Tábor – Fandíš Spartě, nebo Slavii? Tato otázka je navzdory jasnému geografickému zařazení obou mužstev slýchána po celé republice a dokazuje, že přízeň k té či oné straně je vnímána téměř jako náboženství.
Bruntál -Cestopisnou přednášku o životě Tibeťanů přichystal na středu 2. března lektor Miroslav Schubert do Spolkového domu Mariany Berlové v Bruntále.
Turnov – Vzácné předměty z dějin místní židovské obce i obecné poučení o historii Židů nabídne od čtvrtka výstava, která se otevírá v Muzeu Českého ráje.
Hodonínsko /NOSITELÉ FOLKLÓRU/ - Aniž si to v dnešní uspěchané a dosti jednotvárné době příliš uvědomujeme, pomalu končí období často až nevázaného veselí, radovánek a dobrého jídla, které naši předkové nazývali „masopustem“.
Zlín /FOTOGALERIE/ – Bohoslužbu u příležitosti Světového dne nemocných sloužil 11. února biskup Josef Hrdlička v suterénu LDN. Baťova nemocnice ale počítá s důstojnějšími prostory. Dočasně zřídí svatostánek zřejmě v pavilonu u onkologie. V budoucnu chce však postavit přímo v areálu kapli.
Olomouc – Čarodějnice a vampýři. Hlavní hrdinové hororrových filmů. Bytosti, kterých se lidé báli před staletími i dnes. Dokonce i v Olomouci v období baroka z nich měli strach.
Prušánky – Varhany jsou někdy označovány za královský nástroj, zaslouží si tedy i královskou péči. Těm z farnosti v Prušánkách se jí dlouhá léta nedostávalo. S tím je však konec. Varhany v kostele sv. Izidora procházejí generální rekonstrukcí. Farnost získala na jejich opravu dotaci.
Nový Jičín – Už z kraje loňského roku Jaroslav Dušek představil na Novojičínsku své zamyšlení nad současnou společností ve vystoupení s názvem Čtyři dohody. Tuto sobotu nabídne kód chování vycházející z toltécké moudrosti znova, tentokrát v novojičínském Beskydském divadle.
USA – Muslimská populace poroste v příštích dvaceti letech dvakrát rychleji než ostatní a její podíl na celkovém počtu obyvatel planety přesáhne čtvrtinu.
Mimoň – Hned dvě nové výstavy otevřeli slavnostní vernisáží v sobotu v Městském muzeu v Mimoni. V prvním patře vystavuje Figury výtvarnice Martina Fotrová. Jen o patro výš obsadil prostory Václav Josef Andrle.
Liberec – Zazvoní u vás doma nebo vás zastaví na ulici. Nijak se nepředstavují, ale tím spíše se ve vás snaží probudit důvěru. To, co vám nabízejí, je totiž návod na lepší život. Jedná se o příslušníky organizací, které odborníci nazývají sektami.
Ačkoliv je doktorem práv i filozofie, osudem se Miloslavu Stinglovi stali Indiáni. Slavný cestovatel a etnograf, jenž šestnáctkrát objel svět, patří k nejplodnějším spisovatelům: napsal 41 publikací, které jsou hojně překládány a vydávány v zahraničí. Při svých cestách po všech kontinentech navštívil 151 zemí, v kterých ho zajímali především místní obyvatelé a jejich kultura. Stal se čestným náčelníkem kmene Kikapů; Stinglovo indiánské jméno zní Okima (v překladu Ten, který vede). Stingl, který 19. prosince oslaví osmdesátiny, se domluví 17 jazyky, asi nejexotičtější z nich je jazyk papuánského kmene Kumů.
Vyškovsko - Pro některého žáka může být nejzajímavějším předmětem ve škole fyzika nebo chemie, jiným přiroste v průběhu výuky k srdci pouze tělesná či výtvarná výchova. Některé děti však na otázky o smyslu života chtějí odpovídat už na základních školách. Částečně jim v tom může pomoci náboženství.
Vyškovsko – Pro některého žáka může být nejzajímavějším předmětem ve škole fyzika nebo chemie, jiným přiroste v průběhu výuky k srdci pouze tělesná či výtvarná výchova. Některé děti však na otázky o smyslu života chtějí odpovídat už na základních školách. Částečně jim v tom může pomoci náboženství, které je vyučované jako nepovinný předmět.
Hovorany /ROZHOVOR/ – Vystudovaná stavařka Dana Konečná už deset let působí v Hovoranech jako farářka církve československé husitské. Nejprve učila děti náboženství a posléze převzala celou náboženskou obec. Povolání farářky bere jako poslání.
Hodonínsko /ROZHOVOR/ – Vystudovaná stavařka Dana Konečná už deset let působí v Hovoranech jako farářka církve československé husitské. Nejprve učila děti náboženství a posléze převzala celou náboženskou obec. Povolání farářky bere jako poslání.
