Skanzen bude patřit ovoci a zelenině
Chanovice - Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech a obec Chanovice pořádají 1. října od 10 do 18 hodin v chanovickém skanzenu tradiční podzimní potravinový den.
Chanovice - Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech a obec Chanovice pořádají 1. října od 10 do 18 hodin v chanovickém skanzenu tradiční podzimní potravinový den.
Olomučany /TRADIČNÍ PODNIKY BLANENSKA/ - Keramické výrobky proslavily obec Olomučany široko daleko. V současné době však upadají v zapomnění.
Hradec Králové - Návrh na plakát, který bude lákat na představení Sněhurka a sedm trpaslíků, jež se v Hradci uskuteční 27. listopadu, vytvářely samy děty z hradeckých škol.
Litomyšl - Málokdo ví, že na 1. října připadá Mezinárodní den seniorů.
Příbram (VÝZNAMNÉ PAMÁTKY/ – V rubrice technické památky představíme tentokrát další část Hornického muzea Příbram, kterým je důl Vojtěch. Ten byl pojmenován podle známého světce a zemského patrona.
Moravská Třebová - Městské muzeum zve na výstavu „Olejomalby a počítačová grafika Hany Horské“.
Zlín – Kdy se vám naposledy naskytla možnost vyzkoušet a otestovat všechny své smysly zároveň a na jediném místě? Já osobně bych při této otázce před včerejší návštěvou zbrusu nové výstavy Poznávej se ve Zlíně pátral v paměti dlouho.
Kunětická Hora – Již tradičně se ve svátek svatého Václava 28. září sjíždějí do Perníkové chaloupky pod hradem Kunětická Hora u Pardubic malí i velcí návštěvníci, aby si v rámci Svatováclavské perníkové tlačenice sami zkusili vytlačit, vykrojit a upéci staročeský perníček - třeba právě ten s motivem českého knížete.
Příbram /POZVÁNKA, FOTOGALERIE/ – Hornické muzeum Příbram připravilo pro zájemce další výtvarné dílny s názvem Holky, pojďte tvořit!, inspirované právě probíhající výstavou panenek.
Rokycany - Stáního svátku využilo mnoho lidí z Rokycanska k návštěvě Dne s Deníkem.
Rožnov pod Radhoštěm – Koncert při příležitosti státního svátku se uskuteční ve středu odpoledne v Janíkově stodole v areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
Praha /FOTOGALERIE/ - Kontaktní čočka a síťovka. Co mají tyto dva předměty společného? Obojí bylo vynalezeno v Čechách, obojí má v rodném listě české rodiče. Stejně jako jiné vynálezy převratné nebo nicotné. O řadě z nich jsme se učili ve škole, původ řady jiných nám zůstával neznámý. Až do dneška.
Plzeň - Labyrint se světelnými, zvukovými a hmatovými objekty. Tak bude vypadat nová expozice plzeňského science centra Techmania. Její název zní Play a k vidění bude od šestého října.
Boskovice – Husí speciality v kulisách babího léta okusí lidé v Boskovicích. Tento víkend se u Zámeckého skleníku už poosmé konají Husí slavnosti. Jako každý rok je zpestří kulturní program. Letos je připravena i novinka v podobě soutěže o nejlepší houskový knedlík.
Nové Město /FOTOGALERIE/ - Kontaktní čočka a síťovka. Co mají tyto dva předměty společného? Obojí bylo vynalezeno v Čechách, obojí má v rodném listě české rodiče. Stejně jako jiné vynálezy převratné nebo nicotné. O řadě z nich jsme se učili ve škole, původ řady jiných nám zůstával neznámý. Až do dneška.
Veselí nad Moravou - Unikátní a doposud nezveřejněné exponáty z období vrcholného středověku, jako jsou hrací kostky, klíče nebo keramika, které nalezli archeologové při průzkumech v rozmezí let 2008 až 2010, nyní představuje Městské muzeum ve Veselí nad Moravou.
Blanensko - Největší historické památky na Blanensku letos zhlédlo bezmála osmdesát tisíc lidí. Úbytek návštěvníků hlásí pouze Rájec.
Třešť -Město zažádalo o dotaci na muzeum modelů historických dopravních prostředků.
Rudník – Šermířské souboje, stánky s řemeslnými výrobky, různé dílny pro děti a koncert v kostele. I to byly Svatováclavské slavnosti, které se v obci konaly po téměř dvacetileté přestávce.
Příbram - Na Litavce se už několik týdnů objevují mrtví raci. Příbramský deník o tom informoval s tím, že David Fischer, zoolog příbramského muzea, se obával, že za úhyny může račí mor. Bohužel, tuto obávanou nemoc nyní potvrdily analýzy odebraných vzorků.
Pěnčín - Středa 28. září: Kozí farma Pěnčín: od 9.00 VI. ročník Svatováclavská výstava ovcí a koz a nákupní trh beranů.
Rokycany - Den s Deníkem se uskuteční od deseti do sedmnácti hodin na okraji Rokycan.
