Kreativ

ŠTÍTEK: muzeum

Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm

Malérečky, jarní polévka a šmigrust. Skanzen láká na velikonoční program

Bohatým třídenním programem naplněným ukázkami tradičních velikonočních zvyků vstoupí naplno do jarní sezony Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Pořad Velikonoce na Valašsku, který patří dlouhodobě k nejnavštěvovanějším programům připravovaným v rožnovském skanzenu, je možné navštívit od soboty 16. dubna do pondělí 18. dubna.

Kladeňáci vynesli Moranu a skoncovali se zimou.

OBRAZEM: Kladeňáci vynesli Moranu a skoncovali se zimou

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně založilo novou tradici a uspořádalo první ročník vynášení Morany. Akce, která je dle staročeských tradic symbolickým rozloučením se zimou, se zúčastnilo hned na poprvé na čtyřicet zájemců.

Nová expozice Muzea Blanenska s názvem Obrazy z Moravského Švýcarska  nabízí pohled do historie Moravského krasu.

Muzeum Blanenska odkrývá tajuplné dějiny Moravského krasu. Ukáže objevy i kosti

Po více než dvouletých přípravách v Muzeu Blanenska otevřeli novou stálou expozici. V pořadí už třetí moderní instalace v blanenském zámku se věnuje místnímu fenoménu, Moravskému krasu. V hlavní roli se zde objevuje Jindřich Wankel, otec moravské archeologie a jedna z nejvýznamnějších blanenských osobností. Nechybí zde ani potapěčský skafandr, s jehož pomocí badatelé před sto lety tajuplné jeskynní prostory pod vodní hladinou, kostry jeskynních tvorů a velké zkameněliny. Expozice také připomíná první krasové muzeum, které založil ve Sloupě Jan Knies. Děkujeme paní Pavlíně Komínkové z Muzea Blanenska za dnešní příspěvek.

Městský dům na náměstí Svobody v Modřicích na Brněnsku chtějí zrekonstruovat a přeměnit v sídlo muzea, knihovny a informačního centra.

Ruinu pod dozorem chtějí v Modřicích proměnit v kulturní prostředí

V současnosti jsou bez využití. Za několik let ale mají prostory měšťanského domu v Modřicích na Brněnsku obsadit muzeum, knihovna a informační centrum. Představitelé tamní radnice plánují dát chátrající historické budově nový život. Nachází se na náměstí Svobody, přímo na centrálním modřickém prostranství.

Podívejte se, jak se v kouřimském skanzenu slavily Velikonoce v minulých letech.

Obrazem: Užijte si Velikonoce v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

Do 24. dubna jsou ve všech objektech kouřimského Muzea lidových staveb hlavním tématem Velikonoce. V jednotlivých stavbách naleznete tematické instalace podle zvyků, které přibližují tradice a obyčeje na české vesnici. V době hlavních svátků pracovníci muzea oživí v rámci národopisných pořadů i méně známé zvyklosti - chození s Jidášem, pašijové hry a vyprávění. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet pletení pomlázek či zdobení kraslic pod vedením zkušených a vlídných lektorů.

Renovace legendární Slovenské strely

Hity nové sezony: Muzea lákají na Slovenskou strelu i Cadillac ve službách KSČ

Turistická sezona se od dubna naplno rozjela a letos zajásají i všichni fanoušci automobilismu, dopravy či vojenské techniky. Provozovatelé muzeí po dvouletém „strádání“ kvůli epidemii koronaviru věří v pořádnou návštěvnost. Přichystali proto celou řadu novinek od nových expozic až po přírůstky ve svých sbírkách. Deník zmapoval některá hlavní lákadla.

