Výrazný úspěch v prestižní soutěži Gloria musaealis si po sedmi letech připsalo Muzeum regionu Valašsko. Výstava Někdo to rád sušené, kterou muzeum nabídlo vloni na zámku Vsetín, prorazila mezi nejužší republikovou špičku a získala Zvláštní ocenění v kategorii Výstava roku 2021.
Výběr z aktuální tvorby členů Sdružení výtvarných umělců moravských (SVUM) nabídne nová výstava na zámku Vsetín a v Galerii Stará radnice. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 26. května od 17 hodin v Mramorovém sále vsetínského zámku.
Výběr z aktuální tvorby členů Sdružení výtvarných umělců moravských (SVUM) nabídne nová výstava na zámku Vsetín a v Galerii Stará radnice. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 26. května od 17 hodin v Mramorovém sále vsetínského zámku.
Po dvouleté covidové improvizaci, kdy jsme byli nuceni posunout termín tradičního hornického výletu, se letošní již osmý ročník mohl konečně uskutečnit opět 1. května!
/FOTO, VIDEO/ V sobotu 14. května se ve sportovním areálu rokytnické základní školy uskutečnil mezinárodní projekt mladých hasičů Rokytnická šedesátka. Jednalo se o nevídanou akci, která si klade za cíl znovu nalákat mládež k požárnímu sportu po covidovém útlumu, vytvořit prostor pro předávání zkušeností trenérů a pro navazování nových kontaktů mezi aktéry z české a polské strany hranice.
Po dvouleté covidové improvizaci, kdy jsme byli nuceni posunout termín tradičního hornického výletu, se letošní již osmý ročník mohl konečně uskutečnit opět 1. května!
Je jediné svého druhu v Krušných horách a připomíná událost ze září válečného roku 1944. To se nad hřebeny odehrálo obrovské střetnutí, při něž se do sebe nemilosrdně pustili se svými letouny američtí piloti a letci s německými protivníky, tehdejším leteckými obránci Třetí říše. Nedávno se Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím 11. 9. 1944 v Kovářské také zapojilo do Mezinárodního dne muzeí.
Rybaření někdo označuje za sport, jiný třeba za vášeň. Je s ním ale spojena také pozoruhodná historie. Právě na ni se zaměřuje výstava nazvaná Když byl rybář ještě kluk, kterou si od soboty bude možné prohlédnout v Chotilském muzeu. „V prostorách Drtinovy galerie se koná od 28. května do 2. října, sdělila Deníku za muzeum Stanislava Rákosníková.
Velkou pozornost turistů přitahuje již řadu let Hornické muzeum v Plané, které se nachází v bývalé štole pod městem. K vidění jsou tam technické exponáty z doby, kdy se dobývaly uranové i stříbrné rudy a kdy se vyráběly tolary a groše v mincovně.
Prázdniny jsou za chvíli. Pokud chcete mít konkrétní cíl, máme tu hned deset tipů, kam se může vypravit celá rodina a nudit se nebude nikdo. Je čas si vše naplánovat a zajistit i třeba levnější vstupenky.
V jiném, skoro tajuplném světle se předvedly hranická muzea a památky v pátek 20. května v noci. Konala se Hranická muzejní noc, ketrá byla letos poněkud strašidelná. Navštívit jste mohli muzeum na Staré radnici, Galerii Synagoga, Muzeum na zámku a další prostory. A návštěvníci si ji opravdu užili. Za krásné snímky děkujeme Jiřímu Necidovi.
Své brány na letošní sezonu poprvé otevřel zámek Mokrosuky, kde vzniklo muzeum historického šermu. Zámek koupil Jan Jelínek, bývalý šermíř, mistr kovář a mečíř, který již více než 30 let udržuje starou českou tradici výroby chladných zbraní.
Muzejní noc v Žatci se nesla v duchu vzpomínání. Lidé si mohli vyzkoušet retro kempování, hádali také, k čemu sloužily předměty, které se dnes už takřka nepoužívají.
Pardubáci si v květnu připomínají jednoho ze svých nejslavnějších rodáků. V pátek 20. května uběhlo 139 let od narození průkopníka letectví Jana Kašpara. Společnost Jana Kašpara uspořádala pietní akt u jeho hrobky a na třídě Míru. Lidé nosili květiny a nad hrobkou přeletěly letouny.
