Kyjev - Několik tisíc stoupenců proevropské opozice obklopilo dnes ráno budovu ukrajinské vlády a zablokovalo všechny vchody. Informovala o tom agentura Interfax-Ukrajina. Demonstranti se další den dožadují demise vedení státu, včetně prezidenta Viktora Janukovyče.
Hlinsko - V blízkosti roubených chalup hlinecké památkové rezervace Betlém se v pátečním podvečeru rozsvítila světla vánočního stromu. Magické podívané, na níž se těšily především hlinecké děti, předcházel již od rána jarmark doprovázený tancem, koledami, čertovským rejem i mikulášskou nadílkou pro nejmenší.
Region – Rok utekl jako voda a zase se blíží advent a Vánoce. Adventní čas lze prožít různě, někteří lidí jej třeba ani neregistrují, žijí v neustálém shonu. Jiní ho registrují, ale znamená pro ně čas, kdy je třeba nakoupit dárky pod stromeček a zajistit další potřebné věci na vánoční svátky – takže se vlastně také nezastaví.
Domašín – Obyvatelé Domašína a okolních osad a obcí nemohou už týden využívat k vyzvedávání doporučených zásilek místní spádové pobočky České pošty. Kvůli tomu musejí až do konce roku jezdit do Vlašimi.
Beroun - Tradičním koncertem na Husově náměstí a rozsvícením stromu začal v neděli 1. prosince advent v Berouně. Tentokrát stovkám návštěvníků, kteří zaplnili celé náměstí, zazpíval Pavel Vítek se svými hudebními hosty. A písničky veřejnost přijala s nadšením.
Orlickoústecko – Jarmarky, výstavy, rozsvěcení vánočních stromů, Mikulášská jízda vlakem taženým „párou" nebo pečení chleba ve veřejné chlebové peci, takový byl uplynulý víkend v našem regionu. Adventní čas začal…
Praha – „Tak to jsou ti kluci z pravěku, řekl kdosi. Načež jsme vstoupili my, staří páprdové. No, děti koukali," tak vzpomínal v úterý večer v klubu Era svět na pražském Jungmannově náměstí Josef Lukáš na jednu z mnoha projekcí filmu Cesta do pravěku. Dramaturgové filmového klubu, který od letošního února nabízí každé úterý zdarma zajímavé filmy v rámci tematických sekcí, tu totiž odstartovali minipřehlídku filmů Karla Zemana.
Brno - Betonová plocha, málo zeleně a žádná výrazná změna. To jsou hlavní výtky lidí k nově opravenému parku se sochou rudoarmějce na Moravském náměstí v Brně, který dělníci dokončili před dvěma týdny. Spolu s opravou parku u Janáčkova divadla stála jeho rekonstrukce šedesát milionů korun.
Jičín – Je tu advent. Začátek čtyřtýdenního období před vánočními svátky si neopomněli připomenout snad všude na Jičínsku. V samotném pohádkovém městě odstartoval už v pátek.
Ostrava /FOTOGALERIE/ – Vánoční koledy, vůně pečiva, kaštanů, svařeného vína a punče. Typická vánoční atmosféra zavládla o víkendu na Masarykově náměstí v centru Ostravy, kde v neděli začaly vánoční trhy. Součástí slavnostního zahájení bylo i rozsvícení vánočního stromu se stovkami rozvěšených ozdob.
Praha - Na pražském Palackého náměstí dnes odpoledne demonstrovalo zhruba 400 lidí na podporu lidí protestujících v hlavním městě Ukrajiny Kyjevě proti tamějšímu prezidentovi Viktoru Janukovyčovi. Aktivisté nesouhlasí se zásahem proti ukrajinským demonstrantům a odsoudili jej jako násilný.
Waldmünchen /FOTOGALERIE/ - Na více než tisíc kilometrů dlouhou cestu dnes z bavorského Waldmünchenu vypravili vánoční strom, který bude letos zdobit Svatopetrské náměstí ve Vatikánu. Informoval o tom web br.de. Asi šedesátiletý smrk pochází podle webu denik.cz z Domažlicka a waldmünchenský spolek Trenckfestspiele zajišťuje jeho přepravu do Vatikánu.
Hodonín – V první adventní neděli se v řadě obcí na Hodonínsku rozsvítily vánoční stromy. Lidé si přišli zazpívat koledy. Hodonínští, jako již každoročně, spojili slavnostní představení ozdobeného stromu se zvonečkovým průvodem.
Káhira - Bezpečnostní síly dnes v Káhiře nasadily slzný plyn proti několika stovkám Egypťanů, kteří v centru metropole demonstrovali proti egyptské vládě podporované armádou. Podle agentury AP to bylo poprvé za více než rok, kdy se islamisté na ústřední náměstí Tahrír dostavili v hojnějším počtu. V zemi mezitím vrcholí příprava nové ústavy, která posiluje politickou moc armády.
Otrokovice – /REPORTÁŽ/ „Tak já jedu. Nechcete si to přece jen někdo se mnou vyměnit?" ptám se v pátek několik minut před třetí hodinou odpolední svých kolegů ve zlínské redakci. Nikdo se nehlásí, naopak se mi dostává odpovědi, abych něco dobrého přivezla.
