Kreativ

ŠTÍTEK: náměstí

Z kradeného auta se dlouho neradoval, už je za mřížemi

Jičínsko - Jičínským kriminalistům se ve spolupráci s policisty ze sousedního Libereckého kraje podařilo ve velmi krátkém časovém intervalu objasnit krádež osobního automobilu, ke které došlo o víkendu v Nové Pace.

Sláva! Město získalo 124 milionů na knihovnu

Kutná Hora – O krok blíže k realizaci je projekt kutnohorské knihovny ve školní budově Na Náměti. Starosta Kutné Hory Josef Viktora potvrdil, že město získá dotaci, která by měla pokrýt až 95 procent z celkových výdajů. „Máme přiznáno necelých 124 milionů korun, přičemž celkové náklady jsou stanoveny na 148 milionů korun. Letos by měly být zahájeny přípravné práce,“ řekl Viktora.

Steakové maso v Olomouci zraje i několik měsíců

Kulinářský klenot, který bezpochyby dostal Olomouc na gastromapu Českérepubliky. To je Riegrovka, kde vám nabídnou kromě piva ze svého minipivovaru ty nejlepší steaky, které jako jedinív republice stařísuchou metodou v automatické klimatické komoře. Zážitek, který si žádný milovník masa nemůže nechat ujít

V Šanghaji najela dodávka do chodců, zraněno bylo nejméně 18 lidí

/FOTOGALERIE/ K vážnému incidentu došlo v nejlidnatějším městě Číny na náměstí před kavárnou Starbucks. Řidič dodávky najel do chodců, přičemž zranil nejméně 18 lidí, z toho tři těžce. Dodávka navíc vzplála. Údajně ale nešlo o terorismus - řidič při řízení kouřil a ztratil pozornost.

Lidé se zlobí. Zmizela poštovní schránka

Ústí nad Orlicí - „Kam se poděla poštovní schránka,“ ptají se zákazníci pošty v centru Ústí. Pošta se na konci roku přestěhovala do hotelu Uno a před budovou, ve které léta sídlila, už nestojí ani schránka na dopisy.

Reportáž: Děti lyžařský kurs baví a rodiče si odpočinou

Olešnice /FOTOGALERIE/ – Je čtvrtek dopoledne a na sjezdovku ve ski areálu v Olešnici na Blanensku se snáší sněhové vločky. „Tady sněží a všude v okolí prší,“ říká správce areálu Jiří Kotlán. Přesto na svazu leží hlavně technický sníh. Dětem ze Základní školy ze Sloupu to vůbec nevadí. Již od pondělí se v Olešnici učí lyžovat. „Přespáváme v hotelu na náměstí. Doporučila bych to každé škole,“ pochvaluje si učitelka Lucie Zítková.

Dodržování EET kontroloval berňák na Stodolní i v obchodech

Celkem 34 místních šetření zaměřených na dodržování Zákona o elektronické evidenci tržeb (EET) provedl o uplynulém víkendu v centru Ostravy Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj. Při nich zjistili kontroloři pět závažných porušení zákona.  

Nová výstava připomíná vývoj české armády za 25 let

Armáda dnes před generálním štábem v Praze na Vítězném náměstí otevřela novou výstavu připomínající 25 let své existence. Na velkoplošných panelech fotografiemi i textem představuje klíčová období uplynulého čtvrtstoletí a popisuje i charakteristiky jednotlivých profesí.

Kvůli opravě nepoteče voda

Vamberk - Radnice upozorňuje obyvatele Vamberka, že v pátek 2. února nepoteče od rána do poledních hodin voda v některých ulicích.

Znáte ulice měst na Strakonicku?

Strakonicko - Ve všech větších českých městech najdete ulice se stejným pojmenováním. Mezi ty nejčetnější názvy patří například J. A. Komenského, Jana Husa, M. Tyrše, A. Jiráska, K. Havlíčka, B. Smetany, J. Palackého, J. Žižkova, Masarykova, B. Němcové, ale také Zahradní, Krátká, nebo Nádražní.

Jak jsme žili v Československu: Život v obci Dubá

Českolipsko – Každý pátek přinášíme v tištěném vydání Deníku fotky, na kterých se s vámi podíváme do minulosti, do československé minulosti. Další díl naleznete v novinách už v pátek 2. února.

Náměstí Klementa Gottwalda a Rudé armády zmizely hned po sametové revoluci

O názvech ulic ve slovácké metropoli toho ví bezpečně nejvíc. Bývalý šéf Státního okresního archivu Uherské Hradiště Jiří Čoupek je totiž nejen dlouholetým členem názvoslovné komise, ale před třemi lety navíc vydal knihu Uherskohradišťské ulice, která nabízí přehled dnešních názvů ulic s jejich historickým vývojem.

Nejvíce ulic nese název Zahradní a Nádražní

Mělnicko – Lidickou a Lobkowiczovu ulici stejně jako Bachmačské nebo Mozartovo náměstí bychom dnes v Mělníku hledali marně. Za své vzala i prvorepubliková Masarykova třída, později Pod branou, která byla v létě roku 1945 přejmenována na ulici 5. května. Tento název nese dodnes. Zmizely naštěstí i Leninovy sady nebo Gottwaldova ulice.