Hradec Králové – Ojedinělé stěhování přes sto let staré národní kulturní památky – třebechovického Proboštova betlému, které se připravovalo od letošního května, úspěšně zakončil tým odborníků cestou dlouhou zhruba osm set metrů v dočasných prostorech v objektu bývalých Dřevařských závodů.
Třebechovice pod Orebem – Unikátní přesun betlému proběhl bez komplikací.
Boží Dar - Do Rýžovny se sjeli milovníci Krušných hor. Ti se dozvěděli celou řadu zajímavých věcí
Plán mého dnešního putování je shodný s názvem známé písně Okolo Třeboně. Pasoucí se koně jsem sice nezahlédl, zato jsem viděl spoustu jiných zajímavostí. Tak vzhůru do sedla!
Cheb -Otázka pro Simonu Hámkovou z chebského muzea:
Turnov – Branou známého Dlaskova statku prošly v sobotu stovky návštěvníků.
Příbram - Občanské sdružení Rakovnicko-Protivínské dráhy uspořádalo minulou sobotu nejen pro milovníky vlakové dopravy den plný železnice.
Liberec - Těžko uvěřitelný případ lidské neúcty k české historii odhalili minulý týden lidé ze Severočeského muzea v Liberci. Při pochůzce po Ještědském hřebeni našli vykopané zbytky havarovaného letadla, které se zde zřítilo v roce 1948.
Třebechovice pod Orebem - Začalo stěhování unikátního Proboštova betlému do náhradních prostor.
Strakonice - Muzeum hostí unikátní sběratelskou výstavu.
Strašice - Poslední víkend v tomto měsíci je ve strašickém Muzeu dopravy vyhrazen veřejnosti. Zájemci o ojedinělou expozici mohou zamířit do bývalých kasáren.
Brno - Starý trolejbus evidenčního čísla 3194 slaví tento měsíc pětadvacáté narozeniny. Je posledním z brněnských trolejbusů, které jezdily v dříve typické barevné kombinaci červené a krémové.
Klatovy -Soutěžní klání Hubneme s Deníkem má za sebou první týden. Soutěžící shodili první kila.
Mělník /FOTOGALERIE/ - Přestože letošní houbařská sezona nebyla slavná, dokázali členové mělnického mykologického kroužku nasbírat na podzimní výstavu dost hub. A mezi nimi i rarity.
Buchlovice /FOTOGALERIE/ – Skvělou atmosféru jako vystřiženou z dávno zapomenutých časů vojenských odvodů zažili v pátečním podvečeru ti, kdo zamířili do Muzea Podhradí v Buchlovicích.
Osenice –Naše čtenářka ráda vyhledává zprávy ze zemědělství, nepohrdne politikou.
Vyškov /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ - Je to určitě ostuda, ale směr na Pustiměř od Vyškova prakticky vůbec neznám. Areál Muzea letecké a pozemní techniky ale minout nejde.
Biskupice /PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII/ - Dům Stanislava Valoucha v těchto dnech hostí unikátní výstavu historických trojkolek.
Stříbro – Na poslední vyjížďku letošní sezony se v sobotu dopoledne vydali příznivci a členové Klubu historických vozidel Stříbro. Odstartovali z areálu Stanice technické kontroly a vydali se do Bečova nad Teplou.
Jihlava -Noc akademiků v Jihlavě ukázala lidem vědu populárně. V noci pozorovali třeba i Jupiter.
Žamberk - V rámci oslav stého výročí založení muzea se v Žamberku v neděli od 14 do 17 hodin uskuteční „Nedělní odpoledne s hasiči“.
Rumburk - V pátek byla slavnostně zahájena v rumburském muzeu výstava "Srovnávací fotografie Rumburku".
Louny -Část přízemí Oblastního muzea sousedních Loun obsadily obrazy Miroslava Pangráce juniora.
Rožnov pod Radhoštěm /FOTOGALERIE, AKTUALIZOVÁNO/ – Život minulých generací byl na Valašsku spojený s každodenní, mnohdy nelehkou prací.
Příbram – Na Litavce se už několik týdnů objevují mrtví raci. Příbramský deník o tom informoval s tím, že David Fischer, zoolog příbramského muzea, se obával, že za úhyny může račí mor. Bohužel, tuto obávanou nemoc nyní potvrdily analýzy odebraných vzorků.
Most – Důkazem toho, že poctivé řemeslo u nás nevymřelo, a že stále ve svém okolí můžete narazit na kvalitní řemeslníky se zlatýma ručičkama, je výsledek hlasování o nejlepšího fachmana Mostecka.
Vyškovsko – Víkend na Vyškovsku se nebude příliš lišit od těch posledních. První housle budou hrát v regionu opět tradiční hody.
Terezín - Právě tak to udělal Vratislav Tomášek z Terezína. Přípravy na otevření originálního muzea finišují. Již 28. září představí veřejnosti motorová vozidla, která brázdila naše silnice v dobách komunistického režimu.