Lednice /FOTOGALERIE/ - Chci to dotáhnout do konce, je to můj životní cíl. Pro břeclavského podnikatele Luďka Mikuleckého se stala oprava zanedbaného lichtenštejnského statku Nový dvůr doslova posláním. Svou letitou snahu nevzdal ani po neúspěchu žádosti o evropskou dotaci na opravu památky.
Lednice /FOTOGALERIE/ - Chci to dotáhnout do konce, je to můj životní cíl. Pro břeclavského podnikatele Luďka Mikuleckého se stala oprava zanedbaného lichtenštejnského statku Nový dvůr doslova posláním. Svou letitou snahu nevzdal ani po neúspěchu žádosti o evropskou dotaci na opravu památky.
Břeclav – Nové tváře usednou do vedoucích křesel v příspěvkových organizacích Břeclavi. Všechny mají vazby na současnou koalici. S prvním únorovým dnem se zástupkyní ředitelky v městském muzeu stane Alena Andělová (ČSSD), o jejímž angažování Břeclavský deník Rovnost informoval v pátek. Bývalý starosta okresního města Dymo Piškula (Pro Region) povede Terezu a David Malinkovič (ČSSD) stane v čele domova důchodců.
Terezín - V předsálí kina Muzea ghetta v Terezíně byla ve čtvrtek slavnostní vernisáží zahájena dokumentární výstava věnovaná nacistickému táboru smrti Auschwitz.
Karlovy Vary - Od příštího týdne bude oficiálně na dva roky uzavřena budova Muzea Karlovy Vary. Důvodem uzavření je rekonstrukce, která interiér obleče do zbrusu nového kabátu.
Jičín – Od února pokračuje v jičínském muzeu cyklus o výtvarném umění.Již 4. února se bude konat první z besed pokračování cyklu Setkání před obrazem, během kterého představuje historička umění Lenka Patková díla z depozitářů výtvarného umění jičínského muzea.
Zajímavá anketa se nyní objevila na stránkách města Bílovec. Vedení města se svých občanů ptá, zda by měl být letos zpoplatněn vstup na tradiční den města.
Jizerské hory - Jizerky Card nebo-li karta hosta má zpříjemnit pobyt v Jizerských horách. Přespolní ji mohou získat u ubytovatelů zdarma a má označení Jizerky Card B.
Břeclav – Nově vytvořené místo a ročně statisícové výdaje z městské pokladny navíc. Městské muzeum a galerie Břeclav posílí Alena Andělová. Radní města za ČSSD bude dělat zástupkyni ředitelce Aleně Káňové. Až dosud byla tato role po léta spojená s pozicí ekonomky.
Lomnice nad Popelkou - Hasičská zbrojnice je chloubou města a to doslova. Nejen vnější kabát, ale také vnitřní prostory jsou pečlivě udržované, všude je pořádek a čistota.
Ústí nad Labem - Kniha Tajemství Českého středohoří má křest ve čtvrtek 29. ledna od 17.00 v Muzeu města Ústí. Velká, smysluplná a krásná publikace je téměř vyprodaná.
Vyškov – Neodpovídala současným trendům prezentace a byla zastaralá i obsahově. Přestože výstava představující přírodu regionu byla dlouhodobě součástí stálé expozice vyškovského muzea, zhruba před dvěma lety ji pracovníci odinstalovali. A nyní připravují novou, interaktivní.
Blansko – V sobotu to bude dvě stě let, co zemřela jedna z nejznámějších obyvatelek blanenského zámku Karolina Meineke. Blanenští výročí připomenou novou publikací i bohatším programem festivalu Muzika pro Karolínku.
Veselý Kopec - V sobotu 31. ledna se v prostředí muzea v přírodě na Veselém Kopci u Hlinska uskuteční první program letošního roku Masopust. Návštěvníci budou mít možnost zhlédnout tradiční obyčej, který je od roku 2010 součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Masopustní obchůzky a masky na Hlinecku patří k pradávným obyčejům tradovaným obyvateli po generace.
Hradenín /FOTOGALERIE/ - Oprava tvrze v Hradeníně na Kolínsku, jež patří k nejcennějším památkám svého druhu v republice, by měla odstartovat ještě do konce ledna. Rada Středočeského kraje schválila vítěze výběrového řízení na odstranění havarijního stavu tvrze a stavební firma by ještě tento měsíc měla převzít staveniště.
Orlickoústecko – Už zase mají prázdniny? Brblají si možná mnozí dospělí při pohledu do kalendáře. Ale děti školou povinné odvedly velký kus práce, především prvňáčci za pět měsíců urazili obrovský kus cesty při učení čtení, psaní a počítání.
Vyškov – Neodpovídala současným trendům prezentace a byla zastaralá i obsahově. Přestože výstava představující přírodu regionu byla dlouhodobě součástí stálé expozice vyškovského muzea, zhruba před dvěma lety ji pracovníci odinstalovali. A nyní připravují novou, interaktivní.
