Někdejší řečník na demonstraci dnes sleduje ožehavé případy
Pelhřimov, Praha – „Kolem 12. hodiny se 27. listopadu před budovou okresního muzea v Pelhřimově shromáždilo několik tisíc účastníků manifestační generální stávky."
Pelhřimov, Praha – „Kolem 12. hodiny se 27. listopadu před budovou okresního muzea v Pelhřimově shromáždilo několik tisíc účastníků manifestační generální stávky."
Praha – Odvážný, ale chvályhodný krok, tak hodnotí čeští i moravští muzejníci a galeristé Moravskou galerii v Brně, která zruší od začátku prosince vstupné do stálých expozic. Přestože je to v západních zemích běžná praxe, brněnská galerie je první české veřejné muzeum, které se odvážilo otevřít své dveře zadarmo.
Opava - Pointa následujícího příběhu je podle některých jeho kritiků jasná. Zobecněná zní takto: nemám-li na máslo, nemůžu si koupit kožich.
Ostrava - Ještě stále není jisté, jak dlouho bude uzavřena cyklostezka, na kterou se v úseku mezi koblovským mostem a hornickým muzeem Landek v polovině srpna zřítily kameny.
Praha /FOTOGALERIE/ – Na dobrodružnou plavbu kolem světa se mohou až do poloviny července příštího roku zájemci vydat na nové výstavě Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. Má název Čas zámořských objevů a zahájila výstavní cyklus s názvem Peníze.
Bezdružice – Další zábavnou, ale také naučnou akci absolvovali v úterý žáci třetí, čtvrté a páté třídy Základní školy Bezdružice. Akce s názvem Cesta za Podzimáčkem směřovala ke Studánce lásky. Celou cestu se všichni bavili a plnili zajímavé úkoly.
Tábor – O tři vzácné exponáty je od 2. listopadu chudší Husitské muzeum v Táboře.
Tábor - O tři vzácné exponáty je už od 2. listopadu chudší Husitské muzeum v Táboře. Neznámý pachatel je odcizil v době od 12 do 17 hodin z výstavy Husité, která je nainstalovaná ve Staré táborské radnici.
Třebíč - Bývalá obuvnická továrna v Třebíči Borovině se za poslední roky změnila k nepoznání. Pořádají se zde kulturní akce, celý areál se pomalu rekonstruuje, vyrostly zde byty nebo školka. To však není vše. Příští rok by v objektu staré kotelny mělo vyrůst ekotechnické centrum Alternátor.
Sobotka – Lovecký zámek Humprecht, objednávka Jana Humprechta Černína z Chudenic ze třetí třetiny 17. století, vypadá už na první pohled velmi neobvykle. Upoutá jak umístěním, tak tvarem a korouhví ve tvaru tureckého půlměsíce.
Hradec Králové /SOUTĚŽ/ - Připravili jsme pro vás, čtenáře Hradeckého deníku, ve spolupráci s Muzeem východních Čech v Hradci Králové novou soutěž a tak trochu i zábavu. Muzeum má v archivu řadu předmětů a někdy je opravdu záhadou, k čemu je lidé používali.
Hořice – Perníkářství na Hořicku je název výstavy, která byla ve čtvrtek zahájena v městském muzeu. K vidění jsou tady perníky i dřevěné formy, z nichž jsou perníky vytlačované.
Přibyslav - Jaroslav a Jiří Čečrdlovi z Kolešovic na Rakovnicku jsou v historii hasičského hnutí prvními bratry – dvojčaty, kteří obdrželi nejvyšší spolkové vyznamenání, tituly Zasloužilý hasič.
Opava - Pointa následujícího příběhu je podle některých jeho kritiků jasná. Zobecněná zní takto: nemám-li na máslo, nemůžu si koupit kožich.
Chrudimsko - Nevíte kam o víkendu vyrazit s rodinou či přáteli? Nechte si poradit v tradiční pozvánce Chrudimského deníku.
Praha /FOTOGALERIE/ – Víte, jak obeplout svět, aniž byste opustili jeden prostor? Umožní vám to výstava, kterou ve čtvrtek otvírá Národní muzeum v Náprstkově muzeu v Praze a jmenuje se Čas zámořských objevů. Je součástí šířeji koncipované expozice Peníze, kterou připravuje muzeum na sezónu 2013/2014, a provede vás dobou, kdy Evropané začali odkrývat nepoznaná území. Věřte, že svět mořeplavců, domorodců, otroků i misionářů má svoji magii.