Muzejní noc v Žatci se nesla v duchu vzpomínání. Lidé si mohli vyzkoušet retro kempování, hádali také, k čemu sloužily předměty, které se dnes už takřka nepoužívají.
Po dvouleté přestávce vynucené covidovou pandemií míří v pátek večer zástupy Vyškovanů a zvláště rodin s dětmi na v pořadí již sedmnáctou Vyškovskou muzejní noc. Hlavní část programu si užívají na zámeckém nádvoří, jeho součástí je vystoupení Sylvy Zaťko z dua In Flamenus.
Zvýhodněný balíček vstupenek pro návštěvu pěti vybraných a zajímavých turistických cílů na Ústecku s více než čtyřicetiprocentní slevou, neboli TicketPack Ústí jednoduše, nabízí zájemcům město Ústí nad Labem. Ve spolupráci s dopravním podnikem, muzeem, zoologickou zahradou a městskými službami.
Neokázalá autorita, profesionalita, důstojnost. Taková slova zaznívají v souvislosti s Janem Graubnerem. Po třiceti letech končí ve funkci arcibiskupa olomouckého. Deník oslovil několik významných osobností. Požádal je o pohled na to, jakou stopu v souvislosti s jejich oborem arcibiskup Graubner v regionu zanechává.
Přes dvacet muzeí v Pardubickém kraji se v následujících týdnech zapojí do oblíbené akce Festival muzejních nocí, kdy na jeden večer otevřou své expozice pro veřejnost zdarma. Muzea napříč krajem volí pro své akce různé termíny, a tak za měsíc, kdy festival trvá, můžou zájemci navštívit velké množství výstav.
Asociace muzeí a galerií České republiky ocenila výstavu „Peníze si do hrobu nevezmeš“. Pardubická muzejní výstava získala druhé místo. Numismatická sbírka Východočeského muzea v Pardubicích se může hrdě srovnávat s kteroukoli významnou evropskou kolekcí.
Trojrozměrné předměty, uniformy, zbraně z muzea Policie ČR v Praze, z Plzeňského muzea a hradu Loket. Nechybí ani sbírky místního sokolovského muzea či soukromých sběratelů a pamětníků. Řeč je o unikátní výstavě s názvem Historie a současnost policejních sborů na Sokolovsku, která otevřela středeční podvečerní vernisáží. A to není vše. Navazovat na ni bude další doprovodný program.
Když to dobře dopadne, letos o prázdninách už bude historické město na severozápadě Čech novým přírůstkem na seznamu světového dědictví UNESCO. Snaží se o to už devátým rokem. Ale i kdyby se tak ještě nestalo, je Žatec ideálním tipem na výlet, kde si každý z rodiny přijde na své.
/FOTO/ Odborná porota Národní soutěže muzeí Gloria musaealis ocenila Galerii moderního umění v Hradci Králové. Akvizice Sbírky Karla Tutsche získala cenu v kategorii Muzejní počin roku 2021. Unikátní sbírka uměleckých děl Karla Tutsche čítá 800 položek a v oblasti výtvarného umění je kolekce jednou z nejvýznamnějších sbírek v novodobé historii sběratelství v České republice.
/FOTO/ Prostřelená osobní známku vojáka z první světové války, která mu zachránila život, kohoutí kříž ve skle nebo ruční zubní vrtačka. Takové rarity lze vidět v louckém muzeu, které slaví osmnácté narozeniny.
V neděli 8.5. 2022 byla ve Vrbasově muzeu zahájena výstava pod názvem RETROSBÍRKY, která představuje unikátní soukromé sbírky z 2. poloviny 20. století. Cílem výstavy je nejen představit sběratelství jako vášeň, ale také ukázat dnešní generaci mladých lidí nebo dětí, co vše se v dobách socialismu sbíralo. Mnohdy se v tom odrážel nedostatek zboží na tehdejším trhu. Výstavu mohou lidé navštívit až do konce srpna. Děkujeme paní Monice Jandorové z Vrbasova muzeum Ždánice za dnešní příspěvek.
