/FOTO, VIDEO/ Každý by měl mít šanci tohle vidět, říkali muzejníci, kteří novinku připravovali a nakonec odhalili, aby nebyla jen v depozitáři pro hrstku expertů. Dovnitř teď může veřejnost po malých skupinkách, protože v komorním prostředí dvou místností jsou nejvzácnější ukázky umění gotiky a renesance ze sbírky Oblastního muzea a galerie v Mostě. Nová expozice Poklady výtvarného umění Mostecka se otevřela večer ve čtvrtek 16. března.
Nová výstava v trutnovském Muzeu Podkrkonoší pod názvem Nezapomenuté naděje představuje průřez dílem současné přední české výtvarnice - akademické malířky MgA. Blanky Valchářové.
Padající omítka, rozbitá okna a zničené střechy. Někdejší textilka v Brněnci na Svitavsku roky chátrá, ale teď má naději, že tu ožije příběh Oskara Schindlera. Na náměstíčku je ticho, přitom právě tady téměř před osmdesáti lety zněly povely esesáků. V továrně zachránil Schindler 1200 Židů před smrtí. Zdevastovaný areál koupil vnuk původních majitelů Daniel Löw-Beer a začal s přípravou unikátního muzea, chce sem také vrátit textilní výrobu. Společně s firmou z Vítějevsi navrhuje dřevěné židle. První část muzea v Brněnci se otevře veřejnosti v roce 2025.
Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku, Muzejní počin roku. Takové jsou kategorie národní soutěže muzeí Gloria musaealis, jejímž cílem je zvýšit prestiž muzejních institucí a ukázat jejich snahu o zachování významné části národního kulturního dědictví pro současné i příští generace. Do letošního ročníku se přihlásilo Severočeské muzeum v Liberci.
Sklářské muzeum Nový Bor připravilo výstavu k životnímu jubileu novoborského rodáka, sklářského mistra Ivana Kubely. Vernisáž se koná v pátek 17. března od 17 hodin.
V německém Selbu se nachází unikátní muzeum historie porcelánu. Rozlehlá budova Porzellanikonu sídlí v bývalé továrně Rosenthal, která byla uzavřena v roce 1969. Muzeum se nachází 25 kilometrů od Chebu.
Ve druhém patře novotou zářící budovy muzea na náměstí v Sadské byla v úterý odpoledne otevřena nová expozice věnovaná historii města. Připravilo ji Polabské muzeum a ukazuje pohled na město z mnoha stran.
/ROZHOVOR/ Sochař Václav Česák je zakládajícím členem Matice sv. Jana Nepomuckého a od roku 2020 působí ve funkci jejího předsedy. Odkazu tohoto světce se velmi často věnuje i ve své tvorbě. Zároveň je také autorem relikviáře na uložení ostatků posledního českého krále blahoslaveného Karla I. Rakouského, jež nedávno získala farnost Nepomuk.
Oblastní muzeum a galerie v Mostě otevře od 1. dubna první část nové přírodovědné expozice Geologie severozápadních Čech. Ta bude návštěvníkům přístupná po několika letech příprav a 15 měsících budování. Původní expozice se postupně otevřela v letech 2000 a 2001, přístupná byla až do roku 2018, kdy se rozhodlo o vybudování nové přírodovědné expozice.
Známý vsetínský cestovatel a sběratel bankovek Libor Bureš bude hostem další z řady tematických přednášek v Muzeu regionu Valašsko na zámku Vsetín. Ve středu 15. března popovídá o svém celoživotním koníčku a zajímavostech ze světa platidel.
Už loni skončil dodatek smlouvy, ve kterém se Ústecký kraj zavazoval každoročně posílat na provoz Severočeského divadla v Ústí nad Labem zhruba 33 milionů korun. Dohoda mezi městem a krajem o jeho dalším osudu je ale stále v nedohlednu.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Policie České republiky se na svém twitterovém účtu ohradila proti nařčení z vyvolávání konfliktů při demonstraci na Václavském náměstí v sobotu 11. března. Během shromáždění policie omezila na osobní svobodě 20 osob u Národního muzea pro neuposlechnutí výzvy. Tři policisté byli zranění. Protivládní demonstraci Česko proti bídě svolala strana Právo Respekt Odbornost (PRO), která v nedělním prohlášení naznačila možnou účast provokatérů na akci. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) byl zákrok profesionální.
/FOTO/ Ojedinělou sbírku náramkových hodinek, která rozsahem vyniká v celém Česku, představí Technické muzeum v Brně. Výstava dostala název Digitálky a příchozí si na ní prohlédnou náramkové hodinky s elektrickým a elektronickým pohonem, quartzovým oscilátorem či řízené dálkovým signálem, včetně hodinek s využitím digitálního ukazatele času. Muzeum sbírku získalo před třemi lety od soukromého sběratele. Výstava potrvá do 6. června.
