Bohatým třídenním programem naplněným ukázkami tradičních velikonočních zvyků vstoupí naplno do jarní sezony Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Pořad Velikonoce na Valašsku, který patří dlouhodobě k nejnavštěvovanějším programům připravovaným v rožnovském skanzenu, je možné navštívit od soboty 16. dubna do pondělí 18. dubna.
Historický průvod či ukázky lidových tradic. Palác šlechtičen se 22. dubna po skoro pěti letech znovu otevře návštěvníkům. Důvodem uzavření byla rozsáhlá rekonstrukce. Původně měla trvat dva roky, ale nakonec byla delší.
Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně založilo novou tradici a uspořádalo první ročník vynášení Morany. Akce, která je dle staročeských tradic symbolickým rozloučením se zimou, se zúčastnilo hned na poprvé na čtyřicet zájemců.
O tom, že Bohumín chce do města vrátit repliku parní tramvaje, se hovoří již delší dobu. Tramvaje ve městě jezdily do 70. let minulého století. Město zveřejnilo i vizualizaci. Replika bude součástí Městského muzea.
Po více než dvouletých přípravách v Muzeu Blanenska otevřeli novou stálou expozici. V pořadí už třetí moderní instalace v blanenském zámku se věnuje místnímu fenoménu, Moravskému krasu. V hlavní roli se zde objevuje Jindřich Wankel, otec moravské archeologie a jedna z nejvýznamnějších blanenských osobností. Nechybí zde ani potapěčský skafandr, s jehož pomocí badatelé před sto lety tajuplné jeskynní prostory pod vodní hladinou, kostry jeskynních tvorů a velké zkameněliny. Expozice také připomíná první krasové muzeum, které založil ve Sloupě Jan Knies. Děkujeme paní Pavlíně Komínkové z Muzea Blanenska za dnešní příspěvek.
Starý lis, kosy, mlýnky, bečky, sáně, máselnice či kufry a také mnoho letitého nábytku plní prostory bývalého obchodu při Obecnímu úřadu v Karlíně. Ještě letos se však mají stěhovat. Stanou se totiž exponáty v Muzeu Obce Karlín.
/FOTO/ Cínové svícny často odrážejí umělecký vkus doby, ve které byly zhotoveny a mnohdy i vkus svého majitele. Často jsou to nejen funkční předměty, ale také malá umělecká díla. Do určité míry pak výzdoba chránila svícny před vyřazením a zničením.
V současnosti jsou bez využití. Za několik let ale mají prostory měšťanského domu v Modřicích na Brněnsku obsadit muzeum, knihovna a informační centrum. Představitelé tamní radnice plánují dát chátrající historické budově nový život. Nachází se na náměstí Svobody, přímo na centrálním modřickém prostranství.
Do 24. dubna jsou ve všech objektech kouřimského Muzea lidových staveb hlavním tématem Velikonoce. V jednotlivých stavbách naleznete tematické instalace podle zvyků, které přibližují tradice a obyčeje na české vesnici. V době hlavních svátků pracovníci muzea oživí v rámci národopisných pořadů i méně známé zvyklosti - chození s Jidášem, pašijové hry a vyprávění. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet pletení pomlázek či zdobení kraslic pod vedením zkušených a vlídných lektorů.
Před 90 lety gradoval ve zchudlém kraji největší hornický protest, který spojil desítky tisíc lidí. Mostecké muzeum ho připomene jako „ukradenou stávku“.
Před 90 lety gradoval ve zchudlém kraji největší hornický protest, který spojil desítky tisíc lidí. Mostecké muzeum ho připomene jako „ukradenou stávku“.
Turistická sezona se od dubna naplno rozjela a letos zajásají i všichni fanoušci automobilismu, dopravy či vojenské techniky. Provozovatelé muzeí po dvouletém „strádání“ kvůli epidemii koronaviru věří v pořádnou návštěvnost. Přichystali proto celou řadu novinek od nových expozic až po přírůstky ve svých sbírkách. Deník zmapoval některá hlavní lákadla.
Turistická sezona se od dubna naplno rozjela a letos zajásají i všichni fanoušci automobilismu, dopravy či vojenské techniky. Provozovatelé muzeí po dvouletém „strádání“ kvůli epidemii koronaviru věří v pořádnou návštěvnost. Přichystali proto celou řadu novinek od nových expozic až po přírůstky ve svých sbírkách. Deník zmapoval některá hlavní lákadla.