Renovace legendární Slovenské strely

Hity nové sezony: Muzea lákají na Slovenskou strelu i Cadillac ve službách KSČ

Turistická sezona se od dubna naplno rozjela a letos zajásají i všichni fanoušci automobilismu, dopravy či vojenské techniky. Provozovatelé muzeí po dvouletém „strádání“ kvůli epidemii koronaviru věří v pořádnou návštěvnost. Přichystali proto celou řadu novinek od nových expozic až po přírůstky ve svých sbírkách. Deník zmapoval některá hlavní lákadla.

Paní Zdena Pavková předvede tvoření z kukuřičného šustí. Lepení technikou vitráže zase ukáže paní Pavla Mazuchová. Návštěvníci budou moci obdivovat i keramiku paní Alexandry Kaňovské. Zato pánům půjde práce se dřevem.

Něžná krása Velikonoc. Pastvu pro oči nabízí jarmark v Masarykově muzeu

Velikonoce se blíží… nám neukazuje pouze kalendář, ale jedná se o název tradiční akce Masarykova muzea v Hodoníně, která od roku 2006 v tento předvelikonoční čas probíhá v sále Evropa. Po dvouleté odmlce je opět zde! Vypukne v pondělí 11. 4. a bude pokračovat až do středy 13. 4. Při akce se představí celkem 17 řemeslníků. Děkujeme panu Gronskému za dnešní příspěvek.

Nejstarší liberecké hydranty pochází z roku 1902. Muzejník Jiří Křížek ukazuje na zajímavé detaily.

FOTO: Hydranty jako němí svědci doby. Vzácné kousky v Liberci rychle mizí

Možná někoho překvapí, že obyčejné hydranty, které vyrůstaly ze země ještě před pár lety doslova na každém kroku, jsou nedoceněnými svědky historie měst. A nejinak je tomu i v Liberci, kde v tichosti při opravách mizí a nahrazují je jejich modernější nástupci. Šest exemplářů snad nejstarších liberecký armatur neboli hydrantů získalo Severočeské muzeum v Liberci. A jde skutečně o zajímavé kousky. 

Muzeum zahájilo vernisáží novou atraktivní výstavu.

Hlavu vzhůru! Furt se de! Muzeum zve na výstavu oblíbené ilustrátorky

Prostory krátkodobých výstav Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně v podvečer 24. března 2022 znovu ožily po téměř měsíční odmlce a nabídly vernisáž nové výstavy HLAVU VZHŮRU! FURT SE DE! Do muzea u této příležitosti zamířilo na osm desítek nedočkavých návštěvníků, kteří chtěli jako první nahlédnout do výstavy věnované jedné z nejoblíbenějších českých ilustrátorek 20. století, Marii Fischerové-Kvěchové (1892 – 1984). Její nezaměnitelný výtvarný styl provází v knihách pro děti i dospělé, v návrzích textilu, hraček i porcelánu už několik generací.

V Oblastním muzeu a galerii v Mostě bude edukační výstava Ukradená stávka.

V muzeu se připravuje edukační výstava Ukradená stávka

Oblastní muzeum a galerie v Mostě představí edukační výstavu k 90. výročí tzv. velké mostecké stávky, která se stala součástí ideologie jedné strany na dlouhé roky, přestože historie mluví jinak. Výstava je prezentována formou komiksu a historickými fakty, kde bude text + dobové fotografie.

Muzeum v novém.

Komentář Petra Škotka: Zasloužené právo na pýchu

Když jsem byl v srpnu před čtyřmi lety svědkem vyklízení expozic strakonického muzea, mísily se ve mně různé pocity. Něco končilo, aby udělalo místo novému. Představy o moderním muzeu byly doslova kolosální. Vynášení vitrín na hradní nádvoří tak mělo v sobě cosi povznášejícího i deprimujícího.

Replika kostela vycházejícího z archeologických nálezů na Pohansku u Břeclavi je v archeoparku v dolnorakouském Asparn an der Zaya hotová.