Betlém- Betlém, místo údajného zrození Krista,v páteknaplno ovládla slavnostní vánoční atmosféra, kterou si tam přijely prožít a zároveň spoluvytvořit tisíce poutníků z celého světa.
Myslejovice – Desítky papírových betlémů vystavuje každý rok sběratel Josef Novotný z Myslejovic. „Pro betlémy jsem měl slabost už jako malý kluk. Od osmi let jsem se o ně začal vážně zajímat. Poslední čtyři roky je sbírám,“ řekl majitel vystavované kolekce Josef Novotný.
Přibyslav - Čtenářský ohlas měl rozhovor Deníku s genealogem Jiřím Klusáčkem, který objevil, že všichni muži jeho příjmení pocházejí z generace dvou rolníků z českomoravského pomezí - Jakuba a Františka Klusáčkových.
Otrokovice – Hlavní poselství besedy silných osobností Zdenky Fantlové a Helgy HoškovéWeissové lidem vzkazuje, že nejdůležitější ze všeho je tolerance vůči sobě navzájem bez ohledu na náboženství či barvu pleti. O svých pohnutých osudech promluvily ve středu v prostorách otrokovické radnice.
Plzeň – V sedm ráno, v pravé poledne a v šest večer bude nyní každý den v nejmladším a nejmenším plzeňském obvodě, Lhotě, znít zvonek místní kaple, který mlčel celých pětašedesát let.
Varšava - Dvanáctiletá dívka z polského města Piotrków Trybunalski se za tři měsíce stane matkou. Otcem ještě nenarozeného dítěte je její o dva roky starší kamarád. Odborníci se shodují na tom, že polská mládež má nedostatečné vědomosti o sexu a antikoncepci.
Třeboň – Třeboňačku Marii Košinovou, novou zastupitelku města, mohou lidé potkávat téměř na všech třeboňských kulturních akcích, a to většinou s fotoaparátem v ruce.
Liberecký kraj – Zásadní a dosud nepublikované dílo C. G. Junga, které vrhá světlo na původ jeho psychologických teorií. Znalci je nazývají „klíčem“ Jungova díla.
Liberecký kraj – Zásadní a dosud nepublikované dílo C. G. Junga, které vrhá světlo na původ jeho psychologických teorií. Znalci je nazývají „klíčem“ Jungova díla.
Ankara - Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan usoudil, že po parlamentních volbách, které se budou konat příští rok, může v parlamentu zasednout poslankyně zahalená do muslimského šátku.
Brno – Nesekal lahve, nerozbíjel kameny holou rukou ani nepřekopával dřevěné kulatiny jako ostatní. Při brněnské přehlídce bojových umění Budoshow byl trochu stranou zájmu. Přesto dokáže v kungfu věci, které mu ostatní mohou jen závidět. Brněnský rodák Jiří Hauska si z mistrovství světa v Číně přivezl tři medaile.
Brno – Osmdesátikilový kovový zvon obrácený naopak naplněný čirou vodou. Na tento nástroj hraje už šest let Tomáš Pfeiffer z Prahy. Zvon podle něj připomíná obrovskou mísu na šlehání bílku a je vyroben ze sedmi druhů kovů.
Fryšták – Dům Ignáce Stuchlého – Salesiánský dům mládeže (DIS SKM) ve Fryštáku již déle než rok realizuje netradiční projekt Orientační dny. Žáci druhých stupňů základních a středních škol se v nich účastní programů, které mají napomáhat jejich duševnímu rozvoji a hodnotové orientaci. Projekt se tak zařadil k specifickým programům primární prevence sociálně patologických jevů dětí a mládeže.
Hodonín /STŘÍPKY ARCHEOLOGIE/ - Minule jsme se dostali k možnosti lépe osvětlit duchovní svět Slovanů předvelkomoravského období, kdy začínaly vznikat obdivuhodné řemeslnické výrobky, které měly v sobě určité kultovní znaky zakódovány.
USA - Simran Lamba je po skoro třech desetiletích první sikh přijatý do americké armády. Vojsko od roku 1984 členy této 500 let staré náboženské komunity odmítalo kvůli jejich pevným zvyklostem, k nimž patří turban, plnovous a nestříhané vlasy.
Klatovsko – Pokračujeme v seriálu o jednotlivých obcích v regionu. Kromě stručného představení nahlížíme i do sto a více let starých novin, abychom zjistili, co se o obcích psalo.
Psaní tohoto sloupku je zvláštní věc. Nikdy nevíte, koho naštvete, kdo si to vyloží po svém, nebo zda se nedostanete do nepřízně bohů, ať již na ně věříte či nikoli.
Ústí nad Labem - Rozhovor s Milošem Matulou o jeho knize ze starověkého Egypta Achnaton a Nefertiti, faraoni Slunce. Matula je i filmovým a hudebním producentem…
Jablonec n. N. /FOTOGALERIE/ - Památka zesnulých. V křesťanství, ale i v jiných náboženstvích je světlo a oheň symbolem věčného života. Dušičky pocházejí z 10. století.