Břeclav – Zní to jako zpráva vytažená z fantasy knihy. A přesto: mezi Břeclaví a Londýnem může existovat historická spojitost. Přišel s tím Michal Uher z Klubu vojenské historie Břeclav. Bádáním se dostal ke zjištění, že obě města užívala v minulosti shodný název. Lundenburg.
Jesenice - Lidé, kteří se během svého života nějak zapsali na Jesenicku nebo Petrohradsku, se potkali v jedné knize s jednoduchým názvem Osobnosti Jesenicka a Petrohradska.
Břeclav – Zní to jako zpráva vytažená z fantasy knihy. A přesto: mezi Břeclaví a Londýnem může existovat historická spojitost. Přišel s tím Michal Uher z Klubu vojenské historie Břeclav. Bádáním se dostal ke zjištění, že obě města užívala v minulosti shodný název. Lundenburg.
Český ráj – Jak již bývá každoroční tradicí, v lednu vyšel oblíbený Kalendář kulturních, sportovních a společenských TOP akcí v Českém ráji pro rok 2015.
Břeclav – Už počtvrté se sejdou děti za doprovodu svých rodičů ve tvořivých Hromničních dílničkách v prostorách břeclavské synagogy. Městské muzeum a galerie Břeclav přichystalo na sobotu povídání o zapomenutém lidovém obyčeji, o Hromnicích. Vyprávění doplní výrobou svíček a výukou nových dekoračních technik.
Uherský Brod /ROZHOVOR/ - Jako blesk z čistého nebe zapůsobila zpráva o tom, že je vypsáno výběrové řízení na pozici nového ředitele Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě.
Modrá /ROZHOVOR/ - Tisíce lidí z Česka i ze zahraničí se už mohlo v areálu Živá voda v Modré projít proskleným tunelem, který je zavedl bez použití potápěčských přístrojů víc než tři metry pod hladinu rybníka. Možná měli to štěstí, že se tam jejich průvodcem stal správce Živé vody Jiří Kroča (36).
Rožnov pod Radhoštěm – Deset vzdělávacích pořadů pro děti, mládež i seniory nabídnou v letošním roce pracovníci Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Prvním z nich bude program Barvíř modrotisku, který začíná v úterý 24. ledna.
Česká Třebová – Od 7. února začnou v městském muzeu „muzejní soboty", které budou doprovázet vždy aktuální výstavu. Návštěvníci se formou tvůrčích dílen seznámí s prezentovaným tématem.
Hradenín – Oprava tvrze, jež patří k nejcennějším památkám svého druhu v republice, by měla odstartovat ještě do konce ledna. Rada Středočeského kraje schválila vítěze výběrového řízení na odstranění havarijního stavu tvrze a stavební firma by ještě tento měsíc měla převzít staveniště.
Jičínsko – Máte-li v těchto dnech na okně či na zahradě umístěné ptačí krmítko, jistě jste zaznamenali, že nejčastějším hostem na něm je zvonek zelený (Carduelis chloris). Jedná se o cca 14 cm velkého žlutozeleného ptáka, jehož silný kuželovitý zobák nám naznačuje, že jde o zrnožravce. Živí se tedy semeny mnoha rostlin, ale například i bukvicemi.
Lomnice nad Popelkou - Hasičská zbrojnice je chloubou města a to doslova. Nejen vnější kabát, ale také vnitřní prostory jsou pečlivě udržované, všude je pořádek a čistota.
Markéta Švehlíková Uherský Brod /FOTOGALERIE/ – Nedělní koncert k Mezinárodnímu dni holocaustu letos věnovali jeho pořadatelé ústy ředitele Domu kultury Jaroslava Mikulíka nejen uherskobrodským spoluobčanům – židovským obětem II. světové války, ale také všem obětem současných válek, které se stále více přibližují našim hranicím, a stejně rychle a nepředvídatelně mění současný svět a náš pocit bezpečí v něm.
Klatovy – Návštěvníci klatovského muzea budou mít od 2. do 8. února jedinečnou příležitost zhlédnout výstavu s názvem Katastrofy lidského těla. Jde o panoptikum voskových figurín lidských anomálií, které inspirovaly tvůrce hororů.
Brno - Výpovědi vrahů a obětí skrze pokleslý kabaret s kovovými loutkami, šrotem a ostnatým drátem. Beseda s pamětnicí, která rodiče i velkou část rodiny ztratila jako malá holka v Osvětimi. Filmový dokument o známé romské výtvarnici a spisovatelce, která v dětství prošla hned několika koncentračními tábory. Tyto a další akce nabídnou brněnské kulturní organizace v úterý večer jako své příspěvky ke Dni památky obětí holocaustu a předcházení zločinů proti lidskosti.
Uherské Hradiště /SERIÁL TÝDENÍKU/ - Psal se rok 1875, když v Uherském Hradišti postavili synagogu. Ta měla sloužit modlitebním účelům pro židovskou komunitu, jíž byla významná část tehdejších obyvatel města. Úlohu budova postavená na křižovatce dnešních ulic Krátká a Františkánská plnila do druhé světové války.