v Trusnově na Pardubicku již probíhají intenzivní přípravy na advent. Jeho majitelé se totiž snaží zrealizovat jeden svůj dlouholetý sen - betlém v životní velikosti.
Osm členů Mykologického klubu při Jihočeském muzeu pročesávalo v neděli les, aby mohli předvést zájemcům na 450 druhů hub. Klouzek douglasův si mateřské jedle dovezené ze zámoří našel i na jihu Čech.
FOTOGALERIE, VIDEO/ Velkolepým způsobem oslavila 150. výročí své existence Moravská pohraniční dráha. Do někdejší koncové stanice této trati v Dolní Lipce u Králík se první říjnovou sobotu sjely parní vlaky ze čtyř směrů, připraven zde byl celodenní program. Výjimečnou podívanou si nenechalo ujít několik tisíc lidí.
Na tradiční pochod Po stopách lovců mamutů, jehož trasa vedla od Základní školy J. A. Komenského přes Školní kopec, Vinary a Popovice zpět do Předmostí, se v sobotu dopoledne vydalo osm stovek účastníků. Na start devět kilometrů dlouhé trasy vyrazili senioři, pejskaři, rodiny s dětmi, ale i party mladých lidí.
Muzeum v Chebu je nejstarším muzeem v regionu a řadí se mezi vůbec nejstarší regionální paměťové instituce v České republice. Není proto divu, že je jedním z nejvýznamnějších v Karlovarském kraji. Navíc v letošním roce slaví 150 let od svého založení.
/FOTO, VIDEO/ Velkolepým způsobem oslavila 150. výročí své existence Moravská pohraniční dráha. Do někdejší koncové stanice této trati v Dolní Lipce u Králík se první říjnovou sobotu sjely parní vlaky ze čtyř směrů, připraven zde byl celodenní program. Výjimečnou podívanou si nenechalo ujít několik tisíc lidí.
FOTOGALERIE, VIDEO/ Velkolepým způsobem oslavila 150. výročí své existence Moravská pohraniční dráha. Do někdejší koncové stanice této trati v Dolní Lipce u Králík se první říjnovou sobotu sjely parní vlaky ze čtyř směrů, připraven zde byl celodenní program. Výjimečnou podívanou si nenechalo ujít několik tisíc lidí.
/FOTO, VIDEO/ Lovecká puška lancesterka z Vejprt, renesanční sekretář vykládaný slonovinou a podivuhodná číše z kokosové skořápky, které pocházejí ze zámku Červený Hrádek, i vyhlášené krušnohorské krajky paličkované nejen z hedvábí, ale třeba z koňských žíní a slámy. Výstava století – 100 let muzea v Chomutově, jíž připravilo oblastní muzeum, ukazuje to nejlepší z jeho sbírek. Mnohdy jde o dosud neviděné cennosti.
Rukojeť ze stříbra, pochva z bukového dřeva pokrytého hedvábným sametem uvnitř i zvenku. Taková jsou fakta, která vzešla z materiálového a technologického průzkumu barokního meče Jana z Rottalu, který od jara vedou odborníci z Metodického centra konzervace Technického muzea v Brně.
/FOTOGALERIE/ Zámeckou komoru Muzea Vyškovska ovládla od pátku Podzimní zahrádkářská výstava. Přístupná je až do neděle osmého října od devíti hodin ráno do pěti odpoledne.
/FOTOGALERIE/ Osvědčený program Hornické pohádky nabídne v areálu dolu Anna na Březových Horách Hornické muzeum Příbram v sobotu 7. října i pak v neděli. Vedle oblíbeného pohádkového vyprávění, kdy si svět permoníků není třeba představovat, protože tohle prostředí je všude kolem, však muzeum přichází také s méně obvyklou nabídkou. Chystá rovněž archeologické dílny pro děti; taktéž v Příbrami. V Chotilsku pak bude možné navštívit textilní workshop představující zpracování vlny tak, jak to dělávali předkové.
Na celkově čtyři miliony dotačních korun si mohou díky svým úspěšným projektovým záměrům sáhnout majitelé kulturních památek a zřizovatelé muzeí a knihoven. Dalších šest milionů korun, které přerozděluje Místní akční skupina Posázaví (MAS) budou moci využít podnikatelé pro posílení růstu a konkurenceschopnosti.