Velikonoce se blíží… nám neukazuje pouze kalendář, ale jedná se o název tradiční akce Masarykova muzea v Hodoníně, která od roku 2006 v tento předvelikonoční čas probíhá v sále Evropa. Po dvouleté odmlce je opět zde! Vypukne v pondělí 11. 4. a bude pokračovat až do středy 13. 4. Při akce se představí celkem 17 řemeslníků. Děkujeme panu Gronskému za dnešní příspěvek.
V Jindřichově Hradci po více než dvouleté covidové pauze opět vypukla tradiční Velikonoční veselice. Celodenní program Muzea Jindřihohradecka v bývalém minoritském klášteře ve Štítného ulici nabídl v sobotu nejrůznější aktivity pro celou rodinu.
Starodávný slavný unikát rozšířil v těchto dnech ojedinělou sbírku dobových vozidel v Muzeu motorismu ve Znojmě. První automobil Laurin a Klement Voituretta vyrobený v roce 1905 si zahrál i ve filmu Adéla ještě nevečeřela nebo v oblíbeném seriálu Chalupáři.
Velkolepě zahájila Litovel letošní turistickou sezonu. Hanácké Benátky v sobotu po celý den nabídly spoustu zajímavých akcí pro dospělé i nejmenší návštěvníky. Bezplatně otevřely všechny památky i Nečíz, po kterém se návštěvníci vozili v lodičkách.
Starodávný slavný unikát rozšířil v těchto dnech ojedinělou sbírku dobových vozidel v Muzeu motorismu ve Znojmě. První automobil Laurin a Klement Voituretta vyrobený v roce 1905 si zahrál i ve filmu Adéla ještě nevečeřela nebo v oblíbeném seriálu Chalupáři.
Možná někoho překvapí, že obyčejné hydranty, které vyrůstaly ze země ještě před pár lety doslova na každém kroku, jsou nedoceněnými svědky historie měst. A nejinak je tomu i v Liberci, kde v tichosti při opravách mizí a nahrazují je jejich modernější nástupci. Šest exemplářů snad nejstarších liberecký armatur neboli hydrantů získalo Severočeské muzeum v Liberci. A jde skutečně o zajímavé kousky.
Prostory krátkodobých výstav Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně v podvečer 24. března 2022 znovu ožily po téměř měsíční odmlce a nabídly vernisáž nové výstavy HLAVU VZHŮRU! FURT SE DE! Do muzea u této příležitosti zamířilo na osm desítek nedočkavých návštěvníků, kteří chtěli jako první nahlédnout do výstavy věnované jedné z nejoblíbenějších českých ilustrátorek 20. století, Marii Fischerové-Kvěchové (1892 – 1984). Její nezaměnitelný výtvarný styl provází v knihách pro děti i dospělé, v návrzích textilu, hraček i porcelánu už několik generací.
Jak trávili nejvýznamnější církevní svátky havíři na Příbramsku na přelomu 19. a 20. století, uvidí návštěvníci Hornického muzea Příbram jak v jeho expozicích na Březových Horách, tak i v jeho pobočkách na Sedlčansku či Dobříšsku.
Víkend bude ve znamení velikonočních programů. Které si vybrat k návštěvě a určitě si je nenechat ujít? Hned několik doporučení nabízí Středočeská centrála cestovního ruchu; další přidává krajský úřad.
Krajské kolo letošního ročníku Geologické olympiády se uskutečnilo v pondělí 4. dubna v Muzeu Českého krasu v Berouně. Na stupních vítězů se umístila také studentka berounského gymnázia.
V černošínském muzeu začala nová výstava, která nese jednoslovný název Retro. Autoři výstavy jsou Jan Nuhlíček a Helena Kokrmentová z Kladrub. Jejich exponáty zaplnily šest vitrin, kde najdete třeba slavnou rubikovu kostku, lepicí sady na duše, automapu ČSSR či staré kalendáře a vánoční ozdoby.
Renesanční zámeček z 16. století v dolňáckém Kyjově je atraktivním cílem jarních výletů. Po nedávné rekonstrukci prokoukl, kromě architektonického zážitku nabízí uvnitř i spoustu moderně pojatých výprav do minulosti.
Oblastní muzeum a galerie v Mostě představí edukační výstavu k 90. výročí tzv. velké mostecké stávky, která se stala součástí ideologie jedné strany na dlouhé roky, přestože historie mluví jinak. Výstava je prezentována formou komiksu a historickými fakty, kde bude text + dobové fotografie.
Když jsem byl v srpnu před čtyřmi lety svědkem vyklízení expozic strakonického muzea, mísily se ve mně různé pocity. Něco končilo, aby udělalo místo novému. Představy o moderním muzeu byly doslova kolosální. Vynášení vitrín na hradní nádvoří tak mělo v sobě cosi povznášejícího i deprimujícího.
