Masopust někde ruší. Jinde pozdní termín nevadí
Třebíčsko - K ohlášenému obnovení tradice v Moravských Budějovicích nedojde. Masopustní průvod, který se měl po létech konat tuto sobotu, pořadatelé na poslední chvíli zrušili.
Třebíčsko - K ohlášenému obnovení tradice v Moravských Budějovicích nedojde. Masopustní průvod, který se měl po létech konat tuto sobotu, pořadatelé na poslední chvíli zrušili.
Jablonec n. N. - Do 17. května: Muzeum skla a bižuterie: úterý – neděle 9.00 – 17.00 Šamani a Čarodějové. Společná výstava s Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur. Připravena je také přednáška Kateřiny Klápšťové, Moniky Baďurové a Jany Jirouškové na 8. dubna v budově Muzea skla a bižuterie.
Opava - (FOTOGALERIE) Masarykova. Jedna z nejživějších ulic Opavy. Sídlí zde instituce, řada obchodů. Jedna budova se ale trochu liší. Ne svojí zašlou omítkou, takových domů je v Opavě více.
Šternberk -Naposledy před rozsáhlou rekonstrukcí si zájemci mohou prohlédnout jednu z nejstarších budov ve Šternberku – bývalý dům osvěty v ulici ČSA. V něm hodlá město, které je historicky spojené s výrobou hodin, za miliony korun zhmotnit již dlouho plánovaný projekt Expozice času.
Řepice - Stále neobjasněný zůstává případ krádeže historických motocyklů v Řepici na Strakonicku z října loňského roku. Získané poznatky zatím kriminalisty nepřivedly na stopu pachatele ani odcizených strojů.
Beroun - Známá dokumentaristka mluvila především o vztazích mezi mužem a ženou.
Krnov - V Krnově ožívá dobrodružný příběh trosečníků na ledové kře. Zná ho každý díky spisovateli a radiologovi Běhounkovi, který havárii vzducholodi přežil.
Olomouc -Stamilionový projekt olomouckého Středoevropského fóra chce zachránit vedení města. Ambiciózní přístavba nových výstavních prostor i rekonstrukce stávající budovy Muzea umění už několik měsíců blokují problémy s odkupem poslední parcely v proluce v Denisově ulici.
Buchlovice - Výstava s názvem Bývávaly finanční krize, k únorovému devadesátému výročí československé měny odstartuje v pátek 27. února v sedmnáct hodin v Muzeu Podhradí Buchlovice.
Kopřivnice - Jeden milion korun si vúnoru na bankovní konto připsalo Technické muzeum vKopřivnici. Peníze, které muzeu věnovala Dana Zátopková, skýtají hned několik možností využití.
Litomyšl /OBRAZEM/ - Projekt obnovy zámeckého návrší nabírá konkrétní obrysy. Jedinou neznámou zůstává renesanční zámek, kde radní ještě neskončili jednání s památkáři.
Ostrava - Restaurace Pod Muzeem soutěží o titul Hospůdka roku 2009.
Třinec – Výstavu Korejské tradice, pojednávající o způsobech odívání, stylu bydlení a vybavení domácnosti v této lokalitě, nabízí ke shlédnutí do 10. května Muzeum Třineckých železáren a města Třince.
Vsetín - Na komponovaný pořad autorského čtení knihy Nějaký Jura Vičík od Jaroslava Kovandy, která je kandidátem na knihu roku 2008, zve ve středu do společenského sálu Masarykova veřejná knihovna Vsetín.
Praha /FOTOGALERIE/- Na území hlavního města se nachází několik vhodných lokalit, kde je řeka pro bydlení na vodě dostatečně široká.
Moravská Třebová - Princezna Hereret je zase doma. Výstava Poklady Moravské Třebové na Pražském hradě skončila.
Třebíč - Technické muzeum pro mladé, expozice hvězdářství nebo třeba dílny pro handicapované. To jsou jen některé z nápadů, které by mohly naplnit prostory zámeckého křídla. O využití budovy po krachu projektu Bono Publico jedná na radnici právě dnes výbor pro revitalizaci centra města.
Znojmo - /DOBOVÉ DOKUMENTY/ Únor 1948 na Znojemsku je pro historiky zatím bílou mapou. Popsat by ji chtěli již v následujících letech.
Ostrava - Vodníci, kozli, slepičky, nevěsty, ženichové, čarodějové, medvěd či smrtka si v úterý dali sraz na Masarykově náměstí v Ostravě. Konal se tam totiž Masopust, který organizovalo Ostravské muzeum spolu s restaurací Pod muzeem.
Příbram - Lidé na Březových Horách v Příbrami mohli v úterý dopoledne slyšet od Ševčinského dolu zpěv a dětský smích.
Tupesy - /FOTOGALERIE/ První obecní zabijačku spojenou s fašankovou obchůzkou uspořádali v sobotu 21. února v Tupesích. V tamním muzeu keramiky to žilo od rána, kdy se začali scházet organizátoři i maškary.
Zubří - Sklo hned v několika různých podobách bude od čtvrtka k vidění v muzeu Na Petrohradě v Zubří.
Vyškov - V úterý tomu bylo jednašedesát let, co komunisté v čele s Klementem Gottwaldem uchvátili moc v zemi.
Nový Jičín - Přes třicítku klobouků už teď návštěvníci výstavy Nechte na hlavě vnovojičínském muzeu nespatří. Vitrína skolekcí pokrývek hlav významných českých osobností momentálně zeje prázdnotou.