Podívejte se, kam můžete v nadcházejících dnech vyrazit za zábavou v Libereckém kraji. Nechte se inspirovat našimi tipy v článku nebo v galerii plakátů.
Na pátek šestého října se chystá vědeckopopularizační akce Noc vědců ve více než třiceti městech napříč Českou republikou, chybět mezi nimi nebude ani Humpolec. Program pro děti i dospělé na letošní téma Tajemství je nachystaný na Základní škole Hradská, v Knihovně Jiřiny Zábranové a v Muzeu dr. A. Hrdličky. Na programu jsou hry, kvízy, komentované prohlídky, přednášky, workshopy i úniková hra. Vstup na veškerý program je zdarma. Na návštěvníky, kteří sedmnácti do dvaadvaceti hodin zavítají na všechna tři místa, čeká navíc slosování o věcné ceny.
Už po třiadvacáté zamíří lidé do jihlavského muzea, aby zhlédli výstavu hub. Ta se koná v nově opravené budově na Masarykově náměstí ve dnech 6. a 7. října.
Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích má od 1. října 2023 nového ředitele. Stal se jím Filip Lýsek, který dosud působil jako ředitel Regionálního muzea v Českém Krumlově. Ve funkci nahradil Františka Štangla, který odchází do důchodu. Nový ředitel zvítězil ve výběrovém řízení Jihočeského kraje, který muzeum zřizuje. Do konkurzu se podle vedoucího krajského odboru kultury a památkové péče Patrika Červáka přihlásilo šest lidí.
Přinášíme vám velký přehled tipů na nejrůznější akce, které se o nadcházejícím víkendu budou konat v Karlovarském kraji. Podívejte se a nechte se inspirovat.
/VIZUALIZACE/ Centrální depozitář se příští rok začne stavět v Pelhřimově. Své místo v něm najdou archeologické sbírky z Vysočiny. Novostavba vyroste v místě bývalých dílen Střední průmyslové školy Pelhřimov v ulici K Silu.
/PROGRAM AKCE/ Pohraniční železniční trať z Dolní Lipky do Šternberku slaví 150 let. Na víkend chystá kraj a České dráhy velkou vzpomínkovou akci. Do Dolní Lipky se sjedou čtyři parní lokomotivy a další historická technika.
/FOTOGALERIE/ Mezinárodní konference Aktuální trendy muzejní prezentace a edukace se letos koná v mělnickém muzeu. Účastníci mají za sebou dva dny workshopů, diskuzí, přednášek a zahraniční inspirace zpestřené prohlídkou města Mělník i muzejních výstav a expozic. Vyrazili také na exkurzi do skalního obydlí a na poslední část workshopů do Lhotky u Mělníka.
/FOTOGALERIE/ Šli jsme cestou necestou, po vlečkách, místy, která kdysi utvářela věhlas města Kladna. Akce, která byla doprovodným programem k výstavě Na přelomu epoch se uskutečnila ve čtvrtek 21. září. Účastníky prováděl Tomáš Voldráb. Další velmi zajímovou akci chystá Sládečkovo vlastivědné muzeum Kladno na úterý 17. října.
/FOTO/ Od roku 1583 zdobí Českou Lípu letohrádek zvaný Červený dům, který je jedinou renesanční stavbou svého druhu v severních Čechách. V současné době funguje jako depozitář a kanceláře odborných pracovníků českolipského muzea. V budoucnu by se ale objekt mohl částečně otevřít veřejnosti.
Originál zakládací listiny podepsaný císařem, barokní portréty zakladatelů a donátorů univerzity a původní i současná žezla budou od čtvrtku 5. října k vidění ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Muzeum připravilo u příležitosti 450 let od založení olomoucké univerzity hned dvě nové výstavy. Na čas se tak do Olomouce díky unikátním artefaktům vrátí duch doby, kdy zde otevřelo první vysoké učení na Moravě.
/FOTOGALERIE/ Museum pro futuro či chcete-li muzeum budoucnosti je název exteriérové výstavy, která minulý týden slavnostně zahájena na náměstí Míru v Mělníku. Zájemci ji mohou zhlédnot do středy 25. října
/FOTOGALERIE/ Město Stochov, kde se podle pověsti narodil svatý Václav, otevřelo nově zrekonstruované prostory v místním muzeu. Sídlo muzea se nachází v sousedství památného dubu, který tam podle legendy zasadila babička svatého Václava svatá Ludmila.