/FOTOGALERIE/ Muzejním počinem loňského roku se stalo Muzeum nákladních automobilů Tatra, které vzniklo v rekonstruované budově bývalé slévárny automobilky v Kopřivnici.
Gurmáni, přátelé dobrých vín i návštěvníci muzeí si jistě vyberou v bohatém programu nadcházejícího týdne. Ivančice zvou na chřest a víno, v Brně, Blansku, Znojmě a na dalších místech začíná sezona muzejních nocí a Slavkov představí živé sochy.
Dvanáct tisíc exponátů, které návštěvníky přenesou v čase do sedmdesátých až osmdesátých let minulého století v Československu, nabízí nové Retro muzeum otevřené v nejvyšším patře obchodního domu Kotva.
/FOTOGALERIE/ Čáslavské kostely a modlitebny byly tématem komentované procházky městem s historikem Pavlem Dočekalem v rámci Mezinárodního dne muzeí. Kdo se chtěl dozvědět podrobnou historii čáslavských sakrálních staveb, byl po komentované procházce, zorganizované Městským muzeem Čáslav, více než spokojen.
Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci připravilo na pátek 20. května 2022 od 17 do cca 22 hodin již 14. muzejní noc v Žatci, tentokrát na téma RETRO. A proč právě retro styl? „
Už třináctý ročník kulturního festivalu Ostravská muzejní noc se uskuteční v sobotu 28. května 2022. Zahájen bude v 17.30 hodin před budovou Nové radnice na Prokešově náměstí v Moravské Ostravě.
Víkendové Tipy Deníku jsou tu! Každý čtvrtek pro vás v redakci připravujeme bohatou várku možností, jak zajímavě strávit celý víkend. Z naší nabídky akcí si vybere opravdu každý, malý i velký.
/FOTO, VIDEO/ Loutkářské muzeum v Chrudimi láká návštěvníky na netradiční oslavy k výročí padesáti let od založení. Město ožije slavností, hudbou a samozřejmě loutkami. Narozeninovým dárkem je také nová kniha, která odhaluje nepřikrášlenou historii a okolnosti vzniku chrudimského muzea.
Ve dnech od 20. května do 11. června se uskuteční 18. ročník Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky ve spolupráci s ministerstvem kultury a dalšími subjekty. Po dvou letech pandemických omezení se letos přihlásilo rekordních 601 institucí a 178 měst.
O kroje, stejně jako o lidovou kulturu se etnograf Jan Kuča zajímá již od studijních let na gymnáziu. „V té době jsem si nechal ušít severohorácký kroj. Poté jsem začal jezdit na různé folklorní festivaly, zajímat se o zvyky, kroje a později o lidovou architekturu,“ vysvětluje Jan Kuča, autor Atlasu lidových krojů České republiky.
/POHLED DO HISTORIE/ Loutkářské muzeum v Chrudimi láká návštěvníky na netradiční oslavy k výročí padesáti let od založení. Město ožije slavností, hudbou a samozřejmě loutkami. Narozeninovým dárkem je také nová kniha, která odhaluje nepřikrášlenou historii a okolnosti vzniku chrudimského muzea. Jaká je vůbec historie asi nejznámějšího turistického fenoménu Chrudimi?
/FOTO/ Muzeum historického a kulturního dědictví v Úpici v kouzelném Krkonošském podhůří představuje krásně zrekonstruovanou Dřevěnku a její originální expozice.
/FOTO/ Muzeum historického a kulturního dědictví v Úpici v kouzelném Krkonošském podhůří představuje krásně zrekonstruovanou Dřevěnku a její originální expozice.
Asi 40 vzácných námořních exponátů z privátní sbírky hamburského kapitána Herberta Lührse, které uchovával ve svém malém muzeu „Oevelgönner Seekiste“ ve starém domečku nad městem, bude v pátek 20. května draženo v hamburském aukčním domě Kendzia.
Více než čtyři desítky zajímavých míst se v pátek 20. května pro veřejnost otevřou během osmého ročníku Olomoucké muzejní noci. Návštěvníci si mohou ve večerních hodinách prohlédnout muzea, galerie, forty, knihovny, ale i arcibiskupský palác, hřbitov, kryt civilní ochrany nebo palmový skleník.