Ulice či náměstí na Vysočině nejčastěji patří novináři Borovskému

Vysočina – Nejčastěji se ulice či náměstí v kraji jmenují po novináři Karlu Havlíčku Borovském. Zakladatel Československa Tomáš Garrigue Masaryk je v četnosti názvu ulic na sedmém místě, a to zásluhou svého syna Jana. Po Masarykovi se však často jmenují hlavní náměstí ve městech.

Pošťáci nejvíce chodí do ulic pojmenovaných po českých velikánech

Náchodsko - Alois Jirásek a Jan Hus – to jsou dvě významné postavy české minulosti, po nichž jsou nejčastěji pojmenovány ulice či náměstí ve městech na Náchodsku. Jméno českého prozaika a reformátorského kazatele, které v historii od sebe dělí půl tisíciletí, nese v okrese shodně deset míst.

Regionem se proženou masopustní taškařice

Havlíčkobrodsko – Do regionu opět míří masopustní průvody. Svátek, který se kdysi slavil jako poslední příležitost nevázaně se pobavit před obdobím půstu, se s oblibou udržuje dodnes. V regionu mohou lidé na masopustní průvody vyrazit do Štoků, Lučice, Okrouhličky nebo do Havlíčkova Brodu.

Španělský velvyslanec na „Benešovce“ i v kuchyni

Pardubice - Město Pardubice vůbec poprvé navštívil velvyslanec Španělského království Pedro Calvo-Sotelo Ibáñez-Martín. Neobvyklou návštěvu jako první přivítali na Základní škole Benešovo náměstí, kde se pořádal Den španělské kuchyně. 

Nepůjde o podomní prodejce, ale o statistiky

Slatiňany – Na obyvatele domů ve slatiňanské ulici T. G. Masaryka a na Starém náměstí mohou od 3. února až do 27. května zazvonit tazatelé Českého statistického úřadu, kteří zde budou provádět statistické šetření s názvem Životní podmínky 2018.

Hradeckými ulicemi čtenáře provádí Uličník

Jindřichův Hradec – Víte, kde se ve městě u Vajgaru nachází Zárybničí? Kde se už dlouhé roky říká U Malíře? Nebo které ulice dříve nesly názvy Svinská, Mostní, Habermanova či Rašínova?

Hanáckou besedu se naučily tančit i děti. A pomohly s rekordem

Vyškov /CO SOUSED, TO REKORDMAN/ - Dokázala svolat více než čtyři stovky krojovaných, kteří ve Vyškově společně zatančili Hanáckou besedu. Kromě domácích se zapojily národopisné soubory z dalších koutů Moravy. Jana Otáhalová z Němčic nad Hanou na Prostějovsku se zasloužila o zápis do České databanky rekordů. Tomuto úspěchu je věnovaný další díl ze seriálu Co soused, to rekordman. „Hanácká beseda je krásný tanec a vyškovské náměstí je pro něj jako stvořené,“ řekla Otáhalová.

V Mikulově chodili přes Adolf Hitler Platz. Stejně nazývali i náměstí v Břeclavi

Břeclavsko - Náměstí s velkým N. Tak se jmenuje nyní hlavní náměstí v Mikulově. V minulosti však několikrát změnilo svůj název. „Od roku 1938 do roku 1945 to byl Adolf Hitler Platz. Až na podzim tohoto roku změnilo název na Masarykovo náměstí. V roce 1952 jej komunisté přejmenovali na Fučíkovo náměstí,“ vzpomněl ředitel okresního archivu se sídlem v Mikulově Miroslav Svoboda.

Za úředníky musejí lidé ve Slavkově jinam. Dočasně, kvůli opravám

Slavkov u Brna - Na komplikace při vyřizování na úřadě se musejí připravit lidé ve Slavkově u Brna. Kvůli opravě se přesunují pracoviště stavebního úřadu, územního plánování a odboru investic. Na současné adrese, Palackého náměstí 65, se má předělávat elektroinstalace.

Ulicím Chomutovska dominuje Jan Hus. „Porazil“ Havlíčka, Smetanu i Němcovou

Chomutovsko /PŘEHLED/ - Řada ulic a náměstí nese jména historických osobností, myslitelů, umělců a vědců. Tím nejčastějším je na Chomutovsku reformátor a kazatel Jan Hus. Nezaostávají ale ani další osobnosti, jako byl novinář a politik Karel Havlíček Borovský, husitský vojevůdce Jan Žižka, spisovatelka Božena Němcová a hudební skladatel Bedřich Smetana.

Města nezapomínají na své slavné rodáky

Berounsko – Berounský region proslavilo několik významných rodáků. Mnohé z nich dnes připomínají jména ulic, náměstí a také mostů. V centru Berouna je náměstí Marie Poštové, která se narodila v roce 1855 v Králově Dvoře v lokalitě Křižatka a zemřela v městském chudobinci v Berouně. „Po vzniku republiky v roce 1918 byla na její podnět založena sekce sociálně demokratických žen při místní berounské organizaci a po rozkolu v dělnickém hnutí v roce 1921 přispěla ke vzniku komunistického ženského hnutí. V Berouně byla populární,“ říká Kamila Lehovcová z Berouna.

Rakovnické ulice by mohly mít jména významných rodáků

Rakovník – Havlíčkova, J. A. Komenského, Husova nebo Nádražní. To jsou nejčastější jména českých ulic. Ty byly většinou pojmenované podle významných osobností, které se zapsali do českých dějin. Ve městech a na vesnicích ale najdete i ulice se jménem některého místního významného rodáka.