Ostrava /DENÍK SLEDUJE/ - Ještě stále není jisté, jak dlouho bude uzavřena cyklostezka, na kterou se v úseku mezi koblovským mostem a hornickým muzeem Landek v polovině srpna zřítily kameny.
Jindřichův Hradec - Dnes se návštěvníkům Muzea Jindřichohradecka otevírá zcela nová expozice Emy Destinnové.
Slatiňany - Interaktivní muzeum starokladrubského koně Švýcárna ukončilo první celý ročník turistické sezony. Za tu dobu pod jeho střechou prošlo více než pět tisíc návštěvníků a muzeum se dokonce dvakrát dostalo do České knihy rekordů.
Svitavsko - Chcete vyrazit do kina a nevíte, co ve vašem městě hrají. Nebo si chcete poslechnout dobrou muziku?
Velké Karlovice – Koncertem nazvaným Antikomančfest oslaví v pátek večer v restauraci U Muzea ve Velkých Karlovicích Den boje za svobodu a demokracii.
Nový Dvůr - Arboretum je už dlouhé roky pod palbou kritiky návštěvníků, kteří v něm postrádají velké lákadlo k prohlídce skleníků. Původní zmizely a ty, které zůstaly, zájmu zdaleka nestačí.
Plzeň – Jiří Šalamoun, ilustrátor oblíbeného večerníčku Maxipes Fík, newyorské Cooper – Hewitt Národní muzeum designu či nestor teorie maďarského designu Gyula Ernyey.
Nový Dvůr - Arboretum je už dlouhé roky pod palbou kritiky návštěvníků, kteří v něm postrádají velké lákadlo k prohlídce skleníky. Původní zmizely a ty, které zůstaly, zájmu zdaleka nestačí.
Kulturním tématem číslo jedna se příští rok na Pacovsku stane 150leté výročí narození tamního rodáka, Antonína Sovy. Městští radní a muzeum proto už nyní vymýšlejí dramaturgii kulturních akcí směřovanou právě k výročí českého básníka a prozaika Antonína Sovy, který se narodil 26. února 1864 na pacovském zámku.
Břeclav - Svézt se parní lokomotivou z roku 1947, projít si turistická lákadla Břeclavi a při tom ochutnat letošní Svatomartinské víno. Na to vše zvou tuto sobotu zájemce České dráhy s městem Břeclav.
Záhlinice – Den řemesel a návrat zrestaurovaného stoletého betlému oslavili o víkendu v muzeu Františka Skopalíka v Záhlinicích. Akci během sobotního dne navštívily desítky lidí.
Police nad Metují /FOTOGALERIE/ - Vždy jednou za čas se starostové a místostarostové měst Náchodska na den setkávají. Proberou při tom, s čím se aktuálně na radnicích potýkají, jakými problémy ohledně rozvoje měst se zabývají, jaké záležitosti je trápí. Mohou se tak v řešení některých záležitostí inspirovat u kolegů. Minulý týden ve čtvrtek, mimochodem v den výročí Velké říjnové socialistické revoluce, se setkali v Polici nad Metují.
Turnov - Zájem lidí o lidová řemesla roste. Malování na zadní stěnu skla zaujalo desítky zájemců.
Svitavy - Jak vypadá řízek s bramborovým salátem, to si dokážeme představit všichni.
Brno – Jako první veřejné muzeum umění v České republice plánuje od prosince Moravská galerie v Brně zrušit vstupné do stálých expozic. Slibuje si vyšší návštěvnost.
Olomoucký kraj – Cestovní ruch v Olomouckém kraji jde nahoru. Alespoň podle statistik. Do regionu míří více návštěvníků než loni a nárůst je dokonce nejvyšší ze všech krajů.
Semily - Ve zdejším muzeu začala retrospektivní výstava Jaroslava Klápště, uspořádaná k jeho nedožitým 90. narozeninám. V hlavním sále je asi 40 obrazů malíře, který podstatnou část života strávil na Semilsku.
Olomouc - Zajímáte se o dění v Olomouci? Zkuste dnešní (úterní) besedu "Občanská společnost v Olomouci", která se uskuteční v v 17.30 hodin ve Vlastivědném muzeu v Olomouci, na náměstí Republiky 5, v Radeckého sále.
Hořice – Písní Perníkový srdce zahájila ve čtvrtek 7. listopadu v podvečer hudební skupina Ze šuplíku vernisáž výstavy Perníkářství na Hořicku.
