Přední Kopanina /ROZHOVOR/ - „Asi jako obvykle, jak se rodí nápady. Přišlo to shůry," odpovídá s nadsázkou Milan Hofman, starosta Přední Kopaniny na otázku, jak ho napadlo založit nejmenší muzeum ve střední Evropě.
Nýrsko – O tom, že kočárky, ale i panenky, se kterými si hrají malé holčičky, mají svoji tradici, je možné se přesvědčit na unikátní výstavě, která je až do konce února ke zhlédnutí v Muzeu Královského hvozdu v Nýrsku.
Alexandria (USA) - Příběh obrázku francouzského malíře Pierra-Augusta Renoira, který média sledovala od září 2012, skončil tento týden zklamáním pro ženu, jež obraz před několika lety koupila na bleším trhu za pouhých sedm dolarů (dnešních asi 140 Kč). Podle agentury Reuters soud v pátek dospěl k závěru, že obrázek se musí vrátit do muzea v Baltimoru, odkud byl ukraden.
Jižní Čechy - Spisovatele, od jehož narození letos uplyne 100 let, zpřítomní hudební divadlo na nádvoří třeboňského pivovaru i jindřichohradecké Muzeum fotografie.
Rožnov pod Radhoštěm, Valašsko - Branami Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm prošlo v uplynulém roce více než 243 tisíc návštěvníků. To je však o téměř devět tisíc lidí méně než v roce předcházejícím.
Slaný – Prastaré mlynářské řemeslo, které má bohatou historii i v kraji Slánska, představili tento týden v malé galerii Vlastivědného muzea ve Slaném autoři publikace nazvané Vše, co zůstalo z vodních mlýnů.
Krnov – Město Krnov marně hledá způsob, jak obnovit secesní kavárnu v objektu radnice. Radní věřili, že podnikatele přesvědčí k velké investici s nejistou návratností kvalitní projekt. Z projektu ale sešlo a všichni vážní zájemci o kavárnu vycouvali.
Přes 50 tisíc návštěvníků loni zamířilo na chebský hrad. Podle představitelů města si památka zaslouží další investice. Pokud by se mělo najednou opravit a upravit vše potřebné, bylo by na to třeba přes sto milionů korun.
Linec - 6569 školáků z celých Horních Rakous čte od 20. prosince do 15. ledna „o závod" – školní třídy soutěží v počtu přečtených knih. Je mezi nimi i 2.B hudební střední školy ve Freistadtu. Během vánočních prázdnin „spolykala" 148 knih, v průměru téměř šest na žáka, píše deník OÖN. Při kontrolním mezipřeměření ve školní knihovně daly dva sloupy na sebe položených knih 191 a 198 centimetrů.
Muzeum Těšínska ve své muzejní knihovně Silesia vlastní unikátní sbírku historických kapesních kalendářů. Zápisníčky v pevné vazbě jsou nejčastěji pohlednicového formátu. Muzeum jich má přibližně kolem stovky.
Pelhřimov, Brno – Pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit slaví dvacet let a opět po roce přináší soutěž spojenou s nastávajícím brněnským veletrhem Regiontour.
„Asi jako obvykle, jak se rodí nápady. Přišlo to shůry," odpovídá s nadsázkou Milan Hofman, starosta Přední Kopaniny na otázku, jak ho napadlo založit nejmenší muzeum ve střední Evropě.
Bystřice pod Hostýnem – Hned dva produkty známé nábytkářské firmy TON z Bystřice pod Hostýnem získaly v minulých dnech nejstarší a nejprestižnější mezinárodní ocenění za design.
Vratislavice nad Nisou - Bojkot geniálního konstruktéra a nacisty Ferdinanda Porsche, rodáka z Vratislavic nad Nisou, o kterém Deník několikrát informoval, nahrál Milanovi Bumbovi (prezident Porsche Classic Clubu Česká republika).
Hradec Králové – Obrovský plakát – v některých případech skutečné umělecké dílo – s nakreslenou houbou, rakem nebo včelou a učitel s ukazovátkem. Před deseti dvaceti lety naprosto běžný obrázek ze školních tříd.
O Hlučínsku se často říká, že se jedná o rázovitý region. Muzeum Hlučínska letos po tvrdém pětiletém úsilí letos konečně dosáhlo na jeden ze svých velkých cílů. Veřejnosti představí výstavu s názvem Kdo jsou lidé na Hlučínsku, jež má nabídnout ucelený pohled na pohnutou a specifickou minulost, kterou má tato oblast za sebou.
Táborsko – Jaký program zvolit o tomto víkendu? Pozveme vás do Soběslavi na závody fichtlů, na besedu o zdravých zádech, také na vyprávění o Jaroslavu Foglarovi či na hasičský bál.
