Na Roštejně se otevřela nová expozice
Třešť - Na hradě Roštejn nedaleko Třeště v sobotu odpoledne otevřeli novou pokladnu v expozici černé kuchyně. Stavbu za téměř 970 tisíc korun financoval ze svých prostředků kraj Vysočina.
Třešť - Na hradě Roštejn nedaleko Třeště v sobotu odpoledne otevřeli novou pokladnu v expozici černé kuchyně. Stavbu za téměř 970 tisíc korun financoval ze svých prostředků kraj Vysočina.
Černý Důl - Připomenout dávnou tradici hornictví a tím do horského střediska v letních měsících přilákat více turistů se v poslední době intenzivně snaží černodolská radnice. Zatímco předloni byla otevřena naučná stezka Berghaus, na podzim začne v suterénu úřadu vznikat expozice krkonošského podzemí.
Rakovník - Zajděte se dnes bát strašidelna Vysokou bránu.
Ostrava /FOTOGALERIE/ - Osm institucí se v pátek v Ostravě zapojilo do Muzejní noci. Lidé si mohli prohlédnout expozice a zúčastnit se připravených programů, a to zcela zdarma.
Hranice - Socha Panny Marie v hranické ulici Pod Lipami bude v neděli 17. května v 15 hodin posvěcena. Slavnostního aktu se zhostí děkan hranického děkanství P. Jiří Doležal.
Ostrava - Osm institucí se včera v Ostravě zapojilo do Muzejní noci. Lidé si mohli prohlédnout expozice a zúčastnit se připravených programů, a to zcela zdarma.
Pelhřimov /FOTOGALERIE/ - Zájemci o návštěvu pelhřimovských výstavních síní se nemuseli v pátek ohlížet na otevírací dobu. V rámci Muzejní noci mohli brouzdat po expozicích i po setmění.
Hranice - Socha Panny Marie v hranické ulici Pod Lipami bude v neděli 17. května v 15 hodin posvěcena. Slavnostního aktu se zhostí děkan hranického děkanství P. Jiří Doležal.
Křivoklátsko- Oslavte také Evropský den parků. První možnost máte už o tomto víkendu.
Cannes - Americký režisér Martin Scorsese na filmovém festivalu v Cannes oznámil, že jeho nadace World Cinema se bude podílet na restaurování starých filmů. S pomocí dalších dvou organizací se postará o jejich distribuci na festivalech, v muzeích, na univerzitách, ve filmových klubech i na internetu.
Blansko - Blanenští v pátek uspořádali muzejní noc a tím se připojili k Festivalu muzejních nocí. Prohlídku zámku okořenili významnými postavami z minulosti, o kterých vyprávěla Zuzana Terezie Eleonora z Gellhornu alias ředitelka muzea Eva Nečasová. Mezi prohlídkami hraje k poslechu brněnská kapela Quanti Minoris ve stylu hradrocku.
Břeclav /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Z bývalého muzea je Lichtenštejnský dům. Otevřel ho princ Wolfgang z Liechtensteinu, bratr nynějšího knížete Hanse Adama II.
Žlutice – Muzejní spolek Žluticka zve veřejnost na slavnostní akt ke kapličce svatého Jana Nepomuckého.
Pardubice - V Pardubicích se do akce, kdy se otevírají památky na noc, zapojí hned tři instituce
Královské Poříčí – Dvě slavnosti do jedné společné akce spojí o víkendu statek Bernard v Královském Poříčí.
Pelhřimov - Opět po roce se všichni mohou těšit na tradiční muzejní noc v Pelhřimově. Ta se uskuteční v pátek ve večerních hodinách a ani letos návštěvníci nezůstanou ochuzeni o bohatý program.
Lužná - Nadcházející sobotu a neděli vypraví České dráhy parní vlaky z Prahy do Lužné u Rakovníka, kde se uskuteční akce První parní víkend. Milovníci železniční historie navíc mohou oba dny vyrazit na krátký výlet z Lužné do Stochova a v sobotu také do Žatce. Lákadlem pro děti i jejich rodiče bude Kinematovlak, jenž bude v areálu muzea zdarma promítat pohádky a filmy.
Nové Město na Moravě/Vír - „Mlýnky na potoce klapou vesele, vstávej, moje milá, vstávej z postele. Už mě, nejmilejší, mlýnky vzbudily, jak si v bystré vodě píseň zpívaly,“ praví moravská lidová říkanka.
Opava - Letošní Opavský veletrh nabídne od pátku 15. do neděle 17. května očekávaný soubor automobilových, bytových, stavebních i zahradních novinek.
Zlínsko - Vstup zdarma při příležitosti oslav Mezinárodního dne muzeí. Takový dárek má pro návštěvníky většina těchto zařízení na Zlínsku v pondělí 18. května.
Kroměříž - Knížku a diplom si ve čtvrtek v kroměřížské Podzámecké zahradě převzali kroměřížští školáci, kteří se zapojili do sedmého ročníku vědomostní a výtvarné soutěže nazvané Klíč od bran Kroměříže.
Mikulčice /FOTOGALERIE, AKTUALIZOVÁNO/ - Celkem dvacet tři projektů zcelé republiky vkategorii Muzejní výstava roku porazily Mikulčice. Ve špičkové konkurenci vyzdvihla sedmičlenná odborná porota vPraze neobvyklou a působivou prezentaci velkomoravské kultury.
Praha - Dokončené části Pražského a Městského okruhu odvedou z centra tisíce vozidel, potom bude možné změnit magistrálu na klidný bulvár.