/FOTO, VIDEO/ Veřejnost zaplnila v sobotu 30. září prostranství u historické budovy nádraží v Louce u Litvínova. Památkově chráněný objekt, který po výstavbě nové zastávky už neslouží svému původnímu účelu, byl dějištěm oslavy 130. výročí od otevření nádraží.
Jů a Hele, degustace vín z Čech, Moravy i zahraničí, dvoudenní trh v Křemži, muzea a galerie zdarma, koncert v Prádelně, den lovců mamutů. A také Svatováclavské slavnosti v Českém Krumlově. Víkendový program na Krumlovsku je bohatý.
Příjemná vůně trnek se na Den české státnosti linula z Muzea Kobylí na Břeclavsku. Netradiční zážitek v podobě tradičního vaření povidel se zde v tento den koná každoročně. Zároveň na tento termín připadá i celorepubliková happeningové akce Dáme kroj. Tetičky z Klubu přátel historie Kobylí se proto rozhodly spojit oslavy dohromady. Vaření povidel se zúčastnila také naše čtenářka Miroslava Jakubčíková, které děkujeme za krásné fotky.
/FOTO, VIDEO/ Lounské muzeum představilo novou výstavu. Nese název Archeologie nejsou jen poklady. Muzeum ukazuje předměty, které naši předci vyrobili, zahodili a my znovuobjevili aneb předměty každodenního užití v proudu času od paleolitu po novověk.
/FOTO/ Bezmála dvoutisícová Olešnice na Blanensku si letos připomíná významné výročí. 950 let od první písemné zmínky. Jubileum oslaví ve čtvrtek stylově. Svatováclavským jarmarkem na náměstí Míru. Odstartuje ve dvě hodiny odpoledne. V centru městečka pak v sedm hodin večer vystoupí s kapelou známá zpěvačka Aneta Langerová.
Osmdesát výrobků, vytvořených metodou drátkování, vystavuje v současné době Regionální muzeum Kladrubska. Všechny vytvořil Ladislav Lokajíček z Lestkova, který se tomuto druhu umělecké tvorby věnuje dvě desítky let.
Čtvrteční státní svátek sv. Václava můžete využít k návštěvě všech muzeí ve správě Vojenského historického ústavu Praha. Kolegové na všech pracovištích se těší na vaši návštěvu v Den české státnosti.
Ve čtvrtek 21. září se v městském muzeu konala vernisáž nové mykologické výstavy Na houby, kterou spolupořádá ČSOP Podorlicko Česká Třebová, kde také od pátku 6. do neděle 8. října 2023 proběhne tradiční výstava hub.
Rekonstrukce kulturního domu Slavie v Českých Budějovicích nabízí pohledy, které se ještě nenaskytly. Poprvé v historii vykukuje za Slavií vršek fasády Jihočeského muzea.
/FOTO, VIDEO/ Historické hasičské přilby, přes sto let starý sokolský cvičební úbor, kroniky… To je jen zlomek z expozice v muzeu, které Čečelice otevřely na obecním úřadě na sklonku letošního léta. Jeho součástí je i archiv zápisů místního pamětníka, kronikáře Jaroslava Jaroše. Díky nim mohou místní například zjistit, kdo kdysi žil v jejich domech nebo jaká je minulost části vesnice, kde bydlí.
Z bohatého šatníku Alžběty I. se do současnosti dochoval jediný kus. Část jejích šatů, starých více než 400 let, nyní lidé uvidí na výstavě v Londýně. Látka má za sebou zajímavou minulost - šaty se staly součástí výbavy malého kostela a léta tam ležely v zapomnění.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Za houbami do muzea. Unikátní výstava stovek druhů hub je k vidění v Muzeu Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Výstavu pořádá brodský mykologický spolek.
Novou výstavu s názvem "Han Jiang Xue: Touha žít. (Ne)obyčejný život Františka Färbera z Kroměříže" připravilo Muzeum Kroměřížska. Cílem výstavy je sledovat, jak se velké události 20. století otiskly do života běžného člověka a změnily jej.