Hustopeče - Grafiky, kresby i malby, znázorňující okolí slovenské Modry i ženské akty, jsou k vidění v Městském muzeu a galerii v Hustopečích. Vystavuje je tam malíř a učitel ze slovenské Modry Pavol Šimy-Jurička.
Svitavy – Kdo by neznal Ottendorferovu neboli Červenou knihovnu. Je takřka symbolem města. Už několik let je v obležení odborníků. Snaží se ji opravit, aby ji zachovali pro budoucí generace.
Jičín – Deník již dříve informoval o výnosu pracovní skupiny Zámek. Nyní se na výsledky podívejme detailněji. Jak tedy využít prostory jičínského zámku?Jednotlivé oblasti námětů jsou uvedeny v tabulce dole. Jsou odstupňované podle důležitosti. Postupně si je rozebereme.
Valašské Meziříčí - Muzeum regionu Valašsko připravilo unikátní výstavu jihokorejské sochařky Song Mi Kim. Její expozice skleněných ryb pod názvem Legenda o líném mnichovi bude ode dneška k vidění v komorním sále zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Výstava potrvá do 30. března.
Hradec Králové /SOUTĚŽ/ - Připravili jsme pro vás, čtenáře Hradeckého deníku, ve spolupráci s Muzeem východních Čech v Hradci Králové novou soutěž a tak trochu i zábavu. Muzeum má v archivu řadu předmětů a někdy je opravdu záhadou, k čemu je lidé používali.
Vratislavice nad Nisou - Bojkot geniálního konstruktéra a nacisty Ferdinanda Porsche, rodáka z Vratislavic nad Nisou, o kterém Deník několikrát informoval, nahrál Milanovi Bumbovi (prezident Porsche Classic Clubu Česká republika).
Strašice - Nový rok neodstartoval pro Muzeum Středních Brd zrovna vesele. Na konci roku napadl jejich internetovou prezentaci počítačový hacker.Stránky zařízení byly tak až do poloviny tohoto týdne nedostupné.
Jablonec n. N. - Uzdu své fantazii zcela popustili designéři při tvorbě tradiční, už páté, módní přehlídky bižuterie. Zájem diváků byl takový, že zcela vykoupili vstupenky na odpolední i večerní show. Zájem těší, ale současně zavazuje.
Tachov – Za indiány se budete moci už brzy vydat také do Tachova. Jak žili původní obyvatelé Severní Ameriky? Jaké měli zbraně a jak chodili oblékaní? Na tyto a na mnoho dalších otázek nabídne odpovědi Muzeum Českého lesa v Tachově. Chystá se tam totiž mimořádná výstava.
Moskva, Tbilisi – Když v gruzínském městě Telavi loni v září slavnostně umístili novou sochu Josifa Stalina, nebylo to na dlouho. Monument, který mezitím diktátorovi odpůrci pomalovali červenou barvou, zmizel už na přelomu roku.
Zdice – Lidé rádi chodí na jejich akci s názvem Písmena i do jejich zdického muzea. Zde si mohou děti i dospělí prohlédnout zajímavé exponáty z druhé světové války, ale i výstavy, které zavedou návštěvníky například na bojiště druhé světové války. To vše se skrývá za Klubem vojenských historických vozidel a Army muzeem Zdice.
Dokonale udržovaná domácnost, dokonalé vaření a servis a dokonale upravená žena, to je obrázek ze života ženy ve dvacátých a třicátých letech minulého století.
Havlíčkův Brod – Již počtrnácté vyšli do ulic měst a obcí koledníci Tříkrálové sbírky, aby popřáli šťastný nový rok a poprosili o příspěvek do zapečetěné pokladničky na pomoc těm, kteří si sami pomoci nemohou anebo neumějí.
Nové Město na Moravě - Zimní Novoměstsko to nejsou pouze lyžařské a běžkařské radovánky. Sportuchtiví návštěvníci regionu mají nejrůznější přání a s většinou z nich se obrací na pracovnice Informačního centra v Novém Městě na Moravě.
Zlín – Tříkrálové koštování slivovice zakončilo v pondělí symbolicky Vánoce ve 14|15 Baťova institutu. Košt nebyl žádným hodnocením nejlepších vzorků tohoto tradičního moku, ale každoročním setkáním přátel a příznivců Muzea jihovýchodní Moravy, 14|15 Baťova institutu i slivovice.
Hrušovany nad Jevišovkou - Na začátku byly procházky se psem. Pak se přidal kamarád a nápad pořídit detektor kovů. V pondělí, po necelém půlroce hledání kovů v zemi, narazil šestatřicetiletý David Hoza z Nového Přerova na Břeclavsku na stříbrný poklad.