Přinášíme další kulturní tipy na následující víkend. V našem regionu můžete vybírat z několika jarních výstav, farmářských trhů i výtvarných velikonočních dílen.
/VIDEO UVNITŘ ČLÁNKU/ Pravděpodobně šlo o vůbec první kamennou stavbu, která se nacházela na nynějším území České republiky. Odborníci o ní hovoří jako o hybridu. Její unikátnost totiž spočívá v kombinaci dřeva a kamení. Řeč je o raně středověkém velkomoravském kostelu z devátého století, jehož základy objevili mezi lety 2008 až 2012 archeologové na Pohansku u Břeclavi. Na to, jak vypadá jedinečná stavba reprezentující nejstarší kostely ve střední Evropě, se nyní mohou lidé zajet podívat za hranice do Rakouska.
Muzeum Ostrov lidových krojů s unikátní sbírkou svátečních lidových oděvů ze všech oblastí České republiky zahájí v pátek 8. dubna svou první turistickou sezonu.
Dodnes stojící, nedochované, ale i nikdy nerealizované středověké stavby v jejich podobě z konce 14. století představuje nyní v Českém muzeum stříbra výstava Česká vrcholná gotika v modelech. Modely vytvořili studenti a pedagogové programu Architektura a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT. Expozice bude vidění do 30. listopadu a je hlavní událostí letošní kutnohorské muzejní sezóny.
Je to právě 90 let, kdy vypukla Velká mostecká stávka. Protesty horníků proti hromadnému propouštění během Velké hospodářské krize tehdy na měsíc ochromily dění nejen na severu Čech, ale staly se hybatelem dění v celém Československu. Její úspěch je evropským unikátem.
Muzeum východních Čech v Hradci Králové spolu s dalšími sedmi muzei a galeriemi východních Čech připravilo edukační programy, které reagují na současnou situaci na Ukrajině. Na tyto akce není vybíráno klasické vstupné.
Program plný lidových zvyků, dobrot a zábavy pro celou rodinu nabídne tradiční akce Muzea regionu Valašsko s názvem Velikonoce v muzeu, která se uskuteční v sobotu 9. dubna v nově zrekonstruovaném zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. O folklorní vložku se postará dětský soubor Ovečky.
V těchto dnech uplynulo sto padesát let od narození akademické malířky, ilustrátorky a etnografky Zdenky Vorlové-Vlčkové. Významnou stopu zanechala také v Prostějově.
DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ: Legionářství, cukrařina a pivo v horkém letním dni. Muzeum na náměstí městysu Pecka v Podkrkonoší spojuje tři na první pohled neslučitelné zkušenosti. I když podle majitele a muzejníka Petra Jůzy jdou dohromady skvěle, nabízí totiž něco pro každého. "Spojili jsme cukrářské dědictví naší rodiny s legionářskou historií rodiny Chramostových odvedle a naší společnou vášní pro vojenství. Stalo se z toho místo setkávání lidí, které tu bylo už tradičně," vypráví.
Jindřichohradecké Krýzovy jesličky mají za sebou stěžejní část rekonstrukce. Největší lidový mechanický betlém na světě zapsaný v Guinnessově knize rekordů, který vystavuje Muzeum Jindřichohradecka, prochází obnovou od roku 2017. Restaurátoři mají k dispozici dobové fotografie a snaží se vrátit betlému jeho původní podobu. Práce se pomalu chýlí ke konci.
/FOTOGALERIE/ Památník v Králíkách, který připomíná přes pět set řeholníků, jež zde komunisté nezákonně izolovali v rámci tzv. akce „K“ v 50. letech 20. století, slavnostně požehnal kardinál Dominik Duka a břevnovský arciopat Prokop Siostrzonek. Nová expozice Muzea K-S14 byla po dvou letech znovu otevřena v budově na Velkém náměstí v Králíkách. Kardinál Duka Památníku požehnal a zároveň za oběti komunistické perzekuce odsloužil mši svatou v kostele sv. Michaela Archanděla.
Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě zavede návštěvníky do období bicyklů 19. století. Výstava jízdních kol ze sbírek muzeí v Pardubickém kraji s názvem Hrom do pedálu! odstartovala vernisáží 3. dubna a potrvá do 25. září.
Umělé jezírko vznikne v plánovaném Domě přírody Pálavy v Dolních Věstonicích na Břeclavsku. Přestavba stávajícího muzea s expozicí lovců mamutů se však protahuje.