Ojedinělou sbírku náramkových hodinek, která rozsahem vyniká v celém Česku, představí Technické muzeum v Brně. Výstava dostala název Digitálky a příchozí si na ní prohlédnou náramkové hodinky s elektrickým a elektronickým pohonem, quartzovým oscilátorem či řízené dálkovým signálem, včetně hodinek s využitím digitálního ukazatele času. Muzeum sbírku získalo před třemi lety od soukromého sběratele.
Rektor Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) Petr Dvořák se v pondělí sejde s děkanem Národohospodářské fakulty (NF) Miroslavem Ševčíkem kvůli jeho vystupování na sobotní protivládní demonstraci. Po setkání plánuje škola vydat prohlášení s dalšími kroky, informovala na twitteru. Zároveň uvedla, že vystupování děkana je "za hranou" dlouhodobě. Ševčík ČTK řekl, že na demonstraci nevystupoval, pouze doprovázel muže zbitého policií. Výtky vedení VŠE proto nechápe.
Většina z 18 lidí zajištěných po sobotní demonstraci v Praze při pokusu proniknout do Národního muzea je podezřelá z přestupku. Jejich případem se bude zabývat příslušný správní orgán, řekla ČTK mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Jeden z účastníků protivládního protestu byl zadržen pro podezření z trestného činu. Muž měl podle fotografií z demonstrace na batohu písmeno Z, které používá ruská armáda během války na Ukrajině, a na rukávu logo ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny.
Většina z 18 lidí zajištěných po sobotní demonstraci v Praze při pokusu proniknout do Národního muzea je podezřelá z přestupku. Jejich případem se bude zabývat příslušný správní orgán, řekla ČTK mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Jeden z účastníků protivládního protestu byl zadržen pro podezření z trestného činu. Muž měl podle fotografií z demonstrace na batohu písmeno Z, které používá ruská armáda během války na Ukrajině, a na rukávu logo ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Po skončení sobotní protivládní demonstrace na Václavském náměstí v Praze se část účastníků přesunula k budově Národního muzea, kde žádali sundání vyvěšené ukrajinské vlajky. Policie je vyzvala k odchodu a následně 20 z nich pro neuposlechnutí výzvy zajistila, uvedla policejní mluvčí Violeta Siřištová. Tři policisté byli při zákroku zranění.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Po skončení sobotní protivládní demonstrace na Václavském náměstí v Praze se část účastníků přesunula k budově Národního muzea, kde žádali sundání vyvěšené ukrajinské vlajky. Policie je vyzvala k odchodu a následně 18 z nich pro neuposlechnutí výzvy zajistila, uvedla policejní mluvčí Violeta Siřištová. Dva policisté byli při zákroku zranění, uvedla na twitteru.
Chystaný archeologický výzkum na Náchodsku by měl být nejvýznamnější svého druhu. Stavba obchvatu města skýtá příležitost objevit nálezy v dosud neprozkoumaných místech.
/FOTO, VIDEO/ V Mostě se roztrhl pytel s novými výstavami současného i starého umění. V březnu se jedná o čtyři vernisáže, což je neobvyklé. Přitom každá přehlídka je výjimečná a ve zcela odlišném prostředí – ve sklepě, ve škole, v divadle a muzeu.
Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve na slavnostní zahájení velikonoční výstavy Kam utekl beránek?, které proběhne ve čtvrtek 16. března od 17 hodin v hlavní budově muzea v Husově ulici 678 s vystoupením dětí z Mateřské školy Alergo Žatec.
/VIDEO/ Unikátní mince, dýky, bronzové sekerky nebo více než dva tisíce let starý meč. Tyto vzácné nálezy Muzeu Blanenska věnovali hledači s detektory kovů, kteří je našli právě v tomto regionu. Návštěvníci si je poprvé prohlédnou v pátek. Doplní stálou expozici Cesta do pravěku Blanensku. Tu navíc vyšperkuje rekonstrukce halštatského pohřebního vozu. Jeho zbytky, podobně jako dalších vozů, objevil na pohřebišti v Býčí skále v Moravském krasu před 150 lety legendární badatel Jindřich Wankel.
Unikátní barokní meč Jana z Rottalu ze sbírek holešovského muzea projde restaurováním. Nutný rozsah jeho obnovy vyhodnocovali na začátku března odborníci z Technického muzea v Brně. Meč nyní poputuje do některé z moravských restaurátorských dílen.
/FOTOGALERIE/ Ve Vlastivědném muzeu v Jesenici probíhá výstava obrazů Wernera Kauera s názvem Jesenice ve vzpomínkách. Werner Kauer, který se v Jesenici narodil v roce 1925, byl malířem a grafikem samoukem.
Milovníci starých automobilů, motocyklů i bicyklů se mají na co těšit. Vzácná pragovka z roku 1908, sportovní retro automobil Gordon, vyrobený v Plzni či anglické motocykly Ariel 500 pro pošťáky nebo Vincent HRD, přezdívaný Widowmaker čili Výrobce vdov, to podle vysokého počtu úmrtí jezdců na těchto motocyklech.