Praha – Na pražském Palackého náměstí dnes odpoledne demonstrovalo zhruba 400 lidí na podporu lidí protestujících v hlavním městě Ukrajiny Kyjevě proti tamějšímu prezidentovi Viktoru Janukovyčovi. Aktivisté nesouhlasí se zásahem proti ukrajinským demonstrantům a odsoudili jej jako násilný. Podepisovali také petici, ve které žádají odstoupení Janukoviče a zmrazení jeho bankovních účtů. Novinářům to řekla jedna z účastnic akce, lékařka Oksana Unčovská.
Kasejovice – Historicky první naučnou stezku v sobotu otevřeli v Kasejovicích. Stezka, která má patnáct zastavení s informačními tabulemi, nese název Putování za kasejovickým zlatem. Drtivou většinu zastavení najdete přímo ve městě.
Tachovsko – Nedělní odpoledne, či spíše podvečer, byl ve většině obcí a měst tachovského okresu ve znamení rozsvícení vánočního stromu na náměstích a návsích.
Praha – Srážka osobního auta s tramvají, která se neobešla bez asistence záchranářů, zkomplikovala v neděli odpoledne dopravu na pražském Žižkově. Ke střetu došlo osm minut po půl druhé v křižovatce frekventované Koněvovy ulice s Viklefovou; zůstala zablokována trať ve směru z centra.
Blansko - Až deset milionů korun. Tolik bude stát výměna poloviny zářivek veřejného osvětlení v Blansku, kterou radnice naplánovala na příští rok. Ze svého rozpočtu však v podstatě neutratí ani korunu. Dohodla se totiž s firmou, která má výměnu na starosti, že všechno splatí z úspor za elektřinu.
Kladensko – Nejen v Kladně a Slaném už září na náměstí vánoční stromy. Sváteční okamžiky prvního adventu zažili také obyvatelé většiny obcí po celém Kladensku.
Zlín – Vánoční strom a také výzdobu rozsvítili v neděli slavnostně na zlínském náměstí Míru. Třeba ale Petra Krajčová ze Zlína-Kostelce tento okamžik promeškala.
Liberec /FOTOGALERIE/ - Zcela zaplněné bylo náměstí Dr. E. Beneše před radnicí v Liberci při dnešním slavnostním rozsvícení vánočního stromu a zahájení adventu.
Liberec /FOTOGALERIE/ - Zcela zaplněné bylo náměstí Dr. E. Beneše před radnicí v Liberci při dnešním slavnostním rozsvícení vánočního stromu a zahájení adventu.
Domažlicko /FOTOGALERIE/ – Ještě před ranním rozbřeskem začali o první adventní neděli na domažlické náměstí přicházet lidé, kteří si chtěli sváteční atmosféru adventu umocnit poslechem rorátů, jež pětice muzikantů hrála z ochozu šikmé věže.
Žďár nad Sázavou – Vánoční strom se poprvé rozsvítil. Stalo se tak o první adventní neděli krátce před pátou hodinou odpolední. Hodinovému kulturnímu programu přihlížely na náměstí Republiky stovky lidí. S punčem v ruce i Karel Dvořák.
Most – Je to tady! Tisíce a tisíce žároviček znovu dávají Mostu kouzelnou vánoční atmosféru. Na slavnostní rozsvěcení hlavního mosteckého stromu na 1. náměstí se přišlo v neděli v podvečer podívat několik tisíc lidí.
Táborsko / OBRAZEM/ - O prvním adventu města regionu rozsvítila vánoční stromy a nechyběly ani tradiční trhy. Jako první se rozzářila světla na táborském Žižkově náměstí. V páteční podvečer si tuto událost nenechaly ujít stovky lidí. Stříbrný smrk městu letos daroval Přemysl Hrdý z Náchoda. Jeho rodina ho vysadila před 35 lety. Pro děti byly připraveny sladkosti, podával se vánoční punč nebo čaj.
Nymbursko - Advent je zahájen, města a obce rozsvítily své vánoční stromy a lidem už je zase o něco lépe. Lépe proto, že se sešli na náměstích a společně se zastavili a přivítali při koledách a vánočních příbězích adventní čas, čas čekání na příchod Ježíška.
Pětadvacet metrů vysoký a více než sedm tun vážící smrk, který desítky let vyrůstal v areálu bývalé roty Pohraniční stráže v Bystřici nedaleko Folmavy na Domažlicku, ozdobí Svatopetrské náměstí ve Vatikánu. Děje se tak díky spolku Trenckfestspiele z bavorského Waldmünchenu, který stojí za organizací technicky i finančně náročné akce. „Strom poskytuje město Domažlice jako dar. Veškeré další náklady hradí město Waldmünchen a bavorská vláda," uvedl domažlický starosta Miroslav Mach.
Jindřichův Hradec - Už je to s podivem, ale jsme stále v jednom jediném cechu (a ještě tam chvíli zůstaneme). Jen doufám, že se nám řemesla zatím nestávají labyrintem.
Náchod - Úpravy na zdejším Masarykově náměstí míří do finále. Opravily se poslední nerovnosti dláždění a pracuje se na vodorovném dopravním značení. Největší změnou je odklonění dopravy od kostela sv. Vavřince. Vozidla budou moci projíždět pouze po obvodu náměstí, a to obousměrně. Vjezd ani výjezd z náměstí se nezmění.
Vimperk /FOTOGALERIE/ - Pouhých patnáct minut před sedmnáctou hodinou byste na parkovišti před hotelem Zlatá hvězda napočítali sotva desítku lidí a to povětšinou pouze těch, co v pořadí již pátý zvonkový průvod ve Vimperku zajišťovali po stránce pořadatelské.