Vyšší Brod - Horní Rakousko vrátilo klášteru cenné artefakty, které odtud odvezli nacisté na Hitlerův příkaz.
Vyšší Brod - Horní Rakousko vrátilo klášteru cenné artefakty, které odtud odvezli nacisté na Hitlerův příkaz.
Příbramsko - Zadarmo nebo za symbolickou cenu můžou lidé nejen na Příbramsku navštívit muzea a galerie při tradičním Mezinárodním dni muzeí, který se slaví na celém světě 18. května.
Brno /PODROBNÝ PROGRAM UVNITŘ/ - Zapomenout na hodinky i na peněženku mohou lidé z Brna i jeho návštěvníci v sobotu odpoledne a v noci. Přesto se dobře pobaví. Zadarmo a dlouho do tmy si mohou užít výstav, koncertů, divadelních představení, výtvarných dílen nebo dokonce věštění budoucnosti.
Uherské Hradiště - Krátký přehled kulturních událostí na Slovácku v pátek 15, května a o víkendu 16.-17. května.
Jablonec n. N. - Sobota 16. května: Frýdlant: odjezd z JBC v 9.11 Singrovkou na Valdštejnské slavnosti.
Český Krumlov, Praha -"Právě jsme získali první cenu," oznámilve čtvrtek večer Petr Hudičák.
Praha - Další dokončené části pražského a městského okruhu odvedou z centra tisíce vozidel, v tu chvíli je možné změnit magistrálu na klidný městský bulvár.
Žatec - Zajímavé besedy i ukázky proběhnou od 18. do 23. května.
Praha - Další dokončené části pražského a městského okruhu odvedou z centra tisíce vozidel, v tu chvíli je možné změnit magistrálu na klidný městský bulvár.
Klášter -Po pětiletém vyjednávání se letos jihoplzeňský zámek Zelená Hora snad dočká nového nájemce
Chrudimsko - Podívejte se, co se děje o víkendu v regionu a kam můžete vyrazit na zajímavou akci.
Trhová Kamenice - /FOTOGALERIE/ Možnosti odpočinku a sportu se nabízejí sami, ale i samotná obec má několik sportovních hřišť, dvě lyžařské sjezdovky, rozhlednu, kulturní dům (sokolovnu), muzeum.
Kladno -Nadcházející sobotu a neděli vypraví České dráhy parní vlaky z Prahy do Lužné u Rakovníka, kde se uskuteční akce První parní víkend. Milovníci železniční historie navíc mohou oba dny vyrazit na krátký výlet z Lužné do Stochova a v sobotu také do Žatce. Lákadlem pro děti i jejich rodiče bude Kinematovlak, jenž bude v areálu muzea zdarma promítat pohádky a filmy.
Břeclav - Stovky cyklistů mohou i letos vyrazit na tradiční zahájení sezony na lichtenštejnských stezkách, které už po páté připravila břeclavská radnice se svými partnery.
Karolinka - Dlouhé měsíce pátral kopřivnický historik Jiří Tichánek po faktech, která by přiblížila život postavy zbojníka Ondráše. Zkazky o něm se vyprávěly v Beskydech a okolí, na Novojičínsku, Frýdecko-Místecku i na polské straně Beskyd.
Lány - Člověk má své jedno místo, prostorově někde na Zemi, kam se vrací ve vzpomínkách.
Hranice - Nejen příznivcům cyklistické soutěže Mlynářský krajánek je určen cyklistický výlet po stopách vodní a větrné energie v Hranicích a okolí.
Hranice - Nejen příznivcům cyklistické soutěže Mlynářský krajánek je určen cyklistický výlet po stopách vodní a větrné energie v Hranicích a okolí.
Brno - Brněnská židovská obec plánuje zřídit v ulici Koliště muzeum, které bude jediné svého druhu na Moravě. Uctí oběti holokaustu.
Brno /ROZHOVOR/ - Židovská obec v Brně vypomáhá obětem holocaustu, provozuje židovskou lázeň mikve, košer kuchyni i židovský hřbitov. Zatím jí chybí jediné – židovské muzeum. Pavel Fried stojí v čele téměř třísetčlenné obce už pět let a nyní mají jeho dlouholeté snahy o muzeum konečně zelenou. „Muzeum je součástí osvěty proti rasové nenávisti,“ říká.
Brno - Brněnská židovská obec plánuje zřídit v ulici Koliště muzeum, které bude jediné svého druhu na Moravě. Uctí oběti holokaustu.
Turnov - Rodinné stříbro vpřeneseném idoslovném významu nabídne veřejnosti turnovské muzeum na ojedinělé výstavě ke 125.výročí založení šperkařské školy ve městě.
Čáslav - Tradiční Muzejní noc ozvláštnili letos pracovníci čáslavského muzea povedenou akcí, sčítáním dvojčat.
Brno /FOTOGALERIE/- Braillovo písmo, bílá hůl, televizní lupy nebo speciální počítače shlasovým výstupem. Svět nevidomých a slabozrakých je pro většinu lidí zahalený rouškou tajemství. Poodhalit ji pomůže Tmavomodrý festival, který ve čtvrtek začíná vTechnickém muzeu vPurkyňověulici.
Hodonín - Desítky a mnohdy istovky hodin ruční práce předchází tomu, než se krojovaná panenka zaskví vcelé své kráse.
Brno /VIDEO/ - Už za pár dní se otevřou dveře všech významných brněnských muzeí a dalších institucí a nabídnou prohlídku každému úplně zdarma. V sobotu totiž úderem šesté hodiny večerní začne v Brně a okolí už tradiční Brněnská muzejní noc.