Replika kamenného "hybridu": velkomoravský kostel na Pohansku ukazují v Rakousku

/VIDEO UVNITŘ ČLÁNKU/ Pravděpodobně šlo o vůbec první kamennou stavbu, která se nacházela na nynějším území České republiky. Odborníci o ní hovoří jako o hybridu. Její unikátnost totiž spočívá v kombinaci dřeva a kamení. Řeč je o raně středověkém velkomoravském kostelu z devátého století, jehož základy objevili mezi lety 2008 až 2012 archeologové na Pohansku u Břeclavi. Na to, jak vypadá jedinečná stavba reprezentující nejstarší kostely ve střední Evropě, se nyní mohou lidé zajet podívat za hranice do Rakouska.

Tvorba modelu Staroměstské mostecké věže.

OBRAZEM: Českou vrcholnou gotiku představují modely staveb v muzeu stříbra

Dodnes stojící, nedochované, ale i nikdy nerealizované středověké stavby v jejich podobě z konce 14. století představuje nyní v Českém muzeum stříbra výstava Česká vrcholná gotika v modelech. Modely vytvořili studenti a pedagogové programu Architektura a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT. Expozice bude vidění do 30. listopadu a je hlavní událostí letošní kutnohorské muzejní sezóny.

Muzeum regionu Valašsko připravuje na sobotu 9. dubna 2022 pořad Velikonoce s muzeem. Uskuteční se v rekonstruovaném zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Ilustrační foto

Opravený zámek Kinských ožije velikonočními tradicemi a zvyky

Program plný lidových zvyků, dobrot a zábavy pro celou rodinu nabídne tradiční akce Muzea regionu Valašsko s názvem Velikonoce v muzeu, která se uskuteční v sobotu 9. dubna v nově zrekonstruovaném zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. O folklorní vložku se postará dětský soubor Ovečky.

Petr Jůza spojil svou zálibu ve vojenství a rodinné cukrářské dědictví a s kamarádem odvedle založil Muzeum legionářů v Pecce. "Chtěli jsme obnovit tradiční místo setkávání. Jen místo zákusků tu máme legie," říká.

Lidé se tu setkávali vždy. Teď máme místo zákusků legionáře, říká muzejník

DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ: Legionářství, cukrařina a pivo v horkém letním dni. Muzeum na náměstí městysu Pecka v Podkrkonoší spojuje tři na první pohled neslučitelné zkušenosti. I když podle majitele a muzejníka Petra Jůzy jdou dohromady skvěle, nabízí totiž něco pro každého. "Spojili jsme cukrářské dědictví naší rodiny s legionářskou historií rodiny Chramostových odvedle a naší společnou vášní pro vojenství. Stalo se z toho místo setkávání lidí, které tu bylo už tradičně," vypráví.

Zrestaurovaná část Krýzových jesliček.

Obnova Krýzových jesliček se pomalu chýlí ke konci, podívejte se do zákulisí

Jindřichohradecké Krýzovy jesličky mají za sebou stěžejní část rekonstrukce. Největší lidový mechanický betlém na světě zapsaný v Guinnessově knize rekordů, který vystavuje Muzeum Jindřichohradecka, prochází obnovou od roku 2017. Restaurátoři mají k dispozici dobové fotografie a snaží se vrátit betlému jeho původní podobu. Práce se pomalu chýlí ke konci.

Muzeum o víkendu slavnostně požehnal také kardinál Dominik Duka.

Kardinál Duka požehnal Památníku internace. Králíky připomínají stíhané pro víru

/FOTOGALERIE/ Památník v Králíkách, který připomíná přes pět set řeholníků, jež zde komunisté nezákonně izolovali v rámci tzv. akce „K“ v 50. letech 20. století, slavnostně požehnal kardinál Dominik Duka a břevnovský arciopat Prokop Siostrzonek. Nová expozice Muzea K-S14 byla po dvou letech znovu otevřena v budově na Velkém náměstí v Králíkách. Kardinál Duka Památníku požehnal a zároveň za oběti komunistické perzekuce odsloužil mši svatou v kostele sv. Michaela Archanděla.