Letadla mají teď provizorní hangár v muzeu
Humpolec - Výstavní sál muzea na humpoleckém Dolním náměstí teď připomíná modelářský hangár.
Humpolec - Výstavní sál muzea na humpoleckém Dolním náměstí teď připomíná modelářský hangár.
Znojmo – Unikátní příležitost prohlédnout si v původním rozsahu část systému opevnění Znojma získají už na jaře obyvatelé a návštěvníci města. Zatím není zřejmé, zda se dočkají i zpřístupnění hradební věže. Město totiž stále vede spor s památkáři, zda a jakou na ni dostavět střechu.
Rokycany - Situací se dnes zabývají i radní města, občané navrhují třeba zamezení večerního stání.
Teplicko - Kina, divadlo a výstavy - jen si vybrat!
Šumperk /FOTOGALERIE/ - Přes čtyřicet let buduje František Hlavatý ze Šumperka své soukromé vojenské muzeum. Od klukovské záliby a hry na vojáky dospěl k rozsáhlé sbírce, která už sedm let zabírá celý bývalý kryt civilní obrany.
Jičín – V jičínském muzeu již nějaký ten pátek probíhá výstava patchworku Vyrobeno ze záplat.
Cheb – Na začátku roku o sobě dává výrazně vědět Galerie výtvarného umění (GAVU) v Chebu
Mimoň – Hned dvě nové výstavy otevřeli slavnostní vernisáží v sobotu v Městském muzeu v Mimoni. V prvním patře vystavuje Figury výtvarnice Martina Fotrová. Jen o patro výš obsadil prostory Václav Josef Andrle.
Babice – Pokud Babičtí nepostaví přístav na Baťově kanále, můžou se rozloučit s dalšími dotacemi na jiné projekty. Alespoň tak to tvrdí jejich starosta. Opozice naopak mluví o účelové manipulaci.
Úpice – Nečekaný přírůstek zaznamenal sbírkový fond městského muzea. Synovec zdejší rodačky, malířky J. W. Mezerové, se totiž rozhodl darovat instituci přes 160 obrazů a kreseb. Část z nich bude k vidění na výstavě, kterou zahájí zítřejší vernisáž.
Kladensko - Bez uhlí a hornictví by nikdy nebylo Kladno tím, čím je dnes. Jedním z těch, kteří se snaží do areálu Hornického skanzenu Mayrau (HSM) ve Vinařicích, spadajícího do správy Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně, přinášet čerstvé nápady a přivádět zejména mladou generaci, aby poznala, jak se tehdy žilo, je jeho současný vedoucí Pavel Rolinec.
Teplicko - Kina a výstavy.
Prostějov – Lidé z oboru a zasvěcení laici si zítra připomenou výročí narození jednoho ze zakladatelů archeologického bádání na Prostějovsku. Antonín Gottwald pocházel z rodiny tkalce a majitele moučného obchodu Františka Gottwalda a v rodném listě měl zapsáno datum 16. ledna roku 1862. „Už za studentských let stál u zrodu Přírodovědného klubu, jehož byl jednatelem,“ připomíná archeoložka Alena Prudká.
Hořiněves – Rodný dům buditele Václava Hanky letos uvidí také divadlo.
Mladá Boleslav - Milovníci historie se mají na co těšit. K vidění budou exponáty nalezené při archeologických objevech na Staroměstském náměstí.
Brno /VIDEO, FOTOGALERIE/ – Pokus o světový rekord v počtu mýdlových bublin, které se vejdou do jedné bubliny, viděli v sobotu odpoledne lidé, kteří zavítali do brněnského výstaviště.
Brno /VIDEO, FOTOGALERIE/ – Pokus o světový rekord v počtu mýdlových bublin, které se vejdou do jedné bubliny, viděli v sobotu odpoledne lidé, kteří zavítali do pavilonu P brněnského výstaviště. Muzeum rekordů a kuriozit tam na veletrh Regiontour pozvalo rekordmana v tvorbě mýdlových bublin Matěje Kodeše.
Přerov – Přesně dvacátého října loňského roku se vydalo do přerovských ulic devět fotografů s jediným cílem. Zachytit svým objektivem několik neopakovatelných sekund ze života obyvatel Přerova. Osmdesát fotografií, které vznikly během čtyřiadvaceti hodin, můžou od 28. ledna obdivovat návštěvníci Muzea Komenského. Výstava má přiléhavý název Den v životě Přerova.
Znojemsko - Do konce dubna hotové úpravy a od června otevřená nová místa pro první návštěvníky zříceniny hradu Cornštejn. Takový je harmonogram prací, který se už nyní snaží plnit dělníci na památce. Přestože je polovina ledna, na hradbách už nyní roste nový ochoz či vyhlídková plošina v jedné z věží.
Nýrsko – Předení vlny mohli naživo vidět návštěvníci Muzea Královského hvozdu v Nýrsku v rámci „živé“ expozice Rok na Šumavě, která ukazuje život v typické šumavské chalupě „Vondrákových“ na počátku minulého století.
Bouzov /FOTOGALERIE/ – Původně dvě nevyužívané garáže, se v Bouzově na Olomoucku proměnily na muzeum představující historii obce a řemesla. Výstavní prostor o velikosti zhruba osmdesát metrů čtverečních, ukrytý v budově obecního úřadu, se široké veřejnosti otevře s příchodem nové sezóny.
Znojemsko – Plesy, plesy a zase plesy. O víkendu si na své přijdou právě především milovníci plesové zábavy. Organizátoři jich na víkend přichystali hned několik.