Skuteč (Chrudimsko) - Regionální muzeum ve Skutči na Chrudimsku ve čtvrtek zahájí výstavu Koloniál pana Bajzy. Ukáže skoro tisícovku exponátů, které si zákazníci kupovali v prvorepublikových obchodech. Část exponátů věnovaly dvě místní patriotky. ČTK to řekl ředitel muzea Libor Aksler.
Autor Martin Veselý hledá krásu ve starém plechu na místech, jako jsou sběrné dvory, vlaková muzea, nádraží, garážová vrata, reklamy u silnic nebo trafostanice. Fotografování starých plechů zezačátku znamenalo pouze nalézání barev. Postupem času se z něj stalo hledání geometrických tvarů, krajin, stromů, vesmíru, zvířat, lidí. Výstava v trutnovském UFFU potrvá od 8. března do 24. dubna.
/FOTO, VIDEO/ Slávu, kdy byla do Loun před 150 lety zavedena železnice, připomnělo tamní muzeum. Velký zájem o výstavu potvrdila vernisáž, při které se muzeum zaplnilo.
/FOTOGALERIE/ Originální pohled na to, jak se na Pražském hradě střídaly nikoli hlavy státu, ale první dámy, nabídne Národní muzeum. Nahlédnutí do šatníku manželek prezidentů přinese jedna ze stěžejních výstav, které muzeum chystá pro tento rok.
Významnou postavu historie někdejší věhlasné valašské sklárny v Karolince Emanuela Tylčera připomene dvojice přednášek historičky umění Olgy Méhešové. První z nich připravuje Muzeum regionu Valašsko na středu středu 8. března na zámku Vsetín, druhá se uskuteční ve čtvrtek 9. března na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Obě začínají v 17 hodin.
Zmizelí aneb Hrůzy války - takový je název výstavy, která začne ve čtvrtek 9. března v 17 hodin v Muzeu Záhoří ve Veselíčku. Expozice mapuje osudy obyvatel obce, kteří byli za druhé světové války popraveni nebo odvlečeni do koncentračních táborů. Na vernisáži kromě české státní hymny zazní také píseň Veselíčko pod horami, kterou si lidé zpívali v lágrech, když vzpomínali na svůj domov.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Od 1. března mají návštěvníci Národního technického muzea v Praze možnost navštívit výstavu Proč… Protože Karel Loprais. Repríza této výstavy z roku 2021 uspořádané Muzeem Beskyd ve Frýdku Místku, měla být společnou oslavou sportovní kariery Karla Lopraise, který však nečekaně zemřel na konci roku 2021. Výstava se tak z oslavy stává poctou králi Dakaru.
Jaroslav Martínek pochází z Prachatic a je členem místního dýmkařského klubu. Dýmky se do jeho života dostaly, když začal pracovat v muzeu v Třebíči, kde jich mají téměř tisíc. Část tohoto pokladu našli v kufru, který někdo zapomněl na nádraží.
Putovní výstava Fenomén Igráček dorazila na své 93. zastavení, po republice už cestuje neuvěřitelných 12 let. Oblíbená hračka ve více než čtyřech stovkách provedení nyní obsadila Milevské muzeum. Výrobce nechal zhotovit i dvě typické postavy pro toto město na Písecku. Expozici lze vidět do 8. května.
Legendární Igráček, který nedávno získal ocenění „Nejdůvěryhodnější značka roku 2022“, je od neděle 5. března hlavním hrdinou Milevského muzea. Jeho pracovníci pro své návštěvníky připravili ve spolupráci s firmou EFKO-karton, Inspirací Zlín a Technickým muzeem v Brně další zastávku putovní výstavy s názvem Fenomén Igráček.
Památku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka uctil v neděli odpoledne pietní akt před muzeem v Lánech na Kladensku. Účastníci si připomněli 173 let od narození prvního prezidenta a za zpěvu jeho oblíbené písně Ach synku, synku položili květiny a věnce k Masarykově jezdecké soše. Pietního aktu se zúčastnily zhruba dvě stovky lidí včetně politiků, zástupců obce a spolků.
Památku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka uctil v neděli odpoledne pietní akt před muzeem v Lánech na Kladensku. Účastníci si připomněli 173 let od narození prvního prezidenta a za zpěvu jeho oblíbené písně Ach synku, synku položili květiny a věnce k Masarykově jezdecké soše. Pietního aktu se zúčastnily zhruba dvě stovky lidí včetně politiků, zástupců obce a spolků.
/FOTOGALERIE/ V muzeu v Lánech se v neděli 5. března konala tradiční připomínková akce Den s T. G. M., letos ku příležitosti 173. výročí narození někdejšího československého prezidenta.