Olešnice - Galerii obrazů známého krajináře, muzeum automotoveteránu nebo opravenou školku a školu budou mít od příštího roku v Olešnici. Tamní radní totiž získali osmnáct milionů korun z evropských fondů.
Kadaň - V úterý (24. 2.) se v Městském muzeu v Kadani od 17.00 hodin koná vernisáž výstavy s názvem Křížové cesty kadaňských františkánů.
Prostějov - Proměny času, Ve víru energií, Doba dostředivosti, Nesmiřitelnost protikladů, Trigon, Nová mandala. To jsou některé z názvů, jimiž pojmenoval své obrazy Vladimír Pospíšil z Olomouce. Napovídají, že jednapadesátiletého výtvarníka, který od čtvrtka vystavuje v Muzeu Prostějovska, zajímá mimo jiné duchovní rozměr života.
Pokud by vás cesta zavedla do Badenska-Württemberska, zastavte se v městečku Hettingen. Na místní zámku totiž bylo před třemi roky otevřeno muzeum masopustu.
Znojmo - /FOTOGALERIE/ Mozaiku vývoje středověkého Znojma doplňují archeologové na Václavském náměstí. Vykopali středověký kostel a zkoumat budou ještě starší pohřebiště.
Králíky - „To víme, to známe aneb Soutěžíme od A do Z“ je název soutěže, která začala v listopadu loňského roku v dětském oddělení Městské knihovny v Králíkách a během několika dní skončí. Knihovnice inspirovala televizní soutěž AZ kviz a dětem se nápad zalíbil.
Znojmo - /FOTOGALERIE/ Mozaiku vývoje středověkého Znojma doplňují archeologové na Václavském náměstí. Vykopali středověký kostel a zkoumat budou ještě starší pohřebiště.
Terezín - Tři projekty, na něž město Terezín dostalo od státu rezervu devět milionu korun, jsou posvěceny. Vyplynulo to z výsledku jednání vládní meziresortní komise, která se po více než dvou měsících znovu sešla v Praze.
Rožmitál - Stavební firma pokračuje v Rožmitále ve výstavbě Podbrdského muzea s památníkem České mše vánoční s městskou galerií a sbírkou historických automobilů.
Měčín - Jen málokdo ví, že v městečku Měčín mají také muzeum. A to ne ledajaké. Jde o muzeum skašovského hračkářství.
POSTŘEKOV - Hasičské muzeum představuje nejen historickou techniku, ale i novější kousky
Deštná - Návštěvníky Leteckého muzea v Deštné budou lákat již z dálky letadla umístěná na střeše jeho budovy.
Turnov - Muzeum Českého ráje otevřelo o víkendu výstavu nazvanou lapidárně JIŘÍ KOREC - MEDAILE.
AKTUALIZACE/Vimperk - Vimperské radnici se podařilo získat zajímavou a poměrně cennou relikvii odkazující na slavné knihtiskařské dějiny města.
Hradec Králové - Prostranství před budovou krajského soudu, kde správci zeleně v sobotu pokáceli pět starých a pro okolí nebezpečných katalp trubačovitých, dlouho bez stromů nezůstane. Na podzim tady Technické služby Hradec Králové vysází šest mladých stromů stejného druhu.
Chrudim - /BOHATÁ FOTOGALERIE/ Zdejší masopustní obchůzku, která odstartovala v sobotu ráno u Muzea, doprovázelo méně hluku a alkoholu, než tomu bývá například v obcích na Vysočině v okolí Hlinska. Chrudimáci naproti tomu více vsadili na originalitu.
Jičín - Historické kočárky z let 1880 - 1970 ze sbírky Miloslavy Šormové byly od 15. listopadu do včerejšího dne k vidění ve výstavní chodbě muzea.
Litomyšl - Architekti otevřeli v pátek novou expozici v zámeckém pivovaru. Výstava Fenomén Litomyšl představuje nejen chystané projekty, ale také už realizované stavby. Na akci v pivovaru navazuje výstava v regionálním muzeu. Tady lidé uvidí architektonické návrhy, které stavitelé nikdy neuskutečnili.
Cheb - Další ročník Masopustu v Chebu se setkal s nebývalým zájmem Chebanů
Ostrava - Masarykovo náměstí v čase, tak nazvali sobotní (21. února) akci studenti cestovního ruchu na Vyšší odborné škole AHOL.
Chrudim - Ve čtvrtek 19. února proběhlo v Chrudimi jednání k přípravě semináře o lesnictví odborníků EU za účasti zástupců města Chrudim, KÚ Pardubického kraje, Ministerstva zemědělství ČR a Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů.
Hradecko - Památky na Královéhradecku se už nyní připravují na nadcházející turistickou sezonu.
Hradecko - Památky na Královéhradecku se už nyní připravují na nadcházející turistickou sezonu.
Přerov - /FOTO/ Do Přerova se vrátila v sobotu dávno zapomenutá tradice masopustního veselí s průvodem masek, která patří v únorových dnech hlavně na vesnicích k vyhledávané zábavě.
Radomyšl - Z nejstarší stavby v Radomyšli, historické komendy, má být v příštích letech muzeum maltézských rytířů.
Ratibořice - Neutěšený stav hospodářských budov v Babiččině údolí, které jsou zapsány na seznamu památek, je už téměř otřepaným evergreenem. Po letech stagnace, kdy nebylo dostatek finančních prostředků na jejich záchranu, což jenom zhoršovalo už tak katastrofální stav, se možná blýská na lepší časy.