Olomouc – Krásy divoké přírody zachycené hledáčkem fotoaparátu autora Vladka Chmely si budou moci v úterývečer prohlédnout návštěvníci vernisáže výstavy Za humny, kterou připravilo Vlastivědné muzeum Olomouc v Mánesově galerii. Na zhruba třiceti velkých i menších fotografiích uvidí mikrosvět rostlin a živočichů, jenž Vladko Chmela zachytil v okolí své chaty v Jeseníku.
Cheb - Vůbec nejmladší oceněnou fotografkou se stala čtyřletá Michalka z Aše.
Velké Meziříčí - Výstava Reklama a děti ve velkomeziříčském muzeu navozuje nostalgickou atmosféru dob dávno minulých. Veselé dětské tváře se smály z reklam a cedulí už před sto lety. Putovní výstavu, která bude otevřená až do 29. prosince, zapůjčilo bratislavské Múzeum obchodu.
Žatec - Až do začátku roku 2014 si mohou malí i velcí návštěvníci prohlédnout v žateckém muzeu expozici hraček Fenomén Igráček. K vidění je tu několik stovek těchto figurek. Expozice je putovní, v Žatci je umístěna v hlavní budově Regionálního muzea K. A. Polánka. Jejími spolupořadateli jsou společnost EFKO, která tyto hračky vyrábí, a Technické muzeum v Brně.
Semily - V Semilech uctí opomíjeného rodáka a malíře Jaroslava Klápštěho retrospektivní výstavou.
Praha /RECENZE/ - V letošním roce si připomínáme výročí tisíce a jednoho sta padesáti let, jež uplynuly od události, která výrazně ovlivnila dějinné směřování odehrávající se v prostoru, jehož název vždy reflektoval postupně se vyvíjející teritoriální vymezení. V prostorách Národní galerie v Praze, ve zdech Anežského kláštera byla prvního listopadového dne otevřena závěrečná část výstavní trilogie, jejíž předchozí díly měli návštěvníci možnost zhlédnout v Olomouci a v Brně.
Uherské Hradiště - V neděli půjdeme do muzea! No jo, ale do kterého? Podobné dilema, jaké řeší obyvatelé velkoměst, můžete co nevidět zažít i v Uherském Hradišti.
Blovice - Jak se dříve pekly cukrářské dobroty nebo jak vypadaly obchody se sladkostmi, je možné si od včerejška prohlédnout v Muzeu jižního Plzeňska v Blovicích.
Brno – Přes patnáct set kilogramů váží exponáty na nové výstavě brněnského technického muzea. Legendární stavebnice Merkur v muzejních sálech ožívá a přibližuje svoji historii a kouzlo, kterým uchvátila řadu generací.
Trutnov - Chcete vidět, jak vypadal nejen Trutnov, ale i další obce a města dříve? Přijďte pobejt.
České Budějovice - Pavel Šafr, který byl 23 let ředitelem Jihočeského muzea, v pondělí 11. listopadu oznámil, že končí. Funkce se vzdá 31. prosince, svému nástupci ji předá v březnu 2014. Po Vlastimilu Ochmanovi z Jihočeské komorní filharmonie je letos již druhým ředitelem kulturní organizace zřizované krajem, který rezignoval.
Hradec Králové – Mončičák, starý mobil, odznáčky s logem Občanského fóra nebo podobiznou Václava Havla. Také dokumenty, časopisy. To všechno z roku 1989 jste mohli v sobotu nosit do Muzea východních Čech.
Holýšov - Dům dějin Holýšovska bude otevřen už koncem příštího měsíce. Stále ale schází řada exponátů, proto se vedení města obrací na občany.
Semily - V Semilech uctili opomíjeného rodáka a malíře Jaroslava Klápštěho retrospektivní výstavou… Dílo malíře a grafika Jaroslava Klápštěho nese silný existenciální náboj a je plné dramatických nálad a situací. Vznikalo bez velkého rozruchu, v ústraní na Semilsku a je často opomíjeno. Pojizerská galerie v Semilech připravila výstavu k umělcovým nedožitým devadesátým narozeninám.
Prostějov – Náměstí před prostějovskou radnicí ozdobí v předvánočním čase stříbrný smrk ze Seloutek. Lidé se kromě toho mohou letos těšit i na novou světelnou výzdobu Žižkova náměstí či muzea.