Chodov -Plánovaná slavnost už má pevně stanovený termín – 16. a 17. září 2011
Původně dvě nevyužívané garáže, se v Bouzově na Olomoucku proměnily na muzeum představující historii obce a řemesla.
Vyškov /FOTOGALERIE/ - V Muzeu Vyškovska ve Vyškově odstartovala v pátek odpoledne výstava fotografií vysokoškolského učitele a předsedy občanského sdružení Drnka Drnovice Pavla Klvače z jeho cest po Blízkém východě.
Pasohlávky - Čtyřicet barevných stránek na křídovém papíře a náklad pět tisíc kusů. Pasohlávky vydaly ve spolupráci s Mikroregionem Mikulovsko a podporou Jihomoravského kraje publikaci nazvanou Po stopách římských legií v kraji pod Pálavou. K dostání bude zdarma v pasohláveckém turistickém centru nebo na obecním úřadě.
Lidice -Malé děvčátko s ustrašeným výrazem spíná ruce k nebi. Neví, co ho čeká a především vůbec netuší, co se vlastně stalo a proč se najednou ocitlo samo bez rodičů v místě, které nezná.
Brno - Arcibiskup Dominik Duka navštívil v pátek Brno, kde jednal s představiteli Asociace krajů České republiky a navštívil také veletrhy cestovního ruchu na brněnském výstavišti. Tam slíbil, že církev více otevře své památky turistům.
Pardubice – Ve věku nedožitých osmasedmdesáti let zemřela v neděli 9. ledna dlouholetá pracovnice Východočeského muzea a spolupracovnice našeho listu Ludmila Ladýřová.
Uherské Hradiště - Oblíbený herec glosuje dění kolem nás.
Břeclav /ROZHOVOR/ - Bývalý břeclavský radní Radek Buk odmítá, že by se na knize Krajinou Lichtenštejnů či fotkách Lednicko–valtického areálu obohatil.
Prostějov – Vedení města se rozhodlo povznést evidenci městské sbírky uměleckých děl na profesionální úroveň. „Požádali jsme Muzeum Prostějovska o spolupráci na vytvoření inventáře. Bylo by totiž dobré, aby inventáře muzea i městské sbírky byly kompatibilní,“ uvedla mluvčí radnice Jana Gáborová.
Břeclav – Kontroverzní nákupy předmětů na propagaci Břeclavi a další zakázky prozkoumá audit. Radnice zvažuje i odprodej děl autorům.
Brno – Sicílie, Lucembursko a Francie. Na ohňostroje z těchto zemí se mohou lidé těšit na letoší čtrnácté přehlídce Ignis Brunensis na přelomu května a června.
Brno, Blanensko /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ - Až do neděle trvá v Brně veletrh Regiontour. Zástupci z Blanenska tam ve čtvrtek křtili nové letáky, mapky i knihy.
Brno – Za šest prokázaných zločinů byl český loupežník Václav Babinský odsouzen roku 1840 k dvacetiletému žaláři. A nyní je jeho jméno opět spojováno s podvodem. Letáky tří brněnských tramvají totiž lákají na výstavu o Babinském, která neexistuje.
Kuks – Tento týden končila možnost předložit projekty, které tematicky, časově i místně souvisejí s projektem Kuks – Granátové jablko a které žádají o dotace z fondu NUTS II. Severovýchod.
Písek - V pátek 14. ledna se v 10 hodin koná pietní akt u hrobu Augusta Sedláčka na Svatotrojickém hřbitově.
Plzeň – Rekordní návštěvnost hlásí za loňský rok některé turistické cíle v Plzni. Nejvíce lidí dorazilo tradičně do plzeňské zoo. Cestu si jich sem tentokrát našlo 460 841. Nejlepší výsledek, kterého zahrada dosáhla v roce 2009, tak byl překonán o necelé tři tisíce.
Ústí nad Labem – Atraktivní expozice pro české i zahraniční turisty na nejmodernějším stupni dnešního výstavnictví. To je základní požadavek Collegia Bohemica ve spolupráci s ústeckým muzeem na realizaci trvalé expozice k dějinám Němců v českých zemích.
Třebíč - Bratři Čermákovi z Třebíče se věnují sedlařině a brašnářství už dvacítku let. Šijí na zakázku i míče, plachty na auta a sedadla na motorky.
Třebíč – Staré sedlářské řemeslo se postupem let hodně změnilo. V Třebíči jej provozují už řadu let bratři Čermákovi. Pracují v maličkém krámku na Karlově náměstí v místě zvaném na Staré poště.
Znojemsko - Do konce dubna hotové úpravy a od června otevřená nová místa pro první návštěvníky zříceniny hradu Cornštejn. Takový je harmonogram prací, který se už nyní snaží plnit dělníci na památce. Přestože je polovina ledna, na hradbách už nyní roste nový ochoz či vyhlídková plošina v jedné z věží.
Třeboň -Předsedkyně Spolku přátel Třeboně Jiřina Psíkovápřipravuje společně s kolegy výstavu obrazů seníků.
Českolipsko - Zima připravila zvěři krušné chvilky. Neváhají kvůli potravě kličkovat i mezi paneláky
Náchodsko - Přehled současných i stálých výstav na Náchodsku.
Komentář - Slovy Thomase Fried mana je svět plochý a já s ním souhlasím. Navíc je to svět horký a přelidněný, jak říká název jeho poslední knihy.
Bechyně – Ženy naruby.
Teplicko - Kino, plesy a divadlo - jen si vybrat!
Odry - Od prvního ledna zahájilo Muzeum Oderska oficiálně svůj provoz. Kromě pravidelných komentovaných prohlídek jsou pro dětské návštěvníky připraveny workshopy, animace či besedy.